Најекономично греење и ладење

Член од
16 март 2019
Мислења
3.266
Поени од реакции
5.266
Povelete vo Bitola/pelagonija/Prilep da vidite kolku e ekoloski greejneto na klima,deka ovde ne se disi vo Sk,ve zabole ramoto....
Zatoa rekov imase na portalive deka se planira da se Gasificira Rek Bitola e duri togas ke imame Ekoloski proizvedena Elektricna Energija sega so Jaglenot ne e ekoloski no so plinot ke bide ekoloski proizvedena Elektricnata Energija
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.551
Поени од реакции
3.903
Zatoa rekov imase na portalive deka se planira da se Gasificira Rek Bitola e duri togas ke imame Ekoloski proizvedena Elektricna Energija sega so Jaglenot ne e ekoloski no so plinot ke bide ekoloski proizvedena Elektricnata Energija
Nee plin toa e priroden gas,
koj naskoro ke bide mn,skap poradi situacija rusija-eu.!
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Не си правете бајки, РЕК Битола е дизајнирана за работа на јаглен. Самите блокови се направени во СССР и истите се предвидени за 100 000 саати работа и/или ~ 40 години експлоатација.
Моментално сите 3 блока имаат над 300 000 саати.

Попаметно е од ново да го проектираат самиот котел, сосе машинска сала на турбина и генератори, од ова да се преправа. Само со оваа цена на гас, која ја плаќаме не знам дали ќе биде финансиски исплатливо.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Здраво
Сакам да земам клима до кај 30 000
Ми ги препорачаа Нео
Дали е вистина дека се добри, ако не, која клима би ми ја препорачале?
Живееам во куќа има добра изолација, до 30 м2 ми треба една соба
Кога е екстремно ладно - 5 - 10 се греам на дрва, ми треба за овој период
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.406
Целта е да го срушам твојот и рекордот на Стрелец максимална температура на издув. Ама дозволено е да се користи секоја опција која климата ја има. Јас ќе ја активирам оваа опција:
Прегледај го приврзокот 397568
Прегледај го приврзокот 397569
Само страв ме фаќа да не почнат пластиките да се топат :vozbud:
Се е доволено, и Мицубиши има такво копче на далечинското (Powerful), ама во суштина е скоро исто како да си ја пуштил на максимум во подизладена просторија за да не ја кочат сензорите...
Дури ако сакаш да си направиш математика за колку MAX топлина дава и со кој COP подобро е да користиш фиксна MAX брзинa на ФАН и пуштена на максимум 30 или 31С на далечинското не знам колку оди кај Даикинот.
Така ќе знаеш прецизно што да внесиш во формулата, зашо за Powerful операцијата може да не е наведено во упатството со колкав проток на возудх работи уредот... пример за Мицу LN упатството вика: Fan speed : Exclusive speed for POWERFUL mode

Прегледај го приврзокот 397575


Затоа барај термометар со 2 сонди, или уште еден ист таков каков што си зел....
Битна е разликата од Input до Output температури, другото ништо не е битно....
Баш со разликата се пресметува капацитетот на уредот и COPот
Со многу кратко дејство е таа Powerfull(kaj Mitsubishi) или со друго име крстена истата функција кај Даикин (HEatPlus Operation) што реално е реклама него што врши работа, ограничена е на само 15минути кај Mitsubishi и на 30минути кај најскупиот Даикин Перфера од колку беше 180к ? :)
Reklama Powwerful.png
Reklama powerful Daikin.jpg
Даикин
Reklama powerful Daikin.jpg
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
2.250
Со многу кратко дејство е таа Powerfull(kaj Mitsubishi) или со друго име крстена истата функција кај Даикин (HEatPlus Operation) што реално е реклама него што врши работа, ограничена е на само 15минути кај Mitsubishi и на 30минути кај најскупиот Даикин Перфера од колку беше 180к ? :)
Прегледај го приврзокот 397756
Прегледај го приврзокот 397755
Даикин
Прегледај го приврзокот 397755
Pa normalno e da bidi so kratko vreme-15-30 min.Proizvoditelot ja zastitil za da ne trosi poveke energija ako nema potreba.Ima inzinjeri sto mislele za toa.
A ako pak saka korisnikot da bidi dolgo vreme ke ja setira na 30c i ke duva zesko ako trba i 6 meseci,cela grejna sezona.
Toa e za pofalba sto duva 15-30 min na maksimum ,a ne e mana kako sto sakas da ja pretstavis situacijata.
Si se iznamacil i si baral servisni.Ako,barem ke naucis nesto za dobri klimatizeri od 1000 evra pa nagore.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.918
Со многу кратко дејство е таа Powerfull(kaj Mitsubishi) или со друго име крстена истата функција кај Даикин (HEatPlus Operation) што реално е реклама него што врши работа, ограничена е на само 15минути кај Mitsubishi и на 30минути кај најскупиот Даикин Перфера од колку беше 180к ? :)
Прегледај го приврзокот 397756
Прегледај го приврзокот 397755
Даикин
Прегледај го приврзокот 397755
Таман си е фукцијата, во краток период набрзанка да надохнади изгубена топлина... пример:
- се прибираш дома порано од работа пред да се пушти тајмерот...
- подолго си проветрувал по дома па изладило повеќе и ти е ладничко...
- си идиш дома од прошетка премрзнат па подесените 23-4С ти се ладнички ќе ти треба 3 саата да се стоплиш...
- излегуваш од туширање и ти се осеќа ладничко по дома со 23-4С амбиентална...
- ќе го капите бебето па да крениш амбиентална од 23-4 накај 27-8....

Си има прилики за користење, само секој различно ги применува.... еве тебе ти е само реклама :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.406
ЗА фунцијата Powerfull дека е безполезна имате назад на темава мое искуство....а искуството е во она екстремното кога се враќаш во реално ладна соба од 12°C стартуваш опција Powerfull и со 15мин работа климичево Јапанец нема да качи ни 13°C ..врна класа модел се гаси после 15мин и неможеш да го извлечеш максимумот од неа, едноставно има заштита да не работи на максимум подолго од 15мин и се гаси:)
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
2.250
ЗА фунцијата Powerfull дека е безполезна имате назад на темава мое искуство....а искуството е во она екстремното кога у ладна соба стартуваш опција Powerfull и со 15мин работа климичево Јапанец од врна класа се гаси после 15мин и неможеш да го извлечеш максимумот од неа, едноставно има заштита да не работи на максимум подолго од 15мин и се гаси:)
Ooo,pa ti zaradi to si go prodade Mitsu 35FH,za 600 evra (go usreki Vlavot) i si zede Amberce.
Pa si bil pocetnik togas i ne si znael deka na minusni temperaturi klima ne se gasni tuku se ostava 24/7 da raboti.
E pa to ti e neznaenjeto se naplaka,si ostana bez Mitsuto.
E sega prodaj si go Amberceto i kupisi Mitsu LN,pak vrati mu se na starata jlubov :)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.406
Ooo,pa ti zaradi to si go prodade Mitsu 35FH,za 600 evra (go usreki Vlavot) i si zede Amberce.
Pa si bil pocetnik togas i ne si znael deka na minusni temperaturi klima ne se gasni tuku se ostava 24/7 da raboti.
E pa to ti e neznaenjeto se naplaka,si ostana bez Mitsuto.
E sega prodaj si go Amberceto i kupisi Mitsu LN,pak vrati mu se na starata jlubov :)
Ako u servisno pisuva deka na tvojot zemo Zlate klimata maks 15min moze da raboti u mnogu mu jakiot PowerfullMod neznam kako da ti nacrtam poinaku osven zemoto da ti snimi video od 16min za da svatis deka ke ugasi na 15minuta i nema da digne pojse od 2C. A merenjeto potrosuvacka e prosek na cas....kako toa 15min ke dadat prosek na cas izgleda vie nova merna edinica imate izmisleno :)
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Уствари за што се карате?! Дека powerful mode работи само 15мин?! Смешки…

Што е следно..? Дека сајлент мод работи само на прва брзина..?!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.918
ЗА фунцијата Powerfull дека е безполезна имате назад на темава мое искуство....а искуството е во она екстремното кога се враќаш во реално ладна соба од 12°C стартуваш опција Powerfull и со 15мин работа климичево Јапанец нема да качи ни 13°C ..врна класа модел се гаси после 15мин и неможеш да го извлечеш максимумот од неа, едноставно има заштита да не работи на максимум подолго од 15мин и се гаси:)
Ako u servisno pisuva deka na tvojot zemo Zlate klimata maks 15min moze da raboti u mnogu mu jakiot PowerfullMod neznam kako da ti nacrtam poinaku osven zemoto da ti snimi video od 16min za da svatis deka ke ugasi na 15minuta i nema da digne pojse od 2C. A merenjeto potrosuvacka e prosek na cas....kako toa 15min ke dadat prosek na cas izgleda vie nova merna edinica imate izmisleno :)
Тие 15 мин се ако го стисниш копчето за да знае сама да намали после 15мин, а ако си попуштиш на плусот од далечинското... ќе си буфта неограничено!
Ех за кога и да се прајш вака на 3ипол си го чувам линков од графиков прирака.




И цел саат видео како си буфта на макс без проблем, со скоро 10.000 прегледи на youtube :)

 
Член од
19 септември 2022
Мислења
339
Поени од реакции
492
Со многу кратко дејство е таа Powerfull(kaj Mitsubishi) или со друго име крстена истата функција кај Даикин (HEatPlus Operation) што реално е реклама него што врши работа, ограничена е на само 15минути кај Mitsubishi и на 30минути кај најскупиот Даикин Перфера од колку беше 180к ? :)
Прегледај го приврзокот 397756
Прегледај го приврзокот 397755
Даикин
Прегледај го приврзокот 397755
Кај мене има Powerfull и Heat plus.
Убаво си пишува дека климата ќе генерира дополнителна топлина отколку при стандарден мод греење.
Ајде ќе видиме дали ќе го срушам твојот рекорд. Колку беше 54С?
E sega prodaj si go Amberceto i kupisi Mitsu LN,pak vrati mu se na starata jlubov :)
На Стрелец најголема љубов уште од младоста му е Fujitsu Nocria.
За неа има постирано цели реферати по српски форуми.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.918
Ајде ќе видиме дали ќе го срушам твојот рекорд. Колку беше 54С?
Ах не знам точно тоа зависи со кој проток на воздух... имам повеќе снимки не сум воочил некој максимим.

Само дан се разочараш :) мислам јесте да имаш моќен модел ама сепак си со парапетна единица ;)
А и ти кажав претходно.... битното е deltaT (разликата меѓу температура на усис и температура на издув) па затоа ти викав да си земеш уште еден термометар со сонда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom