Најекономично греење и ладење

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Лаки бастардс!
Де дај најди некое имотче таму за купување, и да се селам таму! :)
абе.. топличко им е во зимо... ама и во лето... потполо е таму одошто во ск... имај тоа на ум...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
@onak ...сето тоа е работа на компромис, како и се друго во животот. Лично мислам дека колку да е потопло, во јужно место како Гевгелија под сенка пак ќе делува попријатно, заради моментот на одсуство на бетонска џунгла -со милијарди кубни метри цемент кои во голем град како Скопје делуваат како топлински акумулатор.

Во Скопје ни навечер нема освежување, за разлика од помалите места. Не за џабе сите сакаме да избегаме некаде, макар во викендички и накратко... Зимно време се гушиме во смог, летно време се печеме од жешкиот бетон. (n)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.069
GREE napravil kasa popara so prospektot za 2015. Evego ovde :

http://gree.smartac.eu/2015_GREE_RAC_EU.pdf

Mene me interesira samo HANSOL-ot koj sega nosi oznaka GWH12TB-S3DNA1D i izgleda dostapna vo Skopje po cena od 47.500( bez montaza), nordiskata varijanta nosi oznaka GWH12TB-S3CBA3E. Go ima i noviot U-CROWN.
Ako popazlivo se gleda vo zbirnite moznosti na sekoj model posebno na pocetokot od prospektot od U-CRAWN do CHANGE, sarma napraele, vrvi od greski. Na primer tamu stoi deka HANSOL nema G10 (podolu kade se razgleduva popodrobno stoi deka ima G10 opcionalno i plus opcionalno TWO-STAGE kompresor)a poeftinite modeli site imaat!. Ako nema G10 sto kurac ima?
Ponatamu stoi deka nema 3D auto i levo/desno swing(poeftinite modeli imaat), uste edna dilema : vika nema 7 brzini za ventilacija, a podole toa mu e udarna reklama.....
Vo karakteristikite za prvpat se dadeni snagite i COP koga raboti vo klasa C (togas se pretvara vo 18-ka vlece 7.4 A od mreza i ima COP od 2.8 ). Ova e novo a i ne e loso : znaci trosi 1620 W a dava 4.5 Kw no ne znaeme na koja nadv. temperatura (verojatno pak famoznata +7 C).
Postarata oznakana HANSOL-ot bese GWH12TB-S3DNA1C i low ambient GWH12TB-S3DBA1D :

http://www.gree.com.cn/Data/001/2014606184254.pdf

I ovde stoi deka G10 e opcionalno, ne mi e jasno koj kompresor odi STANDARDNO vo HANSOLOT.
Zatoa znaci tolku nepreciznosti i nepoznatici ima kaj VIVAX-ot GEXI i GEYI , ovie bile zbuneti uste od GREE, pa toa samo se prosleduva i tuka vo VIVAX.
Aj nema sto nema vi cela Makedonija da se kupi vo momentov od VIVAX-ive GEXI/GEYI, rekov ce zemam HANSOL, a toa uste pomatna rabota e izgleda .
Ima voopsto nekoj vakov model doma ili pak videl kako raboti?
 
Член од
31 октомври 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
дај опиши ја малку тоа инсталацијата, плус изолацијата на објектот, плус режимот на загревање...да видиме прво за што зборуваме...
дај опиши ја малку тоа инсталацијата, плус изолацијата на објектот, плус режимот на загревање...да видиме прво за што зборуваме...
еве материјали за изолација http://v-p.mk/category/производи/
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
GREE napravissl kasa popara so prospektot za 2015. Evego ovde :

http://gree.smartac.eu/2015_GREE_RAC_EU.pdf

Mene me interesira samo HANSOL-ot koj sega nosi oznaka GWH12TB-S3DNA1D i izgleda dostapna vo Skopje po cena od 47.500( bez montaza), nordiskata varijanta nosi oznaka GWH12TB-S3CBA3E. Go ima i noviot U-CROWN.
Ako popazlivo se gleda vo zbirnite moznosti na sekoj model posebno na pocetokot od prospektot od U-CRAWN do CHANGE, sarma napraele, vrvi od greski. Na primer tamu stoi deka HANSOL nema G10 (podolu kade se razgleduva popodrobno stoi deka ima G10 opcionalno i plus opcionalno TWO-STAGE kompresor)a poeftinite modeli site imaat!. Ako nema G10 sto kurac ima?
Ponatamu stoi deka nema 3D auto i levo/desno swing(poeftinite modeli imaat), uste edna dilema : vika nema 7 brzini za ventilacija, a podole toa mu e udarna reklama.....
Vo karakteristikite za prvpat se dadeni snagite i COP koga raboti vo klasa C (togas se pretvara vo 18-ka vlece 7.4 A od mreza i ima COP od 2.8 ). Ova e novo a i ne e loso : znaci trosi 1620 W a dava 4.5 Kw no ne znaeme na koja nadv. temperatura (verojatno pak famoznata +7 C).
Postarata oznakana HANSOL-ot bese GWH12TB-S3DNA1C i low ambient GWH12TB-S3DBA1D :

http://www.gree.com.cn/Data/001/2014606184254.pdf

I ovde stoi deka G10 e opcionalno, ne mi e jasno koj kompresor odi STANDARDNO vo HANSOLOT.
Zatoa znaci tolku nepreciznosti i nepoznatici ima kaj VIVAX-ot GEXI i GEYI , ovie bile zbuneti uste od GREE, pa toa samo se prosleduva i tuka vo VIVAX.
Aj nema sto nema vi cela Makedonija da se kupi vo momentov od VIVAX-ive GEXI/GEYI, rekov ce zemam HANSOL, a toa uste pomatna rabota e izgleda .
Ima voopsto nekoj vakov model doma ili pak videl kako raboti?
Za hansol bev zainteresiran I jas. Me odvrati toa shto za ist model na razlicni strani najdov razlicni podatoci za COP na primer. A bidejki e bezobrazno skap za mk standard kako I ostanatite klimi od podobra klasa smetam deka ne e vo red za bezmalku 1000 evra da nemash tocni podatoci koi se vazni kako COP ili TBiv I taka natamu. Samo poradi ova se otkazav od gree generalno I poracav druga klima. A taa najavija deka vtornik ke ja montiraat. Ja cekam so netrpenie.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Малце offtopic.
Купив вакво апаратче од анхоч но нема упатство во него.



Да ми каже некој што го има како се ресетира ?

П.С. Се снајдов. Ако некого го интересира можам да пишам тука.
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Ме прозвале неколкупати, а не сум одговорил, пред се заради немање време. Сега кога имам малку, да поделам искуство со користење на клима уред vivax 18 geei.
Климата е поставена во просторија 6 х 7 метри, на средината од покусата страна. Просторијата има 3 надворешни ѕидови кои се од блок цигла 25цм и отвори од околу 8 метри квадратни со трослојно стакло. Изолација засега нема (кој има искуства со мајстори знае дека секогаш се доцни и никогаш мајсторите не се виновни). Климата е вклучена во мерач како овој погоре и засега просечната потрошувачка и е околу 800 вати на час. На зададени 19 степени, температурата никогаш не е под 20 на подот, а на височина од 1,5 метри е повеќе од 22 степени. Јас сум презадоволен засега, а за понатаму ќе видиме.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
И мојот мерач од Анхоч еве веќе 3 саата не мрда од нула киловати потрошња при зададена температура на климата од 19 степени целзиусови :icon_lol:
Да е на auto мод и на 19Ц климава ке почне да ти лади :) Вака со нула потрошувачка или немаш струја или у собата ти е 25 :)
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Hansolot e 46.000 so montaza, no ne znam koja oznaka nosi na krajot, dodeka GEYI-to ( nema vece GEXI vo Pakom) e 42000 so montaza.
Ne znam kade e @strelec80 koj se falese so GEYI-to deka dobro gree i trosi kako dve sijalici, ama na 19 septemvri. Bi bilo ubavo ako go prati forumov sega da gi kaze svoite impresii....

Нема јас што да се фалам, еве ќе ти пуштам слики па види:
2.jpg
3.jpg
Иначе апаратчето е ресетирано на 1ви октомври ноќта во 00.00 и еве сега пак ќе го ресетирам за нареден месец.
За цело време преку ден е зададена температура од 22 до 24 степена во зависност на потребите бидејќи сум со двомесечно бебе а навечер ја намалувам на 20 степени чисто за да одржава бидејќи спијам во спална а климата ми е ставена во дневна.
Само незнам како се проверува на ова апаратчето колку има потрошено во скапа а колку во евтина тарифа, бидејќи на него пишува дека е двотарифно, ова на сликата е севкупна потрошња.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Само незнам како се проверува на ова апаратчето колку има потрошено во скапа а колку во евтина тарифа, бидејќи на него пишува дека е двотарифно, ова на сликата е севкупна потрошња.
задржи ги + и - заедно ќе ти излезе прво саатот да си го направиш па после притисни на копчето MODE ќе ти излезе прво скапата тарифа ќе ја запишеш од 07.00 и подолу со три бројки имаш цена таму стави 666. После оди напред исто со MODE ќе се појави и втората (евтина) тарифа, таму стави 22.00, а најдолу 333 и ќе ти кажува апаратот точно до денар колку си истрошил
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.971
Поени од реакции
1.243
Да е на auto мод и на 19Ц климава ке почне да ти лади :) Вака со нула потрошувачка или немаш струја или у собата ти е 25 :)
20 степени, иначе поентата ми беше дека некои кога ги местат климите на 19 степени не се затоплуваат туку се замлачуваат и изнесуваат податоци како климата им трошела многу малку. Така да мојата не троши ич ако ме рабираш :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom