Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
UPDATE
Momentalno usis 24C, izduv 38C, nadvor -5.4C, vleče 640W od šteker, turbina vo treta najvisoka 550m3/h izleguva deka dava COP 4, učte podobro od včera, a toa bi trebelo po logikata na neštata da ne e taka.
Se uveruvam ušte poveće deka vaka računat COP e čisto samozalažuvanje, a tie što go koristat ovde na forumov treba da go svatat samo kako zabava, bidejći voopšto ne e verodostojno za donesuvanje na relevantni zaklučoci koja klima kakov COP ima. Zatoa si postoi EUROVENT i samo tie podatoci se verodostojni i upotreblivi za sporeduvanje.
Normalno i fabričkite testovi i tabeli, no za žal ne na site proizvoditeli....
Никој не вели дека домавент и еуровент е потполно исто :)
Ти си измерил за 5м они можи земаат просек од 3ч.мерење
Горе доле тука си некаде 2.5кв.со цоп 4.Ако само пола степен си грешил во мерењето на издув и усис разликата ќе биде 13(усис 24.5 издув37.5) Турбина место 550 поради прашина стави на 530
Потрошувачката рачунај ја со просек 680в.(пред дефрост после дефрост климата ќе троши повеќе)Земи во предвид дека -4 не е исто со -7 и ќе биде исто со еуровент:).Ти па не биди толку ситничар:)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Затоа друже јас снимам видеа од по 1 час а не само сличе секундарно кога климата има пик на перформанс!
И со вклучен дефрост имам едно видео... ко воли нек изволи....

Не велам дека моите мерења се поточни од тие на еуровент зашто навистина јас немам толку профи опрема и околина за да тестирам во домашни услови, ама не се до толку далеку како што пишал @tzlatko погоре.
И не НЕ се сложувам дека тоа што измерил еуровент е апсолутен максимум и климата во ниедна секунда од нејзината работа не може да даде подобри резултати.
But thats just me...
Dali ti se slozuvas ili ne si e tvoe, ama i jas ne se slozuvam deka toa sto ke se presmeta so formulata e pravata vistina.

Presmetuvas MOMENTALEN COP, znaci za toj daden moment, ne zemas vo predvid pred toa ili posle toa. Uste pa i nekoj si mnozat po X minuti/sekundi i opa e volku e za saat. I posle proizvoditelot ve laze be gledaj ja mojava 7ca ima A++++ a proizvoditeolot mi ja prodade kako A, znaci u start sme bolje od inzinierite sto se plateni da go napravat uredot. Zamisli kakva klima ke bese ako se soberevme od forumov da ja sklopime, pa Gree odma ke idese No.2 :D

Se slozuvam so toa deka vo daden moment klimata ke izvadi podobri performansi od Eurovent, ama zatoa i vo nekoi ke izvadi polosi i na kraj koga ke go fatis prosekot tocno e deka ke dojdes na nekoe ramniste okolu Euroventot znaci ne si bil mnogu daleku, ama ako samo si go zemes najdobriot rezultat i go pomnozis so vremenski interval za da presmetas kako tuka sto pravat e volku mi predalo za saat vreme e cista laga i nisto poveke od toa.


PS ne mi repliciraj jas ova pravam jas ona, toa koga strelco ke ti se smee na tvojot trud da go pisuvas. Nikade ne rekov deka ti gresno si izmeril, naprotiv ako gi zememe tvoite merenja ke dobieme daleku porealna slika za toa kako raboti LN vo tvojot prostor, ama golem del od clenovite tuka pisuvaat mojata imase vlez volku izlez onolku setirana na taa brzina sakas veruvaj sakas ne (nekoi duri ni slikice ne stavaat a sakaat da gi smetame nivnite merenja za relevantni)

PPS od druga strana gledas jas nit merenja stavam nit meram temperatura na vlez nit na izlez, ona sto go spodeluvam e deka mene mi e udobno na temperaturata na koja gream, imam ramnomerno raspredelena temperatura i trosam pomalku kilovati sporedeno so toa sto sum potrosil lani koga sum imal drug setap doma. Znaci mozam da kazam dali sum zadovolen ili ne, a za poveke od toa imaat institucii koi ke im izmerat kolku sto kako.
Lani samo fh35vghz bese staveno na MAX fan celo vreme od koga ja vkluciv do gasenje tamu nekade pocetokot na Maj, vo ladnoto urlase rabotese so puna parea. Godinava istata taa no so plus RW25VGHZ vo prostorot dvete na MAX FAN gi primetuvam deka ne sekogas duvaat so ista jacina znaci i pokraj toa sto baram MAX oni saltaat gore dole, sum gi videl i ednata da zgasi (pa duri i dvete sum gi videl da zgasat) zasto nivniot minimum bil poveke od togasnite zagubi (koj gi znae moze kineski mi se cim vaka rabotat) ama ona sto uste ne sum go videl da ima oscilacii pogolemi od 0.5 stepeni vo prostorot.
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
Шораиво го помина тестот.. Вчера -10 без проблем си топли и тоа добро топли, гајле нема, изолација немам, дефрост правеше на 2 часа, имаше и магла, сињак.
На пролет уште една ќе земам, за пари/перформанси/струја е најисплатлива од јапонциве.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
за пари/перформанси/струја е најисплатлива од јапонциве.
Gi pomina site ostanati vo toj cenoven rang vo tvojot prostor pri isti uslovi pred da go doneses zaklucokot taka?
Imas nesto posebni merenja grafikoni bilo sto za da pokazes deka ova sto go napisa e vistina?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Никој не вели дека домавент и еуровент е потполно исто :)
Ти си измерил за 5м они можи земаат просек од 3ч.мерење
Горе доле тука си некаде 2.5кв.со цоп 4.Ако само пола степен си грешил во мерењето на издув и усис разликата ќе биде 13(усис 24.5 издув37.5) Турбина место 550 поради прашина стави на 530
Потрошувачката рачунај ја со просек 680в.(пред дефрост после дефрост климата ќе троши повеќе)Земи во предвид дека -4 не е исто со -7 и ќе биде исто со еуровент:).Ти па не биди толку ситничар:)
Aman zaman, ušte će me ubediš i deka Tundrata ima Cop 4 na -5C, alo ne postoi takva klima na planetava pa ušte da košta 400e!!!!!
Автоматски споено мислење:

Шораиво го помина тестот.. Вчера -10 без проблем си топли и тоа добро топли, гајле нема, изолација немам, дефрост правеше на 2 часа, имаше и магла, сињак.
На пролет уште една ќе земам, за пари/перформанси/струја е најисплатлива од јапонциве.
Ne si realen, a jas i ti znaeme zošto e taka.
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
@tzlatko и јас тоа го размислував до некаде во право си. Бев на 3 места со иста клима како мојава и со послабиот модел исто видов. И даикин видов, панасоник, скапи модели.
Филмов бил мој, океј е климава.
Вие имате поголемо искуство од клими, јас прв пат користам клима годинава, така да, не ми замерувај :rolleyes:

Според мое искуство, монтажата подалеку од прозор, и за Шораиво во право е @filipinec 5 метри и повеќе цевка. Додуша истиве звуци ги имаше кај Даикин, што се зачудив, со 3 метри цевки, кога ќе работи на 500W некаде. Овие со повеќе плусови дали имаат некој дефрост додека работи незнам.

Бев кај еден другар Haier Tundra како твојата само 5 и полка. Се топли цела зима, нема изолација, пвц дограма, нема некоја забелешка, топ си ја брка работата. Простор некаде 30 квадрати.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
PPS od druga strana gledas jas nit merenja stavam nit meram temperatura na vlez nit na izlez, ona sto go spodeluvam e deka mene mi e udobno na temperaturata na koja gream, imam ramnomerno raspredelena temperatura i trosam pomalku kilovati sporedeno so toa sto sum potrosil lani koga sum imal drug setap doma. Znaci mozam da kazam dali sum zadovolen ili ne, a za poveke od toa imaat institucii koi ke im izmerat kolku sto kako.
Lani samo fh35vghz bese staveno na MAX fan celo vreme od koga ja vkluciv do gasenje tamu nekade pocetokot na Maj, vo ladnoto urlase rabotese so puna parea. Godinava istata taa no so plus RW25VGHZ vo prostorot dvete na MAX FAN gi primetuvam deka ne sekogas duvaat so ista jacina znaci i pokraj toa sto baram MAX oni saltaat gore dole, sum gi videl i ednata da zgasi (pa duri i dvete sum gi videl da zgasat) zasto nivniot minimum bil poveke od togasnite zagubi (koj gi znae moze kineski mi se cim vaka rabotat) ama ona sto uste ne sum go videl da ima oscilacii pogolemi od 0.5 stepeni vo prostorot.
Мене пак многу ми е поинтересно кога некој ќе сподели информации за климата како работи усис издув потрошувачка и на која надворешна Т.ако направи видео како златко со лн уште поинтересно.Дали тебе ти е топло или ладно дали си во куси ракави или џемпер тоа мене нема да ми помогне во избор на најекономично греење
Ако се пишува и тоа ама она другото ми помага повеќе.
Јас сум мислел сите митсу имаат фиксен фан како мојата
Еве сега од информацијава што ја сподели ќе знам дека и тоа не е така.Кај мене ако е на фиксен и ја постигнала Т.ќе исклучи и после кога ќе вклучи неколку секунди дува тивко и пак цепа до даске.

Еве пример од постот погоре од Филип знам само дека нему му било топло во неиз.простор а за климата ништо незнам и мене ова повеќе ми личи на реклама.
Па дури шораито било најисплатлива од сите клими
Ама ако е и реклама ама нека докаже
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Мене пак многу ми е поинтересно кога некој ќе сподели информации за климата како работи усис издув потрошувачка и на која надворешна Т.ако направи видео како златко со лн уште поинтересно.Дали тебе ти е топло или ладно дали си во куси ракави или џемпер тоа мене нема да ми помогне во избор на најекономично греење

Ако се пишува и тоа ама она другото ми помага повеќе.
Jas kompletno se slozuvam so tebe, deka tuka na forumov nikoj nema pokazano kako odredena klima rabota vo negoviot prostor osven @zlatko_ti412
Mojot komentar kon nego bese poveke zatoa sto vednas zema odbramben stav kako nego da go napadnav radi formulata, dodeka jas sosema drugi clenovi gi targetirav koi normalno sega ke se skrijat dok se ispisat novi 10-15 mislenja i posle pak ke iskocat so MOMENTALNITE merenja koi nikade ne gi pokazuvaat (ama oni izmerile)

Nemam potreba, a nit pa zelba da zemam milion senzori i gluposti za da si gi meram so nekoi na forumov za na kraj da pocnat i na toa da ti naogaat zamerki samo zasto se obiduvas da prikazes rabota na brend koi istite ne go prodavaat (i po avtomatizam da stanuvas nerelevanten), a pak od druga strana i da zemam da meram e dzabe koga uredive koi mi se doma ne se dostapni vo makedonija.
Еве пример од постот погоре од Филип знам само дека нему му било топло во неиз.простор а за климата ништо незнам и мене ова повеќе ми личи на реклама.
Па дури шораито било најисплатлива од сите клими
Ама ако е и реклама ама нека докаже
Zatoa i mu iskomentirav malku poveke lici na reklama kako ovaa e najdobra, bar da zemel da gi testira site pa da kaze.
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
46
Поени од реакции
59
Вчера тестирав на Vivax AEYIs максимална потрошувачка на струја на 30 степени поставена, ауто фен али си повлече 100% фен и на -6/-7 степени надворешна. 1900w беше едно 15 минути и се исушив после бањање и викам ајде доста е, мислам дека можеше и повеќе и подолго. Задоволен, на -7 успеа во собата да направи 28 степени и тоа пребрзо, а сигурно ќе одеше и до 32 степени, велам јас ќе грее навистина и на -30 :icon_lol:
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Aman zaman, ušte će me ubediš i deka Tundrata ima Cop 4 na -5C, alo ne postoi takva klima na planetava pa ušte da košta 400e!!!!!
Автоматски споено мислење:


Ne si realen, a jas i ti znaeme zošto e taka.
Ќе те убедам ами како си мислиш ти.. :)
Со формулата ориентационо
ќе знаеш дека климата на -4
ти одржувала Т.во собата со 2.3кв. И со тоа ќе си знаеш пдизајн на просторот на -4.
:)
Автоматски споено мислење:

Вчера тестирав на Vivax AEYIs максимална потрошувачка на струја на 30 степени поставена, ауто фен али си повлече 100% фен и на -6/-7 степени надворешна. 1900w беше едно 15 минути и се исушив после бањање и викам ајде доста е, мислам дека можеше и повеќе и подолго. Задоволен, на -7 успеа во собата да направи 28 степени и тоа пребрзо, а сигурно ќе одеше и до 32 степени, велам јас ќе грее навистина и на -30 :icon_lol:
Што стори топлење.. и после климава ја пушташ на ладење или си седиш во тие 28ц.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Deneska na mojava klma Toshiba Shorai 24btu i bese najladniot den,poladno duri i od vcerasniot den od kako e kupena.
Aj rekov pred spienje ja setirav na 28c vcera,so medium brzina od 3/5 co 900m3 izduv,da pumpa toplina na eftinata za utresniot den.
Evego utrovo rezultatot.
Bitola 23.01.2024 vo 5h i 30 min.
-Kaj klimatizerot na zadnata strana tempertura -11,6c nadvoresna temperatura,a na tel,kade -15c,kade -16c zavisi od aplikacijata
-Vlezna 28,1 vlez +- 0,2c zemen prosek
-Izlez 48,2 +- 0,3c zemen prosek
-Potrosuvacka 1840 w/h +- 20w/h zemen prosek.
-Ambientalna 24,4c
-DeltaT= 20,1c
-Izduv 900m3
(20.1x1.2x900)/3600=6,03KW prosek isporacuvase
6.03/1840 = 3,27COP
Situacijava bese sledena okolu 45 min a pri toa ne napravi nikakov DeFrost..
Posle ja namaliv na 1/5 brzina i ja setirav na 26c
Jas cenam deka ova cudo i na -15c bi isporacalo i 8kw toplina,zasto ostana uste rezerva vo nego.
Ako nekogas padne temperaturata uste ponisko pak ke napravam test.
Se nadevam deka mojov post ke mu pomogni na nekogo.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
abe coek ovde norlmalno za opsto dobro ke spodeli iskustvo vie odma napagjate raklama, nema sansi, dokazhi itn :)
I ti vnimavaj sto pisuvas i kako deka moze i za prodavac da te proglasat :)
Автоматски споено мислење:

Deneska na mojava klma Toshiba Shorai 24btu i bese najladniot den,poladno duri i od vcerasniot den od kako e kupena.
Aj rekov pred spienje ja setirav na 28c vcera,so medium brzina od 3/5 co 900m3 izduv,da pumpa toplina na eftinata za utresniot den.
Evego utrovo rezultatot.
Bitola 23.01.2024 vo 5h i 30 min.
-Kaj klimatizerot na zadnata strana tempertura -11,6c nadvoresna temperatura,a na tel,kade -15c,kade -16c zavisi od aplikacijata
-Vlezna 28,1 vlez +- 0,2c zemen prosek
-Izlez 48,2 +- 0,3c zemen prosek
-Potrosuvacka 1840 w/h +- 20w/h zemen prosek.
-Ambientalna 24,4c
-DeltaT= 20,1c
-Izduv 900m3
(20.1x1.2x900)/3600=6,03KW prosek isporacuvase
6.03/1840 = 3,27COP
Situacijava bese sledena okolu 45 min a pri toa ne napravi nikakov DeFrost..
Posle ja namaliv na 1/5 brzina i ja setirav na 26c
Jas cenam deka ova cudo i na -15c bi isporacalo i 8kw toplina,zasto ostana uste rezerva vo nego.
Ako nekogas padne temperaturata uste ponisko pak ke napravam test.
Se nadevam deka mojov post ke mu pomogni na nekogo.
Поим немаш што правиш друже филипинец, поим немаш. Си купил олкаво климиште за тој простор, за цел број поголемо па и уште во прва брзина се грееш. Нема греење со ниска брзина, НЕМА! Разбери веќе еднаш, РАЗБЕРИ!
:pos: :pos: :pos: :pos:
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
I ti vnimavaj sto pisuvas i kako deka moze i za prodavac da te proglasat :)
Автоматски споено мислење:


Поим немаш што правиш друже филипинец, поим немаш. Си купил олкаво климиште за тој простор, за цел број поголемо па и уште во прва брзина се грееш. Нема греење со ниска брзина, НЕМА! Разбери веќе еднаш, РАЗБЕРИ!
:pos: :pos: :pos: :pos:
Ova klimiste ke go skrotam poke od 90% od site 9btu galicki klimi na nasiot pazar. (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom