Најекономично греење и ладење

Член од
26 февруари 2007
Мислења
73
Поени од реакции
39
Namesto peleti moze da se koristat semki od cresi/visni koi kostaat 70e ton. Vcera bev kaj edni rodnini koi go koristat ovoj sistem i dnevno trosat okolu 25kg semki a great okolu 80 m2.

Sent from my U8600 using Tapatalk 2
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Дали некој може да ми даде совет, како да ја изолирам вратата од тераса. Имам дупли прозори, но зошто немам ролетна, ужасно е ладна и сигурно и не дихтува како што треба (завесата ми се мрда, како да дувка од некаде). Сакав да ставам бамбус ролетни или да ја наредам со стиропор однадвор, но сакам терасата да ми е функционална, што значи целосно да не ја затворам.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Дали некој може да ми даде совет, како да ја изолирам вратата од тераса. Имам дупли прозори, но зошто немам ролетна, ужасно е ладна и сигурно и не дихтува како што треба (завесата ми се мрда, како да дувка од некаде). Сакав да ставам бамбус ролетни или да ја наредам со стиропор однадвор, но сакам терасата да ми е функционална, што значи целосно да не ја затворам.
неса, ако тоа “дупли“ е како што мислам, од старите со две врати, тогаш нема спас :( најдобро што можеш да направиш е да ставиш од таа дихтунг траката (гумена, НЕ сунѓереста) на вратата, доле ако има простор да направиш едно црево од платно и да го убуташ.
друга солуција е да си ставиш ролетна која во комбинација со претходно напишаното ќе ти биде многу од корист
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
неса, ако тоа “дупли“ е како што мислам, од старите со две врати, тогаш нема спас :( најдобро што можеш да направиш е да ставиш од таа дихтунг траката (гумена, НЕ сунѓереста) на вратата, доле ако има простор да направиш едно црево од платно и да го убуташ.
друга солуција е да си ставиш ролетна која во комбинација со претходно напишаното ќе ти биде многу од корист
Не се од старите, од новите се ама има две стакла. Работата е и да не дува од никаде, самиот прозор е ладен и ми ја лади собата. А баш компјутерот ми е до неа ставен. Или ќе менувам местоположба или ќе ставам нешто на стаклата.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Не се од старите, од новите се ама има две стакла. Работата е и да не дува од никаде, самиот прозор е ладен и ми ја лади собата. А баш компјутерот ми е до неа ставен. Или ќе менувам местоположба или ќе ставам нешто на стаклата.

Нема што да ставиш на стаклата за да не се толку ладни (освен да го соѕидаш :)) единствен спас за толкава површина стакло ти е надворешна ролетна (alu или пластична со изолациски олнеж)
 
Член од
3 август 2012
Мислења
30
Поени од реакции
32
Не се од старите, од новите се ама има две стакла. Работата е и да не дува од никаде, самиот прозор е ладен и ми ја лади собата. А баш компјутерот ми е до неа ставен. Или ќе менувам местоположба или ќе ставам нешто на стаклата.
Не е којзнае што али стави на стаклата најлон за виткање со балончиња ( bubble wrapper) или ако ти се двојни отвори ги и стави во средина ,испрскај со вода и стави ги .колку толку ке зголемиш изолација
--- надополнето: 15 декември 2013 во 23:46 ---
Не се од старите, од новите се ама има две стакла. Работата е и да не дува од никаде, самиот прозор е ладен и ми ја лади собата. А баш компјутерот ми е до неа ставен. Или ќе менувам местоположба или ќе ставам нешто на стаклата.
Не е којзнае што али стави на стаклата најлон за виткање со балончиња ( bubble wrapper) или ако ти се двојни отвори ги и стави во средина ,испрскај со вода и стави ги .колку толку ке зголемиш изолација
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Не се од старите, од новите се ама има две стакла. Работата е и да не дува од никаде, самиот прозор е ладен и ми ја лади собата. А баш компјутерот ми е до неа ставен. Или ќе менувам местоположба или ќе ставам нешто на стаклата.
Незнам што најлон или целофан употребува женава али изгледа врши работа за потопли прозори.
Уште едно видео овде
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
141
Поени од реакции
71
некој случајно да не има материјал за ложење со гасно гориво?? ако може побрзо ако има некој:??
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Bidejki sum taze korisnik na inverteri, bi sakal da spodelam iskustvo so maglata nokeska.
Koga se rasprasuvav pred da ja zemam klimata, sto kako so greenjeto i koja klima bi mi zavrsila najdobro rabota, mnogu mi potenciraa deka najgolem problem na klimite im e magla. Duri i monterot koga mi ja mestese mi go spomna istoto.
Jas vo tekot na vcerasniot den (i sega) sum najnormalno stoplen kako i koga bea normalni temperaturi bez magla.
Nadvoresnata edinica pobeluva cela no gledam deka toa ne i vlijae mnogu na greenjeto. Sigurno trosi poveke struja, no neli mnogu pobitno e da si stoplen kako treba od potrosuvackata vo vakvi denovi.
Defrost vecerta pravese na otprilika saat ipol-saat i 45min, i traese okolu 10min celiot defrost. Od kompletno beli (zamrznati) resetkite, gi doveduva na kompletno iscisteni (plavi vo mojot slucaj) za tie 8-10min i istekuva okolu litar voda (tolkavo mi e kanceto sto go staviv i go puni skoro celo na eden defrost).
Testot so malgata vcera go pomina odlicno, ke vidam kako ke bide na jaki minusi (-15-tinastepeni)
Inace stanuva zbor za Gree Hansol 12000btu.
 
Член од
17 мај 2010
Мислења
2
Поени од реакции
2
I
Bidejki sum taze korisnik na inverteri, bi sakal da spodelam iskustvo so maglata nokeska.
Koga se rasprasuvav pred da ja zemam klimata, sto kako so greenjeto i koja klima bi mi zavrsila najdobro rabota, mnogu mi potenciraa deka najgolem problem na klimite im e magla. Duri i monterot koga mi ja mestese mi go spomna istoto.
Jas vo tekot na vcerasniot den (i sega) sum najnormalno stoplen kako i koga bea normalni temperaturi bez magla.
Nadvoresnata edinica pobeluva cela no gledam deka toa ne i vlijae mnogu na greenjeto. Sigurno trosi poveke struja, no neli mnogu pobitno e da si stoplen kako treba od potrosuvackata vo vakvi denovi.
Defrost vecerta pravese na otprilika saat ipol-saat i 45min, i traese okolu 10min celiot defrost. Od kompletno beli (zamrznati) resetkite, gi doveduva na kompletno iscisteni (plavi vo mojot slucaj) za tie 8-10min i istekuva okolu litar voda (tolkavo mi e kanceto sto go staviv i go puni skoro celo na eden defrost).
Testot so malgata vcera go pomina odlicno, ke vidam kako ke bide na jaki minusi (-15-tinastepeni)
Inace stanuva zbor za Gree Hansol 12000btu.

Ista situacija bese i kaj mene so maglava (poima nemav deka maglata mnogu im smeta i sega del od dilemive mi gi rascisti).
imam 2 Carrier Gold (ednata e 3.5 drugata e 2.5). vcera pravese defrost mnogu pocesto od porano-na sekoj saat ovaa od 3.5 kw i toa trae nekoi 5 min. vecerta bese ostavena na 19 stepeni i ok si bese temperaturata ali na nadvoresnata edinica imase mrazulci fateno. potrosuvackata ja vidov, daleku poveke od normalnoto-ali toa e :)
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Греам 25 квадрата дневна соба со кујна, климата е тошиба сузуми плус 13-ка. Куќа со стара столарија и класична фасада без изолација.
Денес мерено во 19.00 за 24 часа работа точно 10кв. Ова го пишувам со цел да се добие увид не во мојата клима туку општо за инвертерите.
Околу температурата во собата, за мене 20 степена во овие услови е идеално. На втори спрат во истите услови греам со термо печка, полни на ефтина струја, насабајле наполнета во собата е 15 степена, а да качи 20 степена треба да дува цело време и попрво ќе се испразни скроз него ли да качи толку. Потрошувачката и е од 40-50 кв на ефтина струја на вечер. 23-24 степена вистински се добива само со дрва, сум се греел и на дрва, но немаш никаква контрола на температурата, во еден момент е толку жешко и отвараш да се ладиш, или на парно кое во скопски услови ако имаш инсталирано броило ќе го откажеш одма по првиот месец кога ќе видиш сметките. Дрва само да кажам дека во овие услови нема шанси да поминеш без еден кубик на месец и тоа со ложење само преку ден од сабајле до вечер.
gigovit, ako go citas ova,
Molba za info za potrosuvackata ovie dva dena.
Poveketo nemame uredi za merenje, pa bi bilo dobredojdena informacija od tie sto moze da ja izmerat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom