Најекономично греење и ладење

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.835
Поени од реакции
32.919
цццц што нема да чујам тука на овој форум
како и колку брзо да се загреал тоалетот
да не бидам безобразен ама да го прашаш дедо ти на времето како го загревал неговото можда ќе даде некој корисен совет
Не ја тупи сега ти со р’чкања... Не е работата дали дедо ми и дедо ти биле задоволни и со исчистен снег на патеката до полскиот сералник (септичка јама, за тие што не разбираат).

Поентата си стои и на место е, пошто денес стандардите се повисоки. Или ти можеби сеуште употребуваш полско ве-це, и ја тераш жена ти алиштата да ги пере на река, и на работа/пазар одиш со магаре, и ...

Бањата/тоалетот е пожелно да бидат затоплени, и не е сеедно дали постојано се такви или треба рачно да се пуштаат/исклучуваат обични греалки.
Ова ни е проблем на сите што се грееме со климатизери. Не дека е огромен нерешлив проблем, ама е проблем во секој случај.
 
Член од
25 јануари 2014
Мислења
18
Поени од реакции
11
му)[DOUBLEPOST=1416909221][/DOUBLEPOST]Ова ептен ефтино а вели работи на -15 ? а гледам поскапи работат на -10 -7 .. што е финтата? па и потрошувачка на греење само 1kw...... или дека нео , неквалитетни се ? .... ја гледам дека ми е по прифатлива цена за моменталниот буџет....
http://www.technomarket.com.mk/products/09119451/neo-acv-inv-12led-r410a[DOUBLEPOST=1416910207][/DOUBLEPOST]
Аха гледам некој веќе го зел неото што го гледам.... има први импресии друже? И ме занима дали е во оваа цена вклучена монтажа.....
Сега за сега брка работа, ама на овие температури брка работа и обична клима.

Цената беше 25000 + 2900 монтажа + 700 на крај на прва година за обнова на гаранција.

Мене најважно ми е што трошам 1/3 од струјата што ќе ја трошев да се греам на панели.
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
Шетајќи по улица видов нешто што ретко се видува , температурата беше 11 С околу 12 часот на пладне ...висеше мидеа инвертер msr12hrdn1 компресорот беше замрзнат. Ова е навистина врв во климатизацијата на мидеа ако таа на +11 С работи вака т.е (неработи бидејќи е замрзната) што ќе прави јадната мидеа на малку пониска температура.
Затоа кога купувате клими гледајте горе :D
Како доказ неможев а да не ја сликам феноменалната мидеа :pos:
IMG_20141129_115424.jpg [DOUBLEPOST=1417348610][/DOUBLEPOST]Пишував дека сум корисник на fujitsu AOYG 12 LEC купена е пред 3 години од хидросет по цена од 46000 ден.со монтажа. Компресорот е со димензии 65x52x30 cm со неа греам салон од 38 квадрати и на -18 зборам кога пред 3 години беше најладната зима внатре Т беше 24 степени за 10 мин. Како што може да се види од сликата на надворешната единица е произведена во Јапан.

Имам уште една клима ставена во друг салон исто од 38 квадрати на спарат ваква fujitsu AOYG 12 LEC исто си грее без проблем.

И третата клима ми е ставена во соба од 22 квадрати , таму имам ROLLS SGH-12BW значи не е инвертер он/оф е и има hitachi компресор лично се уверив кога ја монтираа пишуваше hitachi. Купена е 24000 ден со монтажа. Компресорот е со димензии 78x50x26 cm.Она што сакам да го кажам за ROLLS SGH-12BW дека и таа е пред 3 години купена и тогаш во најладните -18 С ..РАБОТИ...РАБОТИ не застанува и грее најнормално си прави дефрост како fujitsu. Бевме се сеќавам излезени сите на гости, и климата исклучена, кога се вративме околу 22 Ч температурата беше -15 С...во собата беше внатре 14 С...верувале или не ROLLS SGH-12BW се стартуваше нормално без никаков проблем. Т од 14С за да ја крене до 21-22 С и требаше околу 2 часа.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Ако се осветли малку сликава се гледа колку штета прават монтерите кога тоа пластичното чепурче го ставаат под климата и врзуваат во тенко пвц црево. Тацнава е пола зарѓана одоздола од што плива во вода а сигурно е запушено и цревото. Исто така тоа заокруженото гумиче точно под компресорот а и сите такви гумици што се одоздола исто треба да се извадат за да не останува вода на тацната.
midea.jpg
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Дали климава вреди за парите или не? Некако мн ефтина за инвертер. И доколку не вреди што би ми предложиле ама инвертер да е. Иначе потребата е за греење и ладење на 20 м2.
http://amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=42039&i=34&l=MK&q=&SupplierArticleID=CGSBI12AA&Action=
а зошто инвертер, мислиш дека за тие пари што си спремен да ги дадеш инвертерот ќе те топли повеќе ?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.753
Поени од реакции
4.103
Шетајќи по улица видов нешто што ретко се видува , температурата беше 11 С околу 12 часот на пладне ...висеше мидеа инвертер msr12hrdn1 компресорот беше замрзнат. Ова е навистина врв во климатизацијата на мидеа ако таа на +11 С работи вака т.е (неработи бидејќи е замрзната) што ќе прави јадната мидеа на малку пониска температура.
Затоа кога купувате клими гледајте горе :D
Како доказ неможев а да не ја сликам феноменалната мидеа :pos:
Прегледај го приврзокот 107984[DOUBLEPOST=1417348610][/DOUBLEPOST]Пишував дека сум корисник на fujitsu AOYG 12 LEC купена е пред 3 години од хидросет по цена од 46000 ден.со монтажа. Компресорот е со димензии 65x52x30 cm со неа греам салон од 38 квадрати и на -18 зборам кога пред 3 години беше најладната зима внатре Т беше 24 степени за 10 мин. Како што може да се види од сликата на надворешната единица е произведена во Јапан.

Имам уште една клима ставена во друг салон исто од 38 квадрати на спарат ваква fujitsu AOYG 12 LEC исто си грее без проблем.

И третата клима ми е ставена во соба од 22 квадрати , таму имам ROLLS SGH-12BW значи не е инвертер он/оф е и има hitachi компресор лично се уверив кога ја монтираа пишуваше hitachi. Купена е 24000 ден со монтажа. Компресорот е со димензии 78x50x26 cm.Она што сакам да го кажам за ROLLS SGH-12BW дека и таа е пред 3 години купена и тогаш во најладните -18 С ..РАБОТИ...РАБОТИ не застанува и грее најнормално си прави дефрост како fujitsu. Бевме се сеќавам излезени сите на гости, и климата исклучена, кога се вративме околу 22 Ч температурата беше -15 С...во собата беше внатре 14 С...верувале или не ROLLS SGH-12BW се стартуваше нормално без никаков проблем. Т од 14С за да ја крене до 21-22 С и требаше околу 2 часа.
Ovde ne e "kriva" MIDEA-ta tuku najverovatno losata montaza. Ova e klasicen primer kako raboti klima na koja i fali freon, a istovremeno ima kapilara namesto expanzionen ventil. Poradi namalenoto kolicestvo freon i poradi fiksnata, odnapred determiniranota kapilara (precnik na otvorot i dolzina na cevkata) za da uspesno raboti MORA tocno kolicestvo na freon da ekspandira. Vo slucajov bidejci e pomalku, ekspandira niz cevkite i vo dolniot del na izmenuvacot so poniska T nego sto treba, pa zatoa doadja do preterano mrznenje i na ovie T.
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
8
Поени од реакции
7
Konecno mi stigna smetkata za struja, potroseni 900Kw ili 4800denari. Za nekoj mozda mnogu no ako odbijam normalna potrosuvacka od 1500-2000den greenjeto mi e kolku 1kubik drva. Potrosenite kilovati se glavno od 28cata (10KW) koja e vrzana na tri 12ki, razmesteni prakticno vo 2 prostora, spoeni dnevna, kujna i trpezarija nadovrzani so hodnik i 2riot prostor spalna od nekoi 18m2....80-90m2 gream so aj da recam golemiot multisplit..maliot od 5Kw go pustam samo posle provetruvanje (nautro i navecer) i malku vlijae na potrosuvackata. Vratite gi drzam otvoreni pa del od taa toplina vleguva i vo spalnite kaj sto e 2-3 stepena i poladno no pak okolu 20C.
Temperaturata mi e podesena na 24C zasto sme so bebe a pod mene stanot ne go great pa podot e laden dosta. Oscilira od 23,5 do 24C. Ako od smetkava odbjam masini za pranje i sadovi koi mnogu cesto se On, friziderot e Samsung i malku trosi pa ne go racunam,mi doagja nekako deka stanov go zagrevam so 1-1.2KW na saat :)
dnevno okolu 30KW imam svevkupno potrosuvacka na struja a gream 16-18saata na 24C. So amper klesta koja mi e stavena na doznata 28cava oscilira megju 3,5 i 4,5 Ampera, osven nasabajle koga znae da povlece i do 19A no kratko trae do 30min, vo drugiot period na denot sve e vo tie vrednosti 3,5-4,5....na 3,5 go duva onoj ladnickiot mlak vozduh.
Toa sto imam primeteno e deka poveke struja vlece ako od trite 2 nerabotat(sami se iskljucile), togas ja brka T samo so ednata i diga 6-8A, dur ova go primetivme deka ni se gasat 2 od klimive ni izlapa kilovati :(
Minimumot i e 980W, malata potrosuvacka na 3(od4) vnatresni edinici se dolzi mislam na golemata kolicina na freon 2200gr prednapuneto vo nadvoresnata, plus dodadeni 15grm pri montaza, skoro 2,5Kg ima vo instalacijata. Koga ke se zagree taa kolicina freon na ovie >+7 temperaturi moze i saat vreme da duvka mlako i da go odrzuva toj pola stepen.
Za tie 1100 evra kolku sto kostase nadvoresnava 28ca dobiv, necujna nadvoresna (osven ko ke povlece nad 10A) elektricen ekspanzionen ventil a ne kapilara, kompresorot e Gree Landa i po se izgleda twin rotary, moznost za spojuvanje do 4 vnatresni. Defrosti imam primeteno nekollku pati mi ima napraveno a pri toa kapka voda nema pusteno ili zabelen izmenuvac, ednostavno ima Inteligent defrost koj vika....The whole unit is operating in low frequency for a long time....pricina za toa e toploto vreme.
Postov go pisuvam pred se da si razmislite za multisplit, cel stan moze da se zagreva so 1Kw do 1,5....poveke od pola zima ke isterate vaka. Za januar/februar ke vidam kako ke bide, no i duplo da bide smetkata od ova eden mesec ke bide, neveruam pojse od toa.
@Strelec moze li da mi odgovoris na mojot post,se razbira ako imas vreme.
Blagodaram odnapred
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
а зошто инвертер, мислиш дека за тие пари што си спремен да ги дадеш инвертерот ќе те топли повеќе ?
Искрено не ми е за тоа дали ќе ме топли повеќе туку од причина што стандардните се за до -5 а оваа до -15. Климата ми е за во дуќан/канцеларија, 20м2 со фен да дувам ќе се затоплам, затоа прашувам вреди или не вреди од аспект на марка, издржливост, искуства некој, мани сличајно да не има итн...Кај нас нема некој големи зими но во случај и да падне под -5 да сум осигуран дека барем минимална топлина ќе имам во дуќанот а не да носам панели и сл.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Искрено не ми е за тоа дали ќе ме топли повеќе туку од причина што стандардните се за до -5 а оваа до -15. Климата ми е за во дуќан/канцеларија, 20м2 со фен да дувам ќе се затоплам, затоа прашувам вреди или не вреди од аспект на марка, издржливост, искуства некој, мани сличајно да не има итн...Кај нас нема некој големи зими но во случај и да падне под -5 да сум осигуран дека барем минимална топлина ќе имам во дуќанот а не да носам панели и сл.
Не се грижи, секоја клима ќе ти сврши работа
Еве во Техномаркет се нуди клима 3,5 по цена 10 199 денари
http://www.technomarket.com.mk/products/09120853/hisense-as-12hr4svnvg
Одбери според желбите и можностите.
Се работи за релативно мали пари. Има гаранција од 2 години. Уште во првата година ќе ти се исплати, колку пари за струја ќе заштедиш
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
@Strelec moze li da mi odgovoris na mojot post,se razbira ako imas vreme.
Blagodaram odnapred
Na 290strana si napisal deka ti treba za 30-35m2 prostor i buget do 40000den, da moze da postigne 20-22stepeni.
Dve klimi sto mi teknuvaat u momentov za tie pari se Gree Change GWH12KF-K3DNA6B (sto ja zema @Vanlok ) i Daikin DAIKIN FTXN-L9 / RXN-L9 (vakva zema @zelenko )
Prvata e mislam 29000 ili 30000 bez montaza, Daikinot e mislam 35000 isto bez montaza.
I dvete se dobri klimi, samo mozebi nezabelezitelno pomina postot na Vanlok ovde deka Change ima Daikin rotary kompresor model 1YC23AEXD.
6B na krajot od oznakata treba da e modelot na panelot t.e indoor edinicata a nadvoresnata mislam deka bi imala oznaka 5A,6A ili 6B...po servisnive sto gi imam site tie nadvoresni se so istiot Daikin kompresor.
Vanlok ako ti stigna klimata bi te zamolil da pises sto model e nadvoresnata?
Eve eden PDF so vkupno 3 razlicni nadvoresni od ovaa serija, se razlikuvaat po dimenzii i tezina kolku sto primetiv, so Daikin kompresor i kapilara se site 3.
Gree u poslednava godina uveliko gi izmeni panelite i kompresorite vo klimive taka da veke ne se znae dali Change e podobar od COzy itn....no dobro e sto eve kaj nas go ima bas ovoj model na Change koj ako ima i greaci na kompresor i tacna (najverovatno ima) za nasevo maglivo podnebje e top klima za tie pari.
Daikinot na zelenko verovatno ima podobro daljinsko so poveke opcii eventualno i filter poveke, ne mi e poznato toa, mozes zelenko da go prasas ili od upatstvo mozes da vidis. Neznam i dali toj FTXN daikin ima scroll kompresor kakvi sto stava daikin vo negovite klimi a tie se bajagi poskapi od rotary za zamena.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.835
Поени од реакции
32.919
Vanlok ako ti stigna klimata bi te zamolil da pises sto model e nadvoresnata?
Eve eden PDF so vkupno 3 razlicni nadvoresni od ovaa serija, se razlikuvaat po dimenzii i tezina kolku sto primetiv, so Daikin kompresor i kapilara se site 3.
Gree u poslednava godina uveliko gi izmeni panelite i kompresorite vo klimive taka da veke ne se znae dali Change e podobar od COzy itn....no dobro e sto eve kaj nas go ima bas ovoj model na Change koj ako ima i greaci na kompresor i tacna (najverovatno ima) za nasevo maglivo podnebje e top klima za tie pari.
Баче, дома ми е климата ама нераспакувана е сеуште. Поназад напишав кој модел е внатрешна/надоворешна единица.

Ќе биде наскоро свечано пуштање. Тек треба да почнам да се вселувам таму а до тогаш ќе договорам со мајстор Зоки кога нему ќе му одговара да ја инсталира. Пошто мене не ми се брза сега, а мајсторот учини голема услуга што дојде да направи припреми пред да ми ја финишираат фасадата. Сега се е спремно, само треба физички да се стават надворешната и внатрешната единица, и останатата процедура со вакумирање и оптимално поставување на цевките, изолација и тоа... Ако најде време ќе му побарам и на тацната да направиме еден мал зафат. ;)

Конкретно за мајстор Зоки, само пофални зборови. Секоја препорака.
За самава клима, ќе видиме... ќе пренесувам искуства.
@Juventino_ng мислам дека тие пари нема подобра клима. Даикинот на Зеленко е исто така добра клима, за нешто повеќе пари. Гри-во има можеби и нешто подобри перформанси, ама името (ваљда и квалитетот) се на страната на Даикин. Иако Гри во своите клими има доста од технологијата на Даикин (стратешки партнери се).
За уште повеќе пари Гри Хансол е топ избор, или можеби некоја Тошиба (зборуваа и Фуџитсу сега имало за поевтино) со нешто послаби перформанси а појако име/итн итн.[DOUBLEPOST=1417442877][/DOUBLEPOST]
Искрено не ми е за тоа дали ќе ме топли повеќе туку од причина што стандардните се за до -5 а оваа до -15. Климата ми е за во дуќан/канцеларија, 20м2 со фен да дувам ќе се затоплам, затоа прашувам вреди или не вреди од аспект на марка, издржливост, искуства некој, мани сличајно да не има итн...Кај нас нема некој големи зими но во случај и да падне под -5 да сум осигуран дека барем минимална топлина ќе имам во дуќанот а не да носам панели и сл.
Ако имаш многу висок плафон, па уште и голема стаклена површина... може и да не е така едноставна работата. Погледај поназад искуства од Горан, он има клима во дуќан со висок плафон и големи стаклени површини.

Фикс спид ќе си работи на сегашни услови, но штом падне под нула... тешко.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.753
Поени од реакции
4.103
Za Андреј Андреев cenata na elektricnata energija e SAMO 4 den za Kwh. Vo koj svet zivee covekov da go prasam. Dovolno e ova, ako ne znae deka e 6.6 den, i deka 90 % makedonci se cudat kako da gi platat smetkite, pod znak prasanje e sto ostanalo za ostatokot na tekstot. Tolku me iznervira ova, covek zbori za energetika, a se ukaka na start......
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
882
Поени од реакции
923
Za Андреј Андреев cenata na elektricnata energija e SAMO 4 den za Kwh. Vo koj svet zivee covekov da go prasam. Dovolno e ova, ako ne znae deka e 6.6 den, i deka 90 % makedonci se cudat kako da gi platat smetkite, pod znak prasanje e sto ostanalo za ostatokot na tekstot. Tolku me iznervira ova, covek zbori za energetika, a se ukaka na start......
Сигурно рачунал 10 саати на ефтина и 3 саати на скапа струја :)

Јас официјално го завршив месецот со оваа сума


Го ресетирав уредот на 0 па да видам како ќе се покаже декември. Јас сум презадоволен сегa за сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom