Најекономично греење и ладење

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Еве нешто ново:
Регулаторната комисија на својата интернет страница постави калкулатор со кој може да пресметате колку чини затоплувањето. Калкулаторот се наоѓа од десна страна горе
http://erc.org.mk/#
во објаснување зошто го направиле ова - регулаторите велат:
Целта на овој калкулатор е потрошувачите да можат со едноставно внесување на неколку параметри
да пресметаат колкави би биле нивните трошоци за електрична енергија, односно колку би плаќале за
услугите на топлификациониот систем во Скопје, за загревање на една иста грејна површина.
Регулаторната комисија за енергетика, преку изработката на овој калкулатор сака да ги поттикне
потрошувачите во насока на зголемување на интересот за планирање на потрошувачката на енергија,
како и да им помогне во нејзиното рационално користење.
„Калкулаторот ќе им помогне на граѓаните во навремено планирање и намалување на трошоците за
греење во зимскиот период кога тие се и најголеми, а истовремено на долг рок ќе придонесе да се
зголеми свесноста дека треба навремено и рационално да се носи одлуката за избор за загревање на
домовите на граѓаните. Секој потрошен киловат час електрична енергија со себе повлекува и одреден
финансиски трошок, а овој калкулатор приближно - најточно и навремено може да го пресмета истиот и
да помогне во носењето на клучната одлука за секое домаќинство“ – изјава на претседателот на РКЕ,
г. Димитар Петров.
Во однос на практичната примена на веб калкулаторот, она што е од значење за потрошувачите е да
знаат дека кај електричната енергија, при пресметката на трошокот, се внесува износот на потрошени
kWh кој што може да се види на задната страна од месечните фактури за електрична енергија, а за да
се добие подобра претстава за потрошените kWh за загревање, препорачливо е да се одбијат
просечните месечни KWh од летниот период.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Batka YAMAHA 10. Apsolutno se dobredojdeni na forumov site, vklucuvajki te i tebe. Na ovoj forum manje-vishe site se fanovi na inverteri. Dokazano so brojki, milijarda postovi unazad. Ti be batka, trebashe odma da kazis deka si od Gevgelija (nekoj kilometar od moreto) i normalno deka ti ke zemes fix speed klima. I znaes shto? aj ela kaj mene vo Bitola i da vidam kako so taa klima ke se stoplesh kaj mene? Pa ovde be batka pingvinite pagaat vo nesvest preku den a preku nok odat do prilep da preziveat. Blagodarenie na ovaj forum i na lugeto koi se posvetile na ovaa tema, koi zemale kalkulator vo race, googlale i preracunale, JAS NEPISMEN se POLUOPISMENIV i neshto nauciv svativ. Ovde imaat padnato mnogu produktivni muabeti i po nekoj neproduktiven, ali toa e Ok za osvezuvanje.
Do ostanatite, pred nas se ladni denovi, se nadevam deka ke sleduvaat interesni postovi potkrepeni so WATi. hehehe
Moram da priznam deka se nasmeav nekolku postovi pogore.

ODLICNA TEMA
--- надополнето: 25 ноември 2013 во 22:36 ---
Ја зимаш највисоката цена на пелети во Македонија од 260 денари. Зошто не ја земеш цената на големо која изнесува 190 денари па тогаш да ја направиш математиката ?


MKD VLADE koj se deklarira kako poraneshen monter i serviser na pecki na peleti ima kazano dosta za pozitivnite i negativnite strani za ovie grejni tela. Bidejki toj mi e nekako najstrucen za ovaa tema, ajde malce potprocitaj shto toj ima napishano za odrzuvanje, PROBLEMI, shtelovanje, PROBLEMI, CENA I tako dalje. Znaci ovie postovi od MKD VLADE ne se od gatalec nego og PATALEC, AKo e seto toa vistina i 151 den za vreka da e ne vo MAKpetrol tuku kaj mene vo lokalnoto dukance nema toa gubre da go platam MILION denari i da go priberam doma.
osven ako ne te interesira najekonomicno greenje
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Да земеме како репер надворешна тем. од -2-3 до +5-6 ст. Во овие услови двете клими да работат 24 часа, солиден инвертер би требало да потроши максимум 10кв, а една он-оф како нео ќе истроши сигурно 20-25кв. Месечно разлика од минмум 300 до некаде 450 кв. Во пари од 2000 денари разлика па на горе. Ако инвертерот истроши 300кв. тоа се рачунато на скапа струја помалку од 2000 ден, значи многу помалку од еден кубик дрва, кои сигурно би ги потрошиле за еден месец во овие услови. Нео би истрошил 4000 ден. мин. и би се прашале дали е тоа економично.
Еве брат да ти кажам дека одма си грешка тоа што викаш дека ќе потроши 20-25кв.Ја пуштив кај 2 саатот еве сега е 3 ипол надвор моментално е 3с.дува и врне директно во неа нема никаква настрешница монтирана е на северната страна, внатре си седам на една обична памучна блуза 24с. е топло од зададени 26.Ѓубрето работи грее 6-7 мин. па прави пауза исто толку +- 1мин.Значи цел ден да се грејам на скапа струја ќе работи ефективно седум ипол часа и ќе потроши 7.5х1.3кв=10кв.х4ден.=40х33%=53ден. Х 25 дена = 1300 денари мнооогу далеку од тие твоите 4000 што си ги пишал погоре во твојот пост.И да рачунаш ич да не ја гасиш ќе појачи таа сума за едно 500ден. ништо повеќе.Поздрав и убаво и економично да си ги користите инверторите идат поладни денови можда ќе направат баш тогаш разлика од 450кв.:D
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Хммм немој да мислиш дека случајно се цените од 1000 евра и 250 евра и го плаќаш само брендот.
Како прво климата Нео што ја посочивме е обичен климатизер додека истата верзија Нео во инвертер варијанта е 400 евра што е во ценовна класа на Мидеа и Беко некаде.
Проблем со климата од 250 евра е што не верувам дека истата ќе работи ефективно на температури под нулата и ќе има поголема потрошувачка за разлика од инвертерот. Освен членот Смрт за паркинзи досега скоро никој нема искуство да претера цела зима со обични клими.
Ако ти служи за припомош на веќе грејно тело можеби таква инвестиција е океј барем за температури до нулата, но меѓутоа ако планираш да се грееш на клима тогаш мислам дека нема да бркаш работа освен ако не живееш во Гевгелија или Дојран.
Тоа е првичната причина зошто се купува инвертер клима, барем зошто јас ја купив.
Потоа иди потрошувачката и на крајот бучавоста. Плус да не се лажеме материјалите вградени во Нео се далеку понеквалитетни од материјалите вградени во Тошиба, затоа и векот на траеење ќе биди помал.
Треба да ги земеш сите фактори оа во обзир пред да се решиш како ќе инвестираш од причина што е долгорочно решение.
Инаку еве втора година по ред го користам овој модел на ЛЏ инвертер и засега сум презадоволен од потрошувачката. Најголема сметка за струја што ми дојде беше ланската во Јануари од 3300 ден, со оглед дека просечно плаќам околу 1000-1300 ден. за струја во лето во месеците кога не пуштам климатизер, значи дека климата ми потрошила околу 2000 ден. месечно максимум што е навистина супер потрошувачка според мене.
Да се разбереме дека оптимална температура во собата беше 21-23 степени.


Ова ќе ми биде трета зима да протерам само со една клима. Да појаснам - имам дневна/трпезарија/куја од околу 40 квадрати, ходник од 9 квадрати и спална од 9 кавдарти. Имам уште две спални кои не се греат воопшто бидечки не се користат. Трите горенаведени простории го загреамсо НЕО клима без инвертер, 5 Кw и досега сум презадоволен. Лани, максимиалната цена ми беше околу 12 000 во јануари ми се чини. Предминатата година, климата работеше од почетокот на Ноември па се до крајот на Фебруари. Надворешната единица беше смрзната ама грееше супер. Едина маана и е што малце бучи. Пред месец дена дојдоа дечки да ја чистат. се чудеа како може надоворешната единица усред Скопје да е толку чиста.

Кога ке цркне, ќе земам инвертер, ама до тогаш супер е.
И уште нешто пред да почнете со коментари дека 12000 во месец кога е најладно е многу: Пред да почнам да се греам со клима бев на градско парно. Во зимските месеци сметката знаеше да стигне и до 36 000, а летно време не бев без 5000. Ова беше најверојатно поради тоа што од трите стана у зграда, еден стан беше исклучен. Откако се исклучивб и јас, последниот комшија се жали дека и он добива сметки на 25 000 скоро секој месец
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
И уште нешто пред да почнете со коментари дека 12000 во месец кога е најладно е многу: Пред да почнам да се греам со клима бев на градско парно. Во зимските месеци сметката знаеше да стигне и до 36 000, а летно време не бев без 5000. Ова беше најверојатно поради тоа што од трите стана у зграда, еден стан беше исклучен. Откако се исклучивб и јас, последниот комшија се жали дека и он добива сметки на 25 000 скоро секој месец

Питер колку плаќаш сметки во месеците кога не користиш клима?
Да си кажеме реално 12.000 ден. месечно или пак еве нека бидат 10.000 не се ниту малку за сметки за струја со оглед дека затоплуваш 56 квадрати површина со клима уред.
Споредбата со топлификација не е некој репер за споредба.
Пример лани се греев два месеци на електрично парно во стан од 45 квадрати и сметката ми идеше по 8000 ден, така што 12.000 ден. за сметка не е за потценување.
Претпоставувам дека со квалитетен инвертер сметката би те се преполовила.
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Питер колку плаќаш сметки во месеците кога не користиш клима?
Да си кажеме реално 12.000 ден. месечно или пак еве нека бидат 10.000 не се ниту малку за сметки за струја со оглед дека затоплуваш 56 квадрати површина со клима уред.
Споредбата со топлификација не е некој репер за споредба.
Пример лани се греев два месеци на електрично парно во стан од 45 квадрати и сметката ми идеше по 8000 ден, така што 12.000 ден. за сметка не е за потценување.
Претпоставувам дека со квалитетен инвертер сметката би те се преполовила.
Питер колку плаќаш сметки во месеците кога не користиш клима?
Да си кажеме реално 12.000 ден. месечно или пак еве нека бидат 10.000 не се ниту малку за сметки за струја со оглед дека затоплуваш 56 квадрати површина со клима уред.
Споредбата со топлификација не е некој репер за споредба.
Пример лани се греев два месеци на електрично парно во стан од 45 квадрати и сметката ми идеше по 8000 ден, така што 12.000 ден. за сметка не е за потценување.
Претпоставувам дека со квалитетен инвертер сметката би те се преполовила.


Просек е околу 2500. Рачунај дека се работи за стан од 110 квадрати и дека готвам на струја, се скоро секој втор ден се пуштаат машини за алишта и садови и 4 лица се тушираат со проточен бољер
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Просек е околу 2500. Рачунај дека се работи за стан од 110 квадрати и дека готвам на струја, се скоро секој втор ден се пуштаат машини за алишта и садови и 4 лица се тушираат со проточен бољер
Затоа и те прашав колку ти е сметката без затоплување, претпоставувам дека машината, тушот и шпоретите ги употребуваш и во месеците кога не затоплуваш.

Што знам, значи отприлика во просек би ти оделе 7000 ден. месечно за затоплување.
Според мене тоа е многу со оглед дека затоплуваш само 56 квадрати. Ти ја разбирам поентата дека веќе ја имаш климата и не ти се инвестираат толку пари, ама можеби ако планираш да ги затоплуваш и другите соби да размислиш да инсталираш нешто како Кано што го нуди на веќе постоечката инсталација. (ако ја чуваш)
Според него толку би потрошил и неговиот патент за затоплување на целокупниот твој стан.
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Затоа и те прашав колку ти е сметката без затоплување, претпоставувам дека машината, тушот и шпоретите ги употребуваш и во месеците кога не затоплуваш.

Што знам, значи отприлика во просек би ти оделе 7000 ден. месечно за затоплување.
Според мене тоа е многу со оглед дека затоплуваш само 56 квадрати. Ти ја разбирам поентата дека веќе ја имаш климата и не ти се инвестираат толку пари, ама можеби ако планираш да ги затоплуваш и другите соби да размислиш да инсталираш нешто како Кано што го нуди на веќе постоечката инсталација. (ако ја чуваш)
Според него толку би потрошил и неговиот патент за затоплување на целокупниот твој стан.

Дел од радијаторите ми се извадени, дел ги чувам. Проблем е со цевките кои одат по вертикала. За да ги користам постоечките радијатори треба да пуштам подни цевки кои би биле видливи. Плус тоа незнам колкав е котелот на Кано. Би ми било пролем да го сместам. Каде може да најдам повеќе детали за тоа:
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Еве брат да ти кажам дека одма си грешка тоа што викаш дека ќе потроши 20-25кв.Ја пуштив кај 2 саатот еве сега е 3 ипол надвор моментално е 3с.дува и врне директно во неа нема никаква настрешница монтирана е на северната страна, внатре си седам на една обична памучна блуза 24с. е топло од зададени 26.Ѓубрето работи грее 6-7 мин. па прави пауза исто толку +- 1мин.Значи цел ден да се грејам на скапа струја ќе работи ефективно седум ипол часа и ќе потроши 7.5х1.3кв=10кв.х4ден.=40х33%=53ден. Х 25 дена = 1300 денари мнооогу далеку од тие твоите 4000 што си ги пишал погоре во твојот пост.И да рачунаш ич да не ја гасиш ќе појачи таа сума за едно 500ден. ништо повеќе.Поздрав и убаво и економично да си ги користите инверторите идат поладни денови можда ќе направат баш тогаш разлика од 450кв.:D

Вака, не ми е целта да спорам со некого туку да размениме искуства. Имаш грешки во пресметките и на цената и на времето. Цената на скапата струја е со +33% и +18%ддв, значи крајната цена е 6 денари. Ако земаш пресметка само за 15 саати скапа струја, пак не си прочитал добро во мојот пост дека се однесува на цел ден од 24 часа. Во овие услови што ти ги наведуваш, дневна температура од +3, мојот инвертер троши 220-250 вати на саат x15 саати и со повремено исклучување, значи околу 3.5-4кв. 4кв по 6д се 24д, по 30дена имаш 720. Твојата ако троши 10 кв. на скапа струја по 6д. имаш 60д на ден по 30 дена 1800. Само тука имаш веќе загуба од 1000 денари со користење само на 15 саати дневно и без сметање на останатите 9 саати и тоа на температури кои се плус. Со температури у минус разликата ќе биде многу поголема.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Дел од радијаторите ми се извадени, дел ги чувам. Проблем е со цевките кои одат по вертикала. За да ги користам постоечките радијатори треба да пуштам подни цевки кои би биле видливи. Плус тоа незнам колкав е котелот на Кано. Би ми било пролем да го сместам. Каде може да најдам повеќе детали за тоа:
Котелот е релативно мал, ама цената му е 2 квалитетни инвертера (еве 1,5 нека е) без никаква гаранција за COP или потрошувачка. Да земеш такво котле според гаранции е исто ко да земеш кинеска топлотна пумпа воздух-вода од алибаба.ком и дури поефтино ке фати...инаку цевките од парно може да се укопаат во зид наместо во подо,т сега да вадиш и паркет и кошулица да кршиш не ти се исплати.
--- надополнето: 26 ноември 2013 во 14:45 ---
@Смрт за зони и пајак воз.
Евој калкулатор во excel покажува колку KW ке потрошите само за греење во 24часа, ден ,месец нормално доколку знаете колку ви трошат уредите за греење по дома(клими, греалки, котлиња). Само во зелените колони ја менувате потрошувачката. Направен е после изненадувачко голема сметка за струја лани :)
123.jpg
 

Attachments

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Se isplaka li da se kupi poloven inverter star 8 godini za 100 evra?
Uste e namontirana gazdata garantira deka e top.
Mitsubishi msz a12yv 3.5kw e modelot, ne može da najdam precizni podatoci za klimava.
Da ne ima nekoj ovakva ili slicna? Ke odam denovive nakaj slovenija pa ako e dobra da ja zemam, tamu mi ja najde sestra mi i mi kaza ako sum zainteresiran da mu kaze na covekot da ja cuva i da ne ja dava na drug.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Se isplaka li da se kupi poloven inverter star 8 godini za 100 evra?
Uste e namontirana gazdata garantira deka e top.
Mitsubishi msz a12yv 3.5kw e modelot, ne može da najdam precizni podatoci za klimava.
Da ne ima nekoj ovakva ili slicna? Ke odam denovive nakaj slovenija pa ako e dobra da ja zemam, tamu mi ja najde sestra mi i mi kaza ako sum zainteresiran da mu kaze na covekot da ja cuva i da ne ja dava na drug.
Zemi ja ali prvo prasaj si kolku bi te kostal kompresor od istiot model posto sigurno ke treba da go menis za kratko vreme.
--- надополнето: 26 ноември 2013 во 18:08 ---
Ок дечки гледам паѓаат големи расправии за тоа колку троши една инвертер клима и што е наекономично.
Ќе се активирам повторно во интерес на некој членови на оваа тема со цел да им ги пренесам моите искуства од греењето на клима.

Имено сум од Битола и сите знаеме какви може да бидат тука температурите и покрај тоа што лани беше одлишна зима за нас со исклучок на Декември месец кога максимум недела дена (може и помалку) температурите паднаа околу -15 јас ја поминав зимата невероватно економично.
Просторот кој го загревам е 40м2 (дневна + трпезарија + кујна) и е во куќа на втор спрат. Куќата има одлична изолација (таванска плоча изолирана + кровна конструкција 2x10 цм камена волна) демит фасада+сендвич зидови (2x5 cм), одлична дрвена дограма + алу ролетни. Климата која ја користам за загревање на овој простор е Toshiba Daiseikai 6 16000btu или скоро 6kw. Нема да навлегувам во перформансите на климатизерот пожто сигурно ви е познат и достапен на сите за проучување.
Лани во текот на грејната сезона овде на оваа тема ги презентирав моите месечни сметки за струја почнувајќи од ноември па се до фебруари мислам... може да побарате во некои од постарите постови. Во кратки црти мојата максимална сметка за струја лани изнесуваше околу 3800 ден. не сметајќи го уличното осветлување.
Еве неколку решеници за тоа како ја користам климата и останатите електрични апарати пожто се во домот ми е на струја.
Климата моментално ја држам на 21 степен преку денот додека навечер е на 22 и ауто ја пуштам во 8 и ја гасам навечер во 1-2 после полноќ значи вкупно 17 часа е уклучена. Кога температурите ќе паднат ја држам постојано на 23 степени само кога сум дома инаку е на 20-21 кога нема никој.
Бојлерот го полнам на два или три дена до даске и во купатилото користам обична греалица (само кога се ладните месеци Декември,Јануари и Фебруари), греалицата работи секој ден по 15-20 мин.

Земајќи го во предвид горе-опишаниот начин на користење на крајот на секој месец ќе ја постирам висината на сметката за електрична енергија како и вкупните потрошени KW за тековниот месец (евтина-скапа). Имав мерач на потрошувачка кој ја мереше потрошувачката само на климатизерот но не беше во состојба да мери поголемо оптеретување од 15A а мојот климатизер лани кога беа најстудените денови ја покачуваше амперажата повисоко од тоа па имав проблеми и морав да го отстранам мерачот.
Значи за некои 4 дена или на 1 Декември ќе ја постирам вкупната потрошена електрична енергија за месец Ноември итн.

!ве молам поштедете ме од коментари од типот "нема шанси ти сигурно мрзниш дома на 18 степени итн". Ви стојам на располаганје на сите што сте од Битола да видите на лице место што е како е!

Поз,
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Daikin инвертер се зачудив се продава во Hubo маркет....еве слики, надворешната единица е RXN35LV1B9 а внатрешната неможе да се види што модел е. Вероватно е иста со онаа од маркетконект само 10000 поскапа овде во хубо.
26112013.jpg 26112013(004).jpg 26112013(003).jpg 26112013.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom