Најекономично греење и ладење

Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Ајде да направиме еден риалити чек во моментов. Времето надвор 13Ц, ѓоа пролеќе.
IMG_20181122_171151.jpg
Зададена 21Ц, ауто фан, 30 м2, куќа со нула изолација.
Климата е Гри Хансол монтирана лани, презадоволен сум во секој поглед. :)

Мерачот од мрза никако да го нарихтам на зимско сметање.

На новиот Хансол не сум му ставил мерач, али покрива само 20/26 м2, исти подесувања, значи може да троши исто или помалку. :crazy:
За воља на вистината под 90W не сум измерил.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
204
Поени од реакции
324
ajde i edno klipce da vidime ziti sve sto ti grees so tie 90w i kolku vreme e na 90w,pa eve gledam aesi ide do 280 i se zadrzuva dosta vreme,ali iskreno mlak vozduh a kako bi duvala na 90w?
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Кај мене потрошувачката деновите, кои ти ги споменуваш, изнесува во распон од 280-430 W по час. Греам 24/7 со Fujitsu ASYG 12 LUCA 3,5 KW површина од 25-26 м2 ( каде е поставена климата ) и отворена врата кон ходник со површина од околу 7 м2 и кујна со површина од околу 6 м2 или вкупно околу 38-39 м2. Грееењето е поставено на 22 С и Fan-AUTO. Сега за сега поставената температура во тие 25-26 м2 се постигнува со осилација од +/-0,5 С, а во останатиот простор ( 7 м2 и 6 м2) температурата е 2-3 степени пониска. Се на се задоволен сум со уредот со кој еве ја почнавме 5-тата сезона.
Да појаснам се работи за стан кој се наоѓа на приземје, без енергетски ефикасна фасада, изложен кон југ-југоисток со два надворешни ѕида, како и еден ѕид ( поголем ) кон ходник од зградата и еден ѕид ( помал ) изложен кон друг стан кој е пренаменет во деловен простор и кој може да се каже дека не се грее ( поточно делумно се грее). Како што кажав ФАН-от е поставен на АУТО, така што, од она што можам да забележам, уредот модулира во најголемиот дел во втора брзина или како нешто измеѓу втора и прва брзина.
Druze fala za obrazlozenieto. Koga detalno ja proanalizirav situacijata kaj tebe, izleguva deka nema nikakva razlika vo potrosuvackata, odnosno ti imas pomala potrosuvacka bideki imas i pomali zagubi.

Iako prostorot po raspored i povrsina e slicen zagubite se razlicni.

Prostorot koj se zagreva kaj mene e del od sprat od kuka so severoistok-istok ekspozicija.

Ti od start imas pogolemi solarni dobitoci, bideki vo prostorot kaj mene popladne ne e izlozen na sonce. Vtoro ti si vo stan.

Predpostavuvam deka vo stanot nad tvojot se gree i ti prakticno nemas zagubi preku tavanot, dodeka kaj mene nad prostorot koj se gree se spalni koi ne se great. Jas imam grubo 500W pogolemi zagubi na momentalno greeniot prostor od tebe, odnosno okolku 1KW na povrsinata od celiot sprat (40tina m2).

Moite presmetki bea deka na -7 toplotnite zagubi se nesto nad 3KWh si vnatresna 23, i sega za sega potrosnjata e vo rangot na presmetkite.
 
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
П-дизајн е п-дизајн, тоа е максимумот што некоја клима може да го даде при максимално форсирање. Тоа може да се види на TOL вредностите (2.1 кв за 12-ката и 3.9 кв за 18-ката)

Тоа што Еуровент не кажува е на која фрекфенција работел (бил исфорсиран) компресорот за да се постигнат тие резултати. ;)
Производителот, во случајот Haier си дозволил таков ексцес за да извади подобри резултати на Еуровент, по цена на "оверклокуван" компресор. Haier не е ни прв ни последен што го направил тоа. Fujitsu е шампион за такви форсирања на компресорите во своите клими, се со цел да се извадат подобри резултати на тестови.
Прегледај го приврзокот 199919
Тие фирми одат свесно со тој тип на овердрајв знаејќи дека нивните клими во пракса никогаш нема да работат на таков екстремен максимум во пракса, напротив, 90% од времето ќе работат со пола снага или помалку.

@mdeni
Навистина веруваш дека 13 цм3 Mitsubishi застарено компресорче со смешно тенок двореден изменувач, 1.2 кг фреон во надворешна од 33.5 кг. може да направи чуда?
Think again. :)

Секоја чест на брут форс снагата (по цена на овердрајв на компресорот) за навистина добра цена. Но ти би ја мењал твојата феноменална FH35VE за ова парче железо? Особено што ти покриваш квадратура што плаче за 24-ка, а не па за 18-ка.

Сезонска потрошувачка од "само" 1679 kWh/y?!? Та моиве два Хансола трошат помалку од тоа (2 x 769 kWh/y).
Батали два Хансола, за скоро иста цена имаме еден Хансол што е многу блиску до "ѕверот" Тундра 18 во скоро сите параметри, но Хансол како 3.5-ка има повеќе фреон (1.3 кг), Sanyo Twin-Rotary 11 cm3 компресор, SCOP 4.7 / SEER 8.0, надворешната тежи 43 кг (10 кила повеќе, а за право чудо нема камења или цигли внатре). :)

Знаеш во што е тајната?
Прегледај го приврзокот 199920
Sanyo Twin-Rotary 11 cm3 компресорот испорачува 3210W при 56 Hz. Ќе се сложиш дека е голема разликата од 56 до 390 херци (не дека ја форсираат до толку). И за што? За 20% повеќе снага на -15Ц, ако воопшто постои таа разлика. Тундрата нема ни банален греач на тацна и ќе се зациментира во мраз на сериозни минуси, нема ни да успее да се "докаже" колку вреди... Во меѓувреме Хансолот го имаат убиено од тестирање на -32Ц во Шведска, Финска и тн.

Да не забораваме дека Тундрите знаат да брмчат како трактори после една или две сезони. Ама тоа го нема на Еуровент, нели?

Македонска работа, сиромавиот секогаш два пати плаќа. Квалитетни и ефикасни 5kW за 35000 ден ... аха, тепаат кој нејќе. :LOL:

Допуна:
Можеби премногу забегуваме со "техникалии" и финеси, а забораваме на најважното - скоро секоја клима е подобра од ќумбе ложено со дрва, сунѓери, пластика, чорапи и што уште не!


Majstore,vidiš li za koje je tržište ovaj Mitubishi kompresor. Pogledaj malo bolje sliku.

Voleo bih da vidim kako bi radio kod nas na 220V

Kojih bre 390hz? Pa nije to za Enterprise(Star Trek)
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Uste eden sovet za site idni korisnici:
1. VIVAX klima ured nikako, se raboti za najniska klasa na ured koj e praven nekade za najniska cena. t.e. kvalitet.
2. Kupuvajte klima ured od proizvoditel na klima uredi. GREE/MIDEA/HAIER/TOSHIBA/MITSU/DAIKIN...
3. Ne kupuvajte klima uredi od takanareceni brendovi t.e. nalepnici, VIVAX i kompanija
4. Barajte sto pogolema garancija za klima uredot
5. Procitajte ja garancijata poleka i ubavo
Провери го овој модел на Vivax 12CH35AEYI R32 ,види спецификации и после пиши коментари

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Majstore,vidiš li za koje je tržište ovaj Mitubishi kompresor. Pogledaj malo bolje sliku.

Voleo bih da vidim kako bi radio kod nas na 220V

Kojih bre 390hz? Pa nije to za Enterprise(Star Trek)
Za koe trziste e?[DOUBLEPOST=1542916096][/DOUBLEPOST]
Кај мене потрошувачката деновите, кои ти ги споменуваш, изнесува во распон од 280-430 W по час. Греам 24/7 со Fujitsu ASYG 12 LUCA 3,5 KW површина од 25-26 м2 ( каде е поставена климата ) и отворена врата кон ходник со површина од околу 7 м2 и кујна со површина од околу 6 м2 или вкупно околу 38-39 м2. Грееењето е поставено на 22 С и Fan-AUTO. Сега за сега поставената температура во тие 25-26 м2 се постигнува со осилација од +/-0,5 С, а во останатиот простор ( 7 м2 и 6 м2) температурата е 2-3 степени пониска. Се на се задоволен сум со уредот со кој еве ја почнавме 5-тата сезона.
Да појаснам се работи за стан кој се наоѓа на приземје, без енергетски ефикасна фасада, изложен кон југ-југоисток со два надворешни ѕида, како и еден ѕид ( поголем ) кон ходник од зградата и еден ѕид ( помал ) изложен кон друг стан кој е пренаменет во деловен простор и кој може да се каже дека не се грее ( поточно делумно се грее). Како што кажав ФАН-от е поставен на АУТО, така што, од она што можам да забележам, уредот модулира во најголемиот дел во втора брзина или како нешто измеѓу втора и прва брзина.
Nemase uste edno fucicu?
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
Za koe trziste e?[DOUBLEPOST=1542916096][/DOUBLEPOST]
Nemase uste edno fucicu?
Да,имам asyg o7 LMCA, како што стои во потписот. Овој уред е поставен во друга соба која се користи како спална и е со површина од околу 13-14 м2. Оваа клима се пушта повремено.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
D

Deleted member 95595

Гостин
Me nagradi Kajgana so trofej deka denes mi e godishnina od koga sum se zaclenal tuka. Znaci mojata saga za biranje klimi zapochnala na 22.11.2017. Ovaa prilika sakam da ja iskoristam da im se zablagodaram na site shto pridonesovte so vashite komentari da jas na kraj se odlucham da se gream na klimi. Ovoj trofej i go posvetuvam na zena mi koja maksimalno me podrza vo izborot za nacin na greenje, na baba mi koja finansiski mi pomogna da kupam poskapi klimi i na kraj sakam da im se zablagodaram na majka mi i tatko mi koi odsekogas veruvale vo mene! Ovoj trofej ke ima posebno mesto vo mojata kabina, a koga ke kazam kabina ne mislam bukvalno, poshto ova e virtuelen trofej, da ne se lazime. Ama da beshe vistinski, realen trofej, odma shtom ke mi beshe vrachen ke go zakacev na nadvoreshnata edinica od mojata prekrasna ubavica Mitsubishi FH35. Sekoe sabajle koga ke odev na rabota ke si go gledav trofejot kako shto si ja gledam nadvoreshnata od FH35kata. Fala vi na site. Fala ti @Strelec fala ti @mdeni , fala ti @Sv B , fala ti @Dr Zmigo sho si ja otvoril temava! Fala i na @Klima ured , @Kandilce @murto @Alekso 1981 i fala na mnogu drugi koi ne se spomnati ama pridonele za mojot uspeh vo osvojuvanje na ovoj trofej!! Da zivejte i da si grejte so najvisoki SCOPoj!!!

Ako go osvojam povtorno trofejot za dvegodishnina, ke organiziram proslava kaj mene doma kade site ke si sednime, na pivo i meze, vo dnevna, ke ni duvkaat Mitsubishite na vtor izduv ili AutoFan, so 20tina i kusur decibeli i ke si muabetime i ke si chitame euroventoj i ke si sporedvime (osven ovie so Gree i Vivax klimi, vie od doma ke si donesite to sho imate specifikacii zsh nemate Eurovent!!!!! ).

Forza Juve
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Me nagradi Kajgana so trofej deka denes mi e godishnina od koga sum se zaclenal tuka. Znaci mojata saga za biranje klimi zapochnala na 22.11.2017. Ovaa prilika sakam da ja iskoristam da im se zablagodaram na site shto pridonesovte so vashite komentari da jas na kraj se odlucham da se gream na klimi. Ovoj trofej i go posvetuvam na zena mi koja maksimalno me podrza vo izborot za nacin na greenje, na baba mi koja finansiski mi pomogna da kupam poskapi klimi i na kraj sakam da im se zablagodaram na majka mi i tatko mi koi odsekogas veruvale vo mene! Ovoj trofej ke ima posebno mesto vo mojata kabina, a koga ke kazam kabina ne mislam bukvalno, poshto ova e virtuelen trofej, da ne se lazime. Ama da beshe vistinski, realen trofej, odma shtom ke mi beshe vrachen ke go zakacev na nadvoreshnata edinica od mojata prekrasna ubavica Mitsubishi FH35. Sekoe sabajle koga ke odev na rabota ke si go gledav trofejot kako shto si ja gledam nadvoreshnata od FH35kata. Fala vi na site. Fala ti @Strelec fala ti @mdeni , fala ti @Sv B , fala ti @Dr Zmigo sho si ja otvoril temava! Fala i na @Klima ured , @Kandilce @murto @Alekso 1981 i fala na mnogu drugi koi ne se spomnati ama pridonele za mojot uspeh vo osvojuvanje na ovoj trofej!! Da zivejte i da si grejte so najvisoki SCOPoj!!!

Ako go osvojam povtorno trofejot za dvegodishnina, ke organiziram proslava kaj mene doma kade site ke si sednime, na pivo i meze, vo dnevna, ke ni duvkaat Mitsubishite na vtor izduv ili AutoFan, so 20tina i kusur decibeli i ke si muabetime i ke si chitame euroventoj i ke si sporedvime (osven ovie so Gree i Vivax klimi, vie od doma ke si donesite to sho imate specifikacii zsh nemate Eurovent!!!!! ).

Forza Juve
ШАМПИОН СИ МОМАК!.... БРАОС!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom