Најекономично греење и ладење

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ама ПОЕНТАТА на субвенцијата е да се купат 5000 инвертери со 1300 субвенции.

Па да се рашири глас, па следна година да се купат 10000 итн.
Да, поентата е да се купат 5000 инвертери, но само затоа оние 3500, кои нема да добијат субвенции ги платат субвенциите на оние што ќе ги добијат! И обично втор пристигнат и неуслужен ќе биде оној што навистина се грее на дрва и загадува, или таков нема да конкурира од причини кои ги наведоа другите. поврзано со документација... а услужен ќе биде некој што завчера се откажал од парно за кое има приклучок во зградата...
Јас веќе размислувам, за втор инвертер, да си се “субвенционирам“ со набавка од Грција! Поевтина клима, цена без царина и ДДВ... која субвенција од Шилеџето бре!? Или од Коце-кабана предходно со печките на пелет!?
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
За 1500 инвертори низ цел Скопје мислам нема да има голем ефект ако идат по населби по 1500-2000 може нешто да се осети промени .. 20к инвертери би имало ефект некои во СК

п.с сега видов Нептун има пупуст и ГРЕЕ го продолжил датумот на попуст
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Тешко е да напишеше добар оглас и да го следиш. Може требаше да се дадат повеќе пари и по општини, со контрола да се утврдува дали му следува и дали ќе ја користи климата во наредните 3+ години. Ако сакаме да промениме нешто.
Или етапно, од најзагадениот дел кон другите да се движеше субвенцијата, зашто нели целта е намалено загадување?
И пак, 1500 клими ништо не значат, над 20к требаше минимум.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
На сите ни е јасно дека 90% од субвенциите ќе се делат по штабови, нели?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Не.
Луѓе си земаа субвенции за прозори, за соларни за пелети без штабови. Проблем е што на 1ви ќе се појават 1500 луѓе со купени клими и ќе го потрошат во еден ден буџетот зашто е малку.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Е, ова не може. Убаво е нагласено во она што Вие го постиравте.
Да, се извинивам, моја грешка... толку сум незаинтересиран што тоа не го приметив... иако не сум премногу убеден дека и таков понекој нема да добие субвенции!
Но да не говориме за политика и непотизам... кој добие, нека му е со среќа, се надевам дека и тука (на темава) некој ќе се пофали!? :)
 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
А може и вака: секоја општина по 10 луѓе да ангажира, и со документите за субвенции во рака од куќа на куќа секаде кадешто чади оџак да се подели и да се објаснат бенефитите на греење со инвертер. И веднаш да се поканат тие домаќинства да аплицираат.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
А може и вака: секоја општина по 10 луѓе да ангажира, и со документите за субвенции во рака од куќа на куќа секаде кадешто чади оџак да се подели и да се објаснат бенефитите на греење со инвертер. И веднаш да се поканат тие домаќинства да аплицираат.
има по ефикасна идеа со Дрон да стават сензори за пм честитки одма ќе се мапира цела населба пред некое време едно мало детенце имаше ваква идеа на тв го даваа
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
На пример ова кај мене заебанција. вакво ако воведад во Прилеп че треба дедоми да го скориваме од Гроб да поддај документи за субвенции уште нее префлено на Стариов мој заебана работа ако бараат имотен лист да е се чисто и истата личност со го поседува имотот да поддај за субевенции
Епа како поинаку ќе ги натераат луѓето на додатни трошоци и плаќање даноци. Со вакви зафрканции се лажиме сите.

Истото беше и лани со субвенционирањето и за печки на пелети. Субвенциите важеа и за тие кои што имаат купено 4-5 месеци пред објавувањето на огласот.
Мој комшија директно со кола од Прилеп ги однесе документите во Скопје, таму стасал во 9:15 сабајлето (првиот ден).
Ми вика, кога ми го дадоја тој списокот да се потпишам имав реден број 283.
Значи 280 луѓе отидоа и се потпишаа за само 1час??
Тој што си има пријател ќе си намести 2-3 инвертери во неговите 2-3 станови/куќи, и да нема никаква потреба од нив ќе си добие субвенции за сите.
Инаку не мислам дека ова е субвенционирање, туку ослободување на данок на некој начин и тоа само за одредени луѓе(тие со пријатели).
Субвенционирање е кога луѓето ке платат 10-20% од сумата, а остатокот државата(како во нормални земји).
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Епа како поинаку ќе ги натераат луѓето на додатни трошоци и плаќање даноци. Со вакви зафрканции се лажиме сите.

Истото беше и лани со субвенционирањето и за печки на пелети. Субвенциите важеа и за тие кои што имаат купено 4-5 месеци пред објавувањето на огласот.
Мој комшија директно со кола од Прилеп ги однесе документите во Скопје, таму стасал во 9:15 сабајлето (првиот ден).
Ми вика, кога ми го дадоја тој списокот да се потпишам имав реден број 283.
Значи 280 луѓе отидоа и се потпишаа за само 1час??
Тој што си има пријател ќе си намести 2-3 инвертери во неговите 2-3 станови/куќи, и да нема никаква потреба од нив ќе си добие субвенции за сите.
Инаку не мислам дека ова е субвенционирање, туку ослободување на данок на некој начин и тоа само за одредени луѓе(тие со пријатели).
Субвенционирање е кога луѓето ке платат 10-20% од сумата, а остатокот државата(како во нормални земји).
Секогаш ќе има трикови во овие работи, сепак јас мислам пак даваа субвенции нее многу по партиска/пријатеска основа до сега немам слушнато да биде некои обиен за ПВЦ .. сепак треба убо да се информираат граџаните за сите услови .. на пример еве да не беше на Стариов мој кујќава че требаше да платам 300-500еу за плефлање ами било префлено јас си мислев нее Замисли има такви мнгогу случаеви трикчина колку сакаш
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Епа како поинаку ќе ги натераат луѓето на додатни трошоци и плаќање даноци. Со вакви зафрканции се лажиме сите.

Истото беше и лани со субвенционирањето и за печки на пелети. Субвенциите важеа и за тие кои што имаат купено 4-5 месеци пред објавувањето на огласот.
Мој комшија директно со кола од Прилеп ги однесе документите во Скопје, таму стасал во 9:15 сабајлето (првиот ден).
Ми вика, кога ми го дадоја тој списокот да се потпишам имав реден број 283.
Значи 280 луѓе отидоа и се потпишаа за само 1час??
Тој што си има пријател ќе си намести 2-3 инвертери во неговите 2-3 станови/куќи, и да нема никаква потреба од нив ќе си добие субвенции за сите.
Инаку не мислам дека ова е субвенционирање, туку ослободување на данок на некој начин и тоа само за одредени луѓе(тие со пријатели).
Субвенционирање е кога луѓето ке платат 10-20% од сумата, а остатокот државата(како во нормални земји).
Кои се тие нормални земји со 90% субвенција? Линкови те молам
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Секогаш ќе има трикови во овие работи, сепак јас мислам пак даваа субвенции нее многу по партиска/пријатеска основа до сега немам слушнато да биде некои обиен за ПВЦ .. сепак треба убо да се информираат граџаните за сите услови .. на пример еве да не беше на Стариов мој кујќава че требаше да платам 300-500еу за плефлање ами било префлено јас си мислев нее Замисли има такви мнгогу случаеви трикчина колку сакаш
Во 2017 не беше така за пелетите зошто и јас зедов , ама лани ја заебаа работата. За другите субвенционирања незнам како оди, овој пример го знам и затоа пишав, а и не познавам некој што зема субвенции лани за пелети.
 
Член од
12 февруари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Здраво, нов сум на форумот и ми треба совет за купување на клима уред за греење во стан. Станот е во стара зграда градена 60-тите години, со полна цигла, на 2-ри спрат. Станот е со нова ПВЦ столарија Alphacan 3D 7комори. Не е битно кој е производителот на климата, битно е да грее за ладење не е проблем. Максумум дозволен буџет е 50.000 денари
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom