Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Mene vaka mi sečit umot.
Neam sretnato vakvo nešto no koga bi go dobil kako proektna zadača, prvo što mi odi vo glava e:
- mora dvoreden izmenuvač
- mora kapilara specijalno za ovoj samo za DF
- mora ili dva četirikraki ventili ili eden šestokrak
- nekolku neznam kolku elekromagnetni ventili za usmeruvanje na freonot
Pri vakov defrost bi trebelo da se gree samo nadvorešniot izmenuvač, vnatrešniot mora da sobira toplina (za greenje)....
I normalno softver da te zaboli glava.
Toshibata Shorai, ovde dosta izvikana po drugi raboti očigledno odlično si ja završilo rabotata i ne čuka vo talambasi.
Da vidime kako toa će izgleda vo režija na Gree. Od se srce sakam da e uspešno, vaka će mora da go rešat problemot so previsoka modulacija (kako inače će raboti 10 h prekin), inače od ovaa funkcija nema ništo.
Ako e se ko što treba će mi stanat i mene interesni.
Автоматски споено мислење:


Ova od Panasonic e sosema drugo, tamu se koristi toplinata od kompresorot (toj se zagreva i preku 100C pri rabota) koja prigodno se sobira za da vo DF se ubaci vnatre vo prostorijata. Skapo i glomazno rešenie, ova pogore e baš baš interesno.
Злате, мене ова со истовремен ДФ и греење, не ми го фаќа умот…
Освен ако нема посебен “резервоар” за топлина(како панасоник), да грееш еден ред од надворешниот изменувач, а да ладиш друг ред истовремено… ми е ван памети!
Исто како кола да ја возиш со крената рачна!
Една осовина влече, друга кочи… перформанси дно-дна.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Сега гледам на Shorai-во некој држач на внатрешната е попуштен, вадев/ставав филтри, имам размрдано, не е ништо. Оти ја користам одреден период, сега се појави, претходно немаше ништо, малку ја чепнувам може цел ден да не се појави вибрација.
Инаку 3-4 метри сум имал цевки, @filipinec планирам уште една да местам на пролет, на неа да ставам 7 метри? фала за совет :D и друго да те прашам, дали менува перформанса на подолга цевка? настрана од вибрациите, перформансите се исти со сегашнава од 3-4 метри?

Во глобала топ е Shorai-во, би одел на втора
Fabrickite vrednosti na Toshiba se praveni na 7,5m dolzina na ,a predpolnenje na sistemot vo rezervarot za freonot e do 15m, za da ne dopolnuvas.
Koklku podolga instalacijata potivka vnatresha,od iskustvo.Prvata Toshiba Suzumi mi bese so 3m i pobucna ,koga ja premestiv so novi cevki podolgi,epten posmireno raboti.Po ne se slusa ona viuuu na kompresorot ili freonot,a i ako ima nekoja zvucna rezonaca se gubi so dolzinata t.e. i slabej efektot.
I gledaj cevkite ako se na sonce da gi zastitis dopolnitelno so nekoja izolacija,da ne ispuka od sonceto zastitnata traka.Jas si gi zastitiv dopolnitelno so doponitelna izolacija.
I Shorajot gdam eve sega razvrav deka mozi e i so HDT sistem ,pa mozi toa da doprinesuva za poinakvo sustvo.
Mozi igra nekoja fuhkcija okolu dvizenjeto na freonot i predizvikuva takov zvuk.Kaj mene ne postoi,a bas me interesira kakov zvuk e,a mozi i da postoi pa da ne mi smeta ili ne go osekam :toe: .
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.380
Поени од реакции
3.739
Mene vaka mi sečit umot.
Neam sretnato vakvo nešto no koga bi go dobil kako proektna zadača, prvo što mi odi vo glava e:
- mora dvoreden izmenuvač
- mora kapilara specijalno za ovoj samo za DF
- mora ili dva četirikraki ventili ili eden šestokrak
- nekolku neznam kolku elekromagnetni ventili za usmeruvanje na freonot
Pri vakov defrost bi trebelo da se gree samo nadvorešniot izmenuvač, vnatrešniot mora da sobira toplina (za greenje)....
I normalno softver da te zaboli glava.
Toshibata Shorai, ovde dosta izvikana po drugi raboti očigledno odlično si ja završilo rabotata i ne čuka vo talambasi.
Da vidime kako toa će izgleda vo režija na Gree. Od se srce sakam da e uspešno, vaka će mora da go rešat problemot so previsoka modulacija (kako inače će raboti 10 h prekin), inače od ovaa funkcija nema ništo.
Ako e se ko što treba će mi stanat i mene interesni.
Автоматски споено мислење:


Ova od Panasonic e sosema drugo, tamu se koristi toplinata od kompresorot (toj se zagreva i preku 100C pri rabota) koja prigodno se sobira za da vo DF se ubaci vnatre vo prostorijata. Skapo i glomazno rešenie, ova pogore e baš baš interesno.
Od tehnicka priroda ako zboruvame za toa obicen covek sto raboti na salter/ili bilo sto drugo- toj pojma nema osvem on-off i temperatura i ventilator +/- ...
e segaa ovde vie povejketo kako strucni so elektronika i /klimatizacija/izmenuvaci/kompresori/elektronija/ventili..itn mozite da pravite komparacii-sporedbi-sprotistaveni mislejna i dr,zatoa e javen forum na koj se spodeluvaat razlicni mislejna nekoj znae mnogu nekoj ic- i ke dojden na nekoja sredina ...
moe mislejne; gledano od ekonomski/cena/garancija/performansi ; muabetot mie za 12ka; izvor klimi.mk
najevtina tosiba 50 k
najevtina mitsu 53500mkd
gree airy 37 k
eveja sporedbata
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Od tehnicka priroda ako zboruvame za toa obicen covek sto raboti na salter/ili bilo sto drugo- toj pojma nema osvem on-off i temperatura i ventilator +/- ...
e segaa ovde vie povejketo kako strucni so elektronika i /klimatizacija/izmenuvaci/kompresori/elektronija/ventili..itn mozite da pravite komparacii-sporedbi-sprotistaveni mislejna i dr,zatoa e javen forum na koj se spodeluvaat razlicni mislejna nekoj znae mnogu nekoj ic- i ke dojden na nekoja sredina ...
moe mislejne; gledano od ekonomski/cena/garancija/performansi ; muabetot mie za 12ka; izvor klimi.mk
najevtina tosiba 50 k
najevtina mitsu 53500mkd
gree airy 37 k
eveja sporedbata
Па реално, и не треба обичен човек да се замара со овие работи!
Треба да знае само кој му се потребите, и да земе соодветна клима со таков пдизајн, а марка и модел како му одговара со цена…
На крај сите среќни.

Само споредбава на крај не ти ја сфаќам?
Номинално имаш и кинески андроид со слични перформанси(бар на хартија) како ајфон и упола цена!
Нека има на пазарот! Тоа е супер за сите!

Ама да се убедуваме дека некој го заебал системот што зел “нешто подобро, а упола од цена”, мало сутра…
За жал во животот никој не ти дава нешто за ништо. Се си има своја цена.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.380
Поени од реакции
3.739
Па реално, и не треба обичен човек да се замара со овие работи!
Треба да знае само кој му се потребите, и да земе соодветна клима со таков пдизајн, а марка и модел како му одговара со цена…
На крај сите среќни.

Само споредбава на крај не ти ја сфаќам?
Номинално имаш и кинески андроид со слични перформанси(бар на хартија) како ајфон и упола цена!
Нека има на пазарот! Тоа е супер за сите!

Ама да се убедуваме дека некој го заебал системот што зел “нешто подобро, а упола од цена”, мало сутра…
За жал во животот никој не ти дава нешто за ништо. Се си има своја цена.
Ok, neka bide taka ...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Исто како кола да ја возиш со крената рачна!
Една осовина влече, друга кочи… перформанси дно-дна.
Baš taka, pola freon ekspandira, pola se komprimira vnatre za greenje i zatoa edvaj 35 C.
Benefitot e što nema značajna oscilacija na T vo prostorot, sigurno uredot će bide poefikasen bidejći nema da raboti so zatnato saće od mraz .....
Edinstveno ne go razbiram ova: pod - 10C si prai klasičen defrost od 12 min, pa na -10 sekoja klima so tkn pameten defrost i ne pravi defrost bidejći nema vlaga so toa i suvo e saćeto.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Baš taka, pola freon ekspandira, pola se komprimira vnatre za greenje i zatoa edvaj 35 C.
Benefitot e što nema značajna oscilacija na T vo prostorot, sigurno uredot će bide poefikasen bidejći nema da raboti so zatnato saće od mraz .....
Edinstveno ne go razbiram ova: pod - 10C si prai klasičen defrost od 12 min, pa na -10 sekoja klima so tkn pameten defrost i ne pravi defrost bidejći nema vlaga so toa i suvo e saćeto.
Искрено се сомневам во било каква ефикасност на тој систем! За бенефит ич не правиме муабет…
Саќето во сите варијанти е едно, без разлика дали е со два или три реда изменувачот.
Ламелите се единечни, и нема логика од една страна да ги грееш(одмрзнуваш), а од друга да ги ладиш…
Еве да речеме и ќе направат физички одвоени ламели, две паралелни саќиња…
Самиот мраз ќе ги спои и ќе реагираат како единечен систем!

Едноставно не ми иде у глава ова (n)

Ако јас се прашам, бар кај поголемиве клими што се 5.5ки 7.5ки, би ставил две одвоени надворешни! 2.5ки 3.5ки соодветно.
Може и во исто куќиште да бидат, ама физички целосно одвоени изменувачи, два компресора… можда еве електрониката и инвертерот да биде заеднички(ради заштеда)
Само внатрешниот изменувач да биде заеднички, каде тој процес ладење/греење измеѓу ламелите, ќе резултира во некаква ефикасност! …и нормално дување на топол воздух додека наизменично дефростираат…

Друго решение не гледам :toe:
 
Член од
16 април 2019
Мислења
376
Поени од реакции
527
Eve gledam temata vi e defrost pa da kazam za mojava Inventor Nemesis Pro 7kw kako e zaladilo ova zimo prv pat utrovo e vidov klimata da pravi defrost bidejki imase mnogu magla vo stip nadvoresnata bese samo pobelena kako sneg nemase mras po nea defrostot traese tocno 4 minuti i toa so potrosuvacka nad 4000w od nadvoresnata oblaci od parea se digase e toa e defros kratok interval od samo 4 minuti od isklucuvanje do pocnuvanje da duva toplo nakaci okolu 2500 w i za nekolku minuti si dojde vo nejziniot rezim na greenje od 1050w znaci kratok i efikasen defrost ne kako kaj drugite sto pravi defros po 10-15 min i pak ne go otopuva mrazot.

Zaboraviv da napisam deka za noemvri mesecs e potrosila 3802 denari no ima otstapuvanje minus od okolu 500 denari. kliovatot e namesten na 7 denari
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.074
Поени од реакции
1.188
иако во план првично беше да се набави оваа клима, поради екста ниската цена денес ја купив оваа клима која ќе се монтира најверојатно после празнициве во соба од ~15m² во стан во зграда стара градба со века pvc столарија и стиропор изолација од 2cm од внатрешната страна, наводно има 3 год. безусловна гаранција со можност за продолжување со доплата, свесен сум дека во техниката важи правилото колку пари толку музика ама и очекувањата затоа не се огромни.

п.с се надевам нема да станам фанатик од типот колку троши, дали и со колку модулира и останати глупости, или сепак се лажам тоа си иде само по себе
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
иако во план првично беше да се набави оваа клима, поради екста ниската цена денес ја купив оваа клима која ќе се монтира најверојатно после празнициве во соба од ~15m² во стан во зграда стара градба со века pvc столарија и стиропор изолација од 2cm од внатрешната страна, наводно има 3 год. безусловна гаранција со можност за продолжување со доплата, свесен сум дека во техниката важи правилото колку пари толку музика ама и очекувањата затоа не се огромни.

п.с се надевам нема да станам фанатик од типот колку троши, дали и со колку модулира и останати глупости, или сепак се лажам тоа си иде само по себе
Ko što gleam si zarabotil celi 10.000 den. Klimite se potpolno isti, razlika e vo natpisot namesto Midea pišuva ST.
Kako samo gi potrefi! So sreća koristenjeto.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.074
Поени од реакции
1.188
Ko što gleam si zarabotil celi 10.000 den. Klimite se potpolno isti, razlika e vo natpisot namesto Midea pišuva ST.
Kako samo gi potrefi!
па не се баш идентични и заштедата не е 10К ама во секој случај цената е неспоредливо ниска во споредба со конкурентите,
мидеата има wi-fi контрола, кит за монтажа, некои фенси карактеристики за кои не сум ни свесен дали ќе приметам дали ги има или не, сепак крајот ќе каже дали е така како што изгледа (дека се добива најмногу од вложено добиено)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Искрено се сомневам во било каква ефикасност на тој систем! За бенефит ич не правиме муабет…
Саќето во сите варијанти е едно, без разлика дали е со два или три реда изменувачот.
Ламелите се единечни, и нема логика од една страна да ги грееш(одмрзнуваш), а од друга да ги ладиш…
Еве да речеме и ќе направат физички одвоени ламели, две паралелни саќиња…
Самиот мраз ќе ги спои и ќе реагираат како единечен систем!
Ne me razbra izgleda. So pomoš na upravuvani ventili dvata izmenuvača možat da se spoeni ( za greenje i ladenje) i posebni ( za DF).
Sekogaš mraz faća prvin nadvorešniot red, ništo ne smeta toj da se gree i topi mrazot, a vnatrešniot da se koristi i ponataka vo funkcija za ovie 35 C.
Vpročem sistemot e poznat i raboti, kako poinaku, jas poinaku ne kapiram!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
иако во план првично беше да се набави оваа клима, поради екста ниската цена денес ја купив оваа клима која ќе се монтира најверојатно после празнициве во соба од ~15m² во стан во зграда стара градба со века pvc столарија и стиропор изолација од 2cm од внатрешната страна, наводно има 3 год. безусловна гаранција со можност за продолжување со доплата, свесен сум дека во техниката важи правилото колку пари толку музика ама и очекувањата затоа не се огромни.

п.с се надевам нема да станам фанатик од типот колку троши, дали и со колку модулира и останати глупости, или сепак се лажам тоа си иде само по себе
Мој другар има ваква во канцеларија. Сега не знам точно дали ист модел, ама презадоволен е типот од неа, а посебно и колку кошта.
Со здравје да си ја служиш!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.380
Поени од реакции
3.739
па не се баш идентични и заштедата не е 10К ама во секој случај цената е неспоредливо ниска во споредба со конкурентите,
мидеата има wi-fi контрола, кит за монтажа, некои фенси карактеристики за кои не сум ни свесен дали ќе приметам дали ги има или не, сепак крајот ќе каже дали е така како што изгледа (дека се добива најмногу од вложено добиено)
Ubavo ti pisal clenot deka taa St,ja pravi midea, drugite st so Tac oznaka se proizvedeni od Tcl
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
322
mnogu dobar swing dosega neviden, ednovremeno max gore i max dole.
Што значи ова едновремено макс горе макс долу? Во исто време дува максимално горе и максимално долу?
Нели на греење треба макс долу па потоа лесниот топол воздух се крева нагоре и ја загрева просторијата.
На ладење обратно макс горе, не да дува долу во луѓето да ги замрзни. Потоа ладниот воздух кој е потежок паѓа надолу и ја лади просторијата.
???
Каков бенефит ќе има да дува горе и долу истовремено?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom