Најекономично греење и ладење

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
Не знам дали е постирано ова, ама и да е -нема зијан од потсетување. Единствено ова е од земја каде има поригорозни стандарди за градење и изолација, кај сметките за загревање се процентуално поголеми.

 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.069
немам ништо исклучено снема струја денеска на 10 мин. но потоа сама тргна кога дојде, а за вентилаторот што велиш точно е дека троши 20 вати ама кај мене кога исклучува компресорот после 2 мин. запира и внатрешната скроз, значи нема никакво дување и потрошувачката е 0
еве од сабајле до сега нема ништо монтирано ако ти е сумљиво нешто
Прегледај го приврзокот 105628 Прегледај го приврзокот 105629
да беше инвертер ќе се рачунаше дека троши 100 вати на час така нели пошто за 6 часа потрошила 0.6kW[/quote]

@yamaha10
Mislam deka e podobro i pozdravo da otvoris prozori a ne da sedis zatvoren vo prostorijata i da se grees na 20C koga nadvor e 18C. Ako e ispravno aparatceto togas ti i nisto ne grees samo se ventiliras....
Ajde sega resetiraj se otvori prozori, izluftiraj dobro i pusti se ponovo da raboti eden cas. Pred toa izmeri kolku e nadvor T i vnatre pred da pocnes so merenje, potoa postiraj ovde. Mora ednas da se rascisti sto klima e ova. I jas imam edna NEO samo za ladenje se koristi noce, ce pocnam i na greenje da ja pustam ako e vakva kako tvojava.
Nemoj da se lutis za napisanovo, ama tebe ne ti e sumlivo nesto ovde? Ispadja deka NEO-to trosi 125 W/h. Kazimi sto ce tie klima koga mozes da zapalis edna sijalica od 150 sveci koja kosta 100 denari i da se grees do milje volje......
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
Ispadja deka NEO-to trosi 125 W/h. Kazimi sto ce tie klima koga mozes da zapalis edna sijalica od 150 sveci koja kosta 100 denari i da se grees do milje volje......
:)
Toa e таа пуста мака, мора својот коњ да го фалиме. ;)
И мене ми е сомнително времето на работа наспроти вкупното време. Или климата била исклучена, или на тајмер наместена да се исклучува (има тајмер неото? ;)), или па навистина разликата од темп. надвор до темп. внатре била толку мала да климава не се вклучувала.
Како и да е, да растегнеш средна потрошувачка на 30-и-кусур саати кога климава всушност работела 8саати... е смешно. :)
Би било добро да се изнесе моментална потрошувачка навечер, и слични податоци.

Сепак во негова одбрана, чим веќе го има тоа нео (и живее во место со топла клима)... може и да го користи. Дури и нео, пак е поефикасно од панелна, или друга грелка на струја... додека не залади времето! ;)
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
не знам што не ви е јасно
вчера цел ден беше 12-13с, еве сега гледам надвор е 8. Климата оваа вечер истрошила околу 2 киловати барем така кажува апаратот од анхоч, а знам дека е точен бидејки ми е проверен на повеќе потрошувачи
сакате верувајте сакате не тоа е ваш проблем и не мешајте баби и жаби дека се кријам дома на 20 а надвор е 18
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
decki, a so mislite za ovie, IR panelki, najnova tehnologija, so infracrveni zraci se zagrevaat objektite vo sobata, isto i lugjeto. ne go gree vozduhot direkno. Taka sto objektite i zidovite samite stanuvaat grejni tela. Kobajagi golema efikasnost i usteda do 80 posto vo odnos na klasicnite paneli,ramnomerno rasporeduvanje na temperaturata niz celata prostorija. Interesno e poso nema nikakvo odrzuvanje, imaat ubava forma i izgled ili kako ogledala ili kako ukrasni sliki za na zid. Vo Slovenija vekje gi prodavaat, kaj nas uste ne sum videl ovakvo nesto.
http://www.infraredheatpanels.com/
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.069
Ce mora da mu se izvinam na @yamaha10, zatoa sto e sosema vo pravo i zatoa sto merenjeto e sosema korektno...bev sonliv i toa e toa....
Za soba od 22 m2 i vn. T=20 C pri gevgeliska nad. Tod pretpostavuvam 12-14 C OVA E SOSEMA VRED.
Prosecnata potrosuvacka od 125W/h e na klimata ane na sobata! Na izduvot klimata davala vo ovie priliki 400-450 W/h sto se verojatno i ednakvo na gubitocite na toplina na dobro izolirana prostorija so taa kvadratura i pri tie uslovi.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Заборавив да ви кажам дека собата ми е реновирана ова лето и на таванот (гипс картон ) ставив 10см. тервол а на двата надворешни зида (северо-запад) залепив 8см. стиропор.Знам дека лани климата работеше многу повеќе на истите надв.температури, мислам дека имам некаде спомнато, летоска немав ни потреба да се ладам на неа дали два три пати ја пуштив, многу помага добро изолиран простор и за ладно и топло
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.069
Ludje batalete vakvi prazni muabeti. Znaci ova e napraveno za lakoverni kupuvaci zapakuvano vo oblanda. Samoto ti kazuva GREAC OD 500W ili 750W. Ovoj od 500W taman e za sobata od @yamaha10 i toa da raboti 24 h na den vo denesni uslovi vo Gevgelija. I PAK CE PLATITE 3.5 PATI POVECE ZA STRUJA OD NEGO.
Kako ne e jasno:
-prosecno dobro izolirana prostorija pri nadv. T od 0 C i vn. T od 20 C ima gubitoci od okolu 100W/m2/ na cas.
Mozes da zemes za greenje bilo sto , no toa za da gree MORA da obezbedi tolku toplotna energija na cas za da gi pokrie gubitocite. Edinstveno toplotnite pumpi blagodarejci na karakteristikite na poedini gasovi stanuvaat "perpetuum mobile" i mozat da trosat duri i do 5 pati pomalku energija od onaa sto ja proizveduvaat.
Ako nekogo go interesira kako go pravat ova ovie gasovi mozam da vi obrazlozam.
DO DALNJEG NE SE LAZETE PO GREALKI VO BILO KOJ OBLIK.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Тоа за седмата година е застарено тврдење што се врти по нет но ај пак се зима како апроксимација само што во тие 7години заштедата на потрошена струја со климава неколку пати ке ја исплати замената на еден компресор од 100 или 200евра (зависно дали е за фикс или инвертер) и пак ке врти бар уште 5-10год.
не би рекол дека е застарено тврдење. јас работам со клими, имам инструменти за мерење на потис и поврат на клими т.е. нивните компресори... 7 години е крајниот рок. повекето клими веке на 5-тата година покажуваат губење на копресиони својства поголеми од 20%. и многу неправилна ти е аналогијата со заштедата. кога ке купиш клима за свои лични потреби нема тука заштеда или не.. дискутираме за користење на уред кој си го платил и неговиот животен циклус. а кога се дискутира за животниот циклус, нема склило за мерка за економичност. тоа е споредување баби и жаби.[DOUBLEPOST=1414573876][/DOUBLEPOST]
decki, a so mislite za ovie, IR panelki, najnova tehnologija, so infracrveni zraci se zagrevaat objektite vo sobata, isto i lugjeto. ne go gree vozduhot direkno. Taka sto objektite i zidovite samite stanuvaat grejni tela. Kobajagi golema efikasnost i usteda do 80 posto vo odnos na klasicnite paneli,ramnomerno rasporeduvanje na temperaturata niz celata prostorija. Interesno e poso nema nikakvo odrzuvanje, imaat ubava forma i izgled ili kako ogledala ili kako ukrasni sliki za na zid. Vo Slovenija vekje gi prodavaat, kaj nas uste ne sum videl ovakvo nesto.
http://www.infraredheatpanels.com/
инфра ред зрачење на просторот и елементите во него се ооооодлична солуција за добивање рак на кожа... после подолг период на користење..
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Тоа е правото. Во Тетово има мој братучед 3 такви клими. Стари се многу (1999) од Косово. Немаат смрт. Тоа е вистинскиот избор. Само што ќе пропаднат сервисите и монтерите. Затоа и не се ни нудат. Цената во УАЕ е нешто над 500 Долари за 18000 БТУ единица.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.069
Ova sto go kazuva @onak e apsolutna vistina. Nikoj ne vika deka ne mozno da se napravi kompresor sto ce raboti 100 godini i posle 20 godini da ne izgubi nisto od perfomansite, no toa ne e voopsto komercijalno isplatlivo. Sekogas se pravi da bide dovolno dobro za potrosuvacot i dovolno eftino za proizvoditelot neli?
Uste povece drzi ova za vekot na traenje ako se zeme vo obzir sto gas sega se koristi. Kompresorite na R22 i R407c rabotat do maksimum 25 bari, bilo da se klipni, rotacioni ili zavojni. Vakvi kompresori ima sto rabotat i po 20 god besprekorno (no proizvoditelot "namerno"napravil takov proizvod od raznorazni pricini). So gasot r410a se drasticno promeneto, tuka imame pritisoci od 45 bari sto e drasticna, epten drasticna razlika. Ako zemem vo obzir deka nema ni 10 godini od pocetokot na koristenje na ovoj gas, nie kako kupci nemame ni pravi pokazateli za izdrzlivosta na ovie kompresori. Mozebi ova e nekoj maksimum so segasnava tehnologija na materijali za ovoj tip na kompresori (zboruvame za komercijalno isplatlivi resenija) i segasnive sredstva za podmackuvanje.
Kompresorite za razlika od pumpite (za diganje pritisok na tecnosti ) se epten zafrknata rabota, a ovie 45 bari e nebu pod oblake. Ako se zeme vo obzir deka masloto mora da se mesa so gasot i deka se pravat iscelo bez moznost za otvaranje i menjavanje na delovi ili sto e povazno uljeto (poliestersko kaj ovie) e toa sto e, bidejci nema moznost za promena ili dotur, periodot od 10 godini skoro neprekinata rabota e malce optimisticko.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
decki, a so mislite za ovie, IR panelki, najnova tehnologija, so infracrveni zraci se zagrevaat objektite vo sobata, isto i lugjeto. ne go gree vozduhot direkno. Taka sto objektite i zidovite samite stanuvaat grejni tela. Kobajagi golema efikasnost i usteda do 80 posto vo odnos na klasicnite paneli,ramnomerno rasporeduvanje na temperaturata niz celata prostorija.
http://www.infraredheatpanels.com/
Глеј баче, немој да се навредиш (ко што не се вреѓам ни јас кога прашувам работи што не ги знам, за автомобили)... ама сите тие бомбастични наслови со оволку поефикасни, толку поефикасни, сето тоа ти е само продавање муда за бубрези за наивци со длабок џеб.

Моја претпоставка е дека се работи за некоја варијација од истиот принцип на работа на старите кварцни греалки. Кои нели, исто работат на принципот:
so infracrveni zraci se zagrevaat objektite vo sobata, isto i lugjeto. ne go gree vozduhot direkno. Taka sto objektite i zidovite samite stanuvaat grejni tela.

Така да ништо нема од нова технологија тука. Пак има претварање од електрична енергија во инфрацрвени зрачење + топлинска енергија. Размерот електрична енергија наспроти топлинска енергија, пак е нешто помал од 1:1.
Толку за ефикасноста, а од здравствен аспект секако не би сакал да те „сончаат„ со инфрацрвено зрачење 24/7. Ме мрзи да проверам, ама се кладам дека не е здраво.

Ако сакаш евтино греење на струја: само топлотна пумпа! (клима, или други варијанти)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom