Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Beko 3.5 kw inverter za 12 saati potrosi 14kw. Povrsina nad 40m2,izolirana demit..so nova pvc dograma.
Prosto e,dosta filozofirate
Со потпалено оѓинче мереше ? ;)
де бе 14кв што е тоа термо печка твојата клима?
Не Не,....Не е термо печка туку котел на дрва од 26 KW Тимст РК1 РЕЗ, 12Kw зрачи во просторот а 14Kw дава на водата :)
Еве и сликички како изгледа чудесијава од 190кг во собата од 40м2.
Курто е баниран а го замени мурто, чудно и двајцата хејтаат само една марка клими а се греат и не трујат со дрва :D...од К=клима дома имаат Камин....и скромно кажуваат дека ги обичат Тешиба
Каминот на мурто
Каминот на курто
Причитан одамна :P[DOUBLEPOST=1516575367][/DOUBLEPOST]
Gde je Mateuss napisao da je ta treća klima FH????

Izvinjavam se svim dobrim i poštenim ljudima što sam na današnji veliki praznik bio malo oštriji.
Malo si i popio za praznike, pa nevidis bas dobro ;)
A gde je Mateus napisao da treća klima nije FH35VE ?
Uostalom prva slika sa totalno zamrznutom klimom je FH35VE !!!
I na kraju, Mateus u tom postu ukazuje da i veliki "Japanci" kao FH35VE mogu da zamrznu i to debelo da zamrznu...zato je stavio drugu sliku.... SKAFANDER za FH :P
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Со потпалено оѓинче мереше ?
Не Не,....Не е термо печка туку котел на дрва од 26 KW Тимст РК1 РЕЗ, 12Kw зрачи во просторот а 14Kw дава на водата :)
Еве и сликички како изгледа чудесијава од 190кг во собата од 40м2.
Курто е баниран а го замени мурто, чудно и двајцата хејтаат само една марка клими а се греат и не трујат со дрва :D...од К=клима дома имаат Камин....и скромно кажуваат дека ги обичат Тешиба
Каминот на мурто
Каминот на курто
Причитан одамна :P[DOUBLEPOST=1516575367][/DOUBLEPOST]
Malo si i popio za praznike, pa nevidis bas dobro ;)
A gde je Mateus napisao da treća klima nije FH35VE ?
Uostalom prva slika sa totalno zamrznutom klimom je FH35VE !!!
I na kraju, Mateus u tom postu ukazuje da i veliki "Japanci" kao FH35VE mogu da zamrznu i to debelo da zamrznu...zato je stavio drugu sliku.... SKAFANDER za FH :P
Ne.
Se gledame. Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Citam nesto po drugive forumi pri upatstvo za instalacija za klimi se bara vnatresnata ed da e 2 metri povisoka od nadvoresnata?Tocno ili ne?Ako e tocno sto se gubi ako ne e kako propisanoto namesteno.I kako vi se namontirani kaj vas?
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
28
Поени од реакции
25
Citam nesto po drugive forumi pri upatstvo za instalacija za klimi se bara vnatresnata ed da e 2 metri povisoka od nadvoresnata?Tocno ili ne?Ako e tocno sto se gubi ako ne e kako propisanoto namesteno.I kako vi se namontirani kaj vas?
Kaj mene e vnatrenata povisoka 1 metro i ima 4 metri instalacija a dali ima nesto vrska dali e namestena povisoko ili ponisko neznam :)
 
Член од
11 јануари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
0
Што кога во зима климатизерот ќе престане да грее?
Имам стандарден (неинвертер) климатизер Favorit. Цела зима грееше, и оддеднаш престана, односно таа функција воопшто и не се вклучува, а сите други функции (ладење, сушење на воздух, вентилатор) се вклучуваат. Перките на надворешната единица на почеток воопшто не се движеа, но по неколку минути почнаа да се движат.
Чаре?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Што кога во зима климатизерот ќе престане да грее?
Имам стандарден (неинвертер) климатизер Favorit. Цела зима грееше, и оддеднаш престана, односно таа функција воопшто и не се вклучува, а сите други функции (ладење, сушење на воздух, вентилатор) се вклучуваат. Перките на надворешната единица на почеток воопшто не се движеа, но по неколку минути почнаа да се движат.
Чаре?
Koga ja uklucuvas na greenje sto se pojavuva na displejot sto model e klimata stavi slika.
 
Член од
11 јануари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
0
Koga ja uklucuvas na greenje sto se pojavuva na displejot sto model e klimata stavi slika.

FAVORIT Климатизер, Cooling 3.50KW and Heating 3.50KW 12000BTU, LED Display, On&Off, Input Cooling/Heating: 1000/1400W, Indoor air flow


До вчера се‘ си беше ок. Денес воопшто не може да се вклучи греење. Ја прескокнува таа функција. Другите се ок, само надвор перките вртат кога е вклучено dry, на ладење воопшто не се движат.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Citam nesto po drugive forumi pri upatstvo za instalacija za klimi se bara vnatresnata ed da e 2 metri povisoka od nadvoresnata?Tocno ili ne?Ako e tocno sto se gubi ako ne e kako propisanoto namesteno.I kako vi se namontirani kaj vas?
Nema nikakov problem nontaza na nad. edinica do 5m i nad i pod vn.edinica.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Citam nesto po drugive forumi pri upatstvo za instalacija za klimi se bara vnatresnata ed da e 2 metri povisoka od nadvoresnata?Tocno ili ne?Ako e tocno sto se gubi ako ne e kako propisanoto namesteno.I kako vi se namontirani kaj vas?
http://www.toshiba-aircon.gr/media/63330/IM_RAS-B10-13-16-E1.pdf
The indoor unit shall be installed as top of the indoor unit comes to at least 2 m height.
Hrvatskiot prevod:
Unutarnju jedinicu treba postaviti barem na 2 m više nego vanjsku.
Bugarskiot prevod e :
В'трешнијат модул трјабва да б'де инсталиран на поне 2 м височина.

Na ovaa recenica ako mislis imaat greska vo Hrvatskiot prevod vo manualot a i na forumot, tuka se misli na montaza na vnatresnata edinica i nikakva sporedba so Nadvoresna ne se spomnuva, pisuva deka treba da e barem na 2m visina (vnatresnata)....verovatno mereno od podot.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Што кога во зима климатизерот ќе престане да грее?
Имам стандарден (неинвертер) климатизер Favorit. Цела зима грееше, и оддеднаш престана, односно таа функција воопшто и не се вклучува, а сите други функции (ладење, сушење на воздух, вентилатор) се вклучуваат. Перките на надворешната единица на почеток воопшто не се движеа, но по неколку минути почнаа да се движат.
Чаре?
Ne e vo funkcija tkn. cetvorokrak ventil so koj se menuva nasokata na dvizenje na freonot pri promena od ladenje vo greenje. Voobicaeno koga e na ladenje elektromagnetot koj go menuva pravecot NE E POD NAPON, a na greenje POSTOJANO e pod napon. Znaci zatoa raboti na ladenje, a ti ili nemas dovod na napon do spilnata od elektromagnetot ( moze da e rele vo vnatresnata edinica) ili e pregorena namotkata na cetvorokrakiot ventil....
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Енергени е ставен на Haier Tundra 18. Климата е моќна, максимално повлече 2.6KW струја. Oфицијална декларирана потрошувачка е 0.4 - 2.35 KWh.
Имам видео од климава каде што мерам COP, stand by...
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
FAVORIT Климатизер, Cooling 3.50KW and Heating 3.50KW 12000BTU, LED Display, On&Off, Input Cooling/Heating: 1000/1400W, Indoor air flow

До вчера се‘ си беше ок. Денес воопшто не може да се вклучи греење. Ја прескокнува таа функција. Другите се ок, само надвор перките вртат кога е вклучено dry, на ладење воопшто не се движат.
Najubavo javi mu se na monterot sto ti ja montiral da dojde da vidi moze e defek nekoj kondenzator treba moze da se smeni
Kako i da e treba monterot sto ti ja montiral da dojde da vidi za sto defekt se raboti.[DOUBLEPOST=1516627489][/DOUBLEPOST]
Енергени е ставен на Haier Tundra 18. Климата е моќна, максимално повлече 2.6KW струја. Oфицијална декларирана потрошувачка е 0.4 - 2.35 KWh.
Имам видео од климава каде што мерам COP, stand by...
Ako imas video postavi go na forumov
Inaku za Haier tocno odlicni klimi se moj todnina ima Haier tide 18 i e prezadovolen.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Затворен систем е фреонот, не се пумпа контра гравитација зошто колку што пумпаш толку и влечеш.

Мислам и општо спомињање на гравитација во систем кој постигнува баснословни притисоци и крева температура од 100 степена на течноста ти да се замараш со гравитација... а он може по упатство 50 метра нагоре да пумпа (како што и пумпаат по зградине) гравитација.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Затворен систем е фреонот, не се пумпа контра гравитација зошто колку што пумпаш толку и влечеш.

Мислам и општо спомињање на гравитација во систем кој постигнува баснословни притисоци и крева температура од 100 степена на течноста ти да се замараш со гравитација... а он може по упатство 50 метра нагоре да пумпа (како што и пумпаат по зградине) гравитација.
Ako mozi pojasnuvanje odnosno prasanje. Dali isto bi rabotele dve klimi postaveni na razlicno rastojanie ? Odnosno klima koja sto e postavena primer poniska od vnatresna edinica negde 3 metri I klima koja sto e na ista visina ili malce povisoka id vnatresnata. Jas kompresorot go svajkam kako el. Pumpa koja go pritiska ladilnoto sredstvo kako del od proces na vrajkanje vo tecnost. Dali pri takva postavenost ne bi se gubelo od performansite na kompresorot ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom