Најекономично греење и ладење

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.162
Поени од реакции
2.188
Vivax AEYIs, Midea Oasis i mdv op king e potpolno istata klima,ama za zal mdv toj model ne go uvezuvaat povejke energo sistem od koga izleze oazis kaj nas
Mozebi se isti ama ne mi e jasno zosto tvojata ima neto tezina od 36,4kg
gledam na opakovkata.
A Vivaks 12AEYIs ima 32,3kg ili 4,1kg pomalce neto tezina.
Kade se 4,1kgr ako se isti?
Ama aj kevidime kaj LudPetel kolku ke tezi.
A gledam vo katalogot od 2023 za vivaks ima i ACP-18CH50AEYIs R32 od 18 btu.
Dodeka od 9btu go ukinale.
Neznam seuste mi e matno ovde.
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
Oasis plus тежи 32.3кг: https://midea.mk/?page_id=12245

Обичната AEYI без ѕ тежи 36.4кг... зашто поновата верзија ја направиле со помалку надворешна килажа не знам

Јас се водам по oasis plus
Очекувам и мојата да тежи 32.3кг дека таа е тежината на AEYIs или Oasis Plus
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2023
Мислења
346
Поени од реакции
454
Со овој памет да сум сега… дупло ќе му платев да дојдеше, па ако требаше и ќе чекав еден месец!
Ах што ти е лесно тебе, Мицуто и наопаку да ти го стават, да дува во таван, пак ќе работи поарно од 90% од другите :icon_lol:
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Znaci ovde se zboruvase deka Vivaksot 12AEYI bi trbalo da nosi isti kompresor kako kaj Toshhiba Daisekai i Midea Oasis 12btu,ama ne go stavile toj kompresor.
Toa e kaj kinez ne znaes sto ke ti spakuva vo kanackata,a zamisli go forsita duri so preku 160rps za da gi povlece od steker 2650w,sto e za mene katastrofa.
Од кај ти е податоков? 160rps ко многу ми се чинат....

Сега ми шалташ меѓу 2.5ка и 3.5ка на -7! Јапонец вс Кинез!
Па не знам баш тоа...
Кај Хрватите на линкот ете има Product Fiche за AEYIs 12ката, таму вика pdesignh 2.2kw од кои 0,25 се бекап греач.

A gledam vo katalogot od 2023 za vivaks ima i ACP-18CH50AEYIs R32 od 18 btu.
WTF 12ката со поголем макс капацитет од 18ката....
Screenshot 2023-12-07 at 01.37.57.png

Којзнае која теткица им куцала табелки на сајтов.
Добро саглам сервисни се најдува по нет за ова Виваксите?

Ајде здравје @LudPetel ќе наврати пак на форумов да сподели искуства и нешто ако измери.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
@Kajganec ми пушти видео од неговата клима што е истата клима со AEYI и сакаше да го споделиме:

Ајде и MDV преку 70С
Амберката на Стрелчо најслаба испадна xD

Edna klima sama gree cel sprat, po kratki setame nadvor sneg pagja.
IMG_20231125_211748.jpg
Ајдеее и други како тебе мереле....
Ама Мицубиши доста појака :vozbud:

IMG_20231121_173520.jpg
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.298
Поени од реакции
15.531
Од кај да си купам ваков мерач? Мери и температура на ѕидовите така?
 
Член од
7 март 2017
Мислења
115
Поени од реакции
134
Прегледај го приврзокот 399697
eve ti sega vo momentov, uzivancija…gaga struja….bateriite polni
Mene ne me interesira dali ima eftina preku den, ne mi treba , PV proizveduva
se e ova super, imam nekolku prashanja za tebe i se nadevam kje odgovorish nema da bidesh so istiot stav kako za klimite.

1. kolkava snaga imash instalirano na fotovoltaici?
2. kolkava snaga imash instalirano na baterii?
3. kolku te koshtashe zadovolstvovo?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.439
Поени од реакции
2.725
se e ova super, imam nekolku prashanja za tebe i se nadevam kje odgovorish nema da bidesh so istiot stav kako za klimite.

1. kolkava snaga imash instalirano na fotovoltaici?
2. kolkava snaga imash instalirano na baterii?
3. kolku te koshtashe zadovolstvovo?
12kw paneli, 12kw hybrid inverter trofazen, 3x6.1kw (3x120Ah) , vkupno Eur 15500
Poentata e da ne vlezes vo 3 i 4 grupa, kade sto cenata e 20den/kw.
Zastedata e min 20’000 den mesecno.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.272
Поени од реакции
5.396
  • Анализа на професорот од Техничкиот факултет во Битола – Дејан Трајковски
На тендерот на ЕВН-Хоум за набавка на електрична енергија за домаќинствата и малите бизниси единствената понуда дојде од државниот ЕСМ. Никој друг не нуди по толку ниска цена. Но, дури ни таа понуда не задоволува 100% од потребите, а згора на сé, цената нема повеќе да биде 53 евра/MWh, туку 57 евра/MWh. Нормално, увезениот јаглен не е евтин како домашниот, а треба да се плати и за мазутот за поддржување на горењето. За давањето бизниси на приватници околу јагленот да не зборуваме.

Дали населението е свесно што ќе ни се случи по 7 години, кога целосно ќе останеме без термоелектраните на јаглен, со неизградена гасна електрана, иако цената на нејзината енергија нема да биде 57 евра/MWh, туку најмалку 130 евра/MWh? Со државни фотонапонски електрани со инсталирана моќност од само 10 MW во Осломеј и 20 MW во РЕК Битола, чие годишно производство ќе изнесува одвај 45 GWh, што е капка во морето од нашите годишни потреби од 6200 GWh, ќе останеме само со нецели 1000 GWh од хидроелектраните, односно одвај 15% од потребите. Всушност, нашите потреби се уште поголеми, односно околу 7700 GWh/год., со оглед на загубите во преносот и дистрибуцијата, како и потрошувачката на самиот енергетски сектор (на Сенкиевиот дијаграм на сликата). Практично сите наши хидроелектрани не успеваат сосема да ги покријат целосно ни само загубите во преносот.

Каде ќе биде тогаш нашиот денешен премиер да ни каже дека „од увозници сме станале извозници на електрична енергија“? Ние ништо не сме станале, станале приватниците со нивните фотонапонски централи, кои тука дошле заради евтиното земјоделско земјиште што засекогаш го упропастиле. Не дај боже да мораме да ја купуваме нивната електрична енергија на берза, чија цена навечер, вклучувајќи ја цената за складирање во литиум-јонски батерии нема да биде под 100 евра/MWh.

Нема да ја имаме ни реверзибилната ХЕ „Чебрен“ за евтино складирање на државното производство од фотонапонски електрани, а штеточините намераваат да ја прокоцкаат и ХЕ „Тиквеш“, односно кусокот од 150 GWh/год. евтина енергија што ќе ни се појави ќе мораме да го надоместуваме со најмалку двојно поскапа енергија од увоз. Само Грците задоволно ќе тријат раце и ќе печалат од нашите хидроелектрани, башка што ќе можат да нé уценуваат со нашата вода на наша територија.

Дали има подобар пример за оштетување на јавниот интерес? Инаку, според меѓународната дефиниција на корупцијата секое оштетување на јавниот интерес претставува корупција, дури и ако немало мито.
Уште еднаш: дали населението е свесно што ќе ни се случи по 7 години кога ЕСМ нема повеќе да биде во состојба да понуди евтина електрична енергија од домашните термоелектрани и кога снабдувањето ќе биде целосно либерализирано? Нека продолжи мирно да спие и да гледа како се раскрчмува Чебрен, па да види што ќе го снајде. Ова е само почеток. Ако државата не започне веднаш да гради електрани, црно ни се пишува.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.162
Поени од реакции
2.188
Од кај ти е податоков? 160rps ко многу ми се чинат....
Naiskreno,mnogu si vnimatelen dobro pratis i mnogu me bendisuva prasaneto.
Ke se obidam nekako da ti odgovoram,a pri toa i drugi ke citaat razmisluvaaat i ke ucat kako mozt da gi tolkuvaat tehnickite podatoci dokolku gi ima pri izbor na klimatizer.
Znaci vodevme diskusija za postariot model Vivaks AEYI bez (s) koj ima kompesor KSN98D64UFZ3 i go forsira na 2650w imput.
Opcija 1.
Toshiba shoraj 16 btu so ist kompresor KSN108D22UFZ i e za 10% pogolem vo zafatnina ima maksimum imput od 1900w a pri toa go vrti od 125rps. i pri toa vadi 6,5kw maksimum toplina.

E sega mozes da si zmislis koga isti tip kompresor so 10% pomala zafatnina na kolku rps treba da go forsiras za da povleci od steker 2650w i da dade 7300w toplina. Matematicki a i logicki so obicna proporcionalna ravenka ke dojdi preku 160-170 rps.
Opcija 2.
Kompresorot si e na DC napon a i ostanatite potosuvaci vo klimata.
Sega kolku od toj naizmenicen AC napon od 2650 W efikasno se pretvoril vo DC da raboti klimatizerot.
Prasanje do tebe.Mislis li ti deka ako tvojata klima Mitsubishi LN sto ne mozi da povleci poveke od 2000w ke dade i pomalce toplina od gornavedeniot Vivaks.
Opcija 3.
Od ova doagame do zklucok deka kompresorot vo Vivaksot 12AEYI mozi i da vrti i so 120rps a i pomalce,zatoa sto ne se pretvorilo dovolno DC napon od tie 2650W povleceni od steker.
Drugoto ostanuva sekoj so svoja percepcija i znaenje da razmisluva.
Rezime:
Ili kaj gorenavedeniot ured imame vrtezi od 160-170 rps na kompresorot ili imame gubitoci od da recime 25-30% pri predvaranje od AC vo DC napon,da go vrti do 120rps ,zatoa sto kompresorot vo toj momen vlece preku 95% od vkupnata potrosuvacka na klimatizerot.
Druga opcija ne postoi.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Од кај да си купам ваков мерач? Мери и температура на ѕидовите така?
Ич да не си купуваш ако не планираш да дадеш 50+ еур за поквалитетно (ефтинките што го има по аптекиве кај нас за 1000че се срање и две мерења со исти резултат не можат да направат).

E sega mozes da si zmislis koga isti tip kompresor so 10% pomala zafatnina na kolku rps treba da go forsiras za da povleci od steker 2650w i da dade 7300w toplina. Matematicki a i logicki so obicna proporcionalna ravenka ke dojdi preku 160-170 rps.
Океј математика, ама за Vivax-ов нема никаде црно на бело дека стварно макс капацитет и е 7300w или макс напон 2650w.
Она погоре инфото на линкот од Словачкиот сајт е без везе, нема никаква смисла 12ката да има 7300w максимум капацитет а 18ката да има 6800w.
Од упатство само user-manual за даљинското и внатрешната единица се најдува, и ене Продукт Фиче на сајтот кај Хрватите.
За надворешната ништо не најдов кога пребарував....
За Тошибата пеки... си има сервисни... си има све....
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.162
Поени од реакции
2.188
Ova e resenie :facepalm:
12kw paneli, 12kw hybrid inverter trofazen, 3x6.1kw (3x120Ah) , vkupno Eur 15500
Автоматски споено мислење:

Ич да не си купуваш ако не планираш да дадеш 50+ еур за поквалитетно (ефтинките што го има по аптекиве кај нас за 1000че се срање и две мерења со исти резултат не можат да направат).


Океј математика, ама за Vivax-ов нема никаде црно на бело дека стварно макс капацитет и е 7300w или макс напон 2650w.
Она погоре инфото на линкот од Словачкиот сајт е без везе, нема никаква смисла 12ката да има 7300w максимум капацитет а 18ката да има 6800w.
Од упатство само user-manual за даљинското и внатрешната единица се најдува, и ене Продукт Фиче на сајтот кај Хрватите.
За надворешната ништо не најдов кога пребарував....
За Тошибата пеки... си има сервисни... си има све....
Pa za vivaksov 12AEYI nema ama go tokmea so Midea Oasis,demek deka e istiot a vnatre kompresor singl 9,8cm3.
Podatocite se zemeni od Mideja Oasis ,na lepenkata na MDV op ima 13A pisuva,a zamisli na Toshiba shorai 24btu maksimum e 12A struja.
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2017
Мислења
115
Поени од реакции
134
12kw paneli, 12kw hybrid inverter trofazen, 3x6.1kw (3x120Ah) , vkupno Eur 15500
Poentata e da ne vlezes vo 3 i 4 grupa, kade sto cenata e 20den/kw.
Zastedata e min 20’000 den mesecno.
mnogu matematika e ova. jas se mislam dali 3KW ongrid fotovoltaici da instaliram a ne 12KW. ako ne e tajna koja firma go instalirashe sistemot?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom