Најекономично греење и ладење

Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Daleku si dete da repliciras so mene za klimatizacija, ...
Аууу, уште полошо, со оглед како пишуваш и како се изразуваш. Мислев дека имаш најмногу 15-16 години и дека најверојатно пишуваш од некое кафе и го крадеш wifi шифра од салонот Gree во Карпош и се заебаваш и со форумот и со Gree. Аууу..

[/QUOTE]A ti dilerce od Srbija na Fujisu, gledaj tamo vo Srbija kako ve rastura Gree vo prodazba i angaziraj se seriozno.[/QUOTE]
Јас не сум дилер на клими. Лекар сум
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
871
Поени од реакции
939
Значи од соба во соба еден уред неможе да постигне, или по нашки, со еден уред во две соби неможе да е иста температура. Освен парно или Сплит систем. Пумпи.
П.С. За таа 14 квадратни метри соба , може совет да ти даде единствено членот SvB, цел живот да го поминеш во тие 14 квадратни метри, пошто ќе те откорне провев во тие 17 , кај што ти се основни..
Ако ги грееш тие квадрати 24 часа дневно, земи си две клими според твојот буџет. Ќе бидеш згреен, што е најважно. Ако имаш проблем со Вивакс, тогаш барај јапонец. Имаш истенчен вкус, и бирај марки според твоите финеси, фуџитсу, митсибушу, Даикин, Тошиба. Панасоник и други марки нема тука, а и да купиш нема сервис.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Zdravo, baram informacii od korisnici na Toshiba uredi, po moznost klima uredi, no moze i sto i da e, so cel da soberam poveke informacii za nezadovolni korisnici na Toshiba od Makedonija, so cel da se podnesat prijavi do nasite vlasti, no i direktno do Toshiba, do site nivni vraboteni preku Linkedin i fb, kako i direktni poplaki preku email. Dokolku ste imale bilo kakov problem so uredi na Toshiba ve molam kontaktirajte me vo privatna poraka. Problem moze da bide neispraven ured, nepravilno servisiranje, neispolnuvanje na potrosuvacki prava, neizdavanje na dokumenti kako fiskalni smetki i servisni nalozi i slicno. Najekonomicno greenje ne e samo SEER i SCOP, tuku vazni se i uslugite koi gi dobivame od nivnite distributeri vo nasata korumpirana Makedonija. Blagodaram.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Значи од соба во соба еден уред неможе да постигне, или по нашки, со еден уред во две соби неможе да е иста температура. Освен парно или Сплит систем. Пумпи.
П.С. За таа 14 квадратни метри соба , може совет да ти даде единствено членот SvB, цел живот да го поминеш во тие 14 квадратни метри, пошто ќе те откорне провев во тие 17 , кај што ти се основни..
Ако ги грееш тие квадрати 24 часа дневно, земи си две клими според твојот буџет. Ќе бидеш згреен, што е најважно. Ако имаш проблем со Вивакс, тогаш барај јапонец. Имаш истенчен вкус, и бирај марки според твоите финеси, фуџитсу, митсибушу, Даикин, Тошиба. Панасоник и други марки нема тука, а и да купиш нема сервис.
Da da, jasno mi e. Vnatresnata edinica ke bide postavena taka da ke duva direktno vo vratata na taa vtora prostorija. toa povremeno greenje na taa prostorija bj znacelo deka vo tekot na denot moze ke bide otvoreno kon nea saat-dva a mozebi i ne taka so ne e vazna. Primarno mi e ovaa prvava soba. Sega se zagreva so TA od 2kw. Akumulira preku nokj i samo od toa cel den vo sobata e 20 stepeni bez voopsto da duva. Imas iskustvo so vivaks? Ne se tolku za nikade? Ovojpat Vazno mi e da modulira nisko.
Автоматски споено мислење:

Zdravo, baram informacii od korisnici na Toshiba uredi, po moznost klima uredi, no moze i sto i da e, so cel da soberam poveke informacii za nezadovolni korisnici na Toshiba od Makedonija, so cel da se podnesat prijavi do nasite vlasti, no i direktno do Toshiba, do site nivni vraboteni preku Linkedin i fb, kako i direktni poplaki preku email. Dokolku ste imale bilo kakov problem so uredi na Toshiba ve molam kontaktirajte me vo privatna poraka. Problem moze da bide neispraven ured, nepravilno servisiranje, neispolnuvanje na potrosuvacki prava, neizdavanje na dokumenti kako fiskalni smetki i servisni nalozi i slicno. Najekonomicno greenje ne e samo SEER i SCOP, tuku vazni se i uslugite koi gi dobivame od nivnite distributeri vo nasata korumpirana Makedonija. Blagodaram.
Pa ako ne ti dale servisen nalog za da go potpises, zosto mu plakjas za uslugata? Nema nalog znaci nemalo ni usluga
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Аууу, уште полошо, со оглед како пишуваш и како се изразуваш. Мислев дека имаш најмногу 15-16 години и дека најверојатно пишуваш од некое кафе и го крадеш wifi шифра од салонот Gree во Карпош и се заебаваш и со форумот и со Gree. Аууу..
A ti dilerce od Srbija na Fujisu, gledaj tamo vo Srbija kako ve rastura Gree vo prodazba i angaziraj se seriozno.[/QUOTE]
Јас не сум дилер на клими. Лекар сум
[/QUOTE]
Moze da zamislam sto lekar si koga komentiras za klimi….svasta drzi zemlja
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.426
Поени од реакции
4.922
Прашање до лицата блиски на Грее
Да препорачате сервисер за Хансол.
Не е во дефект ама се пожали сестра ми дека не дувал топло како порано и температурата во просторијата била пониска од вообичаено

не тролам и не ми е целта препукување да почнувам ако имате да препорачате сервисер/монтер од Скопје супер ако не слободно рипни го постов

може да е и јунак да ја ѕирне другата кога е веќе таму, може лошо била вакумирана па затоа давала лоши перформанси
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
лошо била вакумирана па затоа давала лоши перформанси
Vakvo nešto ednostavno ne postoi.
Zapomni, ova što se narekuva tuka usluga vakumiranje e glumenje vakumiranje. Isto e kako i da nemalo vakva gimnastika. Znači skoro pa sekoe vakumiranje e LOŠO a klimite si rabotat bidejći imaat vgradeno sušač za vlaga koj kompenzira sekoj javašluk balkanski. Inače štetata od neizvadenata voda od sistemot (so pravilnoto vakumiranje vodata isparuva na sobna T) e pogubna za kompresorot ......
Za Hansolot sum siguren deka gubi freon, mora prvo da se najde mestoto na propuštanje i da se dopolni.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Moze da zamislam sto lekar si koga komentiras za klimi….svasta drzi zemlja
Не те разбирам ?
Никогаш не ми е тешко да научам нешто ново. Колку јас разбирам сакаш да не пишуваат lekarи на форум за климатизација ? И зошто ? Имаш многу многу интересно размислување.

Не ни помислив да ти напишам што сум по професија, но ти или ги навредуваш или ги нарекуваш сите "дилер" што пишува дека уредот Gree има нека мана ... па реков да ти напишам мојата професија.

Кој, според тебе, треба и има право само да пишува во оваа тема ?
Еве чисто научно ме интересира твоето мислење, бидејќи пишувам еден рад.

Благодарам за одговорот
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Не те разбирам ?
Никогаш не ми е тешко да научам нешто ново. Колку јас разбирам сакаш да не пишуваат lekarи на форум за климатизација ? И зошто ? Имаш многу многу интересно размислување.

Не ни помислив да ти напишам што сум по професија, но ти или ги навредуваш или ги нарекуваш сите "дилер" што пишува дека уредот Gree има нека мана ... па реков да ти напишам мојата професија.

Кој, според тебе, треба и има право само да пишува во оваа тема ?
Еве чисто научно ме интересира твоето мислење, бидејќи пишувам еден рад.

Благодарам за одговорот
Eve ti kratka analiza na tvojata lekarska profesija:
- postojano go napagas samo Gree
- pisuvas po forumi ne samo vo MK, tuku i gi pratis site ostanati po drugi drzavi
- forsiras postojano Fujisu
- nekoj rodnina imal demek G-tech pa ne bil zadovolen, toa ti e postojano vo 90% od postovite
…..sakas da kazes deka si lekar….hobi ti se klimi….moze samo da si pacient.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
871
Поени од реакции
939
Eve ti kratka analiza na tvojata lekarska profesija:
- postojano go napagas samo Gree
- pisuvas po forumi ne samo vo MK, tuku i gi pratis site ostanati po drugi drzavi
- forsiras postojano Fujisu
- nekoj rodnina imal demek G-tech pa ne bil zadovolen, toa ti e postojano vo 90% od postovite
…..sakas da kazes deka si lekar….hobi ti se klimi….moze samo da si pacient.
Забрането ли е да форсира фуџитсу, еве пример ти само Грее ги форсираш, а сите други ги напаѓаш. Сега тоа ти смета кај него, а кај тебе е во ред тоа да го правиш.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Забрането ли е да форсира фуџитсу, еве пример ти само Грее ги форсираш, а сите други ги напаѓаш. Сега тоа ти смета кај него, а кај тебе е во ред тоа да го правиш.
Nikoj na nikogo ne brani da si forsira nekoj brend, ama imaj muda i kazi si, ne da se pravis mutav, demek lekar.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Eve ti kratka analiza na tvojata lekarska profesija:
- postojano go napagas samo Gree
- pisuvas po forumi ne samo vo MK, tuku i gi pratis site ostanati po drugi drzavi
- forsiras postojano Fujisu
- nekoj rodnina imal demek G-tech pa ne bil zadovolen, toa ti e postojano vo 90% od postovite
…..sakas da kazes deka si lekar….hobi ti se klimi….moze samo da si pacient.
Фала за одговорот.

- Не го напаѓам само Gree затоа што немам никаква потреба за тоа. Многу луѓе пишуваа овде токму за проблемите што сакав да ги избегнам

- Јас сум член на некои други стручни форуми, но за климатизација само овде. Повремено ги читам и други форуми за климатизација, но не сум член. Имав идеја да купам Gree, но откажав најмногу поради твојот "стил" на пишување овде.

- Воопшто не форсирам Fujitsu, само пишувам како функционираат, пошто ги имам. Братот кој го замени Gtech не зема Fujitsu туку Mitsubishi FH. На неговиот пример, можам да видам дека разликата помеѓу тие уреди е голема.

- Можеби да сум пациент, веројатно си и во право, што се расправам со тебе. Но, тука е во прашање вишата сила. Рад што го пишувам има наслов:
"Имагинарен живот и двојна, тројна .. личност на човек кој работи во интернет маркетинг и разлика и сличност на неговиот имагинарен карактер со неговиот реален карактер"
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Фала за одговорот.

- Не го напаѓам само Gree затоа што немам никаква потреба за тоа. Многу луѓе пишуваа овде токму за проблемите што сакав да ги избегнам

- Јас сум член на некои други стручни форуми, но за климатизација само овде. Повремено ги читам и други форуми за климатизација, но не сум член. Имав идеја да купам Gree, но откажав најмногу поради твојот "стил" на пишување овде.

- Воопшто не форсирам Fujitsu, само пишувам како функционираат, пошто ги имам. Братот кој го замени Gtech не зема Fujitsu туку Mitsubishi FH. На неговиот пример, можам да видам дека разликата помеѓу тие уреди е голема.

- Можеби да сум пациент, веројатно си и во право, што се расправам со тебе. Но, тука е во прашање вишата сила. Рад што го пишувам има наслов:
"Имагинарен живот и двојна, тројна .. личност на човек кој работи во интернет маркетинг и разлика и сличност на неговиот имагинарен карактер со неговиот реален карактер"
Kako je lepo od tebe sto pises autobiografiju…..hahaha…..uzivaj Rade…..pozdrav od Gree No.1
 

Kajgana Shop

На врв Bottom