Најекономично греење и ладење

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Стави аутоматски фен или најјак фен и стави 26ц.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
123
Поени од реакции
23
Пред 2 години ја купив климава ама не можам да кажам дека сум целосно задоволен.Греам 33 квадрати и температурава не можи да качи повеќе од 20 степени а наместена е 25.Оваа сега не можи да качи ами пак во зима?Нервозата да биде уште поголема сега се вратив од кај другар ми,тој има обична VIVAX не е инвертер и потопла е собата ,и на издув има потопол воздух.Да ве прашам дали до толку климава е ѓубре или пак овие овластениве за сервис од Нептун во Прилеп се тапа па ја немаат убаво монтирано!?[DOUBLEPOST=1542643531][/DOUBLEPOST]http://kondicionieriai.net/lg/lg-artcool-stylist-kondicionieriai-34/lt/a12ll-artcool-slim-lg-3-5-4-0-kw-kondicionierius-134.html оваа е
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Којзнае што е. Може да е тиња намонтирана. Може и да е прљав изменувачот.
Пред 2 години ја купив климава ама не можам да кажам дека сум целосно задоволен.Греам 33 квадрати и температурава не можи да качи повеќе од 20 степени а наместена е 25.Оваа сега не можи да качи ами пак во зима?Нервозата да биде уште поголема сега се вратив од кај другар ми,тој има обична VIVAX не е инвертер и потопла е собата ,и на издув има потопол воздух.Да ве прашам дали до толку климава е ѓубре или пак овие овластениве за сервис од Нептун во Прилеп се тапа па ја немаат убаво монтирано!?[DOUBLEPOST=1542643531][/DOUBLEPOST]http://kondicionieriai.net/lg/lg-artcool-stylist-kondicionieriai-34/lt/a12ll-artcool-slim-lg-3-5-4-0-kw-kondicionierius-134.html оваа е
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Пред 2 години ја купив климава ама не можам да кажам дека сум целосно задоволен.Греам 33 квадрати и температурава не можи да качи повеќе од 20 степени а наместена е 25.Оваа сега не можи да качи ами пак во зима?Нервозата да биде уште поголема сега се вратив од кај другар ми,тој има обична VIVAX не е инвертер и потопла е собата ,и на издув има потопол воздух.Да ве прашам дали до толку климава е ѓубре или пак овие овластениве за сервис од Нептун во Прилеп се тапа па ја немаат убаво монтирано!?[DOUBLEPOST=1542643531][/DOUBLEPOST]http://kondicionieriai.net/lg/lg-artcool-stylist-kondicionieriai-34/lt/a12ll-artcool-slim-lg-3-5-4-0-kw-kondicionierius-134.html оваа е
Najdobro ti e dokolku e seuste pod garancija da si se obratish kaj niv ili pak kaj nekij dobar servis kojsto se razbira od klimi. Inaku vakva klima na ovie temperaturi sramota e da ne gree plus to se raboti za LG. Izgleda na kraj ke ispadni deka kineskive se podobri duri I od tolku falenive brendovi ☺.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Во време на висока влажност надвор и плус снег да паѓа нсдвор, или има магла пак..А претходно не сте го грееле просторот и внатре е 14ц и пониско, а задавате температура 30ц... И сакате веднаш да Ви се загрее дуќан од 40квадрати @Ljupco94, што мислите за колку време климата ќе ја постигне температурата од 30ц, имјаки предвид на кој начин работи истата и кои се условите надвор ?! Исто важи и за @Knoppix...Зошто не читате сто пати е трубено да се одржува температурата да не се гасни климата,да не се става во простор-просторија која е предимензионирана и има поголеми топлотни загуби од климата што ги испорачува?! Се грееме дома кога ќе залади и температурата падни под 20ц па местиме 22 23 24 на климата...Чекате ли Вие ако седите дома да падни под 14ц па да пуштие 30ц...И со 30ц побрзо ли ќе ве загрее?? Седи ли некој дома на 30ц или се ладите во лето?
И сега одма експертски (@mdeni не мислам на тебе)мислења стави 26 стави 3брзина на Фан или незнам помалку па на Макс Фан...
Или критики од типот кај си зел Вивакс не чини, или пак Грее тезгере...Абе и Мица ФХ во "штала" да ставите исто ќе се понаша на вакви услови ниска амбиентална и Висока влажнос и темп над окулу 0...
За брзо топлење ви треба Тајфун од незнам колку киловати сигурно нема да има дефрост...
Не слушајте мислења од некого кого не го познавате а тој не се разбира во тоа што Ви го одговара,но му е битно "Како прле пред магаре"веднаш да истрча и да даде мислење т.е. одговор на темата..Некои личности-профили па и единствена занимација му е оваа тема и форум, ќе купат клима и мислат дека ја откриле Америка...Па сега се надеваат и на месечинта да се качат или да откријат живот на Марс...
Се разбира постои и можност да климата дефет да фали фреон, но најчестите грешки и неоознавања се поради самите корисници и погоре наведените услови..
Поз
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Probaj namali temperaturata na 26, tret izduv. A shto klima e po jacina i kolkav prostor grees?
GREE HANSOL -20 GWH12TB-S3DNA2D, 33 m², просечна изолација (дрвени дупли прозори, дупли стакла, нема стиропор, страна-исток/југ)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
GREE HANSOL -20 GWH12TB-S3DNA2D, 33 m², просечна изолација (дрвени дупли прозори, дупли стакла, нема стиропор, страна-исток/југ)
@Strelec[DOUBLEPOST=1542648727][/DOUBLEPOST]@ante1 Ne se osekam povikan od postot tvoj, ama da znaes, pogolemi eksperti sme nie shto sme kisnele na temava, vklucuvajki te i tebe, nego mnogu prodavaci shto ziveat od prodazba na klimi. Ti se kolnam, prodavac od Setec ne znaese shto e toa Eurovent i COP, a toa po avtomatizam me pravi pogolem ekspert od nego, a takvi kako nego gi ima mnogu po prodaznite saloni.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
GREE HANSOL -20 GWH12TB-S3DNA2D, 33 m², просечна изолација (дрвени дупли прозори, дупли стакла, нема стиропор, страна-исток/југ)
Sigurno e defekt klimata tuku pred da povikas servis stavija Na 27 stepeni i Fan 5 i vidi dali ke pravi cesto defrosti ako isto pravi cesti defrosti vikaj servis.[DOUBLEPOST=1542649660][/DOUBLEPOST]
Gree hansol клима нема недела дена како е купена се гаси сама работи 15 минути и се гаси трепери сонцето после 10 минути пак продужи и така у круг, смрзнав у пм. работеше добро овие денови баш денес се заеба. Помош?? ❄❄
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Eve kako sto vetiv i utrinskata potrosnja:
DSC_0064.jpg
A eve ja i momentalnata potrosnja vo 16:30 kako i potrosnjata vo tekot na denot.
DSC_0065.jpg DSC_0066.jpg
Znaci 9 casa potrosnja od 6.3KWh, odnosno 0.70KWh.
Do sega teperaturata e bese setirana na +23 no denes samata prostorija se cuvstvuvase poladna, pa temperaturata e zgolemena na +24 a izduvot e ostaven na maksimum.
Vo tekot na denot vlegla uste najmalku 3 pati vo defrost, a vo defrost bese i koga gi slikav slikive. Za vreme na defrostot perkite bea podignati i duvase mnogu laden vozduh, no ne traese podolgo od 5 min.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Пред 2 години ја купив климава ама не можам да кажам дека сум целосно задоволен.Греам 33 квадрати и температурава не можи да качи повеќе од 20 степени а наместена е 25.Оваа сега не можи да качи ами пак во зима?Нервозата да биде уште поголема сега се вратив од кај другар ми,тој има обична VIVAX не е инвертер и потопла е собата ,и на издув има потопол воздух.Да ве прашам дали до толку климава е ѓубре или пак овие овластениве за сервис од Нептун во Прилеп се тапа па ја немаат убаво монтирано!?[DOUBLEPOST=1542643531][/DOUBLEPOST]http://kondicionieriai.net/lg/lg-artcool-stylist-kondicionieriai-34/lt/a12ll-artcool-slim-lg-3-5-4-0-kw-kondicionierius-134.html оваа е
Trebase da si go kupis
Gree UCROWN.

Namestigi dalecinskoto vaka.
3-4-5ta brzina-auto fan nikako
I filtrite cistigi redovno
Difuzer nadolu.


Kaj mene e vaka 1542654341153411330830.jpg
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@petna

Petna, ne znam kolku dolgo si na forumov i na temava konkretno, ama praviloto e deka nikogas ne kazuvas deka klima ti pravi defrost, a ako kazis pa deka i duva ladno za vreme na defrost, toa ti e samoubistvo!
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Sigurno e defekt klimata tuku pred da povikas servis stavija Na 27 stepeni i Fan 5 i vidi dali ke pravi cesto defrosti ako isto pravi cesti defrosti vikaj servis.[DOUBLEPOST=1542649660][/DOUBLEPOST]
Na najvisok fan klimata odi najbrzo vo defrost
Najmalo opteretuvanje i najmal fan najmalce defrosti
 

Kajgana Shop

На врв Bottom