Најекономично греење и ладење

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Друже, мислам дека грешиш.
Овие ставови ти се провлекуваат во повеќе постови, па ќе се обидам да те корегирам.
Ако стиропорот е премногу лесен, нема да има најдобри изолациони својства. Зошто? Затоа што воздухот не е идеално затворен - малку експандиран полистирен / многу воздух. Секако, ако е премногу компримиран (тежок стиропор), повторно не е идеална ситуацијата - многу експандиран полистирен / малку воздух ... а воздухот е изолатор.

Топлинската спроводливост зависи од волуменската маса (тежината), но тој однос не е линеарен. Еве графикон од Усјепор, заедно со табела за топлински отпор и К коефициенти што моше да им користи на тие што се во план да ставаат изолација.
Прегледај го приврзокот 186216
Како што може да се види, оптимална вредност би била 30кг/м3. За жал цената се сголемува со тежината, па треба да се прави и компромис... Кога се работи за 100 - 200м2 површина за изолирање, секој денар е значаен, а подобро е било каква изолација, отколку никаква.
Утешително е што стиропорот учествува со околу 25% од вкупната цена на изолацијата. За жал, најскапа е секогаш работната рака.

Со другиот дел се сложувам, што подебел стиропор, тоа подобро.
[DOUBLEPOST=1519541188][/DOUBLEPOST]Ocigledno ne si (ste) gi procital (procitale) ili "procital" medju redovi moite postovi od porano.
Nakratko i plasticno kazano, so 25kg stiropor mnogu poveke ke se "usmrdis" doma otkolku so toj so pomala masa.Zatao i toj polesniot se vika fasaden iako ima polosi "termo" parametri. Ali ima eden parametar koj se vika otpor na difuzija na vodena para, za koj sum pisuval mnogu pati nanazad samo koj cital, a koj razbral. Zatoa ke kazam deka ne se provlekuvam tuku pretpostavuvam ne sum razbran.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Dali nekoj e seriozno ubeden deka WH > Amber za 42K? :)

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
Neznam dali nekoj voopshto rece deka Amber<WN, a i jas ti kazuvam deka ne e taka. Zatoa WN e 42k, a Amber 50k.[DOUBLEPOST=1519544565][/DOUBLEPOST]A sega da prasham dve raboti:
1. Koi meraci za potroshuvacka na struja da gi zemam za klimite i dali osven kontrolen saat za struja, ima i nekoj saat koj moze da mi kaze kolku na evtina, a kolku na skapa struja sum troshel na mojot sprat, bidejki dvata sprata od kukjata ni se na ist saat?
2. Vo spalnata klimata na 18 stepeni ja cuvam. Dali e nekakov problem za inverterite ako se postaveni na greenje, a im zadadis "niska" temperata na greenje odnosno da recime 17 stepeni preku cel den?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Od mene nekoi nelogicni i interesni merenja. Klimata na vtora brzina (od tri) mi odrzuva temperatura so 450-500w, stavam na prva brzina pri ista temp 23c potrosuvackata raste i odrzuva so 600w? :v Interesno. Vo treta brzina e potrosuvackata uste nekoj vat poniska od onaa vo vtora, povtorno namaluvanje. Ima li nekoe logicno objasnuvanje za ova? Znaci kaj mene vo vtora i treta brzina trosi 20% pomalku struja nego vo prva.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Овие се некои со тенок дизајн и колку гледам со регулирање на моќта...!? Скапи!!!
Но (објавив и предходно) сезонава во Алфи Техноцентар, од оние класични ТА печки... доста поевтини.
@Klima ured во Куманово, ама вршат достава.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@GT1
Neshto te razbrav drugar, a dosta raboti ne te razbrav bidejki dosta strucni izrazi iskoristi. Ona shto jas kako pocetnik korisnik na klima inberter izvadiv od tvojov tekst e deka defrostite se vo osnova fabricki zadadeni, i deka nie mozeme da vlijaeme kolku cesto klimata pravi defrost so pametno reguliranje na temperaturata vo sobata, da ne barame od klimata da ni gree na stepeni koi se mnogu povisoki od nadvoreshnata temperatura i so toa shto pametno ke ja regulirame jacinata na ventilatorot, odnosno da ne e na prejako niti na preslabo. Toj od kaj shto gi kupiv klimite, koga gi lushtavme denes za prv pat da rabotat, mi rece osven ako bash nemam nekojabposebna potreba da menuvam neshto, da go cuvam na AUTO i jacinata na ventilatorot i dvizenjeto na zelozinata, ili kako se vika toa shto odi gore dolu na vnatreshnata edinica, pa taka i napraviv, se mi e na AUTO.
ventilatorot na auto fan najdobro bi bilo a ako ne ti zagreva dobro togas.na poviskoka brzina.
difuzerot vo najdolna pozicija najdobro e ama ako e golema prostorijata togas i na auto moze.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Aj zdravo,
Sakam da stavam inverter klima vo nov stan od 53 m2 so izolacija 8cm stiropor i pvc prozori...stanot e so dve spalni megjutoa sea za sea kje se koristi samo ednata i zatoa planiram da stavam samo edna klima vo dnevnata soba i da go gream cel stan.
Dali e toa izvodlivo i kakva klima treba da stavam i dali moze da se gream so nekoja klima kako na primer shto gi gleam po prodavnicive shto great do -20...5.5kw...okolu 40000 denari.
Iskreno ne se razbiram pa baram sovet ili nasoka koja klima da ja kupam...
Blagodaram odnapred :)
Погледни си повисока класа на клими. Обично над 60000 се. :)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Aj zdravo,
Sakam da stavam inverter klima vo nov stan od 53 m2 so izolacija 8cm stiropor i pvc prozori...stanot e so dve spalni megjutoa sea za sea kje se koristi samo ednata i zatoa planiram da stavam samo edna klima vo dnevnata soba i da go gream cel stan.
Dali e toa izvodlivo i kakva klima treba da stavam i dali moze da se gream so nekoja klima kako na primer shto gi gleam po prodavnicive shto great do -20...5.5kw...okolu 40000 denari.
Iskreno ne se razbiram pa baram sovet ili nasoka koja klima da ja kupam...
Blagodaram odnapred :)
Во принцип може и со некоја 5,5 ка од 40к ама тоа ти е коцка, мош ќе биде а мош и не;).
Ако играш на посигурно тогаш од 950 до 1100 евра имаш неколку марки кои со сигурност ќе завршат работа во стан од 53м2, каде би греел засега околу 40м2.
Бањата и втората спална секако ќе ги догреваш со нешто.
Погледни си повисока класа на клими. Обично над 60000 се. :)
(y)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Aj zdravo,
Sakam da stavam inverter klima vo nov stan od 53 m2 so izolacija 8cm stiropor i pvc prozori...stanot e so dve spalni megjutoa sea za sea kje se koristi samo ednata i zatoa planiram da stavam samo edna klima vo dnevnata soba i da go gream cel stan.
Dali e toa izvodlivo i kakva klima treba da stavam i dali moze da se gream so nekoja klima kako na primer shto gi gleam po prodavnicive shto great do -20...5.5kw...okolu 40000 denari.
Iskreno ne se razbiram pa baram sovet ili nasoka koja klima da ja kupam...
Blagodaram odnapred :)
Vo osnova brat, od ona shto sobirav kako informacii izminative meseci, kvalitetni 5,5ki da gi gledas se Gree Amber, Mitsubishi FH50, Panasonic Z15SKE ili Panasonic Z50TKE, Toshiba Suzumi Plus. Koja od ovie klimi ke zemis e cisto subjektivno mislenje i da prashash da ti kazat koja e najdobra e isto kako da prashash koja marka na kola e podobra. Vidi si so kesh kako raspolagas, budzetot e mnogu biten, koja i da ja odberes od ovie, nema da zgreshish.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Aj zdravo,
Sakam da stavam inverter klima vo nov stan od 53 m2 so izolacija 8cm stiropor i pvc prozori...stanot e so dve spalni megjutoa sea za sea kje se koristi samo ednata i zatoa planiram da stavam samo edna klima vo dnevnata soba i da go gream cel stan.
Dali e toa izvodlivo i kakva klima treba da stavam i dali moze da se gream so nekoja klima kako na primer shto gi gleam po prodavnicive shto great do -20...5.5kw...okolu 40000 denari.
Iskreno ne se razbiram pa baram sovet ili nasoka koja klima da ja kupam...
Blagodaram odnapred :)
Inverter 5.5kw kvalitetnite klimi se okolu 60.000den e sega za do kaj 40.000den imas https://klimi.mk/product.php?id=234
ili https://klimi.mk/product.php?id=221
Ili Daikin https://klimi.mk/product.php?id=223
Ako ti e skapa Daikin togas dovar izbor e i Vivax i Haier.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Погледни си повисока класа на клими. Обично над 60000 се. :)
Vo novive stanovi bi ja smenil frazata od greenje vo lesno dogrevanje zasto bukvalno taka iskaca..
Bev kaj drugar so slicna kvadratura izolacija nov od godinava pusten stan ko Simo sto prasuva..Istiov patuva cesto i go nema po doma po nedela dena i zimava najnisko sto nacekal doma mu e 19C vo polunaselena zgrada.. Dogreva so Lomo eco 12ka (koja vo muabetov ne e bitna kako brend tuku kako kategorija na poeftin vlezen model na inverter) i toa po nekolku saata zasto mu stanuvalo pretoplo i podolgo vreme se ladelo posle pa mu smetalo za spienje..Ke gleam da ne zaboravam da go prasam denovive kako ke pomine so najavenovo poladno.. Da zaklucam, investiranje 60+ banki vo takva situacija stvarno ne gleam pricina..
Btw ne im odgovori na clenovite zasto TA peckata da se polni do 1.5?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Vo novive stanovi bi ja smenil frazata od greenje vo lesno dogrevanje zasto bukvalno taka iskaca..
Bev kaj drugar so slicna kvadratura izolacija nov od godinava pusten stan ko Simo sto prasuva..Istiov patuva cesto i go nema po doma po nedela dena i zimava najnisko sto nacekal doma mu e 19C vo polunaselena zgrada.. Dogreva so Lomo eco 12ka (koja vo muabetov ne e bitna kako brend tuku kako kategorija na poeftin vlezen model na inverter) i toa po nekolku saata zasto mu stanuvalo pretoplo i podolgo vreme se ladelo posle pa mu smetalo za spienje..Ke gleam da ne zaboravam da go prasam denovive kako ke pomine so najavenovo poladno.. Da zaklucam, investiranje 60+ banki vo takva situacija stvarno ne gleam pricina..
Btw ne im odgovori na clenovite zasto TA peckata da se polni do 1.5?
Mozebi ne mora da stava od skapite klimi, ama razlikata megju 3,5 i 5,5 e 100€, pa barem neka sravi 5,5ka. Od koja firma, toa e negovo.
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
Neznam dali nekoj voopshto rece deka Amber<WN, a i jas ti kazuvam deka ne e taka. Zatoa WN e 42k, a Amber 50k.[DOUBLEPOST=1519544565][/DOUBLEPOST]A sega da prasham dve raboti:
1. Koi meraci za potroshuvacka na struja da gi zemam za klimite i dali osven kontrolen saat za struja, ima i nekoj saat koj moze da mi kaze kolku na evtina, a kolku na skapa struja sum troshel na mojot sprat, bidejki dvata sprata od kukjata ni se na ist saat?
2. Vo spalnata klimata na 18 stepeni ja cuvam. Dali e nekakov problem za inverterite ako se postaveni na greenje, a im zadadis "niska" temperata na greenje odnosno da recime 17 stepeni preku cel den?
Fikshe, ne mi bese celta da te vmesam nekako i mislam deka so klimite sto gi zede nema da ti studi doma - toa e celta neli. Pogotovo FH e odlicna klima. Mozis komotno da preckrtas "greenje" od lista na grizi i toa e.
Inaku Amberot do pred 1 nedela bese 42K, Hansol 35K :).

Za meraci na potrosuvacka, jas imam 2 tipa
- Sonoff Pow (wifi, dneven monitoring na potrosuvacka, nema tarifi, ima relay 16A) - imam postirano nekoj screenshot od aplikacijata porano. Od banggood gi kupiv tie po ~9.5$ sose dostava (se ceka 3-4 nedeli). Od ovie sum ekstra zadovolen - koristam 3 momentalno.
- Energenie - garant go imas videno po drugi postovi - dosta clenovi tuka go imaat. Mislam okolu 1500 go zedov pred 5-6 godini. Ima samo 2 tarifni periodi pr: tarifa 1 od 7h do 22h i tarifa 2 od 22 do 7.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Ayk
Nema problem drugar, ne se lutam jas voopshto. Inace pishav 50k za Amberot bidejki tolku pishuva na klimi.mk.

A za meracive, fala ti, ke pobaram utre od ovoj Energenie. Sakam da proveram so momentalnava sostojba, edna 3,5ka vo spalna, edna 3,5ka vo dnevna i edna 3,2kw RA pecka vo dnevnata, kolku ke bidat optereteni klimite dokolku gi drzam otvoreni vratite od dnevnata i spalnata so shto ke se gree i hodnikot koj ima nekade 13-16 m2. Vcera vo 22:30 na evtina struja gi pushtiv dvete klimi na 22 stepeni, gi otvoriv vratite i slegov na prv sprat eden saat da posedam so moite. Vo 23:30 koga se kaciv na spratot, i sobite i hodnikot mi bea topli ama predpostavuvam dokolku gi rabotam taka klimite, dosta ke gi opteretuvam i povekje ke troshat, ama sakam da vidam shto tocno znaci toa.

Inace vaka bez deca momentalno, ne gledame ni jas ni soprugata potreba da go toplime i hodnikot.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Mozebi ne mora da stava od skapite klimi, ama razlikata megju 3,5 i 5,5 e 100€, pa barem neka sravi 5,5ka. Od koja firma, toa e negovo.
Prvo cestito za klimata so zdravje da se sluzite.. Dali vo sovetuvanjeto go zemas-te vo predvid izduvot odnosno m3/h na 5.5kata vo dnevnata soba koja kolkava bi bila ako stanot e 53m2 a ima dve spalni??
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Vo novive stanovi bi ja smenil frazata od greenje vo lesno dogrevanje zasto bukvalno taka iskaca..
Bev kaj drugar so slicna kvadratura izolacija nov od godinava pusten stan ko Simo sto prasuva..Istiov patuva cesto i go nema po doma po nedela dena i zimava najnisko sto nacekal doma mu e 19C vo polunaselena zgrada.. Dogreva so Lomo eco 12ka (koja vo muabetov ne e bitna kako brend tuku kako kategorija na poeftin vlezen model na inverter) i toa po nekolku saata zasto mu stanuvalo pretoplo i podolgo vreme se ladelo posle pa mu smetalo za spienje..Ke gleam da ne zaboravam da go prasam denovive kako ke pomine so najavenovo poladno.. Da zaklucam, investiranje 60+ banki vo takva situacija stvarno ne gleam pricina..
Btw ne im odgovori na clenovite zasto TA peckata da se polni do 1.5?
Fala ti na odgovorot... aj ako mozes bas vidi so drugarot so e kako e vo minusniov period pa pisi...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom