Најекономично греење и ладење

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.089
Поени од реакции
1.195
Шокур ќе им е субвенција за инвертер во Галичник. Таму приоритетите на општината се други. Скопје се погуши од дрвава и приоритет се инвертери.
може нетреба во Галичник оти е чисто (но и тој што живее таму сака ефтино да се грее) а и не си ти позаслужен од него за да те субвенционираат тебе а не него,
но и те како треба поради загаденост и во: Тетово, Битола, Прилеп, Велес...
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
424
@micho73 според уставот сите граѓани се еднакви пред законот и пред институциите, ако се доделуваат било какви субвенции и за било што треба да важат за сите а не само за некој,
друго граѓаните на Скопје случајно да не плаќаат повисока стапка на данок или во другите градови да не не е загадено случајно?
еднаш засекогаш мора да се научиме дека долговите сите заеднички еден ден ќе треба да ги вратиме а придобивките сите не ги користиме.
Ова е се точно, ама ти настапуваш како граѓаните на Скопје да барале таков луд проект Ск 2014 и некои други задолжувања кои сите ќе ги враќаме. Ние као сме прашани па владата ни удоволува. Немој да забораваш дека во таа влада сигурно има претставници министри, пратеници,функционери и од твојот град, и тие ги аминувале ваквите проекти ; )
Следејќи го овој пример на град Скопје вие можете да поведете иницијатива за субвенции за инвертери кај вашите избрани советници кои седат во Собранието на вашата општина и видете што ќе се случи. И вашата општина собира даноци наплаќа кирии, наплаќа услуги, паркинг и си има свој буџет.
Место Аца Лукас или Чола за Нова Година на плоштад ете ти пари за субвенции за инвертери.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Мерката субвенција за Инвертери сватете дека е воведена како еколошка или поточно егзистенцијална за Скопјани како град со најголем проблем со загаденост на воздухот.
Втора забелешка
Ако акцијава се спроведе вистински и по принципот врати ќумбе-зимај клима, од претопеното железо на ќумбињата во топилница, градот Скопје може и во кјар да искочи на крајот :)
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
@Strelec, спореди ги двата амбера што ги имаш. Послабиот делува доста неимпресивно по спецификации, што пари беше земен?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
@Strelec, спореди ги двата амбера што ги имаш. Послабиот делува доста неимпресивно по спецификации, што пари беше земен?
Неимпресивно? Во кој смисол неимпресивно ?
https://www.youtube.com/watch?v=zWnAU23-Qs8
Помала потрошувачка на греење нема ни од Даисекаи да видиш, поимпресивно од тоа да грее со 180W потрошувачка немам видено ни од многу поскапи клими....климава секој денар си го има опрвдано, за мала просторија е топ, кај мене е во 9м2 поставена со секогаш отворена врата кон ходник како допуна на греењње а не за примарно греење.
И фали греач на тацна кој наскоро ке го вградам за да немам проблем ни во најладни зими.
Далеку е од основен модел, Фреон Р32, двореден изменувач, ЕЕВ вентил, WiFi, Ауто свинг и за лево-десно...све си има и кошташе 36к..за парите вреди музиката.
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Па гледам на хартија во се е послаб од Хансол-20, само 33kg, -15 , 680м3, помал COP, помала декларирана моќност за греење.... А цената претпоставувам повисока?
И Хансол спушта под 200W, на моменти за да не исклучи компресорот во топли денови. Тогаш млако дува, накај ладно.

Дали ви е разгледан и анализиран овој линк за Хансол?
http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=59656.0

Едит:
гледам си додал цена, 36к...
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Sekako deka toj Amber e poslab od Hansolot -20...prvo nema Sanyo twin kompresor....no vo vremeto na kupuvanje na Amberot bese takvo da Hansol -20 togas i nemase kaj nas, imase Hansol do -30 od 50.000den....taka da segasnava cena na Hansol ne ja mesaj so ceni od pred 12 meseci.
Analizata na testot od linkot ja imam i prostudirano a ne analizirano...bas me interesira tojata analiza na testot.
VTT testovite se mnoooooogu porazlicni od tie na Eurovent testovite
Site VTT testovi gi ima tuka pa moze i da gi sporedime ;)
https://www.scanoffice.fi/fi/tuotteet/tuoteryhmat/ilmalampopumput/raportit-ja-sertifikaatit/vttn-testiraportit
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Sekako deka toj Amber e poslab od Hansolot -20...prvo nema Sanyo twin kompresor....no vo vremeto na kupuvanje na Amberot bese takvo da Hansol -20 togas i nemase kaj nas, imase Hansol do -30 od 50.000den....taka da segasnava cena na Hansol ne ja mesaj so ceni od pred 12 meseci.
Analizata na testot od linkot ja imam i prostudirano a ne analizirano...bas me interesira tojata analiza na testot.
VTT testovite se mnoooooogu porazlicni od tie na Eurovent testovite
Site VTT testovi gi ima tuka pa moze i da gi sporedime ;)
https://www.scanoffice.fi/fi/tuotteet/tuoteryhmat/ilmalampopumput/raportit-ja-sertifikaatit/vttn-testiraportit
Interesni grafikoni i podatoci. Od ovie ako gi gledas najdobri klimi se od bosch i scanwarm. Bosch klima nikoj ne videl kako izgleda, nitu ovaa scanwarm kojznae so firma e.
Ovaa bosch e zver so isporacani 3kw od deklariranite 3.5kw na -20, i po grafikonive site drugi klimi moze voda da i nosat.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
На надворешната единица од мојот Hansol-20, oставено е празно место за количеството на фреон (испуштена информација). Другиве сопственици на Хансол да кажат како е кај нив? Колку фреон содржи уредов?
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
227
Поени од реакции
203
Tuka se slozuvam, izolacijata e taa so treba da bide na vrvot od prioritetite, bez dobra izolacija se drugo e gubenje na vreme i pari.[DOUBLEPOST=1513346205][/DOUBLEPOST]
ЗАКОН!!!!!!


Hehe, greska si, prasaj gi kolku im e ubavo sabajle koga im se skockani jajcata od ladno i koga trcaat ko blesavi da ja zapalat peckata uste po pigami. :V
A ako se saka, mnogu lesno moze da se resi situacijata, zakonska zabrana za greenje so tvrd ogreven materijal, koj ke tera inaet globa i kloca u gz pa nazad vo selata od kaj so dosle. Ako sakas da bides gradski zitel ke treba odnapred da si gi znaes pravilata na igra i so te ceka, da se pomiris so faktot deka nema greenje na drva, ke si baras care i toa e toa. Ako ne ti se sviga ko so rekov pravac u selo.
Ти очигледно никогаш не си се греел на дрва. Кога се гаси ќумбето одвечер се ставаат дрва за потпал и верувај ми многу побрзо ќе се загрееш него со ИНВЕРТЕР. Топлините неспоредливи во корист на дрвата. Почетна инвестиција за клима мин. 37.000 па јаче. Иди да видиш по селата сите се греат со дрва па не е загадено. Иди на нив шитни им инвертер од 50.000 ден. да ги згрее. Не се прави со сила глупав.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
ЗАКОН!!!!!!




Ти очигледно никогаш не си се греел на дрва. Кога се гаси ќумбето одвечер се ставаат дрва за потпал и верувај ми многу побрзо ќе се загрееш него со ИНВЕРТЕР. Топлините неспоредливи во корист на дрвата. Почетна инвестиција за клима мин. 37.000 па јаче. Иди да видиш по селата сите се греат со дрва па не е загадено. Иди на нив шитни им инвертер од 50.000 ден. да ги згрее. Не се прави со сила глупав.
E kako ne sum se greel na drva, koga odam na izlet vo planinski mesta, kaj dedo mi bog da go prosti na vremeto itn. Klimata gree nonstop na konstantna temperatura, nema ni da ti e zesko ni ladno, a kaj drvata em ke se potis denje koga lozis em vecer i sabajle ke se mrznes. Poveketo so se great na drva sabajle se smrznati kako kucinja, ova e fakt, da ne se lazeme. Ne znam kako moze so klima ladno da ti e sabajle edinstveno ako ja gasis navecer, a poso vecer e eftina struja treba da si aknat vo glava toa da go prais. Toplinata kaj peckite e onaka subjektivna, okolu peckata e i 50 stepeni, a prostorot se zagreva na 30 i kusur, e sega dali toa e dobro i na kogo taka mu odgovara toa e cista preferenca. Mene licno ne, poarno e klimata konstantni 23 da drzi denje i noke. Onie so imaat parno na drva so kotel vo poseben prostor namenet za nego isto ne se kuvaat na 30+ stepeni. Matematikata vekje ja napisav nekolku strani nazad, pri ovie ceni na drvata i strujata klimite se barem 30-40% poekonomicni za zatopluvanje nego drvata.
Vikas vo selata se greele na drva. Kako prvo selata prakticno se ispraznija, od pet kuki dali e naselena samo edna. Ne moze da prais sporedba so zagaduvanjeto vo Skopje, koga eve na primer Lisice kako najzagadeno e stisnato ko pod presa, kuka do kuka ogak do ogak, naselba lisice i gorno lisice se naseleni kolku 1000 sela zaedno. zamisli prazen kafic kaj so pusat dvajca trojca i istiot toj kafic nakrcan do daska i vnatre site so cigarata vo usta. Toa e sporedbata.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
дали знаеш дека и некој од најзатуцаното село во кое нема: вода, одвод, пат, амбуланта, аптека, продавница... дава дел од своите пари од плаќање на даноци (кои се исти како и за старите Скопјани) за финансирање на градот Скопје преку дотации на централната власт?
Nemam nisto protiv da se subvencioniraat klimi inverter vo cela mk a ne samo vo skopje no bidejki odlucile da bide samo vo skopje podobro nesto odkolku nisto.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
527
Поени од реакции
677
може нетреба во Галичник оти е чисто (но и тој што живее таму сака ефтино да се грее) а и не си ти позаслужен од него за да те субвенционираат тебе а не него,
но и те како треба поради загаденост и во: Тетово, Битола, Прилеп, Велес...
А ако донесат мерки со забрани и такви глупости тогаш да не важат за тој од галичник, нели?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Dali znae nekoj kade moze da se najdat novi klimi inverteri FUEGO ESPANA i dali FUEGO i FUEGO ESPANA se isti firmi ili razlicni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom