Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Аналогијата беше од несродни области но муабетот ми беше да се видат резултати од тестови изведени од независно тело те организација за сертифицирање како што ете тоа се прави производи од други области.
На тој начин може да се прави споредба од страна на потрошувачите, а од страна на производителите може да се види кај постои простор за подобрување или да се направи пореална сегментација по класи на производите.
Или цела прича ако се резимира испаѓа "Резултатите од мерења на GREE model X можат да се споредат со резултати од Hitachi model H, зашто се вредности од истородни параметри мерени во идентични услови и за двата уреда".
А не вака Мујо и Хасо си ги "мерат" климите а едниот живее во стан, јужна ориентација со добра изолација а другиот во осојничава куќа со едвај малтерисана фасада и дрвена столарија.
Така е! Мора да постои стандардизирано и независно тестирање и сертифицирање.
Да имаа Грее и Вивакс еуровент,темава ќе беше 100 страни ;) и немаше ваков бош муабет да се прави(само денешниве постови види ги :tapp:).
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Ако имам бренд кој нуди подобри перформанси по значително пониска цена, ќе го платам тестирањето па макар било и десетици милиони.

Со тоа долгорочно повратот би се мерел во милијарди.

Тоа дека не осеќаат потреба е приказна за мали деца.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Така е! Мора да постои стандардизирано и независно тестирање и сертифицирање.
Да имаа Грее и Вивакс еуровент,темава ќе беше 100 страни ;) и немаше ваков бош муабет да се прави(само денешниве постови види ги :tapp:).
Nezavisni Testovi spomna ....znaes koj drug osven Eurovent pravi takvi tesotvi ?
Nekoj sto primer zivee vo Finska ili Norveska pa go interesira kolku klimata ke dade i na -20 a ne samo na -10 ili krajno -15.
A tamu ke gi najdes istestirani i Hansol i Amber, ama Vivaks i Tundra tesko deka ke gi najdes :)
I dosta muljate ....Hansol Amber U-Crown se modeli vrvni koj nikogas nema da gi poseduva Midea-Vivax ....ne bidete smesni ne vi proagja prikaskata otstampana u pecatnicata na Eurovent.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
A vo sobata Temperaturata e najmalku 24C ako usisot e 26C na pocetokot duri i 26,8C ~27C
Ili da ti prevedam kade ti e Manipulacijata so videovo.
Prethodno si ja zagreal sobata na 24/25 (usis gore kaj klimata pokazuva 26~27) i pustas klima so zadadena 22 i taa za cudo ukljucuva i raboti...mojata klima vo vakva situacija so ambientalna pogolema +2C od zadadenata nema ni da ukljuci pa COPot ke i bide ne 5 ili 6 tuku 50.
Zatoa i ne ti diga nad 40C na izduv, pretoplo e vnatre, a 40C e ionaka mlako duvanje.
Poentata sepak mi e ova, a toa e deka Gree vo vakvi uslovi +2 pogolema vnatresna T od zadadenata nemoze ni da se izmeri zasto nema ni da ukljuci so zadadena 22 a vnatre 24....ama Mitsu i taka ke raboti za da snimite povisok COP.
Ova ti e isto kako na ladenje da si ja pustil
Точно 24 т.во собата и тоа во секое ќоше од собата.
Изгледа си заборавил дека сензорот е спуштен на 1.5м.висина
и бидејќи ги разбираш работите тоа не треба да те чуди,
значи со 22 на далјинско имам 24 степени во соба,
притоа испорачува 2.5 киловати топлина.Добро се сеќавам
дека порано се фалеше со хансолот ти одржувал со 100 вати потрошувачка,
колку ти беше издувот и со кој цоп?
Сакам да знам како работи амберот,чекам да направиш видео па да видам
во кој дел е подобар од ФХ 35ве освен во тежината :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Точно 24 т.во собата и тоа во секое ќоше од собата.
Изгледа си заборавил дека сензорот е спуштен на 1.5м.висина
и бидејќи ги разбираш работите тоа не треба да те чуди,
значи со 22 на далјинско имам 24 степени во соба,
притоа испорачува 2.5 киловати топлина.Добро се сеќавам
дека порано се фалеше со хансолот ти одржувал со 100 вати потрошувачка,
колку ти беше издувот и со кој цоп?
Сакам да знам како работи амберот,чекам да направиш видео па да видам
во кој дел е подобар од ФХ 35ве освен во тежината :)
Da se cudis i vidis stvarno se razbiram, pa te fakjam u lagata.
Pak ke ti povtoram deka ladis od 24 na 22, dogledaj si go videoto usisot ti e padnat cel 1 stepen na krajot od videoto za neceli 10min, znaci skoro isto kako da ladis, od 24 spustas na 22.
Hansolot nikoj nerekol deka gree na -7 ili 0C so 100W nonstop i fiksno drzi 100W....izmeren bese na nekoja + temperatura vo preoden period Noemvri i bitno gree so takov minimum, a na tempearatura nad 0C greacite nerabotat toa i vo servisnoto na Hansolot se cita gjabe trolate deka 100W bila potrosnja od greacot. Ednostavno coekot sto merese ima nov, super izolioran stan i so 100W kako minimum(ne prosek) odrzuvase temperaura....prosekot bese mozda 150W ili 200W no poentata i bitnoto tuka e sto minimum od 100W dosega nema nikoj izmereno ni Suzumi ni FH....mozda osim Daisekai sto kosta troduplo
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Nezavisni Testovi spomna ....znaes koj drug osven Eurovent pravi takvi tesotvi ?
Nekoj sto primer zivee vo Finska ili Norveska pa go interesira kolku klimata ke dade i na -20 a ne samo na -10 ili krajno -15.
A tamu ke gi najdes istestirani i Hansol i Amber, ama Vivaks i Tundra tesko deka ke gi najdes :)
I dosta muljate ....Hansol Amber U-Crown se modeli vrvni koj nikogas nema da gi poseduva Midea-Vivax ....ne bidete smesni ne vi proagja prikaskata otstampana u pecatnicata na Eurovent.
Е камо ли да добивав пари од еуровент за да им ја ширам “прикаската” :toe:

И несакам да преќутам некој работи(кој секој со малку гуглање може да ги провери!)
1.Грее бр.1 во светот?!?
-Кина,Индија,Пакистан и Бангладеш се пола и више свет! Енаф саид!

2.Мидеа не чинела!
-Па Мидеа кога правела клими Грее не ни постоел!Нема бренд што некогаш не требувал од Мидеа,и со нив имаме искуство во “Севернава” преку 30год.Тоа се што гледаш фонко-монко се е Мидеа и се е врвен квалитет.
Настрана што Грее е “колхоз” формиран од владата на Народна Република Кина,а Мидеа е приватна од старт и почнала од една работилница.
И што мислиш кој подобар QC ќе има?Државното(комунистичко) или приватното?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
@PticaSelica
Osnovnoto e sto gresis koga sporeduvas Brendovi u celina na kupce, namesto modeli.
Ako se fatis za brend togas ni HJ i FH ne se isti neli
http://www.midea-nordic.com/
Sajtov e prestanat so Apdejt 2012....vremeto koga i midea imase dobri klimi, ama sega retko da najdes nesto od Midea a da se sporeduva so Gree..pa posebno u visokata klasa.
I ja bi edna od ovie Mideive od 2012ta na Midea, a veruvam i ti, pogotovo pa za dobra cena
https://www.daikin.com/press/2009/090218/
Gree pravel On/Off klimi odamna, a so inverteri tegnologija pocnal od 2009 koga se zdruzeni so Daikin....ja imaat recikazi kupeno tehnologijata na Daikin i tuka nisto negledam negativno, samo moze da e dobro i pozitivno.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
@PticaSelica
Osnovnoto e sto gresis koga sporeduvas Brendovi u celina na kupce, namesto modeli.
Ako se fatis za brend togas ni HJ i FH ne se isti neli
http://www.midea-nordic.com/
Sajtov e prestanat so Apdejt 2012....vremeto koga i midea imase dobri klimi, ama sega retko da najdes nesto od Midea a da se sporeduva so Gree..pa posebno u visokata klasa.
I ja bi edna od ovie Mideive od 2012ta na Midea, a veruvam i ti, pogotovo pa za dobra cena
https://www.daikin.com/press/2009/090218/
Gree pravel On/Off klimi odamna, a so inverteri tegnologija pocnal od 2009 koga se zdruzeni so Daikin....ja imaat recikazi kupeno tehnologijata na Daikin i tuka nisto negledam negativno, samo moze da e dobro i pozitivno.
хахаха Еве пак да пофторам дека нема потреба да лажам
Не знам што не тие јасно,ако климата пред тоа работела
со поголема потрошувачка и пожежок издув нормално имала поголема температура на
усис,после тоа ја постигнала посакуваната температура во собата
и решила да намали температура на издувот а со тоа и на усисот за да не ми отиде темпратурата 25 -27 степени во собата, И јас правам видео од 10 минути како работи климата,тоа не е видео од 1 мин.
Не сум јас крив што така работи па да речеш лажам,еве ај и ти излажиме со 10 минутно видео
со амберот.Сите видеа ми се на 22 на далјинско.На 22 може да влече од некаде 350 вати до 1300 вати
Го прегледав на крај видеото и гледам дава 2.44 киловати со цоп од 6.35
За хансолот и грејачот не реков јас туку корисник на хансолот,јас не сум знаел за тоа.
Јас знам и на видео прикажав дела ФХ 35ве на - 4 троши 0.5 вати кога не работи а е приклучена во штекер.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
I vivax imaa dobri klimi na vremeto gexi/geyi ili geni koj e prepakuvan u-crown, samo sto vtoriov kolku sto znam ne go vide neboto na nasiot pazar. I haier vo energija imase mnogu dobar model "intelegent" mislam deka bese i cinese okolu 1000eur, a pazi kineski brend. Dali se uste se prodava i dali nekoj kupil takov e drugo prasanje. Saklale priznale ili ne gree se edinstvenite koi imaat muda da donesat klimi koi na mnogu ladno mozat da te zagreat. I midea imaat nordic ama ne tuka. Zasto? I kolku bi cinele? Zasto nema Toskiba Polar ili Fujitsu Lt nordic (ltcb). Ili mitc vabh (vehz) ili noviot sto ne ja znam oznakata.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Откако @petna постираше техничка документација за Mitsubishi LN, сакав да ја направам следнава компарација, ама никако да стигнам. Компресорот е срцето на една клима, па да видиме како стојат одредени модели.

Mitsubishi LN35VG - SVB092FBAMT (9.2 cm3), Capacity 2890W, Input 940W, COP 3.70 (60 Hz)

Hansol 12 - AS6RZ110H1A (11 cm3), Capacity 3210W, Input 735W, COP 4.40 (56 Hz)

За секој што малку ги разбира работите, разликата е небо и земја. Трагедијата е што за цена на една LN35VG се купуваат 2 Хансола! Всушност токму тоа и го направив јас и уживам во топло на било која надворешна Т, во стара куќа без изолација и без ПВЦ дограма. Еве во моментов едниот Хансол си преде со 350W потрошња и топол издув во овие 30 м2.
никакви греачи не работат, бидејќи надворешната температурата е над 0. А кога ќе се исполнат условите, ќе работат по потреба, селективно и нема да потрошат повеќе од 100 ден во текот на еден зимски месец.

Ајде да направиме уште една компарација:

Mitsubishi LN50VG - SVB130FBBMT (13 cm3), Capacity 4200W, Input 1320W, COP 3.18 (60 Hz)

Haier Tundra 18 - SNB130FGYMC (13 cm3), Capacity 4100W, Input 1245W, COP 3.29 (60 Hz)

Види ја Тундра, носи постара генерација Mitsubishi компресор, а има подобар ЦОП од новиот. :)
Зависно од цените, може да се купат 2.5 - 3 Тундри за едно извикано Митцу. Што ти е кинезарија... :D

И да, и џапанезери ставаат греачи во климите, али тоа задоволство дебело се доплаќа, како во примерот со Митцу FH VEHZ. :tapp:
FH VEHZ.JPG
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Тоа ќе се случи кога ќе реши да излезе првенствено од ОЕМ/LON продукција.
Кога ќе решат да го билдаат поинтензивно својот бренд тоа ќе биде неминовно.
Дотогаш ете и ќе лепат етикети дури и за Сетек и за Анхоч/Техномаркет ;)
Gree veke resi da go bilda svojot brend, poleka poleka, za se ima vreme.
Sto se odnesuva do OEM , mozese da dodades uste C&H/Sinclair/Inventor, za da znaat kupuvacite deka toa ne se proizvoditeli.[DOUBLEPOST=1547971936][/DOUBLEPOST]
Ако имам бренд кој нуди подобри перформанси по значително пониска цена, ќе го платам тестирањето па макар било и десетици милиони.

Со тоа долгорочно повратот би се мерел во милијарди.

Тоа дека не осеќаат потреба е приказна за мали деца.
Gree veke godini na red e No,1 kako proizvoditel vo svetot, dovolno milijardi pravi.
Zatoa ne ti drzi muabetot.
I bidi siguren deka znaat sto pravat i kako treba da pravat.[DOUBLEPOST=1547972380][/DOUBLEPOST]
Е камо ли да добивав пари од еуровент за да им ја ширам “прикаската” :toe:

И несакам да преќутам некој работи(кој секој со малку гуглање може да ги провери!)
1.Грее бр.1 во светот?!?
-Кина,Индија,Пакистан и Бангладеш се пола и више свет! Енаф саид!

2.Мидеа не чинела!
-Па Мидеа кога правела клими Грее не ни постоел!Нема бренд што некогаш не требувал од Мидеа,и со нив имаме искуство во “Севернава” преку 30год.Тоа се што гледаш фонко-монко се е Мидеа и се е врвен квалитет.
Настрана што Грее е “колхоз” формиран од владата на Народна Република Кина,а Мидеа е приватна од старт и почнала од една работилница.
И што мислиш кој подобар QC ќе има?Државното(комунистичко) или приватното?
Eve da te dopolnam malce:
1. Gree No.1 vo svetot
- Kina, mislis deka nema konkurencija vo Kina, deka Mitsu/Daikin/Panasonic ne prodavaat i ne sakaat pogolem del od pazarot. Tamu e pogolema borbata za pazar negoli tuka kaj nas.
- Istoto se odnesuva i za drugite zemji, Indija/Pakistan...., Indija ke stane treta ekonomska sila vo svetot, ne e igracka da prodavas tamu. Ne gi podcenuvajte tie zemji.
- Spanija, najolem pazar vo EU, Gree drzi pogolem del od pazarot
- Grcija, isto taka
- Bugarija, isto taka
- Italija, isto taka

2. Nikoj nekazal deka Midae necini. Nema kaj nas saglam modeli na Midea, zboram za Midea, ne OEM na Midea. OEM na Midea kaj nas e se pod dolna klasa na Midea, nema da gi najdes na web na Midea.
Zosto nekoj ne donese Midea modeli od sredna i visoka klasa. Znaes zosto, zatoa sto nemaat .uda.
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
I vivax imaa dobri klimi na vremeto gexi/geyi ili geni koj e prepakuvan u-crown, samo sto vtoriov kolku sto znam ne go vide neboto na nasiot pazar. I haier vo energija imase mnogu dobar model "intelegent" mislam deka bese i cinese okolu 1000eur, a pazi kineski brend. Dali se uste se prodava i dali nekoj kupil takov e drugo prasanje. Saklale priznale ili ne gree se edinstvenite koi imaat muda da donesat klimi koi na mnogu ladno mozat da te zagreat. I midea imaat nordic ama ne tuka. Zasto? I kolku bi cinele? Zasto nema Toskiba Polar ili Fujitsu Lt nordic (ltcb). Ili mitc vabh (vehz) ili noviot sto ne ja znam oznakata.
Vivax и сеуште имаат солидни клими на пример ете кога спомна нордик “AEYI 35“, која е предвидена за поларни те оперативна (велат) до -32... оваа клима кој Краун е, или кој Амбер е? Ја има веќе 2-3 години на пазарот и не гледам дека па ниту малку е инфериорна споредена со многу фалениот Амбер, за кој инвертер тука се изнапишаа реферати, а покрај толку тaкозвани “дилери на Vivax“ или лоби на Vivax (онака параноично вклучувајки ме и мене, иако Vivax ОнОф имам стар 12 години, а се греам со инвертер Haier Tundra) .... додека за “AEYI“ не се напиша ниту два-три реда!?
Но пак велам сеуште ме чуди и се прашувам, која е поентата од Нордик во МКД, поради името кое ќе го имаме...!? Друга логика јас па ни малку не гледам!... Самото име во климата “нордик“ ти кажува за кој дел од Светот или Европа се наменети! Да не се повторувам по сто пати... МКД во 90% од градовите е умерено континентална клима со влијание на средоземноморска.. и ако ги земеме двата најголеми градови Битола и Скопје просечните температури во Декември се (минималната -2*С, а максималната +5*С), а во Јануари (-3,5 и +4)... по што се овие температури “Нордик“? Со оние 2-3-5 дена во годината со ноќни (минимални пониски од -10? Еве го температурниот график за Битола за поларнава “нордик“ зима низ која минуваме....
upload_2019-1-20_9-16-18.png
еден ден во Јануари -10 и еден -16.... Дури и онаа прекланската зима, за која рекоа дека е со најниски и најдолг период измерени толку ниски температури во Скопје во последните 30 години...сепак статистиката кажува дека во тие две недели поларен студ, биле измерени само 60 часа со температури пониски од -14, а 100 часа пониски од -10....
и сега се прашувам што е дури и во тој период (еден на 30 год) за НОРДИК? Оној еден ден измерени -23*С ...Сакам да кажам дека не гледам многу логика за GREE Amber -30, или за AEYI - 32? Настрана што Виваксот и за 42,000 денари ми изгледа и многу солидна клима!
Веројатно другите атрибути кај инвертерите се побитни.... почнувајки од квалитетот на изработка, долготрајноста, електрониката, софтверот, перформансите (модулацијата, пдизајнотХ (за греење) колкав COP има на +7, колку kW може да испорача на -7, а колку на -10 и со колкав COP ... и тн и тн)... но не и она -30 или -32... барем не за овде.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Gree veke resi da go bilda svojot brend, poleka poleka, za se ima vreme.
Sto se odnesuva do OEM , mozese da dodades uste C&H/Sinclair/Inventor, za da znaat kupuvacite deka toa ne se proizvoditeli.[DOUBLEPOST=1547971936][/DOUBLEPOST]
Gree veke godini na red e No,1 kako proizvoditel vo svetot, dovolno milijardi pravi.
Zatoa ne ti drzi muabetot.
I bidi siguren deka znaat sto pravat i kako treba da pravat.[DOUBLEPOST=1547972380][/DOUBLEPOST]
Eve da te dopolnam malce:
1. Gree No.1 vo svetot
- Kina, mislis deka nema konkurencija vo Kina, deka Mitsu/Daikin/Panasonic ne prodavaat i ne sakaat pogolem del od pazarot. Tamu e pogolema borbata za pazar negoli tuka kaj nas.
- Istoto se odnesuva i za drugite zemji, Indija/Pakistan...., Indija ke stane treta ekonomska sila vo svetot, ne e igracka da prodavas tamu. Ne gi podcenuvajte tie zemji.
- Spanija, najolem pazar vo EU, Gree drzi pogolem del od pazarot
- Grcija, isto taka
- Bugarija, isto taka
- Italija, isto taka

2. Nikoj nekazal deka Midae necini. Nema kaj nas saglam modeli na Midea, zboram za Midea, ne OEM na Midea. OEM na Midea kaj nas e se pod dolna klasa na Midea, nema da gi najdes na web na Midea.
Zosto nekoj ne donese Midea modeli od sredna i visoka klasa. Znaes zosto, zatoa sto nemaat .uda.
Eye i vo India prodazbata im ja builda lokalniot brend Voltas te AC divizija na TATA. VOLTAS se brendirani GREE klima uredi.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Опасни муабети. :) Ах тој Еуровент што направи со темава. :)

Споредби, компресори, тежини... Но пред се многу интересни муабети.


Ах тој еуровент... Да не беше тој сите теми за инвертери вака ќе изгледаа. :) Ај еден ден и кинезиве ќе имаат па ќе се посмееме малку.

П.С. Замислете во Хидросет да работеа Греевци колку ќе беа различни муабетиве и целава тема. :) :) :)
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Опасни муабети. :) Ах тој Еуровент што направи со темава. :)

Споредби, компресори, тежини... Но пред се многу интересни муабети.


Ах тој еуровент... Да не беше тој сите теми за инвертери вака ќе изгледаа. :) Ај еден ден и кинезиве ќе имаат па ќе се посмееме малку.

П.С. Замислете во Хидросет да работеа Греевци колку ќе беа различни муабетиве и целава тема. :) :) :)
Ajde, kako shto vikaat drugite, ne sum dolgo na forumov, edna godina sum ama preaktivno i niednas ne sum sretnal nekoj koj ne e od gree lobito da go ismeva na drug clen shto kupil nekakva klima. Toa mi e fascinantno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom