Најекономично греење и ладење

Член од
12 декември 2010
Мислења
10.071
Поени од реакции
10.791
a

Ako ne ti e problem da mi objasnis shto znachi ova "do 2,5 ne se odbiva",. Mi go spomna ede majstor po telefon ama ne znarv shto znachi toa.
на прозори и врати се мисли поединечно ако не мадминува повеќе од 2,5 квадрата тогаш не се одбива од квадратура
стандард врата пример е 2.05 х 0.9=1.84 м2
а во случај да надминува се одбива квадратурата ама ке ти израчуна должен метар


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Nema razlika vo izolacijata na tvrdo (stirodur) i meko presovan stiropor. Tvropresovaniot e samo pootporen na udari. Ako ima golem grad, kaj mekopresovaniot stiropor moze da se javat mali ostetuvanja. Tvrdopresovaniot treba da bide pootporen na ova. Zatoa i se stava na cokle, ili pak ako go stavas od vnatresnata strana.
Inace doplatata za uste 5cm debelina na stiroporot e 2eur/m2. Nema potreba da se rizikuva utre da te zakaci nekakva pogolema davacka za energetska neefikasnost.

Ako ne se lazam, greese 30tina kvadrati, so stari drveni prozori, bez izolacii vo stan nad koj i pod koj ne se gree? Ako ova e slucaj ostanuvaat dve raboti, ili klimata (Gree Hansol) ne cini, ili nekoj nesto prekutuva ovdeka.
Kaj mene za pomala povrsina, greenjeto na ovie temperaturi so taa potrosuvacka e naucna fantastika.
Провери поназад што изолација имам, ми реплицираше еднаш и рече дека се во ред кај мене дека изолацијата ми е одлична и дека нема што да се споредува мојот простор со твојот соодветно и климата...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.908
Поени од реакции
35.770
Во пазарчето во Бутел1 има дупли самолепливи гумени ленти (во пресек се како О), мислам дека беа 30 ден. за метар. Сигурно ги има и на други места.[DOUBLEPOST=1547044898][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1547045481][/DOUBLEPOST]

ЗА СИТЕ КОИ МИСЛАТ ДА СТАВААТ ФАСАДА СО СТИРОПОР, ДА ЗНАЕТЕ ДЕКА МАЈСТОРИТЕ МНОГУ КРАДАТ НА ПОВРШИНАТА(М2). КОГА СТАВАВМЕ ФАСАДА КАЈ МЕНЕ БЕЗ ДА ПРИМЕТАТ ИМ ГИ ИЗБРОИВ ПАРЧИЊАТА МОРСКА ПЕНА И ПАКЕТИТЕ ЗА ДА ВИДАМ КОЛКУ М2 ЌЕ ПОТРОШАТ. НА КРАЈ НЕМАШЕ БЛАГЕ ВЕЗЕ СО ТОА ШТО МИ ПРЕСМЕТУВАА И ИСПАДНА ДОСТА ПОМАЛКУ ВО М2 АМА МАЈСТОРИТЕ ОТИДОА КАЈ МОИТЕ И ПОЧНАА ДА ПЛАЧАТ ДЕМЕК ТАКА НЕ СЕ МЕРЕЛО. ЖИВА ПРЕВАРА, ЗАТОА НАЈПАМЕТНО Е ДА СЕ ДОГОВАРАТЕ ЗА ЦЕНА ЗА М2 ПО ПОТРОШЕН СТИРОПОР АМА ОДНАПРЕД ДА СИ ЗНААТ КАКО ЌЕ ИМ ЈА ПРЕСМЕТУВАТЕ ПОВРШИНАТА.
Јас со мајсторите што ми редеа абриб така се карав пред 2 години, со ласерски дисто ги одмерив сите и во аутокад им ја исцртав и им пресметав површина и типот будала пак ме правеше дека не било толку, па после математиката околу прозорите не се правела така, што е најтрагично ме нервира за нешто што сум експерт кога пробува да ме прави будала. Во иднина за било што и да викам мајстор, ако е фирма договор однапред со прецизирани количини и детално како дошол до тие количини, а со ликови без фирма дури и за пониска цена 10 пати ќе размислам дали да им дадам да работат, едно се договараш, на крај друго излегува, а овој ако не си ја заврши работата го закачувам на суд без око да ми трепне.[DOUBLEPOST=1547055667][/DOUBLEPOST]
Види вака,не дека не си у право.Ама они рачунаат цела надворешна површина.Ако извадиш врати,прозори нормално ќе добиеш квадрати и квадрати помалку.Е сега пимплањето на мајсторите е баш околу вратите и прозорите,и на некој начин они си ја рачунаат таа квадратура како награда.Дали е тоа во ред или не секој сам нека си процени.
Инаку јас имам дел плоча горе претсобје-доле гаража и шупа што планирам сам да го излепам со барем 5ка стиропор,ама оздола и нема да се гледа па и немора убаво естетски да биде.А за околу врати и прозори не би се нафатил сам,сепак мајстор е подобро исто како и за абритот.Лепењето плочи инаку не е филозифија само по себе,ама за финалниот продукт да изгледа убаво сепак мајстор треба.
Каква награда, какви бакрачи, квадрат е квадрат, ај на 10 метри страна ако ми е отворена со прозори целата и само 2 метри да имам ѕид да им го платам? Башкиш да не ми го прави, па да му ги плаќам дупките на вратите и прозорите како да наместил.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.908
Поени од реакции
35.770
Отвор како прозор или врата кои имаат помала површина од 2,5 м2 не се одбиваат од пресметковната цена за работна рака или дури и за материјал ако ја пазариш со нивни материјал. Ако имаш поголеми отвори од 2,5 м2 , да речеме двојна балконска врата или врата и прозор споени таа површина се одбива, при пресметката.
Не го имам сретнато досега во правилници и закони, ти се наоѓа при рака ако го има некаде како официјален документ или ова е чисто муабет од фирмите во градежништво?
Ако е вака, тоа мора да биде прецизирано во договорот што го потпишуваш, сепак не е коректно да ти дава понуда по метар квадратен стиропор, а на крај да платиш за комплет страна на објектот.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Nema kako sakate ili se odbiva nad 2.5 ili se naplaka po metar dolzen za opsivka okolu prozori,tska e po propisi.A ako nekoj poinaku se dogovori togas bravo za nego.
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Nema kako sakate ili se odbiva nad 2.5 ili se naplaka po metar dolzen za opsivka okolu prozori,tska e po propisi.A ako nekoj poinaku se dogovori togas bravo za nego.
Ако не договорите страните што немаат прозорци . Другите сами лепете си ги.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Не го имам сретнато досега во правилници и закони, ти се наоѓа при рака ако го има некаде како официјален документ или ова е чисто муабет од фирмите во градежништво?
Ако е вака, тоа мора да биде прецизирано во договорот што го потпишуваш, сепак не е коректно да ти дава понуда по метар квадратен стиропор, а на крај да платиш за комплет страна на објектот.
Го немам сретнато и јас, пошто баш и не сум по таа струка, ама за последниве 7-8 години правев фасада на две куќи и кодексот е тој! Макар што и во Русија кога пресметувавме на подизведувачите малтерисување, глетување и фасади секогаш сме се држеле до тоа правило.
Колку се сеќавам, одамна беше 81-82, во градежни норми мислам дека го имаше овој податок. Сега мислам дека во Мк и нема таков документ , може сум јалнаш!
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
kolega sam si ja izlepil kukjata so stiropor, imal problem samo so vlecenjeto na abripot, si viknal za zavrsniot del majstor i cenata mesto da bide karikiram 3000 evra mu iskocila pod 1000... sakam da kazam ne e nekoja filozofija da se oblepi so stiropor pa koj moze i ima vreme neka si razmisli za rabotava ima dosta tutorijali videa i ne znam shto pa mn poevtino kje si sredi sam :)



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
kolega sam si ja izlepil kukjata so stiropor, imal problem samo so vlecenjeto na abripot, si viknal za zavrsniot del majstor i cenata mesto da bide karikiram 3000 evra mu iskocila pod 1000... sakam da kazam ne e nekoja filozofija da se oblepi so stiropor pa koj moze i ima vreme neka si razmisli za rabotava ima dosta tutorijali videa i ne znam shto pa mn poevtino kje si sredi sam :)



Sent from my iPhone using Tapatalk
Ок е тоа ако е само приземје, па некако ќе ја излепиш, пробај да го направиш тоа на 2 или 3 кат! Мислам може да се прави економија ама некаде не е препорачливо;)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.908
Поени од реакции
35.770
Баш ме интересира дали е некаде ова напишано во правилник и слично, ако некој најде дали е некаде ова прецизирано нека напише.
На мојот објект од 4 страни и грубо 200метри површина на ѕидови имам преку 30метри квадратни во врати/прозори, според ценовниците што ги имаше ставено членот погоре тоа се над 700 евра ако го правам со 10цм стиропор во однос на реалната површина, што во превод испаѓа дека реално ми ставиле 170м2 стиропор, а сум платил 200м2 и квадратот не доаѓа по 1475 денари од м2 туку по 1735 денари за м2.[DOUBLEPOST=1547058862][/DOUBLEPOST]Што не е малку, една асална клима се зема за 700 евра :)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Баш ме интересира дали е некаде ова напишано во правилник и слично, ако некој најде дали е некаде ова прецизирано нека напише.
На мојот објект од 4 страни и грубо 200метри површина на ѕидови имам преку 30метри квадратни во врати/прозори, според ценовниците што ги имаше ставено членот погоре тоа се над 700 евра ако го правам со 10цм стиропор во однос на реалната површина, што во превод испаѓа дека реално ми ставиле 170м2 стиропор, а сум платил 200м2 и квадратот не доаѓа по 1475 денари од м2 туку по 1735 денари за м2.[DOUBLEPOST=1547058862][/DOUBLEPOST]Што не е малку, една асална клима се зема за 700 евра :)
Батали правилници, работата е во тоа како ќе се погодиш и какви мајстори ќе ти се паднат! И имај на ум, дека нема баш многу такви квалитетни.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Ок е тоа ако е само приземје, па некако ќе ја излепиш, пробај да го направиш тоа на 2 или 3 кат! Мислам може да се прави економија ама некаде не е препорачливо;)
vtori kat dve burinja idaska izmegju :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.908
Поени од реакции
35.770
Батали правилници, работата е во тоа како ќе се погодиш и какви мајстори ќе ти се паднат! И имај на ум, дека нема баш многу такви квалитетни.
Абе крај краева мои пари, ако не му одговара или ако се заебава да работи на курташак нема да му дадам да го сработи и ќе го избркам кој сака нека биди :)
Затоа пишав погоре, побрзо ќе се нафатам да ангажирам некој поскапо а да има фирма и да потпишиме договор во кој ќе се обврзи и за квалитетот на сработеното, отколку некој без фирма и без договор, работење на чесен збор и на доверба не постои повеќе.
Додека не почнат да се пенализираат македонските фирми за квалитет на сработеното, нема да се оправиме во ниеден аспект, а тоа е проблем секаде и во секоја област, не само во градежништвото, никакви стандарди за квалитет и никаква одговорност нема ако те зезнат.
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Цела куќа сам со брат ми ја реновирав без мајстор. Значи вака правото е лесно за прозорци наплаќаат поради тоа што губат време , за да опшиеш еден прозор од 2.5 квадрати оди исто време колку да залепиш 25 . Затоа пишав се можеш сам да изработиш ако не можеш ќе ги платиш опшивањата по должно метро аки ги одбиваш од квадратура и исто ќе ти испадни. Затоа не го тупете .

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom