Најекономично греење и ладење

Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Честито клима и долго да те служи !
Секако чекаме и твој одзив како ке те служи, како ке троши и слично.
Фала и поубава да си купиш. Мислам дека во ценовен ранг најдобар избор направив.
Од каде да го најдам оној штекер што мери колку струја троши во моментот ?
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
Дали ги бива греалкиве на плин? Соседиве често прает муабет дека биле економични, доста грееле за разлика од кварцни печки, а мене ми е потребно нешто такво за една просторија и баш ме интересира вашето мислење.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Едно прашање,купив шпорет на дрва Prity со котел за парно.Дали може да се греам без да го приклучам на парно?Мислам да не има некаква штета шпоретот или котелот?
никако!!

тој шпорет е за со вода да биде полн и да се разладува. ке го стопиш казанот одма.. после цел живот ке имаш обичен шпрет... никако без инсталација со радијатори и наполнето со вода...

инаку за прити шпоретите незнам, ама за камините знам декаим се мнооогу убави и добро изведени...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.069
@tzlatko чудна потрошувачката со фонко климата (баш ме интересира чии клими ребрендирале, и стариве имаат таква една -уште им работи).
12000БТУ е моделот? Иначе ako на потрошувачка од 1700W ел. енергија дава некои 3 до 3.5киловати топлина, тогаш пак не е лошо (подобро од панелката секако).
Da se raboti za 12000 BTU. Prvite FONKO bea prefarbani LG, moive pojma nemam cii se, samo znam deka kompresorot e na TOSHIBA. So vcerasnoto merenje ispadna deka e uste poekonomicno greenjeto: za 15 casa potrosi 10 Kw/h , dodeka TERMOROT potrosi za 14 casa 14 Kw/h. , znaci i povece od 40% poekonomicno.
Vo faza sum na pazarenje na nekoj inverter so koj ova se bide sigurno uste daleku podobro.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ја земав DAIKIN FTXN- 35 L9/RXN-35 L9 за 582 евра без монтажа. Ќе видам како ќе се покаже. Треба утре да дојдат да ми ја монтираат.
Честитки и од мене за климата, за изборот и со здравје што подолго да се служите....
Но ме интересираше едно нешто. Без монтажа велиш, а дали импортерот ќе ти признае монтажа во сопствена режија те ќе ти овозможи гаранција.... и ако да, колкава?
И уште нешто.... си размислувал ли за ниско поставување на внатрешната единица ако имаш услови? На форумов се водеа и такви дискусии, да се постави ниско како фен-кулер, или зиден панел....при што топлината би доагала одоздола што секако е предност! Прочитај распрашај се прогуглај... има и такв тренд! (Ако служи 90% за затоплување) а за што инаку би се зел Daikin.... секако очекуваме инфо за тоа колку си задоволен од уредот и највеќе за потрошувачката зимава.[DOUBLEPOST=1414489000][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
Da se raboti za 12000 BTU. Prvite FONKO bea prefarbani LG, moive pojma nemam cii se, samo znam deka kompresorot e na TOSHIBA. So vcerasnoto merenje ispadna deka e uste poekonomicno greenjeto: za 15 casa potrosi 10 Kw/h , dodeka TERMOROT potrosi za 14 casa 14 Kw/h. , znaci i povece od 40% poekonomicno.
Mногу љубам кога некој вака конкретно ќе постави потрошувачка. Плус одлично може да направиме споредба на потрошувачка на клима (топлинска пумпа) наспроти панелна греалка.

Само сакам да обрнам внимание на разликата во моќноста. Таа старата клима е декларирана на некои ~3.5киловати топлина со некоја средна потрошувачка од 1550W струја (со варијации од 900 W до 1700 W).
За разлика од нејзе TERMOR панелката троши 2.5 KW струја, и дава некои 2.5 KW топлина (нешто помалку всушност, конверзијата никогаш не е 100%).

Математиката е јасна, дури и 15-20 години стара клима има COP фактор од барем 2 запирка нешто... со што е повеќе од двапати поштедлива од сите варијанти на ѕидни панелни греалки, или кварцни греалки, итн греалки на струја.
Од греалки на струја само термо печките може да се поштедливи, ама само ако се пуштаат да акумулираат топлина исклучиво на евтината тарифа на струјата (и да не се пуштаат да дуваат топол воздух прку ден).[DOUBLEPOST=1414489717][/DOUBLEPOST]@zelenko со среќа и успех да се користи новата клима. Еве на што мислеше Др Змиго, со ниско поставување на климата:
(од еден линк поназад објавен од Стрелец)



Внатрешната единица го зема поладниот воздух од долу, и многу поефикасно го размешува воздухот во просторијата. Тоа доведува до повоедначена температура низ целата просторија (пошто топлиот воздух нели, секогаш иде нагоре). :)
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Честитки и од мене за климата, за изборот и со здравје што подолго да се служите....
Но ме интересираше едно нешто. Без монтажа велиш, а дали импортерот ќе ти признае монтажа во сопствена режија те ќе ти овозможи гаранција.... и ако да, колкава?
И уште нешто.... си размислувал ли за ниско поставување на внатрешната единица ако имаш услови? На форумов се водеа и такви дискусии, да се постави ниско како фен-кулер, или зиден панел....при што топлината би доагала одоздола што секако е предност! Прочитај распрашај се прогуглај... има и такв тренд! (Ако служи 90% за затоплување) а за што инаку би се зел Daikin.... секако очекуваме инфо за тоа колку си задоволен од уредот и највеќе за потрошувачката зимава.[DOUBLEPOST=1414489000][/DOUBLEPOST]
Ти благодарам на честитките.
Се јавив да прашам за гаранцијата, имаат 3 години гаранција. Прашав дали може мој роднина да ја монтира и дали би важела гаранцијата, директорот рече дека не е проблем но ако има квар и излезе дека е од неправилно монтирање ќе мора приватно да ја платам.
Во суштина незнам зошто ми дозволија бидејќи и девојката во салонот се чудеше на тоа и рече дека е ова прва клима продадена без монтажа од кога го имаат застапништвото.
Ама се јавив во недела на приватен број на директорот па ни се погоди муабетот па можеби поради тоа. Роднинава работи во фирма која е главен сервисер за некоја шкљ фирма, а и примарна дејност му е монтажа на клими.
Планирам да го купам тоа мерачот за во штекер па детално ќе известам колку троши климата. А имам и панелка termor па ќе можам да направам споредба.[DOUBLEPOST=1414492935][/DOUBLEPOST]
.[DOUBLEPOST=1414489717][/DOUBLEPOST]@zelenko со среќа и успех да се користи новата клима. Еве на што мислеше Др Змиго, со ниско поставување на климата:
(од еден линк поназад објавен од Стрелец)



Внатрешната единица го зема поладниот воздух од долу, и многу поефикасно го размешува воздухот во просторијата. Тоа доведува до повоедначена температура низ целата просторија (пошто топлиот воздух нели, секогаш иде нагоре). :)
Ти благодарам
Може да размислам за оваа варијанта само не сум сигурен дека ќе биде некоја поголема разлика во цена, а во оваа положба по склона е на удари, оштетувања и сл..
Можеби да ја ставам во висина на главата, на едно 180 цм од земја, сепак ќе се консултирам со роднинава.
И да, земена ми е исклучиво за греење и можеби ладење во најтоплите месеци бидејќи живеам во зграда на приземје од северна страна, така да скоро цело лето е пријатна температура
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.069
Termopeckite vo Makedonija imaat COP faktor 2, a vo Srbija 4 bidejci tamu nocnata struja e 4 pati poeftina i trae 1 cas pokratko od tuka od 22 do o6. Tie izgleda ne se svesni sto imaat!? Citam po nivnite forumi gi ostavaat klimite od 700-900 evra da drndaat cel noc (pri toa da se amortiziraat) koga nadvor e -15 da ne se oladela sobata, klimata mu raboti so COP=1.5, a termoto moze da raboti so COP=4 ......pa samo denjum go ostavas da raboti bez da duva vo tandem so klimata ...
Koga nie bi go imale ova ovde bi bilo idealno za najekonomicno greenje.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
Па добро, логиката е дека повеќе струја ќе потрошат потоа за да згреат скроз изладена просторија. Одржување на некоја температура од 18 до 20с, е поисплатливо -дури и со нискиот СОР фактор навечер (најладниот период).
Јас затоа ќе ставам камин со парно греење, за навечер и само кога ќе биде навистина ладно. Па и за кеиф правење, кога ќе се има желба. Плус се има редундантност, дури и ако снема струја на некој период -ќе имам бекап греење (со тоа што за пумпата за вода ќе ми треба UPS со инвертор).
Иначе, некаде до -5, па и до -10с, поквалитетна инвертор клима ќе работи солидно ефикасно.


Интересно ова апаратчево од Анхоч.... и не е скапо!
Некој пишуваше дека си врши работа апаратчетво од Анхоч.
Јас лично би идел на некое уредче што има можност за поврзување со РС и експортирање на логовите од потрошувачката. Да се избегне рачно препишување на податоците во програма како Ексел.
Пошто нели, целата поента е да е направи анализа на потрошувачката... а за тоа ексел е измислен. :)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Обична нео клима во соба од 22м2 наместена на 24с. работи веќе два дена и држи добри 20с. повеќе не ми треба за сега. Еве и слики да се види како работела и колку има потрошено
DSC00845.JPG DSC00846.JPG
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
^^
Gevgelija, Macedonia 12°
RealFeel® 14°
Humidity: 68%
Cloud Cover: 68%

Тек да не беше облачно, кај ќе му беше крајот на Неото... ;)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
па тоа е сега за сега здравје понатаму ќе пренесам како ќе биде
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.069
Znaci za 38 casa rabotela aktivno 8casa i 26 min i potrosila 5.0 Kw/h. Ovde nesto ne e vo red so ovie 21 % sto gi pokazuva . Nema sansi da meri taka, bidejci koga se isklucuva nadvoresnata edinica ventilatorot na vnatresnata edinica trosi 15-20 W (znaci ima protok na struja pa aparatot go registrira toa kako rabota, sto znaci mora da bide 100 % UCESTVOTO A NE 21%).
Kako sto gledam jas ti si ja isklucil klimata nekolku pati ili bar ednas, si go merel vremeto ama taa rabotela aktivno samo 8 casa i 26 min za koi potrosila 5.0 Kw/h ili prosecno otprilika 600 W/h.
Ova e skoro isto kako mojata defektna koja za 15 casa potrosi 10 Kw/h (15 h x 0.6 Kw = 9 kw/h ) , jas sum vo Tetovo na +7, a ti vo Gevgelija na neznam kolku ( sega gledam na +12). Plus jas gream prostorija od 32 m2, izgleda ova FONKO-vo i ne e taka loso, koga vlece 1550W gree ko ludo sigurno preku 4.0 Kw na izduvot .....
Watmetarot na ANHOCH ima ubavo i prakticno merenje na skapa i eftina tarifa, se ukucuva vremeto od koga do koga (22.00 i 07.00) kako i cenata na KW/h skapa/evtina (6.66 i 3.33 so DDV ) i toa ubavo si gi racuna (osven vo nedela koga cel den e eftina tarifa).
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom