Најекономично греење и ладење

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Koj kogo ovde dupi. Tek sega e ova kasa popara. Sekoj neka si donese svoj zaklucok.
Edno e sosema sigurno: Toj HANSOL i ovoj nasiov makedonski HANSOL se kako bog i sesirdjija.

Ne sakaat mnogu nas Makedincive pa ni davaat popust:pos:[DOUBLEPOST=1417705907][/DOUBLEPOST]Zatoa , zemi si Vivax Gexi (geyi), tie bar nemaat pari da pravat vakvi gimnastiki
potpolno se slozuvam, koj saka nesto od rangot na gree neka si zeme vivax barem ce dobie i kulturna garancija
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.755
Поени од реакции
4.103
Se e toa O.K. ama nikade nema da se kupi nitu GEXI nitu GEYI !!!!!!!!!!!!!
Prasuvam dva tri pati ama nikoj ne znae.............
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Nema? Da ne veruvas, a sto vikaat ke dobijat li ili..?

A se naoga li Geyi 18000btu ili i taa ja nema?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.847
Поени од реакции
32.929
Јас ќе почекам, и мислење за Гри Чејнџ ќе кажам од аспект на сопственото искуство. Фактори кои превагнаа во мојата одлука:
- Цена
- Позитивно искуство на брат ми, и некои искуства од по форуми
- Г10 технологијата од ГРИ, резултат на соработката со Даикин
- Грејач во надворешната единица
- Тивкост во работата (ова лично го имам видено кај брат ми)

Ме плаши лошото искуство на Горан со гаранцијата (за тоа имаме зборувано претходно овде), ама во мојот случај немам работа директно со истите луѓе. Ме плаши и тоа што климата кај Горан не успева да загрее, ама па и за тоа има фактори што не одат во прилог на економично греење: многу висок плафон, и големи стаклени површини (дуќан со излози).

Горан, би било многу интересно за дискусијава ако се обидеш дуќанот да го загрееш со 3 киловатна панелка или кварцна печка. Ако излезе дека немаш преголемо топлотни загуби, тогаш не знам зошто и понатаму не ја рекламираш климата.
Човече, сегашните темпаратури се идеални за греење со клима, макар и обична клима. Исправна клима нема шанси да не може да загрее на 22с. Или е неисправна, или ти имаш преголеми топлотни загуби (преголем простор кажа дека не ти е дуќанот, иако е со многу висок плафон).
Кај тебе е тотално лошо тоа што имаш голема висина на просторијата а топлиот воздух природно оди нагоре. Се кладам дека имаш подоста разлика во температура од горе до долу. Би било интересно да се обидеш да ја монтираш долу надворешната единица, или со некој плафонски вентилатор да го мешаш воздухот.

Како и да е, земи испитај како ќе ти го грее дуќанот некоја греалка на струја (или комбинација од две греалки) со слична моќност како и климата. Ако греалките те загреат, ќе знаеш дека е до климата. Ако греалките не те загреат, ќе знаеш дека проблемот е топлотната изолација на просторот.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Како и да е, земи испитај како ќе ти го грее дуќанот некоја греалка на струја (или комбинација од две греалки) со слична моќност како и климата. Ако греалките те загреат, ќе знаеш дека е до климата. Ако греалките не те загреат, ќе знаеш дека проблемот е топлотната изолација на просторот.
Каква греалка, он дуќанот со излогов од времето на ДедоНое пред климава го греел на ќумбе, вероватно и дуќаните до него уште греат на чумбе. 5м висина и таков излог плус 30души да влезат /излезат ни со нуклеарка нема да го згрее. Самсунгот што го фали да го видам да го стаи у дуќанов колку ке го згрее, или да каже некој комшија што грее исто на клима таков дуќан дали го згреал. Само мрчи колку да мрчи.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.568
Поени од реакции
5.215
Koga ce se pretvorat ovie 15000 danski kuni vo evra ispadja deka tamu se prodava za 2020 Evra ,a kaj nas za 700-750 Evra.
Koj kogo ovde dupi. Tek sega e ova kasa popara. Sekoj neka si donese svoj zaklucok.
Edno e sosema sigurno: Toj HANSOL i ovoj nasiov makedonski HANSOL se kako bog i sesirdjija.
Ќе ти речев дека данокот е повисок а и стварно е, ама па не е толку повисок за да има толку голема разлика. Од таблет сум па да не пребарувам ама ако сакате да споредите/најдете цени за било што во шведска за да го споредите со мкд идете на prisjakt.nu само треба да знаете што барате името/моделот за лесно да го најдете зашто страната е на шведски.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Koj kogo ovde dupi. Tek sega e ova kasa popara. Sekoj neka si donese svoj zaklucok.
Edno e sosema sigurno: Toj HANSOL i ovoj nasiov makedonski HANSOL se kako bog i sesirdjija.

Ne sakaat mnogu nas Makedincive pa ni davaat popust:pos:[DOUBLEPOST=1417705907][/DOUBLEPOST]Zatoa , zemi si Vivax Gexi (geyi), tie bar nemaat pari da pravat vakvi gimnastiki
За кој македонски Хансол збориш, има фабрика у македонија или шо?, не ми е јасно стварно што имаш напишано и зашто? ко ке го вратам филмот што све имаш напишано на елитемадзоне форумот (ака Salerno) и пола србија ја имаш убедувано дека тој Gexi е ист Хансол затоа што ти имаш земено јефтинији Gexi (а квалитет Hansol ;) )....сеа Hansol Нечини Gexi e бољи ;)
Или просто прашање, во која фабрика се произведува Gexi за да е подобар? Нели се исти ?
Се вртиме у круг
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Repliciram na cenata sto e vo Danska mislam okolu 2000evra ili slicno,. Ironicno, mislev ke razberes

Kako sto mozes da procitas vo posledno vreme (kako sto i jas citam) izlegoa mnogu verzii na Hansol,(a jas znam za dve) taka da ne se znae sto kade e i koj e.
Pa ubavo pisuvam deka Viivaxot Gexi ima komresor Sanyo, odnosno istiot kompresor sto i Hansolot koj e vo severnine zemji.

A nigde ne pisuvam, a uste pomalku sum mozel da ubeduvam nekogo, dali cini ili necini (Hansolot) bidejki go nemam, Sum pisuval deka Gexi e mnogu dobra klima za parite i po specifikacija mislam deka e Hansol.(low ambient)

E sega sto citame postovi deka nekade ima drug kompresor, drugi oznaki itn, itn, dali e pecatena greska. ili ima i drugi modelin navistina neznam

Za hansol si ima testovi i sekoj moze da si procita i sogleda dali mu odgovara, a ako nekogo go interesira Gexi moze da kazam deka spored mene e mnogu dobra klima za parite.
I bas poradi ovie kombinatoriki so Gree jas predimstvo bi mu dal na Vivax[DOUBLEPOST=1417711478][/DOUBLEPOST]Mene me interesira za eden prijatel 18ka, zatoa prasav
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
8
Поени од реакции
7
@zelenko aj kazi mi koj tocno model na DAIKIN e,da odam da go vidam,pa da vidam i cenata koja e,i isto lokacijata kade e tocno?Kaj tebe DAIKINOT ja ima li taa opcija Ifeel,i so potocno znaci toa?
Dali ima nekoja mana,mozebi mala no nesto so ne ti se svigja kaj nego?
Jas deneska ja vidov TOSHIBATA AVANT,ama nogu osnoven model mi izgleda,inaku gree perfektno.
Pa utre zdravje ke idam nakaj SK,i moram da se odlucam so ke zimam.
Isto uste ednas mislenje,od trojcata,@Vanlok @Sass i @zelenko imate povekje iskustvo i znaenje,posledno pomegju ovie dva inverteri,daikinot i toshibata suzumi plus(eventualno poeftinata varijanta AVANOT) vas sto ve vlece poveke?

Blagodaram uste ednas odnapred,
Pozdrav
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.847
Поени од реакции
32.929
Баче, немам детално читано рецензии или форумски мислења за ниеден од моделите на Даикин, па ни за тој за кој прашуваш. Конкретната споредба со Тошиба Сузуми плус мислам дека е малку нефер (за Даикинот) пошто не се во иста ценовна (и квалитативна) класа. Од тоа што линкаа за моќноста при пониски температура дефинитивно, предноста е на страната на Сузуми+.
За фер споредба распрашај се за некој појак модел од Даикин.

Претпоставувам дека тој Даикин е во ранг на Авант серијата на Тошиба, а неа немој да ја гледаш, тоа е лично мое мислење. Разликата во пари до Сузуми+ е премала за разликата во квалитетот меѓу двете серии.


Уште една работа на која треба да водиш внимание, е квалитетот и стручноста на фирмата од која ќе купуваш. Сите се надеваме дека нема да треба ја искористиме гаранцијата, но такви работи се случуваат... и не е сеедно колку е стручен (и професионален) сервисот на фирмата.

Не знам ништо за продавачите на Даикин. Јас Тошиба треба да земам од Енергија, на добар глас се луѓето, од муабетот се секако стручни (за најразлични аспекти на тематиката) и расположени за давање информации. Ми излегоа и во пресрет кога им побарав да направат припрема за климата и бушење дупка во ѕидот пред да ја завршам фасадата (за да не ја оштетиме потоа). Додуша требаше малку убедување, ама и нив ги разбирам... не е сеедно дали монтерите ќе доаѓаат еднаш или два пати за една монтажа, се губи време.
Се на се, засега јас од луѓево сум задоволен. Секако ќе пренесам ако нешто не биде како што треба, исто како што нема да испуштам да ги пофалам ако сум задоволен од нив.


Сето ова ти го кажувам, за да разбереш дека и сервисот и монтажата се важни делови од одлуката на избор на клима. Распрашај се и за продавачите на Даикин, од аспект на работиве за кои зборував.
На крај одлуката е само твоја, што и да одбереш нека се угоде и нека те служи долго и економично. (y)[DOUBLEPOST=1417735059][/DOUBLEPOST]
Kaj tebe DAIKINOT ja ima li taa opcija Ifeel,i so potocno znaci toa?
Ifeel е опција да се користи температурен сензор во далечинскот управувач, наместо електрониката да се води според температурниот сензор од внатрешната единица. Можеби е добро за комфор на прецизно подесување на температура на одредена точка во собата... но мене ако ме прашуваш мене лично не ми треба. Секако воздухот се меша со дувањето на климата а температурата ја местам како мене ми е убаво, не според некои предефинирани бројки. Само додатни главоболки за почесто менување на батерии во даљинскиот.

Сериозно, не сакам да ја намалам употребната вредност за некој друг... но јас лично и кога би ја имал Ifeel функционалност, најверојатно не би ја користел (освен за тестирање, и на почеток онака од љубопитност).
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
@Juventino_ng незнам, односно не прочитав дали постави опис на просторот што ќе го загреваш, ама за 30+ квадрати да не ти е мала три и полка? Посебно заради тоа што гледаш јаки брендови, а основни модели. Само сакам да ти кажам да не се брзаш и да погрешиш. Во паком скоро два месеци немаат клими добиено, барем според муабетот овде, од тие што прашувавте никому не му кажаа кога ќе добијат?
Интересно е што и покрај моето мислење дека vivax geei е идентичен со gree change, според компресорот излегува дека е gree viola. Дали е тоа добро или лошо времето ќе покаже.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
@Juventino_ng
Овде има напишано @zelenko која клима ја има земено, мислам дека од ИЦСгруп ја зема но сепак чекај од него одговор. ИЦС груп се наоѓаат кај саемот во скопје негде на паркингот карши саемот или позади паркингот точна локација незнам ама таму негде. Пар пути имам зборено со луѓе од ИЦС за рекуператори и луѓево се гледа дека се стручни. Во референтна листа на сајтот им се наведени Систина, Здравје Радово, Оллимписко село- Соравиа Ризорт....сосем солидни изведби.
Сите дилери на Даикин за Македонија ги имаш со адреси и телефони овде
http://www.daikin-ce.com/country-selection/macedonia.jsp
 
Член од
23 април 2012
Мислења
107
Поени од реакции
37
@zelenko aj kazi mi koj tocno model na DAIKIN e,da odam da go vidam,pa da vidam i cenata koja e,i isto lokacijata kade e tocno?Kaj tebe DAIKINOT ja ima li taa opcija Ifeel,i so potocno znaci toa?
Dali ima nekoja mana,mozebi mala no nesto so ne ti se svigja kaj nego?
Jas deneska ja vidov TOSHIBATA AVANT,ama nogu osnoven model mi izgleda,inaku gree perfektno.
Pa utre zdravje ke idam nakaj SK,i moram da se odlucam so ke zimam.
Isto uste ednas mislenje,od trojcata,@Vanlok @Sass i @zelenko imate povekje iskustvo i znaenje,posledno pomegju ovie dva inverteri,daikinot i toshibata suzumi plus(eventualno poeftinata varijanta AVANOT) vas sto ve vlece poveke?

Blagodaram uste ednas odnapred,
Pozdrav
Мајсторе, тркни до грција
имаш митсибуши MSZ FH 35 за некои 870 евра, ама без гаранција среди ако можеш на граница за царина и ке ја имас најдобрата клима моментално на пазарот

истат кај нас ви УНИ24 ти е 1607 евра
не ти треба гаранција ке купис 2 клими за тие пари

разгледај на electronica.gr, види споредба со насите цени
за цена од просечен инвертер кај нас таму имаш нешто од големата 4ка
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Kako sto kaza Vanlok, ne se vo ista kategorija za sporedba Toshibata i Daikinot. Sega ne znam kolku se razlika vo cena, ako e malku jas bi odel na Suzumi+ be razmisluvanje, i eurovent go kazuva istoto.[DOUBLEPOST=1417765473][/DOUBLEPOST]истат кај нас ви УНИ24 ти е 1607 евра

vo energosistem (gi ima i vo hubo) e okolu 63500den. Pa za 150eur, patni troskovi i jadenje ke ti bide minimum pola od toa, a kade e garancija, a da ne zborime za carina ako go zakrpat (pa i da ja prosvercuva mislam deka ne se isplati)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom