Најекономично греење и ладење

Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
UPDATE!!! Линкот што сум го објавил вчера со перформанси(конфигурација) за Midea Oasis не е точен. Тоа е друга клима која има слична ознака и на тој начин ме прелажа. Midea Oasis според следниов линк го има компресорот KTN110D42UFZ https://www.ecr-nederland.nl/media/files/documentatie/carrier/gebruikershandleiding/019_service manual for op_2018.pdf

@tzlatko фала ти најмногу на предлозите, но како рекреативец и човек кој почна пред една недела да си бара клима искрено првото и второто мислам дека ми се не next level и веројатно не би знаел да ги препознавам лесно како тебе за што станува збор во дадена клима.
Од друга страна третото и четвртото мислам дека ги сфаќам и мислам дека оваа клима е добра во овие параметри.


Последно што ми се врти е дали е подобро да си меѓу првите меѓу кинезите или меѓу последните меѓу јапонците.

Vivax AEYIs vs Daikin FTXF35D
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Последно што ми се врти е дали е подобро да си меѓу првите меѓу кинезите или меѓу последните меѓу јапонците.

Vivax AEYIs vs Daikin FTXF35D
Многу погрешно си ги сфатил работите! Се тоа убаво што си се заинтересирал за клими, и како работат и се…
Ама главната ствар ти прелетала над глава!

Не е битно што имаш закачено на ѕидот, туку дали тоа ќе даде топлина потребна за твојот простор/потреби!
Сега ми шалташ меѓу 2.5ка и 3.5ка на -7! Јапонец вс Кинез!
Огромна грешка во чекори…

Прво види што ќе грееш,и колку топлина ти фали…
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.723
Поени од реакции
4.061
Последно што ми се врти е дали е подобро да си меѓу првите меѓу кинезите или меѓу последните меѓу јапонците.
Tao e vistinsko rezonuvanje i po mene e pravec vo koj treba da se razmisluva. Sekako ima eden kup korisnici koi se uvereni deka i naeftiniot japonec e podobar od sekoj kinez.
Eve nie site doma sme so XIAOMI telefoni od Note 13 do N 10, posle 20 godini rabota so mobilni toa e mojot izbor na najdobro za najmala cena. Zošto? Pa koristat Amoled ekrani na Samsung, američki procesori QUALCOM, SONY kameri , što treba drugo da e dobar pokraj soliden softver?
Nešto slično e i so klimive.
Ova za prvoto i vtoroto, baš vo ruskite i ukrainskite videa, zborat za motorite na ventilatorite i gi otvaraat i komentiraat za EEV i kapilara. Isto taka gi imaš vo spisokot na delovi vo servisnite upastva. Na primer ako spomenuva kondenzator vo nadvorešnata edinica togaš motorot na na ventilatorot e ednobrzinski naizmeničen i kondenzatorot služi za start na motorot.....
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
Дечки направив одлуката, нарачана Vivax AEYIs. Следната недела доаѓа :icon_lol:

Добив отприлика околу 5% попуст по телефон и ме убеди тоа дека веќе мислам дека вреди за цената.

Следна недела доаѓа на 25 квадрати со 2 од 4 надворешни ѕидови, пвц прозори, изолација само на еден ѕид плус бетонски ѕидови, а и високо приземје + ходник и тоалет кои ќе биде чатпат отворени (8 квадрати)

Фала на сите што помогнавте во одлуката.

Предлог добри монтери?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.214
Поени од реакции
5.125
Дечки направив одлуката, нарачана Vivax AEYIs. Следната недела доаѓа :icon_lol:

Добив отприлика околу 5% попуст по телефон и ме убеди тоа дека веќе мислам дека вреди за цената.

Следна недела доаѓа на 25 квадрати со 2 од 4 надворешни ѕидови, пвц прозори, изолација само на еден ѕид плус бетонски ѕидови, а и високо приземје + ходник и тоалет кои ќе биде чатпат отворени (8 квадрати)

Фала на сите што помогнавте во одлуката.

Предлог добри монтери?
So zdravje da se koristi klimatizerot

Spodedi fotografii od vnatresnata nadvoresnata edinica i dalecinskoto koga ke ja montiraat

Predlog za montaza eden od ovie servisi za montiranje






 
Последно уредено:
Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
Мене ми предложи klimatizer.mk некои дечки од Ѓорче што местеле за него, има некој искуство?
 
Член од
4 декември 2023
Мислења
3
Поени од реакции
6
De be komso, gi zaboravi kokoskite, petelot, svinjata i kravite. Me razocara
De be komšo gi zaboravi da gi izbrišeš nekio podatocite na slikite sekoj može da vidi za koj objekt se raboti zatoa ne objavuvaj tugi sliki i ne se kiti so tugi perduvi. Eve moeto dete gi gleda tvoite sliki i mi veli deka imaš gps podatoci za lokacija.
 
Член од
19 октомври 2021
Мислења
6
Поени од реакции
15
Дечки направив одлуката, нарачана Vivax AEYIs. Следната недела доаѓа :icon_lol:

Добив отприлика околу 5% попуст по телефон и ме убеди тоа дека веќе мислам дека вреди за цената.

Следна недела доаѓа на 25 квадрати со 2 од 4 надворешни ѕидови, пвц прозори, изолација само на еден ѕид плус бетонски ѕидови, а и високо приземје + ходник и тоалет кои ќе биде чатпат отворени (8 квадрати)

Фала на сите што помогнавте во одлуката.

Предлог добри монтери?
Ke bidis prezadovolen od klimata i ke ja preporacuvas na site kulturno fino raboti i mnogu mokna.A za ti e 8kv sto ke bile chat pat otvoreni mozish mozis slobodno da se celo vreme otvoreni i plus uste 15kv bez nikakov problem
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.298
Поени од реакции
15.531
Дечки ај помош што може да е причината климата да има звук како на свирка кога работи.
Филтрите се исчистени и мислам дека ова свирење почна откако есенва направив хемиско чистење на внатрешната. Климата е Грее Хансол.
Дали можам нешто сам да направам или да викам сервис.

Еве линк со видео од звукот:
Да се самоцитирам и пофалам сервисот на Грее. За помалце од 24 часа откако го пријавив проблемот дојдоа дечките и го средија проблемот. Иначе проблемот бил со фан моторчето, го сменија со ново.
Девојката од сервисот фина како да се јавив за брз кредит а не дефект да пријавам :pos:
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Да се самоцитирам и пофалам сервисот на Грее. За помалце од 24 часа откако го пријавив проблемот дојдоа дечките и го средија проблемот. Иначе проблемот бил со фан моторчето, го сменија со ново.
Девојката од сервисот фина како да се јавив за брз кредит а не дефект да пријавам :pos:
Чудно, вчера беа за продолжување гаранции кај брат ми за Амберите (од двата едниот е тивок а вториот скоро исто оволку како твојов зуја) и баш прашав шо/како/зашто така само едниот ем 1 година поновиот.... ама нишо не спомнаа за менување...
Ќе пренесам на братот кога ќе е дома да си праша....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom