Најекономично греење и ладење

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.908
Поени од реакции
35.770
Епа и јас сакам да ми дадат дневница од 150 евра, ама не даваат, пресметување на површина не е научна фантастика, ниту пак зема кој знае колку време, ако се работи фер и коректно на крај треба да добиеш некаков елаборат за сработеното така да ќе си вработи стручен човек кој ќе си ја направи калкулацијата, а цените ќе бидат наведени дека се однесуваат за бруто површина на објектот, а не за површина на потрошен стиропор.
Затоа имаме еден куп на инженери кои не се вработени, секој мајстор со 4то одделение стана експерт за статика, бетони, челици, геодезија, електроники, машинство...
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Епа и јас сакам да ми дадат дневница од 150 евра, ама не даваат, пресметување на површина не е научна фантастика, ниту пак зема кој знае колку време, ако се работи фер и коректно на крај треба да добиеш некаков елаборат за сработеното така да ќе си вработи стручен човек кој ќе си ја направи калкулацијата, а цените ќе бидат наведени дека се однесуваат за бруто површина на објектот, а не за површина на потрошен стиропор.
Затоа имаме еден куп на инженери кои не се вработени, секој мајстор со 4то одделение стана експерт за статика, бетони, челици, геодезија, електроники, машинство...
Абе викни ти и нека ти даде цена за објект без квадрати и други палци ако ти одговара цената арно ако не барај друга понуда. Ти сакаш дневницата да му ја сметаш колку ќе земел (македонска работа) . Кога одиш во продавница се караш за цената на јаболката? Му викаш тебе те кошта 8 денари килограм да го произведиш ти мене 20 ми го продаваш. Многу пари ти се тоа. Хахаха. Ти што работиш кажи и јас за твојата професија ќе дадам пример дека не вреди за сработеното.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Епа и јас сакам да ми дадат дневница од 150 евра, ама не даваат, пресметување на површина не е научна фантастика, ниту пак зема кој знае колку време, ако се работи фер и коректно на крај треба да добиеш некаков елаборат за сработеното така да ќе си вработи стручен човек кој ќе си ја направи калкулацијата, а цените ќе бидат наведени дека се однесуваат за бруто површина на објектот, а не за површина на потрошен стиропор.
Затоа имаме еден куп на инженери кои не се вработени, секој мајстор со 4то одделение стана експерт за статика, бетони, челици, геодезија, електроники, машинство...
....i klimatizacija
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Абе викни ти и нека ти даде цена за објект без квадрати и други палци ако ти одговара цената арно ако не барај друга понуда. Ти сакаш дневницата да му ја сметаш колку ќе земел (македонска работа) . Кога одиш во продавница се караш за цената на јаболката? Му викаш тебе те кошта 8 денари килограм да го произведиш ти мене 20 ми го продаваш. Многу пари ти се тоа. Хахаха. Ти што работиш кажи и јас за твојата професија ќе дадам пример дека не вреди за сработеното.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Не го разбра ... он не сака да плати за НЕ сработеното, а за сработеното ќе си плати и поскапо ако е квалитетно. Не ги врти работите ...
Тебе што ти е професија?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.908
Поени од реакции
35.770
Абе викни ти и нека ти даде цена за објект без квадрати и други палци ако ти одговара цената арно ако не барај друга понуда. Ти сакаш дневницата да му ја сметаш колку ќе земел (македонска работа) . Кога одиш во продавница се караш за цената на јаболката? Му викаш тебе те кошта 8 денари килограм да го произведиш ти мене 20 ми го продаваш. Многу пари ти се тоа. Хахаха. Ти што работиш кажи и јас за твојата професија ќе дадам пример дека не вреди за сработеното.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Мене ме интересира на крајот квалитетно сработено и цена како што си ми испратил во понудата, ако ти ми напишеш мене дека цената на квадрат стиропор заедно со вградување кошта 1400 денари за м2, јас ќе ти барам доказ дека си поставил толку, нема лутиш тука, јас плаќам, а ти си должен да ми дадеш оправдување каде се количините кои ми ги имаш напишано на пресметката, а како инвеститор во нормална држава е правилно и да добиеш комплет документација и извештај за сработеното. Ако ти мене ми дадеш понуда за м2 стиропор, а ми калкулираш бруто ѕид со се дупки од прозори и врати тогаш сигурно има некоја опција да ти закачам пријава во пазарен инспекторат или агенција за заштита на правата на потрошувачите (не знам точно кој се занимава со ова), фактички ти ме мамиш при давање на понудата, јас не сум баба ванѓа да ви ги знам математиките дека и прозорите и вратите ги калкулирате како да сте поставиле изолација.
Околу дневницата ич не ме интересира, брзината на завршување на работите уште ми е во корист, побрзо ќе ангажирам некој што има 2-3 екипи и ќе го сработи во 2 дена целиот проект, отколку некој што ќе го гледам да ми се мафта низ двор цел месец.
Друга работа, од такт се вадам кога ќе ми направат лом низ дома и ќе ја збришат, тие што ми местеа абриб кога се договарав ми ветија дека на крај ќе си исчистат комплет и дека ќе си постелат најлон врз паркетот и ламинатот да не капи никаде, јас не бев во државата тие неколку денови, моите дома уште со крсто на чело, кога го завршиле абрибот овие им платиле 100% со доверба дека следниот ден ќе дојдат за да си исчистат, од тогаш око не им видов за чистење, а постелката што ја правеле била најлон од 9 квадрати и повеќе паѓало на паркет отколку на најлон, цела недела не можевме да го исчистиме паркетот дома од што го ишлакале, а на телефон веќе не ми дигаа кога му ѕвонев пичлемињата.
Е од такви заебанции е неопходно да се постави добра регулатива и строги инспекции во оваа област, прецизен договор со обврзување кој што треба да направи, чиста сметка, долга љубов.
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Не го разбра ... он не сака да плати за НЕ сработеното, а за сработеното ќе си плати и поскапо ако е квалитетно. Не ги врти работите ...
Тебе што ти е професија?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Убаво го разбрав затоа му кажав дека исто му се фаќа кога опшивањето ќе му го пресметаат по должно метро. Нема да плати за прозорите (материјали и работна рака ќе плати опшивање) на крај иста цена пресметано му е тоа немај мака. А квалитетното е секогаш поскапо а доколку не се сработи по договор треба да плати и оштета фирмата (мајсторот) , тоа секако. Инаку да ти одговорам работам во МВР еве веќе 20- тина години. За разлика од повеќето овде ,не се кријам и сум со име и презиме.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Убаво го разбрав затоа му кажав дека исто му се фаќа кога опшивањето ќе му го пресметаат по должно метро. Нема да плати за прозорите (материјали и работна рака ќе плати опшивање) на крај иста цена пресметано му е тоа немај мака. А квалитетното е секогаш поскапо а доколку не се сработи по договор треба да плати и оштета фирмата (мајсторот) , тоа секако. Инаку да ти одговорам работам во МВР еве веќе 20- тина години. За разлика од повеќето овде ,не се кријам и сум со име и презиме.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Претпоставував со гипс/фасади се занимаваш по ставот кој што го завзема :).
Квалитетна и фер изработка, тоа се цени со ова што го кажуваш горе доле цената иста ќе му дојде

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Цената не треба да те занима по квадрат или што и да е. Секој објект е за себе. Квадратот е ориентациона цена.

За точна цена прават проценка, како и за се друго, и ти даваат цена. Таа ја плаќаш.
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Цената не треба да те занима по квадрат или што и да е. Секој објект е за себе. Квадратот е ориентациона цена.

За точна цена прават проценка, како и за се друго, и ти даваат цена. Таа ја плаќаш.
Мене така ми дадоа , немав пари засукав ракави и полека полека направив. Фала му на господа не сум фатен во рацете. Секој може не е тешко ќе ви оди многу време ама секој може барем стиропор да залепи. Ако сака некој помош нека ме контактира во пп ќе му објаснам како јас направив и каков материјал ставив.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Еве цени што ми понудија,
Разликата од 8 до 10цм не е оправдана, мислам дека има можност за преговоди за да ја спуштиш цената.
https://www.rojalinvest.com.mk/termo-izolacii
Razlikata pomegu 5 i 10cm e tocno dupla.
Провери поназад што изолација имам, ми реплицираше еднаш и рече дека се во ред кај мене дека изолацијата ми е одлична
Ok. Mislam deka imase nekoj lik koj greel 30tina m2 vo Bitola bez izolacija so minimum smetki, nazad na formumov. Nemam vreme da vrtam nazad i gledam koj sto izoalacija ima pisano. Izvini ako se navredi.
нема што да се проценува до 2,5 м2 не се одбива,
Jas znam deka e do 3m2.
На мојот објект од 4 страни и грубо 200метри површина на ѕидови имам преку 30метри квадратни во врати/прозори, според ценовниците што ги имаше ставено членот погоре тоа се над 700 евра ако го правам со 10цм стиропор во однос на реалната површина,
Ako tie 30m2 ti se 30 od po 1m2 ne si zavrsil rabota. Inace treba da racunas i deka ke odi fira na materijalot, posebno na stiroporot.
како инвеститор во нормална држава е правилно и да добиеш комплет документација и извештај за сработеното
Za ova kompletno te podrzuvam. Samo od iskustva sto imam slusano, baranjeto na vakva dokumentacija ke ja kreni cenata nenormalno.
Inace za informacija naplakaat za opsivanjeto na krovot. 1m=1m2.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Dosta ja mantrate mantrata vie prodavacive na Gree klimi deka trebalo da se gree 24 saata toa sto vasite klimi treba da rabotat 24 saata za da great zboruva za nivniot kvalitet greenjeto i ladenjeto si e individualna rabota i sekoj si se gree ili ladi sprema svoite potrebi Epten e bitno ako ne i najbitno e da znaes dali klimata sto si ja kupil ima dovolno sila kapacitet da ja isporaca potrebnata toplina kw navedena vo specifakijata ( a ne da mu veruvas na prikaznite na nekoj prodavac) na pogolemi minusni temperaturi i vo ladni nezagreani prostorii Sum ja platil klimata skoro 24 000 den so montaza i sakam da ja pustam vo ladna soba na - 6 ,7 ili 10 stepeni i taa da gree i da te zagree i da duva mnogu toplo skoro zesko na - 11 ili 12 C posto vo specifikacijata pisuva deka great do - 15 C i za srekja Vivax/ Midea go pravat toa odlicno I nemam defrosti na 30 do 50 min vcera na najladnoto ne napravi nieden defrost tocno imam golemi toplinski zagubi posto kukjata ne e izolirana ama klimata ima dovolno snaga toplina i uspeva da ja zagree sobata na golemi minusni temp temperaturata e 22 c na 50 cm od pod na edno metro e 23 Toa sto vie plukate po Vivax i gi pravite nekvalitetni klimi i gi ubeduvate ludjeto da ne kupuvaat od niv si e vas problem posto Vivax/Midea se mnogu pokvaliteten brend od Gree i sve sto e proizvedeno vo Kina nema ist kvalitet
Mozebi ne si Klime ama go poseduvas istiot negov idiotizam! Pametuvas i drndas a ne mislis deka nekoj sto mozda ke go procita ovoj tvoj glupav post stvarno ke gi pukne zadnjite brojani pari i ke veruva deka klimata moze da ja gasi na minusni temperaturi i toa vo slabo izoliran objekt i koga ke ja pali vo izladena prostorija taa ke mu duva na maximum i taka forsirana nema da pravi defrostini!!!
Se napuni forumov pacienti poradi koi bolji izbor ke napravis ako go slusas prodavacot...na sto spadnavme... Ah be Dr. Zmigo “što si kreval raka..”
 

Kajgana Shop

На врв Bottom