Најекономично греење и ладење

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Bidejki ima subvencii za peleti a rekoa deka i za klimi inverteri ke davaat ama me interesirase od koga dali od narednata grejna sezona.
Море дете, субвенциите за пелети ги измисли жмро оти имаа личен интерес у таа бранша, не од љубов кон македончето.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
@Che59 moze li nesto poveke da ni kazes za Mitsuto SF50 kako raboti...batali subvencii i nebitni muabeti.
Klima od 67.000 klima dali gi zadovoluva tvoite potrebi, kolkav prostor grees vo kukjata so nea i kako raboti....AutoFanot go biva ili prva vtora ? Kako ja rabotis so Fanot i Temperatura ?
Merisli potrosuvacka ili Temp na izduv?
Gledam max izduv i e 720m3....dali go koristi toj izduv SuperHigh na Auto?
Kako so defrosti i slicno....slusnavme deka si pored reka so golema vlaznost.
Spored tebe koi se pozitivni strani na klimava i realno dali i naogjas nekoja mana ?
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
@Che59 moze li nesto poveke da ni kazes za Mitsuto SF50 kako raboti...batali subvencii i nebitni muabeti.
Klima od 67.000 klima dali gi zadovoluva tvoite potrebi, kolkav prostor grees vo kukjata so nea i kako raboti....AutoFanot go biva ili prva vtora ? Kako ja rabotis so Fanot i Temperatura ?
Merisli potrosuvacka ili Temp na izduv?
Gledam max izduv i e 720m3....dali go koristi toj izduv SuperHigh na Auto?
Kako so defrosti i slicno....slusnavme deka si pored reka so golema vlaznost.
Spored tebe koi se pozitivni strani na klimava i realno dali i naogjas nekoja mana ?
Стрелец те замолив за одговор на неколку прашања, дали ќе најдеш време за одговор?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Би те замолил малку подетално да ни опишеш како работи Амберот-30.Како работи кога оди во дефрост. Дали ти си задоволен со овој модел. Во колкава и каква просторија е поставен? Воедно би те замолил за одговор: Дали Амбер_30 или Хансол-30? И зошто? Дали има Амбер-30 2,5kw и колку пари е? Стрелец однапред благодарен на одговорите?

Ova go gree Amberot u 90%....maliot Amber vo ednata spalna nema ni potreba da raboti ama sepak se pali vo 5:50 do 7....cel den sve ova go butka Amberot Nordic postaven vo dnevnata, rasporedot mi e dobar za greenje so klima zaradi hodnikot koj nema vrata i vodi prema spalnite pa klimava go butka cel stan.
Ne e ugasena od Noemvri....navecer ide na 21, preku den 24 ili 26....Broadlinkot go raboti toa so temperaturite i menuva.
Nema mnogu da izlazam ako recam klimava gree kako 5,5ka spakuvana vo 4KW model, ova ne e obicna 3,5ka i ne e za mali prostorii od 30m2.
Zadadena najcesto 23 ili 24 so daljinskoto postaveno na mesto obelezano so policata....na cirka 8m od klimata e preku 24. Zezok vozduh duva sekogas, bez 38c ne sum ja nacekal na izduv i toa bar 4ta na Fan, sto se 680m3.
Defrosti voopsto nema, mnooogu retko, ama voda ima bajagi, golem izmenuvac ima i ja sobira cela vlaga od nadvor, site gumici mi se izvadeni i curi dosta voda ako e vlazno(poslednive 2-3dena nema ic voda), ama nema beleenje nikakvo na izmenuvacot....imam samo eden defrost snimeno ama me mrzi da go zakacam baska i ne e celosen, samo koga e pobelena cela nadvoresna pravi defrost. Na ova vreme ic negasi, nadvoresnata e mnogu tifka , nema bucenje tropotanje i slicno....samo zui....zuenje kako osa da slusas.
Mozebi vnatresnata e poeftina ama toa e komprosmisot, nema shminki vo vnatresnata ama nadvoresnata e zverka. Ako zaladi ke ima sto da kaze i pokaze, sega za sega cel stan go gream so ednava, razlika u Temperatura ima ama pozadi se spalni pa 20 ili 21 e i normalno da bide tamu.
Ima i 2,5Kw model....1000den e poeftin.
 
Последно уредено:
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Здраво
Имам Gree Lomo LCLH 3.5 kw, имам мал проблем со исклучување и вклучување на климата пр: местам темп 20с за да се исклучи треба да постигни 25с, и повторно да се вклучи треба да падне температурата 19с. Има некое решение за ова, климата ја користам во спална.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@Che59 moze li nesto poveke da ni kazes za Mitsuto SF50 kako raboti...batali subvencii i nebitni muabeti.
Klima od 67.000 klima dali gi zadovoluva tvoite potrebi, kolkav prostor grees vo kukjata so nea i kako raboti....AutoFanot go biva ili prva vtora ? Kako ja rabotis so Fanot i Temperatura ?
Merisli potrosuvacka ili Temp na izduv?
Gledam max izduv i e 720m3....dali go koristi toj izduv SuperHigh na Auto?
Kako so defrosti i slicno....slusnavme deka si pored reka so golema vlaznost.
Spored tebe koi se pozitivni strani na klimava i realno dali i naogjas nekoja mana ?
Денеска ќе прави месец како почнав да го користам и попладне ќе извршам контролно читање на струјомерот и ќе донесуваме заклучоци.
Искрено ок е тоа како работи , не сум пробал аутофан го фурам у втора цело време , пософистициран е од Даикинот(за чудо), при дефростите не дува ладно и до сега најдолгиот дефрост му беше 6-7 мин.
Позитивно: Тивок , не иде често у дефрости (ама јас имам големи загуби од влезот па не е мерило оваа година) не очекувам да биде силно економичен, грее накај 50 м2 оставен на 24-25 степени дење 22-23 ноќе и ги постигнува углавно. Издув не сум мерел, немам саглам термометар а и време немам за анализирање баш ама од одоко ако го запнеш дува топло над 50 е сигурно, оти со тој термометарот дрвен за во соба го држев пред него за 3-4 мин го качи на максимум.
Мое субјективно мислење дека внатрешната му е мала за таа снага , требаше лани да го имам па да донесуваме заклучоци, оваа зима не е баш некој репер.
П.С. Ќе го оставам на аутофан овие денови и заедно со анализата за потрошувачка ќе пишам како се понаша во таа смисла.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.724
Поени од реакции
4.065
Sto se slucuva na forumov? Pocnavme li da se odnesuvame kako sto dolikuva na civilizirani ludje? Ili e ova nekoe "zatisje pred bura"?
Gleam poslednive stranici se bas onakvi kakvi sto i treba da bidat, polni so iskustva na korisnici so konkretni podatoci bas onaka kako sto i treba da bide. Znaci MOZE. Da prodolzime vo istiot ton, fali go tvoeto, nikoj ne ti zabranuva, no ne go plukaj ostanatoto, ne plukaj po niciie dostoinstvo.
Normalno nekoj ako me omalovazuva, a go gleas deka e polupismen za tehnicki raboti, procital nesto levo desno (ah toa google, wikipedia i sl), a ne prae razlika medju sila i snaga pa ti soli ovde pamet i go zaveduva narodecov. Poradi toa i jas MORAV da eksplodiram na nekolku pati. Ako se vodi VAKVA diskusija nikoj i nema potreba da se nervira sebe i drugite. Da prodolzime vaka so korisnicki iskustva .....
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Здраво
Имам Gree Lomo LCLH 3.5 kw, имам мал проблем со исклучување и вклучување на климата пр: местам темп 20с за да се исклучи треба да постигни 25с, и повторно да се вклучи треба да падне температурата 19с. Има некое решение за ова, климата ја користам во спална.
Дали со Темп копчето ги отчитуваш овие температури 25 и 19 или на твој термометар ?
Климата работи и се води по нејзини температурни сензори а не по вашите домашни термометри. Ако е зададеана 20 и исклучува на Темп копчето ке покаже 22 а не 25.
Temp.png
Кога со Темп ке дојдеш на оваа заокруженава позиција погледни во дисплејот и види што пишува(22 или 25 ?)...ако ти е зададена 20 ке исклучи на 22....за да повторно уклучи температурата треба да падне на 19. Затоа најдобро гледај да не ти качува брзо над 22...држи АутоФан(место фискна Фан брзина) и користи го IFeel-сензор во далечинското. Пробај го Темп копчето и без и СО вклучено IFeel, ке ти јави различна температура пошто се ралични сензори на различно место. Ако користиш IFeel даљинското постави го да глда према климата и да е што подалеку од неа и поставено на подлога-изолатор што нема да ја менува Т на даљинското.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
15
Поени од реакции
36
Немам направено некакви мерења на издув или со мерач за потрошна но еве тоа што можам да го увидам.

Сметка за струја за 03.12 - 03.01 , 8900 денари.

Канцелариски простор на приземје од 85м2 кој се грее 24h температура не пониска од 22ц
Mitsubishi SF50 i Gree Lomo LCLH 3.5kw.
( SF50 како еднаш што напоменав одлична клима но многу лоша модулација и тоа е причината што се одлучив после 3 години користење да одам со Грее Амбер Нордик 5.5,
без рачно менување на брзина климата не оди на повисока брзина и ако користам аутофан и 22с онда не постигнува температура повисока од 18с а продолжува да дува во 1-2 брзина,оди често во дефрост кога има голема влажност,температура околу 0 и магла но сметам и дека имам големи загуби на приземје, Грее Ломо одлична клима за тие пари нормално многу послаба од SF50 но одлично ја врши својата работа како помош на SF50)

Дневен престој 55м2 кој се грее од 15:00 до 00:00 температура 24с бидејќи климата лесно постигнува температура.
Gree Amber Nordik 5.5kw
(Дефрост не сум видел до сега а и не очекувам на овие температури , искрено ке кажам климата е ѕвер и како мој тест на температура од 0 степени на поставени 31с во дневниот престој постигна 28 степени без проблем , се осеќа голема разлика во висок издув во споредба со SF50 што нормално и е побучна, мислам дека за овој простор и јака 3.5kw би ми завршила работа бидејки на надворешна температура над 2-3 степени климата многу лесно постигнува и зададени 24-25степени и често исклучува, веќе кога е околу нула си работи константно во најмала брзина...

Поткровје 40м2 кое се користи како спална соба се грее 24h температура 18ц 08:00 - 22:00 , 22:00 - 08:00 20ц
Gree Lomo LCLH 3.5kw
(Оваа ми е втора LCLH која ја користам и за тие пари климата вреди многу.
Немам надворешна изолација освен внатрешна изолација на втори спрат каде што е Амберот 3см стиродур , поткровје одлично изолирано и на подот на сите три спрата има стиродур од 3см)

Толку можам да кажам без мерење или било какви математики.

Во главно сум задоволен од греењето со инвертери иако ми смета дувањето и бучавата која ја ствараат...
Имам поставено нови цевки за парно греење и во план сум за поставување надворешна изолација со што би почнал да размислувам и за топлотни пумпи...

Без одлична изолација несакам ни да помислам на Воздух-Вода или друго решение...
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Немам направено некакви мерења на издув или со мерач за потрошна но еве тоа што можам да го увидам.

Сметка за струја за 03.12 - 03.01 , 8900 денари.

Канцелариски простор на приземје од 85м2 кој се грее 24h температура не пониска од 22ц
Mitsubishi SF50 i Gree Lomo LCLH 3.5kw.
( SF50 како еднаш што напоменав одлична клима но многу лоша модулација и тоа е причината што се одлучив после 3 години користење да одам со Грее Амбер Нордик 5.5,
без рачно менување на брзина климата не оди на повисока брзина и ако користам аутофан и 22с онда не постигнува температура повисока од 18с а продолжува да дува во 1-2 брзина,оди често во дефрост кога има голема влажност,температура околу 0 и магла но сметам и дека имам големи загуби на приземје, Грее Ломо одлична клима за тие пари нормално многу послаба од SF50 но одлично ја врши својата работа како помош на SF50)

Дневен престој 55м2 кој се грее од 15:00 до 00:00 температура 24с бидејќи климата лесно постигнува температура.
Gree Amber Nordik 5.5kw
(Дефрост не сум видел до сега а и не очекувам на овие температури , искрено ке кажам климата е ѕвер и како мој тест на температура од 0 степени на поставени 31с во дневниот престој постигна 28 степени без проблем , се осеќа голема разлика во висок издув во споредба со SF50 што нормално и е побучна, мислам дека за овој простор и јака 3.5kw би ми завршила работа бидејки на надворешна температура над 2-3 степени климата многу лесно постигнува и зададени 24-25степени и често исклучува, веќе кога е околу нула си работи константно во најмала брзина...

Поткровје 40м2 кое се користи како спална соба се грее 24h температура 18ц 08:00 - 22:00 , 22:00 - 08:00 20ц
Gree Lomo LCLH 3.5kw
(Оваа ми е втора LCLH која ја користам и за тие пари климата вреди многу.
Немам надворешна изолација освен внатрешна изолација на втори спрат каде што е Амберот 3см стиродур , поткровје одлично изолирано и на подот на сите три спрата има стиродур од 3см)

Толку можам да кажам без мерење или било какви математики.

Во главно сум задоволен од греењето со инвертери иако ми смета дувањето и бучавата која ја ствараат...
Имам поставено нови цевки за парно греење и во план сум за поставување надворешна изолација со што би почнал да размислувам и за топлотни пумпи...

Без одлична изолација несакам ни да помислам на Воздух-Вода или друго решение...
Неколку страни назад ја имам постирано анализата која јас си ја правев за мене, за топлотни пумпи воздух-вода. Имам функционално подно греење и пак не ми фаќаше око есапот.
Реално кога веќе имаш толку клими за тоа можеш да размислуваш тек кога ќе им пројде рокот на климите, инаку е скапо задоволство.
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Na sto e poekonomicno za greenje parno na struja ili Klima invertor.100m2 sprat. Salon kupatilo.3 sobi I hodnik.
Ќе ти кажам лично искуство...
Од 25.11 до 25.12 го греев станот на парно на струја, ми стигна сметката 9600 денари.
Од 25.12 ставив инвертер и од тогаш го изгасив парното, и според досегашната математика сметката треба да ми стигне околу 4000 денари за периодот 25.12-25.01 (од 25.12 до вчера на полноќ имав потрошено вкупно за цел стан вака:
на скапа тарифа: 236 kw/h * 5.54 = 1310 + 18% = 1545 денари
на ефтина тарифа: 300 kw/h * 2.78 = 834 + 18% = 984 денари
вкупно околу 2500 денари досега... еве уште 1500 нека потрошам до 25.01 и ќе дојде околу 4000).
Значи пола и више е заштедата а температурата не беше повисока во периодот 25.12-25.01 туку нешто пониска веројатно споредено со 25.11-25.12.
Е сега, не ги греам истите простории (работната соба и купатилото се греат по систем "отвори врата повремено" а спалната со панелка), ама пробав да ги исклучам секако тие радијатори кога се греев на парното и пак трошокот не се намалуваше драстично.
Бидејќи изгледа климата ќе ја исплатам уште сезонава (ја платив околу 25.000 а месечната заштеда ми е повеќе од 5000 месечно) ништо чудно догодина да купам помоќна (5.5kw на пример) па ќе пробам да греам поголем дел од станот со неа, мислам дека згрешив со оваа односно дека е мала за просторот затоашто климата демек е предвидена за 35 m2, а јас греам 32.5m2 ама со висина на станот 2.80 метри, така да во m3 му иде повеќе од препорачано + отварам врата повремено да загреам некоја просторија дополнително.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Денеска ќе прави месец како почнав да го користам и попладне ќе извршам контролно читање на струјомерот и ќе донесуваме заклучоци.
Искрено ок е тоа како работи , не сум пробал аутофан го фурам у втора цело време , пософистициран е од Даикинот(за чудо), при дефростите не дува ладно и до сега најдолгиот дефрост му беше 6-7 мин.
Позитивно: Тивок , не иде често у дефрости (ама јас имам големи загуби од влезот па не е мерило оваа година) не очекувам да биде силно економичен, грее накај 50 м2 оставен на 24-25 степени дење 22-23 ноќе и ги постигнува углавно. Издув не сум мерел, немам саглам термометар а и време немам за анализирање баш ама од одоко ако го запнеш дува топло над 50 е сигурно, оти со тој термометарот дрвен за во соба го држев пред него за 3-4 мин го качи на максимум.
Мое субјективно мислење дека внатрешната му е мала за таа снага , требаше лани да го имам па да донесуваме заклучоци, оваа зима не е баш некој репер.
П.С. Ќе го оставам на аутофан овие денови и заедно со анализата за потрошувачка ќе пишам како се понаша во таа смисла.
Прв месец со 2 клими и повремено греалка( отприлика 50 кв на неа нека отпаднат)
Потрошени 1338 кв(695 скапа +642 ефтина) 60% од тоа оди на греење, значи 417 скапа + 385 ефтина, (417*6,54+385*3,28)=3990 денари.
На 15-20% помалку од моите првични предвидувања, што е резултат на благата зима.
Греани 63м2, што значи 63,33 денари месечно за греење по квадрат, просечна температура 24 степени.
Поделбата на потрошувачката оди вака:
Даикин 3,5 на кој просек му беше околу 0,4 кв*24*30= 288 кв , греалката 50 кв, на Mitsubishi SF50 остануваат 464 кв што во превод значи дека работел со просечни 0,644 кв/ч.
Поентата е што јас сум задоволен од првичниот резултат, знаејки ги минусите на просторот кој го греам.
Се надевам дека термичката дупка, наречена незаштитена влезна врата налето ќе ја санирам и ќе добијам барем на 10-15% подобри резултати;).
П.С. Од денеска ќе го пробам аутофанот, па за недела дена ќе имате известување какви се впечатоците.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420

Ova go gree Amberot u 90%....maliot Amber vo ednata spalna nema ni potreba da raboti ama sepak se pali vo 5:50 do 7....cel den sve ova go butka Amberot Nordic postaven vo dnevnata, rasporedot mi e dobar za greenje so klima zaradi hodnikot koj nema vrata i vodi prema spalnite pa klimava go butka cel stan.
Ne e ugasena od Noemvri....navecer ide na 21, preku den 24 ili 26....Broadlinkot go raboti toa so temperaturite i menuva.
Nema mnogu da izlazam ako recam klimava gree kako 5,5ka spakuvana vo 4KW model, ova ne e obicna 3,5ka i ne e za mali prostorii od 30m2.
Zadadena najcesto 23 ili 24 so daljinskoto postaveno na mesto obelezano so policata....na cirka 8m od klimata e preku 24. Zezok vozduh duva sekogas, bez 38c ne sum ja nacekal na izduv i toa bar 4ta na Fan, sto se 680m3.
Defrosti voopsto nema, mnooogu retko, ama voda ima bajagi, golem izmenuvac ima i ja sobira cela vlaga od nadvor, site gumici mi se izvadeni i curi dosta voda ako e vlazno(poslednive 2-3dena nema ic voda), ama nema beleenje nikakvo na izmenuvacot....imam samo eden defrost snimeno ama me mrzi da go zakacam baska i ne e celosen, samo koga e pobelena cela nadvoresna pravi defrost. Na ova vreme ic negasi, nadvoresnata e mnogu tifka , nema bucenje tropotanje i slicno....samo zui....zuenje kako osa da slusas.
Mozebi vnatresnata e poeftina ama toa e komprosmisot, nema shminki vo vnatresnata ama nadvoresnata e zverka. Ako zaladi ke ima sto da kaze i pokaze, sega za sega cel stan go gream so ednava, razlika u Temperatura ima ama pozadi se spalni pa 20 ili 21 e i normalno da bide tamu.
Ima i 2,5Kw model....1000den e poeftin.
Ти благодарам за одговорот. Доколку си во можност да направиш компарација помеѓу Амбер 30 и Хансол 30. Што би одбрал ти и зошто?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Ти благодарам за одговорот. Доколку си во можност да направиш компарација помеѓу Амбер 30 и Хансол 30. Што би одбрал ти и зошто?
Веќе сум одбрал и одлучил па имам Амбер -30....значи изборот веќе ми е направен, можеби не си во тек, Хансол -30 веќе и не се носи зашто Амберот -30 е појака машина со појак компресор. Со 3 надворешни ѕида како што можеш да видиш од сликата....без стиропор на фасада, сендвич зидов не држи многу па мислев дека ми треба некоја сигурна клима со 4КW и на -15 во таа дневна околу 40м2.
Добро би било да слушнеме нешто и за твојата Fujitsu LMCA што грее и како грее пошто ништо немаш споделено..само да незвучиш како реклама туку реално опиши ја.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom