Најекономично греење и ладење

Член од
19 ноември 2013
Мислења
31
Поени од реакции
14
Da, klimata e nova - ja imame od avgust ovaa godina. Spored specifikacijata bi trebalo da raboti do -10, a vo prodavnicata ni rekoa deka raboti do -15. Servisot ke dojde duri ponedelnik-vtornik. Sega gi otvoriv site sobi i ja staviv na 23st - sega zasega ne e zaledena.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Jas sto primetiv e deka peku den moze i na poniska temperatura da se namesti, jas ja stavam na 21, a navecer barem na ovie temperaturi, saka povisoka temperatura da podesis, 22 e dovolno na mojata klima. Mozes da probas nokeska da ja ostavis na 23-24 stepeni.
A mislam deka toa so otvoranjeto na vratite i potrebniot pogolem prostor nema nekoe vlijanie. No pak ke ti kazam, nemam iskustvo so inverteri, samo mesec dena go imam.
A inace za toj LG model, go gledav i jas vo Neptun, i koga vidov deka e deklariran samo do -5 odma se otkazav od nego. -10 oni imaat pisano no toa ne e tocno, proveri vo upatstvoto pisuva.
Prodavac vo neptun se razbira za klimi i inverteri kolku jas sto se razbiram vo microbiologija.
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
31
Поени од реакции
14
Noke bas ja stavame na 23-24.Vo 5 sabajle koga maz mi stana, primeti deka ne e tolku toplo kolku bi trebalo da bide. Koga se razdeni vo 7, vidov deka e zaledena i zatoa ne toplese dovolno. Vcera istoto se sluci. Koga izlegov od doma, ja namestiv na 19 st, koga se vrativ vo 12.30, povtorno bese zaledena, iako nadvor temp. bese nad 0. Sega, so otvoreni vrati ne e zaledena.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Denes povtorno inverterot ni zamrzna :(. Zosto se slucuva toa? Eve edna slika ....Прегледај го приврзокот 78716
Дали на сликава ми се гледаат како конци да висат на задниот дел од климата и како јажиња за пружање веш да имате поставено над климава или грешка сум ? Да не го блокирате испаривачот со веш зашто така нема да диши климата и нормално ке ви мрзне.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
@gigovit
Aj da ne listame kazi koja klima i koja kvadratura grees

@biszkopt_pl
Sto inverter e???

Bi ve zamolil site poradi toa sto ima mnogu clenovi ne mozeme da zapomneme sekoj koja klima ja ima i koja kvadratura ja gree/ladi, pa bi bilo dobro vo postovite da go napisat povtorno za da ne listame nazad.

Fala

Греам 25 квадрата дневна соба со кујна, климата е тошиба сузуми плус 13-ка. Куќа со стара столарија и класична фасада без изолација.
Денес мерено во 19.00 за 24 часа работа точно 10кв. Ова го пишувам со цел да се добие увид не во мојата клима туку општо за инвертерите.
Околу температурата во собата, за мене 20 степена во овие услови е идеално. На втори спрат во истите услови греам со термо печка, полни на ефтина струја, насабајле наполнета во собата е 15 степена, а да качи 20 степена треба да дува цело време и попрво ќе се испразни скроз него ли да качи толку. Потрошувачката и е од 40-50 кв на ефтина струја на вечер. 23-24 степена вистински се добива само со дрва, сум се греел и на дрва, но немаш никаква контрола на температурата, во еден момент е толку жешко и отвараш да се ладиш, или на парно кое во скопски услови ако имаш инсталирано броило ќе го откажеш одма по првиот месец кога ќе видиш сметките. Дрва само да кажам дека во овие услови нема шанси да поминеш без еден кубик на месец и тоа со ложење само преку ден од сабајле до вечер.
Околу обичните клими, секако се економични и тие, имам во дуќан, но по мое искуство кога паѓа температурата околу нула, па и над нула до 5 степени, нема шанси да дува нон-стоп. Повеќето време одмара и потоа дува млако. Да се грееш само со вакви клими зиме нема шанси, мора да имаш нешто плус, или да ја користиш за некоја споредна соба по потреба, за дневна соба сигурно не е.Можеби е добра комбинација со термо или панели, но која ќе биде математиката на крај не сум сигурен. И јас би сакал да има клима од 15.000 која ќе грее без проблеми на минус, па колку и да троши нека троши, само да бидам сигурен дека ќе стопли, ама нема.
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
31
Поени од реакции
14
Дали на сликава ми се гледаат како конци да висат на задниот дел од климата и како јажиња за пружање веш да имате поставено над климава или грешка сум ? Да не го блокирате испаривачот со веш зашто така нема да диши климата и нормално ке ви мрзне.
Ne,toa ne se konci za ves.zavcera klimata ni se zaledi od vodata sto kapela od klimite na nasite komsii,pa moravme privremeno da ja zastitime provizorno. ne ja zagusivme-si dise slobodno.znaci zaleduvanjeto se slucilo i pred da se pojavat koncite.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
@gigovit
Една молба до тебе бидејки знам имаш ватметар....ако може да измериш колку струја ке повлече за 1 саат ако ја наместиш на 23 или 24 климата....значи не од почеток да мериш кога во втора или трета брзина ке ја брка таа температура од 21 до 23, туку одкако ке постигне 23 па ке го намали дувањето на прва брзина дали исто троши како и кога дува во прва брзина а наместена на 21. Мислам дека исто ке троши ама пак ме копка дали е така :) И на Ауто стави ја за да сама ги мења брзините и побрзо ке згрее, ко ке постигне 23 ке се врати сама на прва брзина.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Дечки имам камин Plamen trenk http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.plamen.hr/pictures/proizvodi/g/Trenk.png&imgrefurl=http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=46&h=700&w=379&sz=389&tbnid=r_Cftoa3i7Y8RM:&tbnh=94&tbnw=51&zoom=1&usg=__-uQFRCFvv4j6Bjfu0gotK_goTsk=&docid=JgkfiZWmD5yiuM&sa=X&ei=9bOhUrrZGsGetAaHtoHQBA&sqi=2&ved=0CDYQ9QEwAQ и имам голем проблем кога ќе биди засилен огнот во бориите се ствара течност како писа и се затнуваат кажете некој дали го има истиот проблем со истиов камин или до оџакот е а чистен е пред 2 месеци инаку живеам во зграда позз
До оџакот или дрвата. Каминот си е сосем во ред.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Дечки имам камин Plamen trenk http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.plamen.hr/pictures/proizvodi/g/Trenk.png&imgrefurl=http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=46&h=700&w=379&sz=389&tbnid=r_Cftoa3i7Y8RM:&tbnh=94&tbnw=51&zoom=1&usg=__-uQFRCFvv4j6Bjfu0gotK_goTsk=&docid=JgkfiZWmD5yiuM&sa=X&ei=9bOhUrrZGsGetAaHtoHQBA&sqi=2&ved=0CDYQ9QEwAQ и имам голем проблем кога ќе биди засилен огнот во бориите се ствара течност како писа и се затнуваат кажете некој дали го има истиот проблем со истиов камин или до оџакот е а чистен е пред 2 месеци инаку живеам во зграда позз
Провери колкава е температурата на ќункот пред влезот во оџакот.
Ако е многу ниска, скрати ја должината на ќунците, односно приближија печката до отворот на оџакот во ѕидот
Ако имаш дел за штедење ( со повеќе цевки ) - исфрлиго
Можно е и оџакот надолу да е затнат па од него да се слива вода во ќунците
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.828
Денес ми монтира Даикин поточно (http://mk.marketkonekt.com/en/daikin-inwerter-klima-ured-ftxn-35l?productid=Omc) па се надевам не сум згрешил у изборот па ке видеме колку економична ке се покаже
Со среќа и топлина да се користиш со климата... и да ни пренесеш информации за искуствата и за потрошувачката. :)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Еве ви доказ колку се економични скапите инвертор клими
се работи за fujitsu nocria14 x 2 значи две клими во 75м2
Držim je često na SuperQuiet ili na min. Mereno je sa ProVision meračem potrošnje, zaokružio sam vrednost sa 582kW na 600kW. Izolacije skoro da nema, osim plafonskog dela i to sa unutrašnje strane gips karton + 5cm mineralne vune i zidovi dnevne sobe sa 5cm min.vune. Kvadrata sve ukupno 75m2. Čitao sam o tome da potrošnja ide sa 300W i slično, ja to nemam. Jednostavno ili vuče između 1kW i 2.3kW kada kompresor radi ili samo 16W kada je dostigla zadatu temperaturu. Kada je uključim krene od 40W, pa pumpa prvih 5 minuta u koracima po 30W dok ne dođe između 1000W i 2300W u zavisnosti od režima ventilatora unutrašnje. I na ekonimiku troši preko 1kW. Temeprature, kada sam merio detaljniju potrošnju su bile između -3 do +7.
Godinu dana sam se spremao da kupim jednu, pa sam se zainatio i uzeo dve da bih ih upoređivao. Rade podjednako.
U dnevnoj sobi nemam drugog grejanja sem klime. Kada se ne greje temperatura prostorije je oko 7-8 stepeni. Kada uključim klimu na maksimum treba joj 4 sata da dotera na 21 stepen. Čim je isključim temperatura pada na 16 stepeni (30 minuta). To dovoljno govori o izolaciji, mada su tu svi zidovi izolovani sa gips+5mm mineralne vune, ali sa unutrašnje strane. Zidovi su cigla 40cm + afrakcija 2-3cm spolja.

Evo upravo sam izmerio potrošnju na spoljnih +5, 1220W na prvoj brzini. Троши исто како мојата од 250 евра и издувот му е ист 53-54с. дава и мојата на +5с.Толку од ефикасноста можете само да се фалите ништо повеќе
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Еве ви доказ колку се економични скапите инвертор клими
се работи за fujitsu nocria14 x 2 значи две клими во 75м2
Držim je često na SuperQuiet ili na min. Mereno je sa ProVision meračem potrošnje, zaokružio sam vrednost sa 582kW na 600kW. Izolacije skoro da nema, osim plafonskog dela i to sa unutrašnje strane gips karton + 5cm mineralne vune i zidovi dnevne sobe sa 5cm min.vune. Kvadrata sve ukupno 75m2. Čitao sam o tome da potrošnja ide sa 300W i slično, ja to nemam. Jednostavno ili vuče između 1kW i 2.3kW kada kompresor radi ili samo 16W kada je dostigla zadatu temperaturu. Kada je uključim krene od 40W, pa pumpa prvih 5 minuta u koracima po 30W dok ne dođe između 1000W i 2300W u zavisnosti od režima ventilatora unutrašnje. I na ekonimiku troši preko 1kW. Temeprature, kada sam merio detaljniju potrošnju su bile između -3 do +7.
Godinu dana sam se spremao da kupim jednu, pa sam se zainatio i uzeo dve da bih ih upoređivao. Rade podjednako.
U dnevnoj sobi nemam drugog grejanja sem klime. Kada se ne greje temperatura prostorije je oko 7-8 stepeni. Kada uključim klimu na maksimum treba joj 4 sata da dotera na 21 stepen. Čim je isključim temperatura pada na 16 stepeni (30 minuta). To dovoljno govori o izolaciji, mada su tu svi zidovi izolovani sa gips+5mm mineralne vune, ali sa unutrašnje strane. Zidovi su cigla 40cm + afrakcija 2-3cm spolja.

Evo upravo sam izmerio potrošnju na spoljnih +5, 1220W na prvoj brzini. Троши исто како мојата од 250 евра и издувот му е ист 53-54с. дава и мојата на +5с.Толку од ефикасноста можете само да се фалите ништо повеќе

Bravo Car si
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.828
Викајте модератор да ја затвори темава, Јамахаха ја откри тајната!
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Само давам примери колку се ефикасни вашите толку фалени инвертори има безброј вакви случаи каде клими од 700+ евра грејат ко клима од 250 евра најобична ѓубре што вика ванлок
--- надополнето: 11 декември 2013 во 00:21 ---
е не туку го измислив јас ова и на српски ви го преведов :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom