Најекономично греење и ладење

L

lleeoo

Гостин
Zapamti ti mali so ne si ni videl kako raboti a na site im gi predlagas, duva ladno od prva raka kazano. Ja citam realni korisnici a za Vivax ne bi rabotel ni pod razno, zasto kanti na luge da prodavam nemam obraz da gi prevaram. Vie od Vivax na site ovie ke im kazete sto ako ne ova...."Normalno" e taka da raboti.....normalno e samo za vas nenormalnite :)
Прегледај го приврзокот 199755
Ајде пак кај мене дојде :))) идеме пак.ПРИ ДЕФРОСТ АЕРИ НЕ ДУВА ЛАДНО АМБЕРОТ ДУВА ЛАДНО ПРИ ДЕФРОСТ. јас ја имав ама сега имам јапанац спие митсу ради ко саат. Корисничко искуство .
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Gree hansol клима нема недела дена како е купена се гаси сама работи 15 минути и се гаси трепери сонцето после 10 минути пак продужи и така у круг, смрзнав у пм. работеше добро овие денови баш денес се заеба. Помош?? ❄❄
Edino care e da te vrabotat vo gree,samo kaj nivnite vraboteni great dobro klimive
Ne ocekuvaj odgovor od niv tuka,zafateni se so crtanje dijagrami
Eventualno cistackata nivna moze da ti napise " abe decko zemi procitaj go upatstvoto prvo,ne znaes da rakuvas", zosto nisto drugo i ne znae da napise.
So sreka, i baraj si kupec sto poskoro za da bides stoplen
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Gree hansol клима нема недела дена како е купена се гаси сама работи 15 минути и се гаси трепери сонцето после 10 минути пак продужи и така у круг, смрзнав у пм. работеше добро овие денови баш денес се заеба. Помош?? ❄❄
Slikaj dalinskoto brat, da vidime kako ja drzis klimata namestena.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Dopolna za 18.11. Potroseni 16.5KW za 24h (slikata ke ja postiram vecer, koga ke imam vreme)
Znaci
12.11 - potrosnja 11KWh za 24h - prosek 0.46KWh
13.11 - potrosnja 10KWh za 24h - prosek 0.42KWh
14.11 - potrosnja 11KWh za 24h - prosek 0.46KWh
15.11 - potrosnja 12KWh za 24h - prosek 0.50KWh
16.11 - potrosnja 12KWh za 24h - prosek 0.50KWh
17.11 - potrosnja 14KWh za 24h - prosek 0.58KWh
18.11 - potrosnja 17KWh za 24h - prosek 0.70KWh ( na nekolku casa vecerta bila otvorena varatata od spalnata za da zamlaci (9m2).

Za 1 sedmica od 12.11 do 18.11 potroseni vkupno 86.7KWh, odnosno prosecno 0.52KWh.
Vcera vo tekot na denot i utrinava zabelezav nekolku defrosta. Utrinskiov uspeav i da go vidam, i zabelezav 5-10 cm, sinjak vo dolniot del od izmenivacot, koj veke bese rastopen u mnogu brzo izcezna, za pomalku od 30 sekundi.
Vo sporedba so stariot defekten Hansol nema sporedba. Toj vo vakvi situacii vlecese nad 1KWh. Potrosnjata sega za sega e vo rangot na moite presmetani toplotni zagubi i presmetanata potrosuvacka, e sega za ponatamu ke vidime kako ke bide potrosuvackata.
Vo narednive denovi povtorno se ocekuva zatopluvanje pa ocekuvam i potrosuvackata da bide okolku 0.45KWh.
Inace poracav i od malite termometri, infracrven termometar, i merac za temperatura i vlaznost, ama kako sto odi rabotava tesko da gi isporacaat za ovaa grejna sezona.
Aliexpress so popustite od 11.11 izgleda deka e kompletno blokiran.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
86KWh по 5 денари просек се 430 денари или 61 денар на ден. 30 дена, 30 евра. Совршено.

Кога ќе ти се врати довребата, а веќе се гледа дека е океј, можеш да си ги отвориш сите врати и да си грее се климата.
Рачунај дека над 3500 денари неможе да потроши месечно - така да нема зошто да ја штедиш.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Ај не можете секој ден да мерите и овде да постирате.
Јас не гледам и најважно ми е дома да е постигната температурата на која ни е најудобно. Колку ќе платам сеедно ми е и не штедам и не затворам врати.


Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Човекот ако не се лажам имаше дефектна клима која сега е заменета, и затоа сака да се осигура дека сега е се во ред.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Ај не можете секој ден да мерите и овде да постирате.
Јас не гледам и најважно ми е дома да е постигната температурата на која ни е најудобно. Колку ќе платам сеедно ми е и не штедам и не затворам врати.


Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Како можеш да живееш без да знаеш колку ти модулира климата, колку дефрости прави во денот и колку троши.
Не можам да те разберам, па која е твојата сврха на животот?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Како можеш да живееш без да знаеш колку ти модулира климата, колку дефрости прави во денот и колку троши.
Не можам да те разберам, па која е твојата сврха на животот?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
valjda u navodnici planirase da go stavish tekstov...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Како можеш да живееш без да знаеш колку ти модулира климата, колку дефрости прави во денот и колку троши.
Не можам да те разберам, па која е твојата сврха на животот?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Не ај ќе гледам секој саат што прават климите и на колку има дефрости. Важно температурата е таа што ни одговара, а и сметките.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
170
Поени од реакции
106
Nova klima treba odredeno vreme da se kontrolira za da se isprobaat nekoi setiranja ili odnesuvanja bidejki moze nekogas da se odnesuva nelogicno ili defektno. Posle nekoj period nema potreba od nekoi sledenja (osven potrosuvacka so wattmetar - mesecno).

Redovno cistenje na 14 dena i uzivanje vo blagodetite od eftinoto greenje.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Како можеш да живееш без да знаеш колку ти модулира климата, колку дефрости прави во денот и колку троши.
Не можам да те разберам, па која е твојата сврха на животот?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Drugarov ako ne sledel kako shto sledi, nemal da zaprimeti deka orethodniot Hansol mu bil defekten. Taka da dobro e da si znaes kako rabotat klimitr za da mozis da zaprimetis ako neshto ne e vo red.

A jas i nekoi drugi tuka preteruvame malku so premnogu merenja i zamaranja, duri i zena mi mi se luti mi vika deka sum bolen :)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Апсолутно мора да се следи од време на време.

Може да има дефект некој, а може и да е прљава единицата и да и треба чистење.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
419
Луѓе здраво, да ве прашам дали е нормално да ми прави defrost климава на овие температури? Се работи за Vivax aeri моделот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Нормално е, не се секирај. Когавлажноста на воздухот е голема ( врне дожд, паѓа снег ), а температурата на воздухот е околу -2, -3 до +2 или 3 степени голема е веројатноста уредот да прави дефрост. И моите уреди правеа дефрост- врнеше снег.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom