Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Па затоа ми е мистерија. Еве го ВАТМЕТАРОТ на второ перење е моментално 0.2 кв потрошувачка, сега е ставено на 90 степени и подолга програма, Ништо не разбирам. Ако сакате ќе снимам видео од целиот циклус, ова мене ми е невероватно.
Мислев да провериш дали е топла водата/машината да не пере со ладна вода што толку малку ти мери.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.754
Поени од реакции
4.103
1000 % ne se uklucuva greacot t.e. e neispraven i ne ja gree vodata. Kaj starite analogni masini imase tkn blokirno rele na programatorot i ne mu davase da napreduva programata se dodeka termostatot ne iskluci (koga ce se postigne postavenata T). Denesnive masini rabotat na drug princip (za mene ne razbirlivo glup) t.e. vremenski se ograniceni. Znaci zadavas T, so sto vremenski se zgolemuva/namaluva vkupnoto vreme za rabota pri sto ne se zemeni vo obzir : T na vodata, visinata na naponot i sostojbata na greacot (kamenec ili e pregoren).
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
8
Поени од реакции
7
@Vanlok so bi kazal za mojot post,so bi mi preporacal ti za 30-35m2 i budgjet od 40000 den,
se dvoumam pomegju toshiba,daikin i fujitsu siemens?Dali i ustvari ima nesto od ovie za ovaa cena i dali bi mi gi ispolnile baranjata?
Molim te pisi ako sakas i koj rabote so ovie inverteri,odnosno kade moze da kupam,Skopje?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.840
Поени од реакции
32.926
@Vanlok so bi kazal za mojot post,so bi mi preporacal ti za 30-35m2 i budgjet od 40000 den,
se dvoumam pomegju toshiba,daikin i fujitsu siemens?
За тие пари ти останува тој Даикинот Зеленко што го купи. Ако не се лажам тој беше 36.000 денари (+ 70е монтажа).

Од аспект на тоа кои продавници кои брендови клими ги носат:
Тошиба ги носат Енергија (кај нив ми е капарисана Тошибата) и Аиркон. Фуџитсу ги носат Хидросет, и Фуџи тие од Штип како се викаа, позади некаде се пишуваше. Даикин, исто не ми текнува а исто неколку страни позади пишува.

Тошиба треба да се добри уреди, ама не се исплати најевтината АвАнт серија туку од Сузуми+ нагоре.
Даикин се добри, не знам многу за нивните модели.
Фуџитсу се добри, но најевтините модели исто така не се исплатат... посебно не со цените на Хидросет -всушност цените на Хирдосет се главната причина зошто овде на форумов нема многу повеќе корисници на Фуџитсу клими.

Не си ги навел Gree, ама би требало и нив озбилно да ги размислиш. За некои 48к ден. го имаш Хансол моделот, кој е споредлив со сите набројани брендови погоре, и има поголема надворешна единица од сите набројани (за 3.5kw единици зборуваме, 12.000BTU).

Jaс како втора клима земав Gree Change, тогаш чинеше 30к. ден. но имаше најави за покачување на цената и треба да се праша дали е истата. Change би рекол дека моментално (со старата цена) е најисплатлива клима, посебно кога буџетот е краток. Брат ми со таква грее цел стан (додуша во зграда, со комшиски станови или ходници од 5страни).
 
Член од
6 октомври 2014
Мислења
19
Поени од реакции
4
Se dvoumam pomegju Gree Change 33 000 so montaza i Haier 31 000 so mantaza,klimite se 3.5 i imat tri godini garancija.Ve molam za mislenje
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@Vanlok ona sto kaj gree change ne mi se dopadja e sto elektronikata za inverterot vo nadvoresnata edinica ne e apsolutno vo nikakva plasticna kutija postaven, tuku e onaka ne zastiten od vremenski vlijanija samo prikacen. Ako sme gledale videa od onoj amerikanecot so korodirani inverter elektroniki od fujitsu i dr sto rasklopuvase i toa zastiteni vo kutii so dihtunzi, mozem da zamislam sto ce se slucuva so gree change nadvor koga ce ima magla ili e povlazno, znaci za toa eden golem minus, drugo, daljinskoto od vivax geii podobro faca nego li ova od change a na izgled slicni samo sto toa na vivaxot mislam imase i pozadinsko osvetluvanje. Nema ni "I feel" a geei-to ima...
I da te ispravam za
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
882
Поени од реакции
923
@Vanlok so bi kazal za mojot post,so bi mi preporacal ti za 30-35m2 i budgjet od 40000 den,
se dvoumam pomegju toshiba,daikin i fujitsu siemens?Dali i ustvari ima nesto od ovie za ovaa cena i dali bi mi gi ispolnile baranjata?
Molim te pisi ako sakas i koj rabote so ovie inverteri,odnosno kade moze da kupam,Skopje?
Јас земав даикин. Беше на попуст тој период и го земав за 36000 ден.
Живеам во стан од две страни со комшии, две на отворено. Греам салон со кујна и трпезарија плус ходник отворен систем. Се на се 40-45 м2. Знам дека овој месец не е репер за да кажам дали ќе успеам да ја загреам таа површна без догревање ама сега за сега сум презадоволен. Дома шетаме по кратки ракави на зададена температура од 25ц и овој месец климата ми потроши 750 денари.
Максимум да ми доаѓа 2000 месечно за греење јас ќе скокам од среќа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.840
Поени од реакции
32.926
@Vanlok ona sto kaj gree change ne mi se dopadja e sto elektronikata za inverterot vo nadvoresnata edinica ne e apsolutno vo nikakva plasticna kutija postaven, tuku e onaka ne zastiten od vremenski vlijanija samo prikacen. Ako sme gledale videa od onoj amerikanecot so korodirani inverter elektroniki od fujitsu i dr sto rasklopuvase i toa zastiteni vo kutii so dihtunzi, mozem da zamislam sto ce se slucuva so gree change nadvor koga ce ima magla ili e povlazno, znaci za toa eden golem minus, drugo, daljinskoto ...
Ова е интересно да се види за сите климатизери што ги користиме. Но знам дека тешко некој да се нафати да ги расклопува надворешните единици за да се утврди ситуацијата.

Моја претпоставка е дека ова е исто кај сите климатизери од класата која доаѓа кај нас. Претпоставувам дека и кај Тошибата е исто, исто како што е и кај Фуџитсуто (како што видовме на тоа видеото од пред година или повеќе). Баш ќе ги прашам монтерите за Тошибата дали можеби знаат дали електрониката е заштитена некако.

Кога сме веќе на тема корозија и слични проблеми на плочките со електрониката, има ли некој предлог како да се заштитат истите?
Ако на произведувачите не им се исплати да го прават тоа (во гарантниот рок нема да има проблеми), тогаш можеби на нас корисниците ни се исплати да ја заштитиме електрониката... ако е можно да се направи тоа.

Можеби со некои импровизирано пластични кутии? Со некое друго покривање?
Знае некој дали електрониката од инвертерите се грее многу, дали намерно е оставена така без заштита заради амбиентално ладење?



...
I da te ispravam za
Си заборавил да довршиш? :)
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
882
Поени од реакции
923
Кога сме веќе на тема корозија и слични проблеми на плочките со електрониката, има ли некој предлог како да се заштитат истите?
Ако на произведувачите не им се исплати да го прават тоа (во гарантниот рок нема да има проблеми), тогаш можеби на нас корисниците ни се исплати да ја заштитиме електрониката... ако е можно да се направи тоа.
Што мислиш за ова ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.840
Поени од реакции
32.926
Гледано според декларацијата, одлично. Треба да се види дали има корисничка база со наведени искуства. Колку трае и како се однесува на подолг рок, и дали нешто и смета на електрониката и секако колку би коштало.

Вака според нивниот сајт, не е премногу сакопо 13.2 британски фунти за 210мл... што претпостаувам е доволно за третман на електорника на пар климатизери:
http://nanoprotech.co.uk/product/nanoprotech-electric-spray/[DOUBLEPOST=1417697243][/DOUBLEPOST]Јас заега само оваа референца ја најдов, од 6тина корисници:
http://www.amazon.co.uk/product-reviews/B00ANOOT28/ref=dp_db_cm_cr_see_all_top?ie=UTF8&showViewpoints=1&sortBy=bySubmissionDateDescending
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
882
Поени од реакции
923
Гледано според декларацијата, одлично. Треба да се види дали има корисничка база со наведени искуства. Колку трае и како се однесува на подолг рок, и дали нешто и смета на електрониката и секако колку би коштало.

Вака според нивниот сајт, не е премногу сакопо 13.2 британски фунти за 210мл... што претпостаувам е доволно за третман на електорника на пар климатизери:
http://nanoprotech.co.uk/product/nanoprotech-electric-spray/[DOUBLEPOST=1417697243][/DOUBLEPOST]Јас заега само оваа референца ја најдов, од 6тина корисници:
http://www.amazon.co.uk/product-reviews/B00ANOOT28/ref=dp_db_cm_cr_see_all_top?ie=UTF8&showViewpoints=1&sortBy=bySubmissionDateDescending
За нашата намена ќе биде и повеќе од одлично бидејќи и самите клими се направени за надворешни услови. Ова само да се испрска на деловите кој се поосетливи на корозија.

Мој пријател пред некое време тврдеше дека работи во фирма која е дилер за нив, прави презентации по фирми. Е сега дали продаваат на приватни лица треба да се праша и по која цена. Чим прави презентации сигурно знае дали е добро за клима ова

ЕДИТ: Сега се слушнав со него, баш така е како што е прикажано на видеото. Вика ставаме продолжен кабел на презентацијата и ја ставаме раката во вода заедно со кабелот.
Имало 3 вида, еден е антикорозивен спреј, друг водоотпорен и трет лубрикант, барем како што разбрав јас.
Цените се: 750 ден, 820 ден и 850 ден за спреј.
Едно прскање трае од година до 3 години. Значи еден спреј ќе се користи околу 4-5 години зависи за што намена е.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.754
Поени од реакции
4.103
Gree hansol vo Danska:

http://www.kcdanmark.dk/produkter.php?action=singel&produktId=64
Koga ce se pretvorat ovie 15000 danski kuni vo evra ispadja deka tamu se prodava za 2020 Evra ,a kaj nas za 700-750 Evra.
Koj kogo ovde dupi. Tek sega e ova kasa popara. Sekoj neka si donese svoj zaklucok.
Edno e sosema sigurno: Toj HANSOL i ovoj nasiov makedonski HANSOL se kako bog i sesirdjija.[DOUBLEPOST=1417700696][/DOUBLEPOST]
За нашата намена ќе биде и повеќе од одлично бидејќи и самите клими се направени за надворешни услови. Ова само да се испрска на деловите кој се поосетливи на корозија.

Мој пријател пред некое време тврдеше дека работи во фирма која е дилер за нив, прави презентации по фирми. Е сега дали продаваат на приватни лица треба да се праша и по која цена. Чим прави презентации сигурно знае дали е добро за клима ова
Edno bi vi sovetuval: ne se igrajte taka so elektronskite delovi. Nepropusnost za voda istovremeno znaci i nepropusnost za vozduh, toa znaci disipacijata na toplina se narusuva DRASTICNO, pregrevanjeto (najgolemiot neprijatel na el. delovi posle vodata ) e neminovno, a so toa i rasipuvanje na elektronskite sklopovi za napajanje, koi neminovno se great. Toa sto go krijat proizvoditelite na klimi kolkav e rasturot na energija od invertorskoto pretvaranje ce izleze na videlina tuka, toa sigurno ne e pomalo od 100-tina wati....
Eventualno so ovoj sprej mozat da se isprskaat ivicite od kutijata kade se smesteni komponentite za da se zastitat od prodor na voda i prasina, NIKAKO DIREKTNO NA LADNJACITE I KOMPONENTITE ZA SNAGA.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
@goran0505
@Vanlok
Ова за Горан се однесува повеќе пошто Ванлок го сметам за побистар и сигурно ја сватил долнава слика за опцинално IFeel пред да ја купи климата ;).
Ifeel.jpg
А ни ја ни Горан сигурно немавме појма што е тоа I Feeel опција кога земавме Change лани па сеа ни е криво што вивакс има а оваа нема IFeel.
Има IFeel опција Change! (пишува и во сервисните како се користи) но само ако се има соодветно даљинско кое има IFeel функција. Проверив со даљинското YT1F (од мултисплитот кое го имам дома) со 18kata Change и функционира, работи и TimerOn+TimerOFF пример да се укључи преку ноќ еден саат да поработи и да угаси. Тоа даљинско се продава по дефаулт со Change пример во Канада(manual), ама таму и цената на Chage е дупла.
images.jpg controle-remoto-gree-yt1f-10237-MLB20026524037_012014-O.jpg
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@goran0505
@Vanlok
Ова за Горан се однесува повеќе пошто Ванлок го сметам за побистар и сигурно ја сватил долнава слика за опцинално IFeel пред да ја купи климата ;).
Прегледај го приврзокот 108428
А ни ја ни Горан сигурно немавме појма што е тоа I Feeel опција кога земавме Change лани па сеа ни е криво што вивакс има а оваа нема IFeel.
Има IFeel опција Change! (пишува и во сервисните како се користи) но само ако се има соодветно даљинско кое има IFeel функција. Проверив со даљинското YT1F (од мултисплитот кое го имам дома) со 18kata Change и функционира, работи и TimerOn+TimerOFF пример да се укључи преку ноќ еден саат да поработи и да угаси. Тоа даљинско се продава по дефаулт со Change пример во Канада(manual), ама таму и цената на Chage е дупла.
Прегледај го приврзокот 108429Прегледај го приврзокот 108430
Toa ti kogo smetas za pobistar cuvajsigo za sebe!!!
I feel funkcija sum znael sto e i pred da ja zemem change-to, a toa sto ima kako opcija na sajtot za kaj nas ne vazi, dobivas samo ona sto se nudi, nema sakam vaka ili vaka.
Ne se nerviraj mnogu koj ce se pise nesto protiv gree change! da sum jas zadovolen od nea uste utre bi kupil za vo spalna, vaka NE, kilava mi sedi cak i vo sporedba so 7 godini stara samsung on/off, a da potrosi struja znae da potrosi. Kogaj mi ja montiraja Zorba vikaja po kratki rakavi ce sedim vo zima a eve sedim so jakna zakopcana. Konecno uspea da podigne na 22c
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Koj kogo ovde dupi. Tek sega e ova kasa popara. Sekoj neka si donese svoj zaklucok.
Edno e sosema sigurno: Toj HANSOL i ovoj nasiov makedonski HANSOL se kako bog i sesirdjija.

Ne sakaat mnogu nas Makedincive pa ni davaat popust:pos:[DOUBLEPOST=1417705907][/DOUBLEPOST]Zatoa , zemi si Vivax Gexi (geyi), tie bar nemaat pari da pravat vakvi gimnastiki
 

Kajgana Shop

На врв Bottom