Најекономично греење и ладење

Член од
14 јули 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
neznam dali pisuvam na pravoto mesto no gledam deka ovde se razgovara na tema greenje...
sakam da stavam parno na drva za 120 kvadrata kuka...kako sto presmetav ke mi treba pecka od 15kw...me interesiraat pecki i od kade bi mozel da nabavam...po moznos peckata da bide proizvedene vo zemji kade tenperaturite se poniski od nasive(imaat razvieno podobri sistemi za greenje i poekonomicni)isto me interesira kako da presmetam kolku radiatori mi trebaat i kako da go presmetam toa(dokolku ima nekoja formula) radiatorite ke bidat aluminiumski.visinata na prostorot mi e 260 cm.otvorot na odzakot mi e 18 sm.dokolku imate iskustvo so pecki,radiatori pa i drugi raboti na koi bi trebalo da obratam vnimanie pisete...fala mnogu
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
ako nekoj ima skustvo... kolku vsusnot bi trosela soba na peleti za prostor od 30m2 =dnevna-kujna, koga prosecno preku den se gree nekoi 8h?

blagodaram
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Еве еден интересен начин за како целата куќа да се згрее од камин, кој воедно го згрева парното во самата куќа.

http://www.build.mk/?p=9233

:)
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Ubavo ti kaza covekot deka DAIKIN se carevi. Brend si e brend. E sega sekade vo sekoja marka imash po nekoj promashen model ili pak ednostavno zastaren.
Sekoja diskusija deka ne vredi e samo vodenje inaet.
дали даикин или нео,мене ми е битно да ми лади или да грее. ...негледам никаква разлика во тоа за што се наменети.
сега одма ќе следат споредби не е исто мерцедес и фичо,ама јас негледам таква споредба.
во ладењето или греењето дали едната или другата не ми прават чуство на незнам што :) лукзузно ладење/греење наспроти нелукзузното ладење/греење
тоа што си е бренд е друга работа.
јас гледам од аспект на нормален потрошувач.и како за пример земам искуство што сум го имал со безврска брендови па кој одлично си ја вршеле работата за кои биле наменети.
нема тука инаети,не патам од такви комплекси :)
битно ми е да земам релативно „поефтин“ инвертер кој според парите ќе си ја врши работата.да има гаранција 3 год...
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2014
Мислења
207
Поени од реакции
265
Сакам да земам инвертер за греење на две соби (33кв +14кв) во куќа со слаба изолација.
Дали има логика да ги згреам двете соби со 5 kw инвертер кој би стоел во собата од 33 кв
која во најладното би ја догревал на дрва. Некој предлог?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Сакам да земам инвертер за греење на две соби (33кв +14кв) во куќа со слаба изолација.
Дали има логика да ги згреам двете соби со 5 kw инвертер кој би стоел во собата од 33 кв
која во најладното би ја догревал на дрва. Некој предлог?
а што не си ставиш две 12-ки и во најладните денови догревај во големата соба
http://www.amc.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=30045&i=34&l=MK&q=&SupplierArticleID=&Action=
вакви две би ти завршеле работа и преку цела зима без догревање ако не си од Демир Капија на горе
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Сакам да земам инвертер за греење на две соби (33кв +14кв) во куќа со слаба изолација.
Дали има логика да ги згреам двете соби со 5 kw инвертер кој би стоел во собата од 33 кв
која во најладното би ја догревал на дрва. Некој предлог?
Nema logika za prostor od 33m2 da zimas 5Kw zasto i 14KW da zemes svati deka termostatot ke i bide vo sobata od 33m2 i ke namali so greenje cim postigne Temperatura vo taa soba a za drugata soba bas i e gajle na klimata koja temperatura ima. Ne proagja topliot vozduh niz vrata vo druga soba onaka kako sto go zamisluvas, ke ima razlika vo T najmalce 5C megju 2te sobi. Nakratko nemozes so zidna split klima da kontroliras Temperatura vo dve sobi koga edinicata i termostatot e samo vo ednata. Toa moze da se postigne ili so kanalska kako vnatresna ili so multisplit so 2 vnatresni sto e pak poeftina investicija negoli kupuvanje 2 posebni 3,5ki. Pocekaj nasiov Vivax tuka da ja dooformi ponudata za 2015 so AECI multisplit kako sto ja ima na hrvatskiot vivax pa vidi so ceni kako ke stoi 18ka so 2 vnatresni. Vivax bi trebalo da e najeftin so multisplit proizvodi zatoa go spomnav....ne deka e i najdobar izbor. Po cenite na Inventor multisplit na skroutz.gr 18ka AECI u kombinacija so 12+9 ne bi trebalo da ima cena nad 1000evra kaj nas.
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Еве кои цени ми ги понудија на мене во април од Адванс Медија за vivax мулти сплит систем:


Sto se odnesuva do varijantata za edna nadvoresna 5kW + 2 vnatresni 2,5kW, mozeme da Vi go ponudime ova resenie:

Nadvoresna edinica Vivax ACP-18COFM50AECI – Rab. Podracje od -20 do + 50 stepeni: Ladenje 5280W; Greenje 6150W; Ladenje A+ klasa, Greenje A klasa; SEER 5,8, SCOP 3,8: cena: 44990 denari

Vnatresni edinici: Vivax ACP-09CIFM25AECI : 9000BTU, Indoor sound power level 54db; Indoor air flow (m3/h)(Hi/Mi/Lo):440/350/250 – cena: 8500 denari po parce


Vkupno znaci cenata bi bila 61990 denari, bez vklucena montaza cija cena ja odreduva monterot.


Isto taka, imame uste eden predlog za Vas. Se raboti za poednostavno resenie + poevtino za nijansa.

Vi predlagame da zemete 2 standardni klima inverter klima uredi so 2,5kW jacina. Moze da odberete od ovie modeli:

Vivax ACP-09CH25AEGI - 10000BTU, A+ klasa, SCOP 4,0; SEER 5,8; BIO filter, -15°C do + 50; 2930W ladenje i greenje –24490 denari

Vivax ACP-09CH25AECI - 10000BTU; A+ klasa, SCOP 4,0; SEER 7,0; WiFi, Ionizator, BIO filter, Condenser and compressor's heaters, I Feel (follow me), -15°C do + 50 C – 29990 den.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
207
Поени од реакции
265
Буџетот го планирав околу 45000 ден. Така да сега првично би ја решил само големата соба со 3,5 kW зошто после можам да докупам за малата посебна. Главен кандидат ми е Vivax ACP-09CH25AECI,
но ме интересира некој да направи споредба со Daikinov, http://www.icsgroup.mk/page-56.html#Akcija
моделот е FTX35 JV што значи 3.5 kW, а пишале капацитет на греење до : 4,8 kW.
Дали е реално тоа греење од 4,8 kW? Дали се исплатат тие +10000 ден во однос на Vivaxot?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
истиот вивакс 12-ка во АМЦ е исти пари како 9-ката во адвансмедиа
со кои маржи работат не ми е јасно
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
207
Поени од реакции
265
Буџетот го планирав околу 45000 ден. Така да сега првично би ја решил само големата соба со 3,5 kW зошто после можам да докупам за малата посебна. Главен кандидат ми е Vivax ACP-09CH25AECI,
но ме интересира некој да направи споредба со Daikinov, http://www.icsgroup.mk/page-56.html#Akcija
моделот е FTX35 JV што значи 3.5 kW, а пишале капацитет на греење до : 4,8 kW.
Дали е реално тоа греење од 4,8 kW? Дали се исплатат тие +10000 ден во однос на Vivaxot?
Mislev na Vivax ACP-12CH35AECI ne toj od 9 kw
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
јас ја имам втората потполно иста и тоа половна, лади и грее 18м2 на колку сакаш
е ќе заборавев да кажам, мојата е 12-ка, оваа е 9-ка
еве да видиш како убаво изгледа, сега е уште поубаво имам фасада ставено со 8см. стиропор ама не ми се слика пак
DSC00832.JPG
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.762
Поени од реакции
31.701
Ја оддвои со некој наставак на држачите, после ставањето на фасадата... или сега надворешната единица ти е 10см поблиску до ѕидот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom