Најекономично греење и ладење

Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
Да ве прашам за совет.
Shorai Edge имам 3.5/4.2. Е сега, климава си работи нормално, освен на моменти почнува да вибрира внатрешната единица, ако ја мрднам со рака малку прекинува, по некое време пак почнува мали вибрации, се слуша. Најчесто кога ќе намали брзината внатре, а надвор компресорот изгледа работи повеќе.
Бакарни цевки има над 3 метри намотани во круг, тоа го запазивме. Има простор од сите страни доволно. Е сега нема држачи антивибрациони на штрафовите, можно да е до тоа? Или внатре е проблемот? Што да правам? :S
 
Последно уредено:
Член од
7 јануари 2020
Мислења
6
Поени од реакции
4
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Dali znaete kolkav e minimumot
Автоматски споено мислење:
Znaeme
Автоматски споено мислење:

Да ве прашам за совет.
Shorai Edge имам 3.5/4.2. Е сега, климава си работи нормално, освен на моменти почнува да вибрира внатрешната единица, ако ја мрднам со рака малку прекинува, по некое време пак почнува мали вибрации, се слуша. Најчесто кога ќе намали брзината внатре, а надвор компресорот изгледа работи повеќе.
Бакарни цевки има над 3 метри намотани во круг, тоа го запазивме. Има простор од сите страни доволно. Е сега нема држачи антивибрациони на штрафовите, можно да е до тоа? Или внатре е проблемот? Што да правам? :S
3.5/4.2 na kolku nadvoresna? E pa ke ti buci sea malce poveke...bitno japanac imas... :)
I ja imam 4.2....i gream 90m2....vaka e kaj mojata 4.2(0.88~7.2) Kw Amber Nordic e mojata 3.5ka ama i 2kw pojaka od tvojata 3,5ka :D
 
Последно уредено:
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
@Strelec оваа е https://klimi.mk/product/451
надворешната кога зема некаде 500-600W, ама не вибрира секогаш, компресорот кога ќе работи, врска немам кога ;D
„E pa ke ti buci sea malce poveke...bitno japanac imas...“ - шега настрана, тивка е ептен надворешната и внатрешната, ова вибрациите се кога не е гласна т.е. умерено кога работи. Во глобала, магла имало, ладно надвор, гајле нема, добри се ептен, малку дефроста прави, само ова ме нервира што се појави сега со вибрацијве, мора нешто да има да те нервира :D

Да го барам монтеров да ја престегни внатрешната? Дај кажи ми што држачи антивибрациони да наместам? :)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
@Strelec оваа е https://klimi.mk/product/451
надворешната кога зема некаде 500-600W, ама не вибрира секогаш, компресорот кога ќе работи, врска немам кога ;D
„E pa ke ti buci sea malce poveke...bitno japanac imas...“ - шега настрана, тивка е ептен надворешната и внатрешната, ова вибрациите се кога не е гласна т.е. умерено кога работи. Во глобала, магла имало, ладно надвор, гајле нема, добри се ептен, малку дефроста прави, само ова ме нервира што се појави сега со вибрацијве, мора нешто да има да те нервира :D

Да го барам монтеров да ја престегни внатрешната? Дај кажи ми што држачи антивибрациони да наместам? :)
Ретко каде гумени подлошки го решиле проблемот со вибрациите.
Ако е само надворешната, тогаш да. Ама тебе ти вибрира внатрешната? Добро разбрав? И тоа само на одредена јачина?
Сум прочитал тука и другпат (слична)иста приказна за шораи 3.5ка :cenzura:

и никој не го решил проблемот…
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
@Strelec оваа е https://klimi.mk/product/451
надворешната кога зема некаде 500-600W, ама не вибрира секогаш, компресорот кога ќе работи, врска немам кога ;D
„E pa ke ti buci sea malce poveke...bitno japanac imas...“ - шега настрана, тивка е ептен надворешната и внатрешната, ова вибрациите се кога не е гласна т.е. умерено кога работи. Во глобала, магла имало, ладно надвор, гајле нема, добри се ептен, малку дефроста прави, само ова ме нервира што се појави сега со вибрацијве, мора нешто да има да те нервира :D

Да го барам монтеров да ја престегни внатрешната? Дај кажи ми што држачи антивибрациони да наместам? :)
Gumeni podloski ne go resavaat problemot,samo podolga instalacija,6-7m.
Kaj mene e 7m instalacija nisto se slusa,ela dojdi vidi,zemjaci sme.
A mnogu e bitno i podlogata na sto se nosacite na nadvoresnata staveni,da tiplite stegnat vo pocfrsta podloga(posebno stranata od kaj kompresorot),na primer vo stubot ili nosacot.
Badijala se gumickite.I sto podaleku od vnatresnata od nadvoresnata,da ne se prenesva rezonansa.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
@filip.angeleski

Не знам дали уште е активен членов @Addonexus , ама ќе го тагнам, па може ќе се јави..
Ти расчитај што искуство имал, а и не е единствен со шораи еџ 3.5ка да има ваков проблем..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
@Strelec оваа е https://klimi.mk/product/451
надворешната кога зема некаде 500-600W, ама не вибрира секогаш, компресорот кога ќе работи, врска немам кога ;D
„E pa ke ti buci sea malce poveke...bitno japanac imas...“ - шега настрана, тивка е ептен надворешната и внатрешната, ова вибрациите се кога не е гласна т.е. умерено кога работи. Во глобала, магла имало, ладно надвор, гајле нема, добри се ептен, малку дефроста прави, само ова ме нервира што се појави сега со вибрацијве, мора нешто да има да те нервира :D

Да го барам монтеров да ја престегни внатрешната? Дај кажи ми што држачи антивибрациони да наместам? :)
Cim dojdovme do gumici ic monter ne ti treba sam moze da si gi namestis...ama nema da go resis problemot da kompresorot bucit...am bucit oti poskapata ne si ja zel
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
322
I ja imam 4.2....i gream 90m2....vaka e kaj mojata 4.2(0.88~7.2) Kw Amber Nordic e mojata 3.5ka ama i 2kw pojaka od tvojata 3,5ka :D
@Strelec дај кажи Gree официјален каталог 2023 за резиденцијални клими од кај да симнам и Лот 10.
Да разгледам што модели нудат па посекако сум во план за уште една клима да купам може ќе биде Грее
.
.
.
Ете нешто најдовме некои информации. Ова ли е твојот модел?
Па пишува за северна Европа значи нордик
20231229_184330.jpg
Во btu се али толку иди на греење 4.2kW номинална со 950w/h
Само пишува параметрите со * се отприлика бидејќи продуктот е under development, хммм
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Gree, dajte nekoe infoo + za novive airy;gledam hibriden df-3min, gledam 10h-On,potoa limit na mojknost 50/75/100% ...??
Kako sto znam ima HDT t.e. do -10C ne vlaga vo klasicen defrost, stom malce ke fati mraz vednas vleguva vo HDT i otopuva sto trae max 2-3 min i istovremeno duva so 35C. Super funkcija.
Ima power limit function , 100/75/50%, mnogu dobar swing dosega neviden, ednovremeno max gore i max dole.
Mislam deka ke bide top model vo ponudata, normalno dvoreden izmenuvac so EEV.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom