Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Стварно ништо не е изградено дури и со Чебрен изгледа ништо нема да биди. Се откажале грците а некои политичари тоа го претставија како успех за државата. Малце несватливо ми е.
Ако ништо не се гради и е така се пусто - тоа е успех.
Ако нешто се гради огромен проект- тоа е неуспех.
И зошто, дека грци биле.
Или пак ние ќе сме го граделе, ќе било национално државно :)
Ние како држава за 30 години ни проект немаме нацртано на хартија, тоа како се вика физибилити визибилити, не пак ќе сме го изграделе
Ако ние сакаме да бидеме држава и за нашите деца, и за нашите внуци…
Најголема глупост и предавство ќе биде да им го дадеме Чебрен и ХЕЦ Тиквеш на грците!
Глупост од епски размери оти не само што производството на струја ќе им го дадевме да печалат на наш грб и ресурси наредни 50 години, туку и водоснабдувањето на цел тиквешки регион ќе го загрозевме!
Или забораваш која е примарна задача на ХЕЦ Тиквеш?! Утре ќе им прдне, ќе речат нема вода за наводнување, ќе си ја чуваат за производство нив кога ќе им одговара!

А и Чебрен каков што е (како и сите останати хидро-централи) не е базен капацитет, туку ќе биде батерија!
Нас Чебрен реално и не ни е потребен! Бар не со сегашниве отепани капацитети!

Ни треба базен капацитет кој ќе ја замени РЕК и ќе ја држи цела мрежа на плеќи! Најмалку 1000MW/h капацитет!
А тоа ти е, или нова термо-централа(за која немаме наоѓалишта на јаглен! Ама битно на школо на лажеа колку ни била земјава богата со ресурси :tapp: )
Или нуклеарна централа (сами да се рокнеме :rolleyes:)
Или најреалната опција, гасна-централа, која па и немора да биде лоцирана на едно место, туку може со комбинирани постројки да се размести низ градовите по 200-300MW/h
Што пак значи дека треба да градиме истовремено 4-5 капацитети исто времено или еден по еден…
Немаме ни пари, ни поштени, ни стручни луѓе за тоа! Ни па за било која друга опција…

Така да, ќе ни прават политичарите соларни, ќе не крадат.. и ќе си продолжиме да си увезуваме струја како и секоја отепана афричка колонија. Што всушност и сме..
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Nema nikakvo namaluvajne od prethodno smetka suma za ulicno 184 ili 196mkd, sega bez potrosen Kwh, start e 420mkd.!
Kakvo namaluvajne na slikata pogore, site kw se na blok 1,i na evtina.od 500 na nad 800mkd,se kaci smetkata....potrosuvacite se isti...nema klimi,nema grealki itn...
Znaci nema poeftinuvajne ima samo + (ovie ke dojdi kako na berza kaci barel vednas +3mkd,/koga sleguva nema namaluvajne)
Ocekuvajte od 02 mesec pokacuvajne za 10% na se sto nie neophodno vo zivotot...
Да, истото го кажувам и јас, не ме разбра. За мачкање очи, едининечната цена по единечна мерка kw/h или се намалува за малку( прва група) или останува иста, а благодарение на константното додавање на нови давачки, вкупната цена на струјата се покачува. Во споредба со истиот период од 2022 година цената е повисока за 35-40%.
Автоматски споено мислење:

Eh, makedonceto e postojano kritizerski raspolozeno kon se. Jes da e se skapo, niski plati i nizok standard... ama strujata e edna od poeftinite raboti sprema toa kolku ima upotrebna vaznost. Pa jas nekade od m. April do poslednava smetka, plakam poveke za 3 tel. TV i internet otkolku za struja, (e sega januari ke bide nesto ponaku) se gree/ladi dobri 9-10 meseci vo godinata, se gotvi barem 6 dena vo nedelata, golemiot bojler sekoe pladne po 1-2 saati, ... . I kolku ne se vlozuvalo vo kapitalni objekti poslednive 40-tina godini, za cudo e sto strujata ne ni e poskapa. Inaku toa "najskapa ni e vo Evropa" i sl. izjavi, pa imate internet, videte kako e! Poskapi sme samo od Kosovo, Srbija, Bosna i uste 1-2 . Kaj nas prosecnata cena e cca 9 Evro centi, a gore na zapad 30-40 Ec. I vo Germanija sega od 01.01. im pposkape za 15-tina %.
Па и ти имаш интернет па види каква е ситуацијата со крајната цена, а не е лошо прво добро да прочиташ. Напишав регионот. А по твојата логика, водата треба со злато да ја плаќаме, дека нели, не само што има употребна вредност туку и живот значи. Без струја се живее ама без вода не.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Ако ние сакаме да бидеме држава и за нашите деца, и за нашите внуци…
Најголема глупост и предавство ќе биде да им го дадеме Чебрен и ХЕЦ Тиквеш на грците!
Глупост од епски размери оти не само што производството на струја ќе им го дадевме да печалат на наш грб и ресурси наредни 50 години, туку и водоснабдувањето на цел тиквешки регион ќе го загрозевме!
Или забораваш која е примарна задача на ХЕЦ Тиквеш?! Утре ќе им прдне, ќе речат нема вода за наводнување, ќе си ја чуваат за производство нив кога ќе им одговара!

А и Чебрен каков што е (како и сите останати хидро-централи) не е базен капацитет, туку ќе биде батерија!
Нас Чебрен реално и не ни е потребен! Бар не со сегашниве отепани капацитети!

Ни треба базен капацитет кој ќе ја замени РЕК и ќе ја држи цела мрежа на плеќи! Најмалку 1000MW/h капацитет!
А тоа ти е, или нова термо-централа(за која немаме наоѓалишта на јаглен! Ама битно на школо на лажеа колку ни била земјава богата со ресурси :tapp: )
Или нуклеарна централа (сами да се рокнеме :rolleyes:)
Или најреалната опција, гасна-централа, која па и немора да биде лоцирана на едно место, туку може со комбинирани постројки да се размести низ градовите по 200-300MW/h
Што пак значи дека треба да градиме истовремено 4-5 капацитети исто времено или еден по еден…
Немаме ни пари, ни поштени, ни стручни луѓе за тоа! Ни па за било која друга опција…

Така да, ќе ни прават политичарите соларни, ќе не крадат.. и ќе си продолжиме да си увезуваме струја како и секоја отепана афричка колонија. Што всушност и сме..
Eve nekolku fakti za koi se molči:
- ako branata na Čebren se napravi namesto 196m visoka 150m će košta upola poeftino, će proizvodi pomalku struja ama će si bide reverzibilna, nešto što Makedonija mora da ima i mesto da dademe 300 mil evra i Tikveš na grcite i nazad dobivame kolku što dava Tikveš (koja luda kombinacija), davame 500 mil evra i imame dve naši elektrani i dvojno poveće kapacitet od Tikveš
- postoi fizibiliti studija od 198 i nekoja god deka na 8 naši hidrocentrali može da se napravat akumulacii ili nad niv ili pod niv za da stanat site reverzibilni, a cenata e kolku za eden Čebren
- do 2028 mora dva bloka na TE Bitola da se zatvorat, no tretiot može da si raboti ušte 30 god kolku i e proceneto deka ima jaglen.
- nie klasična nuklearka ne ni možeme da gradime, nema reka što će go ladi reaktorot, ama sega počnuva nova generacija na mini nuklearki koi itekako se interesni.
Napomena:
Bez akumulacija na eftinata struja, koja normalno će ja ima vo izobilie od fotovoltaicite, so gradenje na reverzibilni hidroelektrani nie sme go krkale stapot i toa debelo, a najpoveće onie koi investiraat vo fotovoltaici i računaat deka će prodavaat struja.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
326
Поени од реакции
426
Да, истото го кажувам и јас, не ме разбра. За мачкање очи, едининечната цена по единечна мерка kw/h или се намалува за малку( прва група) или останува иста, а благодарение на константното додавање на нови давачки, вкупната цена на струјата се покачува. Во споредба со истиот период од 2022 година цената е повисока за 35-40%.
Автоматски споено мислење:


Па и ти имаш интернет па види каква е ситуацијата со крајната цена, а не е лошо прво добро да прочиташ. Напишав регионот. А по твојата логика, водата треба со злато да ја плаќаме, дека нели, не само што има употребна вредност туку и живот значи. Без струја се живее ама без вода не.
Dobro imas internet ama slabo citas, ili ke lupnes pa posle ke go branis stavot bez argumenti. Sto e region po tebe? Poeftini sme od Albanija, Crna gora, Grcija, Bugarija, Hrvatska Slovcenija ...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Eve nekolku fakti za koi se molči:
- ako branata na Čebren se napravi namesto 196m visoka 150m će košta upola poeftino, će proizvodi pomalku struja ama će si bide reverzibilna, nešto što Makedonija mora da ima i mesto da dademe 300 mil evra i Tikveš na grcite i nazad dobivame kolku što dava Tikveš (koja luda kombinacija), davame 500 mil evra i imame dve naši elektrani i dvojno poveće kapacitet od Tikveš
- postoi fizibiliti studija od 198 i nekoja god deka na 8 naši hidrocentrali može da se napravat akumulacii ili nad niv ili pod niv za da stanat site reverzibilni, a cenata e kolku za eden Čebren
- do 2028 mora dva bloka na TE Bitola da se zatvorat, no tretiot može da si raboti ušte 30 god kolku i e proceneto deka ima jaglen.
- nie klasična nuklearka ne ni možeme da gradime, nema reka što će go ladi reaktorot, ama sega počnuva nova generacija na mini nuklearki koi itekako se interesni.
Napomena:
Bez akumulacija na eftinata struja, koja normalno će ja ima vo izobilie od fotovoltaicite, so gradenje na reverzibilni hidroelektrani nie sme go krkale stapot i toa debelo, a najpoveće onie koi investiraat vo fotovoltaici i računaat deka će prodavaat struja.
Злате се е така како што викаш, ама и ти го забораваш фактот дека нас прво и прво ни треба р’бет на системот!
Базична (термо,гас, нуклеарна) централа која не само што ќе го замени РЕК (па макар и двата блока од три), туку и ќе ни ја намали зависноста од скапа увозна струја.
Чебрен ни во еден случај не може да биде тоа! Зошто да се фрлаат пари за хидро-централа за пеглање на напонот?!
Да, во некоја идеализирана иднина кога ќе имаме 1GW фотоволтаици, тогаш може! Ама тек тогаш!
Кој ти гарантира дека во следниве 5-10 години ќе се направат толку?!
Без субвенции од државава ниедна фотоволтаична не е профитабилна!
А ние како држава утре може да банкротираме или да се распаднеме!
Зошто само политичари и прљави бизнисмени инвестираат во тој бизнис?! (Па и добиваат мрсни субвенции?!)
Еве јас ќе ти кажам… зошто само така со политичка и прљава игра може да ја исплатат инвестицијата што побрзо(5-6 год) и да им остане златната кокошка! Мада и тоа време помина… (Анѓушот го фана со Грујо, другиве сдсовци нека дуваат у шупелка сега)
Јас искрено не гледам како воопшто би функционирал протекторатов утре-задутре, а не па за 10 години од сега!

Многу работи се закаснети, и генерално е предоцна сега за такви капитални инвестиции..
Да не беа тешките милиони по автопатиштата и таа црна дупка од пруга кон бугарија, може и можеше нешто да се направи…
Сега уште за нуклеарен реактор сме… уствари за тоа највеќе сме! Некој партиски пацов да ги измеша копчињата и да ја заврши приказнава for good!
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
216
Поени од реакции
294
Eve nekolku fakti za koi se molči:
- ako branata na Čebren se napravi namesto 196m visoka 150m će košta upola poeftino, će proizvodi pomalku struja ama će si bide reverzibilna, nešto što Makedonija mora da ima i mesto da dademe 300 mil evra i Tikveš na grcite i nazad dobivame kolku što dava Tikveš (koja luda kombinacija), davame 500 mil evra i imame dve naši elektrani i dvojno poveće kapacitet od Tikveš
- postoi fizibiliti studija od 198 i nekoja god deka na 8 naši hidrocentrali može da se napravat akumulacii ili nad niv ili pod niv za da stanat site reverzibilni, a cenata e kolku za eden Čebren
- do 2028 mora dva bloka na TE Bitola da se zatvorat, no tretiot može da si raboti ušte 30 god kolku i e proceneto deka ima jaglen.
- nie klasična nuklearka ne ni možeme da gradime, nema reka što će go ladi reaktorot, ama sega počnuva nova generacija na mini nuklearki koi itekako se interesni.
Napomena:
Bez akumulacija na eftinata struja, koja normalno će ja ima vo izobilie od fotovoltaicite, so gradenje na reverzibilni hidroelektrani nie sme go krkale stapot i toa debelo, a najpoveće onie koi investiraat vo fotovoltaici i računaat deka će prodavaat struja.
Нема доволно јаглен ни за РЕК Битола ни Осломеј. И тој јаглен што го има е неквалитетен, пола јаглен пола земја, и за да се компензира се користи повеќе мазут.
Нели исто почнавме да увезуваме јаглен од Грција и Косово.
Сето тоа допринесува цената на производство на струја да се доближи до берзанската цена на струја и во еден момент ќе биде поисплатливо да купуваме него да произведуваме. Како со ТЕЦ Неготино, незнам дали работи но велеа не било исплатливо.
А за хидроцентралите изгледа ќе ги слушаме политичарите како и до сега
"Чебрен и Галиште започнуваме со изградба овој мандат, вие само гласајте"
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
216
Поени од реакции
294
На муабетот за GREE да се пофалам дека се подновив со GREE CHANGE 18000btu 5.7KW На греење, 5.3 на ладење, точниот модел е GWH18KG-K3DNA6F и со неа планирам да греам простор од 50м2 во потоплите денови, на поладно ако ма потреба ке догревам со веке постоечкото парно на струја но не верувам дека повеке од 1 радијатор ке има потреба да пуштам. Ја земав преку познаници и монтер кој долги години ја работи оваа работа во позната фирма за климатизација и ми даде одлична цена чак поефтино и од други места каде истата беше 45000. Гаранција со печат директно од увозникот на истите. Одлично и експресно си ја завршива работата иако 80евра ме кошташе монтажата заради големината и местото за монтажа кое беше малку проблематично, ставија некои бели изолациски црева пластифицирани одозгора а не од оние црните што се ронат и ја вакумирава што е најбитно.Сеа за сеа работи одлично за втор ден како ја користам на ова топло време, за на поладно ке видам како ке се понаша. И овој модел е со SANYO компресор како што на претходните страни беше спомнато, тоа го имам проверено од сервисни упатства по нет.
Инаку на монтажа го прашав од GREE монтеров има на лагер покрај CHANGE и HANSOL и COZY за последниве стварно се изненадив дека има понуда у скопје.
Како се покажа климава?
Ја имаш уште, те служи?
Автоматски споено мислење:

Даикин како фирма лидер во климатизација (сите други копираат од Даикин)
Така е, се сложувам (y)
 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Што симптом е благо шиштење како вриење на надворешната?
 
Член од
16 април 2019
Мислења
374
Поени од реакции
524
Што симптом е благо шиштење како вриење на надворешната?

Najverovatno toa se slucuva koga klimata odi vo defrost vnatresnata ne duva prekinuva so rabota a pocnuva odmrznuvanje na nadvoresnata edinica od mraz i koga zavrsi defrostot klimata pocnuva da duva toplo vnatre a togas se slusa sistanje niz cevkite.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
216
Поени од реакции
294
Размислував за топлотна пумпа воздух-вода само за еден спрат на поткровје, па има некои работи што не ми се јасни можда некој ќе знае.
Значи сплит ТП за греење и ладење без интегриран бојлер.
Внатрешната има мали димензии и размислував да биде во кујна и потоа да се скрие во висачи кои ќе бидат до таван. Кујната има тераса па надворешната ќе биде на тераса. Само проблем е дали ќе може да виси на зид ради тоа што е 100кг тешка.
Двата приклучоци за цевките за фреон на внатрешната се наоѓаат на горната страна и до нив има уште еден приклучок chimney или оџак во превод.
Во упатството пишува дека според некои европски регулативи поради тоа што климата има големо количество на фреон ( 3.80кг ) доколку дојде до некаков квар да почне фреон да протекува ќе протекува низ тој оџак.И затоа од безбедносни причини треба да се стави цевка и да се спроведе надвор. Можеби ќе можи од истата дупка за цевките за фреон или ќе треба да се буши зидот поново.
Од долната страна на внатрешната се наоѓаат двете цевки за вода, влез и излез, и веднаш до нив има уште еден приклучок. За овој приклучок се вели дека е за одвод на вода. Значи внатре во внатрешната единица има сигурносни вентили кои доколку дојде до голем притисок до голема температура ќе избијат и ќе ја исфрлат вода. Слично како сигурносниот вентило на бојлерот во купатило. Потоа таа вода ќе истече низ долниот приклучок за одвод, што значи треба да се стави црево и да се буши зидот долу за да истекува водата надвор. Сето тоа повторно од безбедносни причини.
Значи има една цевка излез на топла вода и една цевка влез на изладена вода која се враќа на поново загревање, што значи може да се направи само едно затворено коло со една иста температура. Но што ако сакам да комбинирам, пример подно греење во дневна за кое не треба висока темоература и радијатор во спална за кој треба повисока температура? Тоа не би било изводливо.
Ајде да речеме ќе бидат секаде фенкојлери. Покрај цевките за вода најверојатно треба да се спроведе и струен кабел од централната внатрешна единица до секој фенкојлер за да може да комуницираат. И повторно не можеш пример сакам во дневна потопло а во спална поладно, температурата ќе биде иста на цел спрат. До секој фенкојлер ке треба струја, чистење на филтри за воздух... Па најверојатно кога е на ладење ќе ствара кондензација ќе треба да се ставаат на надворешни зидови како би можело да се буши за црево за одвод на конденз.
И еве тоа затворено коло да завршува во купатило, каде што и впрочем размислував да биде приклучокот до водовод за да се наполни системот со вода, пак не би можел да ставиш фенкојлер во купатило. Ќе мора радијатор... Можда е подобро да се оди на систем само греење и со нискотоплотни радијатори...
Не знам некако изгубив желба за ТП, подобро клима инвертер воздух-воздух и соларно греење на вода.
Мислење за проблематикава???
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
326
Поени од реакции
426
Prvin se bira potrebniot protok ili količina na voda, kabelot na kraj.
60 m potisna visina ne e za potcenuvanje ako sakaš na primer 1m3 na čas ....
60 m znači pritisok na potisnata strana od 6 bara ....
Posle ima pumpi za prečistena voda, za bistra voda so pesok, za matna voda, za fekalii....
Bitna e dlabočinata na vodata, bidejći pumpata se ladi so voda....
Biten e prečnikot na cevkata ( mislam deka min e 100mm) itn.
Eve ti prvo približuvanje


E da se pofalam (ne e bas za ovaa tema ama nema druga, a ima nekoi dopirni tocki :) konecno protece voda vo lozje. Stavena dobra italijanska pumpa, kabel 3x2.5 i se ostanato, i dava 85-90 l/min sto e cudno mnogu poradi dlabocinata od 50 metri. Ke bese steta da ne protece so ogled na goleminata na investicijata.
A majstori ko majstori ama toa ni e koga dobrite i postenite ni begaat, pumpata e na 50m i frla obilno voda (vo ovoj period koj se smeta za susen) a tie dupea do 60m, so ogled da 1 m busenje naplakaat po 90 E. Ne e cudo da bi imalo dovolno voda i na 45m. Ne se zalam, biten e rezultatot, ama za inf. ako nekoj dojde vo slicna sostojba da bara voda.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
216
Поени од реакции
294
E da se pofalam (ne e bas za ovaa tema ama nema druga, a ima nekoi dopirni tocki :) konecno protece voda vo lozje. Stavena dobra italijanska pumpa, kabel 3x2.5 i se ostanato, i dava 85-90 l/min sto e cudno mnogu poradi dlabocinata od 50 metri. Ke bese steta da ne protece so ogled na goleminata na investicijata.
A majstori ko majstori ama toa ni e koga dobrite i postenite ni begaat, pumpata e na 50m i frla obilno voda (vo ovoj period koj se smeta za susen) a tie dupea do 60m, so ogled da 1 m busenje naplakaat po 90 E. Ne e cudo da bi imalo dovolno voda i na 45m. Ne se zalam, biten e rezultatot, ama za inf. ako nekoj dojde vo slicna sostojba da bara voda.
А бушеше така од око или викна некој стручњак со бакарни жици да ти каже кај да бушиш?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
E da se pofalam (ne e bas za ovaa tema ama nema druga, a ima nekoi dopirni tocki :) konecno protece voda vo lozje. Stavena dobra italijanska pumpa, kabel 3x2.5 i se ostanato, i dava 85-90 l/min sto e cudno mnogu poradi dlabocinata od 50 metri. Ke bese steta da ne protece so ogled na goleminata na investicijata.
A majstori ko majstori ama toa ni e koga dobrite i postenite ni begaat, pumpata e na 50m i frla obilno voda (vo ovoj period koj se smeta za susen) a tie dupea do 60m, so ogled da 1 m busenje naplakaat po 90 E. Ne e cudo da bi imalo dovolno voda i na 45m. Ne se zalam, biten e rezultatot, ama za inf. ako nekoj dojde vo slicna sostojba da bara voda.
Baš prijatno me iznenadi so lozjevo. Skoro i nema lozja vo tetovsko, kako što i moeto go nema (patot za Šapka pomina preku nego), gi nema mnogu se kradeše na angro i poleka edno po edno stanuvaa placevi ili livadi. od niškata ne ostana ništo, koj staval vino pod kominje (tetovski način na vinarstvo, koj e skoro vo izumiranje) od nea znae kakvo vino se praveše.
Kaj ti e lozjevo, Baltepe ili Drenoec, kolku pruta što kako?
Bogami dosta pari si frlil sigurno i ti treba ovaa voda........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom