Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Ај и јас ничим изазван, да се умешам и расправава…
Тоа греење со 200-250w е изводливо само во добро изолирани простори што тешко губат топлина, па со така ниско модулирање(дување слабо и/или ладничко) може да одржува зададена Т без да биде непријатно за луѓето на 2-3-4 метра од климата.
Друго.. дека треба добра(скапа?!) клима, за тоа… па и не мора. Формулата за ефикасност е таа. На Златко ЛН ќе извади 7 коп, кинеска ќе извади 5 коп. На Злате ќе работи со 200w кинеската со 280-300w, ист издув и темп.
Хек, не сум сигурен ни ДМ кај мене дали ќе спушти под 300в!! Не е кинеска, како аргумент.

Ко воли, нек изволи…
Мене ништо од тоа не ми е wow.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Ај и јас ничим изазван, да се умешам и расправава…
Тоа греење со 200-250w е изводливо само во добро изолирани простори што тешко губат топлина, па со така ниско модулирање(дување слабо и/или ладничко) може да одржува зададена Т без да биде непријатно за луѓето на 2-3-4 метра од климата.
Друго.. дека треба добра(скапа?!) клима, за тоа… па и не мора. Формулата за ефикасност е таа. На Златко ЛН ќе извади 7 коп, кинеска ќе извади 5 коп. На Злате ќе работи со 200w кинеската со 280-300w, ист издув и темп.
Хек, не сум сигурен ни ДМ кај мене дали ќе спушти под 300в!! Не е кинеска, како аргумент.

Ко воли, нек изволи…
Мене ништо од тоа не ми е wow.
Taka e napolno se slozuvam.
Znaci ako nekoja klima dava isto kolicestvo na toplina so 280-300w/h potrosuvacka a druga klima so 200w/h potrosuvacka ,na taa klima sto dava so 280w-300w znaci ovaa e poefikasna za 40 do 50%.Napolno go pdrzuvam tvoeto mislenje.
Se slagam vo potpunost,znaci jas mesto da potrosam godisno za toplenje 3000KW ke si potosam 2000kW.
Konecno ja otkrivme Amerika.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Taka e napolno se slozuvam.
Znaci ako nekoja klima dava isto kolicestvo na toplina so 280-300w/h potrosuvacka a druga klima so 200w/h potrosuvacka ,na taa klima sto dava so 280w-300w znaci ovaa e poefikasna za 40 do 50%.Napolno go pdrzuvam tvoeto mislenje.
Se slagam vo potpunost,znaci jas mesto da potrosam godisno za toplenje 3000KW ke si potosam 2000kW.
Konecno ja otkrivme Amerika.
Ај ова што не оди буквално вака, не оди… туку ме изнасмеа да си ибеш векот :ROFLMAO:

ама еве ај да речеме дека е така! Без никакви варијабли, без ништо хипотетички…
Ти со скапа клима заштедуваш 1000kw во однос на мене со ефтина…
Со просечна цена од 5-6ден киловат, тоа ти се 5-6000ден по сезона…
Прашање за миљон долари?!
Колку децен.. пардон години ќе ти треба за да направиш поврат на таа инвестиција? :D

од мојава ДМ до ЛН, чисто да ти помогнам… 12 години!!
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Abe toj so moze da vozi mercedes ne racuna kolku ke dobie kolku ke izgubi… nego vozi i uziva :)))
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Ај ова што не оди буквално вака, не оди… туку ме изнасмеа да си ибеш векот :ROFLMAO:

ама еве ај да речеме дека е така! Без никакви варијабли, без ништо хипотетички…
Ти со скапа клима заштедуваш 1000kw во однос на мене со ефтина…
Со просечна цена од 5-6ден киловат, тоа ти се 5-6000ден по сезона…
Прашање за миљон долари?!
Колку децен.. пардон години ќе ти треба за да направиш поврат на таа инвестиција? :D

од мојава ДМ до ЛН, чисто да ти помогнам… 12 години!!
Zavisi od usloviite,kolku ke go iskoristis potencijalot na klimata vo odnos na prostorot.
Tvojata klima kaj mene ne brka rabota(treba pojaka)
Jas gi trosam tie vo prosek 2000KW,si sakam toplicko 23-25c.
Za deset godini stedam 10.000kw, i mi ostanuva klimata baksis.
Imam edna od 13 godini,zatoa garantiram ima kondicija uste za 13 godini,bez pad na performansi.
A za mali sporedni raboti ne se isplaka poskapa klima,za nekoja detska soba,ili spalna duri bi stavil i panelka,radijator,a za glavna klima vredi,kade sto ke go podnese glavniot teret,bas kako sto e slucaj kaj mene.
Sekoj si znae sto mu treba,i si ja znae matematikata.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Zavisi od usloviite,kolku ke go iskoristis potencijalot na klimata vo odnos na prostorot.
Tvojata klima kaj mene ne brka rabota(treba pojaka)
Jas gi trosam tie vo prosek 2000KW,si sakam toplicko 23-25c.
Za deset godini stedam 10.000kw, i mi ostanuva klimata baksis.
Imam edna od 13 godini,zatoa garantiram ima kondicija uste za 13 godini,bez pad na performansi.
A za mali sporedni raboti ne se isplaka poskapa klima,za nekoja detska soba,ili spalna duri bi stavil i panelka,radijator,a za glavna klima vredi,kade sto ke go podnese glavniot teret,bas kako sto e slucaj kaj mene.
Sekoj si znae sto mu treba,i si ja znae matematikata.
Погрешно се изразив… не станува збор за мене или тебе, за 3.5 вс 7ца!
Чисто хипотетички ги поставив работите, така бланко…
Скапа вс ефтина клима! Не мора ни кинеска да биде!
Чисто да видиме тие 1000kw на колку време ќе се отплатат.
Автоматски споено мислење:

Abe toj so moze da vozi mercedes ne racuna kolku ke dobie kolku ke izgubi… nego vozi i uziva :)))
Да не те разочарувам… сум работел у фабрика(Дрекслермаер) кај што правевме електрични инсталации за мерцедес!
За твое добро, се надевам не возиш Ц-класа W204, W205 ;)

Just don’t ask why :rolleyes:
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Погрешно се изразив… не станува збор за мене или тебе, за 3.5 вс 7ца!
Чисто хипотетички ги поставив работите, така бланко…
Скапа вс ефтина клима! Не мора ни кинеска да биде!
Чисто да видиме тие 1000kw на колку време ќе се отплатат.
Автоматски споено мислење:


Да не те разочарувам… сум работел у фабрика(Дрекслермаер) кај што правевме електрични инсталации за мерцедес!
За твое добро, се надевам не возиш Ц-класа W204, W205 ;)

Just don’t ask why :rolleyes:
Pa eve ako zemis mojava 90.000, denari druga ke zemis 60000 denari,razlika 30000 denari da recime 7 -ca
nekoj prosek na KWH po 7 denari za razlika od 30000 denari ti se 4500kwh ili 4,5 godini.i ke ti ostani podobrata klima,kako sto e mojot slucaj,eve neka se i 5 godini.
Jas si ja pram za sebe matematikata.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Погрешно се изразив… не станува збор за мене или тебе, за 3.5 вс 7ца!
Чисто хипотетички ги поставив работите, така бланко…
Скапа вс ефтина клима! Не мора ни кинеска да биде!
Чисто да видиме тие 1000kw на колку време ќе се отплатат.
Автоматски споено мислење:
Ако имаш пари скапа ако немаш пари евтина .Ако имаш добро изолиран објект и евтина ке ти брка работа
ако зимата е мека и евтина клима ке ти биде добра

Еве Митсу ФХ35ве вс Хаиер тундра 5-ка двете вклучени во исто време за лично моја евиденција вкупна потрошувачка па есапи
Тундра
20240102_234315.jpg


Митсу
20240102_234424.jpg


Митсу поставен во дневна 43 кв. Хаиер поставен во претсобје со две спални 36кв
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Ако имаш пари скапа ако немаш пари евтина .Ако имаш добро изолиран објект и евтина ке ти брка работа
ако зимата е мека и евтина клима ке ти биде добра

Еве Митсу ФХ35ве вс Хаиер тундра 5-ка двете вклучени во исто време за лично моја евиденција вкупна потрошувачка па есапи
Тундра
Прегледај го приврзокот 402861


Митсу
Прегледај го приврзокот 402862


Митсу поставен во дневна 43 кв. Хаиер поставен во претсобје со две спални 36кв
Се точно од збор до збор како кажа…
Туку овој дел не ми е јасен кај тебе. Преку претсобје грееш индиректно две спални?!
Тоа е нешто што не сум го препорачал никогаш!
Можда у пасивни куќи, кај што и онака температурата не паѓа и е изедначена… ај таму дали рингла, дали една клима… се ќе заврши работа.
А ти во немалтарена куќа!?
Ако фане студ, се плашам таа комбинација лошо ќе испадне.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
324
Поени од реакции
417
Кај сте болесниици? Имаше ли и некој инфаркт овие 3-4 дена без форумов? :) :tapp:
Автоматски споено мислење:

Околу модулацијата и нема толку голема наука како што ние овде ја напраивме. Штедењето на енергија не зависи од неа, туку од ефикасноста на климата изразена со глобални индекси(COP, SCOP...), а зависно од многу карактеристики на хардверот и софтверот. И тоа е тоа.
Модулацијата е битна само за конфорот на греење и само во одредени случаи, помала просторија вс капацитетот на климата и при мали температурни разлики надвор/внатре. На пр. ако во некој период Т загубите во просторот се мали, на пр. 200 Вч, а климата има минимум на 500, таквата ќе прави почести он/офф што доведува до поголеми варијации во внатрешната Т. Тоа е малку непријатно, но се е субјективно. На некој ќе му биде уште понепријатно да климата му дува 30-тина степени со 200 вч. и му прави промаја односно ладен воздух на 4-5 метри од неа, на друг ќе му сметаат честите он/офф. И тоа е, нема апсолутна вистина што е подобро (за разлика од ефикасноста) се зависи од субјективните потреби, навики и сл.
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Кај сте болесниици? Имаше ли и некој инфаркт овие 3-4 дена без форумов? :) :tapp:
Автоматски споено мислење:

Околу модулацијата и нема толку голема наука како што ние овде ја напраивме. Штедењето на енергија не зависи од неа, туку од ефикасноста на климата изразена со глобални индекси(COP, SCOP...), а зависно од многу карактеристики на хардверот и софтверот. И тоа е тоа.
Модулацијата е битна само за конфорот на греење и само во одредени случаи, помала просторија вс капацитетот на климата и при мали температурни разлики надвор/внатре. На пр. ако во некој период Т загубите во просторот се мали, на пр. 200 Вч, а климата има минимум на 500, таквата ќе прави почести он/офф што доведува до поголеми варијации во внатрешната Т. Тоа е малку непријатно, но се е субјективно. На некој ќе му биде уште понепријатно да климата му дува 30-тина степени со 200 вч. и му прави промаја односно ладен воздух на 4-5 метри од неа, на друг ќе му сметаат честите он/офф. И тоа е, нема апсолутна вистина што е подобро (за разлика од ефикасноста) се зависи од субјективните потреби, навики и сл.
Okolu modulacijata edna replika,mozda nema, a mozda i ima ustvari golema nauka, koja dali sakame ili nesakame da ja vidime i prifatime. Sekoja klima, posebno japonskite na koi ima skoro sekogas dostapni informacii kolku e minimum, kolku e nominala i kolku e maksimum na povlekuvanje na struja sprema oddadenata toplina, moze da se vidi edno pravilo deka kolku poveke raboti klimata pod nominala, sekogas copot e podobar.
Nominalnata vrednost e vrednosta spored koja se odreduva COP, odnosno ako e 1000w na oddadeni 3.800 w toplina ili okolu 13.000 btu, togas matematikata e deka klimata ima cop od 3.8.
Istata klima spored podatocita ako ima minimum od 250w, sekogas ima pogolem cop od 3.8 na taa potrosuvacka spored bilo koj proizvoditel i obicno e 5, odnosno so tie 250w ke oddava 1.250 w toplina ili 850btu kako pravilna merka.
I ako go analizirame maksimumot na povlecena i oddadena, sekogas copot ke bide pomal od tie 3.8 nominalni.
Zaklucokot e deka sekogas klimata e poefikasna dokolku raboti pod nominala, nesto za koe nema diskusija i site treba da se slozuvaat.
E sega po taa logika izleguva deka uopste ne e zanemarliva minimalnata potrosuvacka, bidejki mozda togas i se pravi najgolemata razlika vo potrosuvacka, pokraj drugoto.
A toa za SCOP e obicna demagogija, vetar i magla so se vika, nova nomenklatura koja prikriva i dava lazna slika za klimite, nema greska nekoj ke meri cela sezona potrosuvacka, batali toa.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Okolu modulacijata edna replika,mozda nema, a mozda i ima ustvari golema nauka, koja dali sakame ili nesakame da ja vidime i prifatime. Sekoja klima, posebno japonskite na koi ima skoro sekogas dostapni informacii kolku e minimum, kolku e nominala i kolku e maksimum na povlekuvanje na struja sprema oddadenata toplina, moze da se vidi edno pravilo deka kolku poveke raboti klimata pod nominala, sekogas copot e podobar.
Nominalnata vrednost e vrednosta spored koja se odreduva COP, odnosno ako e 1000w na oddadeni 3.800 w toplina ili okolu 13.000 btu, togas matematikata e deka klimata ima cop od 3.8.
Istata klima spored podatocita ako ima minimum od 250w, sekogas ima pogolem cop od 3.8 na taa potrosuvacka spored bilo koj proizvoditel i obicno e 5, odnosno so tie 250w ke oddava 1.250 w toplina ili 850btu kako pravilna merka.
I ako go analizirame maksimumot na povlecena i oddadena, sekogas copot ke bide pomal od tie 3.8 nominalni.
Zaklucokot e deka sekogas klimata e poefikasna dokolku raboti pod nominala, nesto za koe nema diskusija i site treba da se slozuvaat.
E sega po taa logika izleguva deka uopste ne e zanemarliva minimalnata potrosuvacka, bidejki mozda togas i se pravi najgolemata razlika vo potrosuvacka, pokraj drugoto.
A toa za SCOP e obicna demagogija, vetar i magla so se vika, nova nomenklatura koja prikriva i dava lazna slika za klimite, nema greska nekoj ke meri cela sezona potrosuvacka, batali toa.
Не е баш така црно-бело како што кажуваш..
Точно, секогаш климата ќе има поголем коп кога работи под номинала, ама па и не е нешто вау разлика. Ете и во твојот пример кажа, место 3.8 ќе има коп 5, разлика само 1.2! На 250w кога ќе одземеш 50w за вентилатори, крилца ова-она… ти останува да рачунаш коп на 200w или 1000 ќе добиеш, а не 1250. Ме сфаќаш што сакам да ти кажам?
На номинала или максимум, тие 30-50 или колку и да се вати се занемарливи, ама на минимум го кварат просекот од подобриот коп, па на крај и не е нешто огромна разлика.

А за СКОП-от си баш скроз грешка!
Математички модел какви што има илјадници за све е свашта. Така и за климите со ЕУ регулатива е утврден тој модел, кој прилично точно отсликува перформанси и ефикасност на една клима во трите климатски зони.
Во УСА имаат друга регулатива, и дури 8-9 климатски зони! (Рчунај од Аљаска до Флорида) И за нивните услови, нивниот модел е поточен од европскиот!
Должност на секој производител е да го вкалкулира перформансот на климата, да ги внесе варијаблите, и равенката ќе даде прилично точен резултат. Никој нема да мери во пракса, се зимаат саати на неколку температури и така се добива сезонскиот коп.
За простата раја има дури и буква А со плувчиња. Битно, не е демагогија туку наука и регулатива.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
A toa za SCOP e obicna demagogija, vetar i magla so se vika, nova nomenklatura koja prikriva i dava lazna slika za klimite, nema greska nekoj ke meri cela sezona potrosuvacka, batali toa.
Najdobrata i recenica i zaklucok od covek koj dobro ja poznava temava i napolno se slozuvam so tebe.
Filozofiranja okolu SKOP ima ,ama covek sto dobro ja poznava temava vaka razmisluva.Bravo....(y)
Ajde samo da dopolnam i da objasnam zosto go poddrzuvam ova sto si go napisal,a so toa da gi nateram i drugite malce da pocnat da razmisluvaat od drug agol na gedna tocka.
Pak ke ja postiram tabelate od Toshiba od koj moze dosta da se nauci za klimatizerive i za toj famozen SKOP
Na tabelve e zabelezite deka pri ista klasa na proizvodi od ista marka imame razlicni SKOP vrednosti od A+ za 24btu pa A++ za 18 i 22 i ostnatite se so A+++ klasa.
I sega covek na prv pogled normalno ke si rece deka najekonomicni se klimatizerite so e A+++.
No ako ubavo gi analizirate i sporedite ke zabelezite deka klimatizerot od 24btu so A+ ima najdobri COP vrednosti na tempertura od 7c so ostanatite klimatizeri koga bi davale ista Toplinska mok,no COP im e sekogas polab od onoj na klimatizerot so A+ klasa.
Duri da go sporedite i klimatizerot od povisokata klasa Toshiba Daisekai od 16 btu iako ima ipoveke plusoj nisto ne e poekonomicna od ovaa so A+ klasa od 24 btu.
SKOP ednostavno sluzi da se prodaj muda za bubrezi.
Ama na 99% i poveke ova nema da mu bide jasho.
Pa prodolzite da veruvate vo toj precenet SKOP,koj ne e nisto sem prodavanje na magla.
Ke ispadene deka edna Hisens so A+++ ili Vivaks so A+++ se poekonomicni od edna Toshiba Sorai od 24btu so A+.
Samo pagajte vo tie zamki so SKOP ovi.
Istrazuvajte malce,ne veruvajte na se sto ke vi bide servirano,preku SKOP vrednosi.
Na drugo mesto lezi zajakot.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Najdobrata i recenica i zaklucok od covek koj dobro ja poznava temava i napolno se slozuvam so tebe.
Filozofiranja okolu SKOP ima ,ama covek sto dobro ja poznava temava vaka razmisluva.Bravo....(y)
Ajde samo da dopolnam i da objasnam zosto go poddrzuvam ova sto si go napisal,a so toa da gi nateram i drugite malce da pocnat da razmisluvaat od drug agol na gedna tocka.
Pak ke ja postiram tabelate od Toshiba od koj moze dosta da se nauci za klimatizerive i za toj famozen SKOP
Na tabelve e zabelezite deka pri ista klasa na proizvodi od ista marka imame razlicni SKOP vrednosti od A+ za 24btu pa A++ za 18 i 22 i ostnatite se so A+++ klasa.
I sega covek na prv pogled normalno ke si rece deka najekonomicni se klimatizerite so e A+++.
No ako ubavo gi analizirate i sporedite ke zabelezite deka klimatizerot od 24btu so A+ ima najdobri COP vrednosti na tempertura od 7c so ostanatite klimatizeri koga bi davale ista Toplinska mok,no COP im e sekogas polab od onoj na klimatizerot so A+ klasa.
Duri da go sporedite i klimatizerot od povisokata klasa Toshiba Daisekai od 16 btu iako ima ipoveke plusoj nisto ne e poekonomicna od ovaa so A+ klasa od 24 btu.
SKOP ednostavno sluzi da se prodaj muda za bubrezi.
Ama na 99% i poveke ova nema da mu bide jasho.
Pa prodolzite da veruvate vo toj precenet SKOP,koj ne e nisto sem prodavanje na magla.
Ke ispadene deka edna Hisens so A+++ ili Vivaks so A+++ se poekonomicni od edna Toshiba Sorai od 24btu so A+.
Samo pagajte vo tie zamki so SKOP ovi.
Istrazuvajte malce,ne veruvajte na se sto ke vi bide servirano,preku SKOP vrednosi.
Na drugo mesto lezi zajakot.
SCOP e najobicna prevara.
Narodot gi gleda plusovite i vlece zaklucok za ekonomicnosta.
Najlosoto u cela situacija e sto zaradi tie plusovi obicno se zema poslabata edinica koja e demek so poveke plusovi i potoa nema dovolno sila da zgree i eto tragedija, ne cini greenje so klima ili celo vreme e u defrost ili trosi mnogu struja.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Najdobrata i recenica i zaklucok od covek koj dobro ja poznava temava i napolno se slozuvam so tebe.
Filozofiranja okolu SKOP ima ,ama covek sto dobro ja poznava temava vaka razmisluva.Bravo....(y)
Ajde samo da dopolnam i da objasnam zosto go poddrzuvam ova sto si go napisal,a so toa da gi nateram i drugite malce da pocnat da razmisluvaat od drug agol na gedna tocka.
Pak ke ja postiram tabelate od Toshiba od koj moze dosta da se nauci za klimatizerive i za toj famozen SKOP
Na tabelve e zabelezite deka pri ista klasa na proizvodi od ista marka imame razlicni SKOP vrednosti od A+ za 24btu pa A++ za 18 i 22 i ostnatite se so A+++ klasa.
I sega covek na prv pogled normalno ke si rece deka najekonomicni se klimatizerite so e A+++.
No ako ubavo gi analizirate i sporedite ke zabelezite deka klimatizerot od 24btu so A+ ima najdobri COP vrednosti na tempertura od 7c so ostanatite klimatizeri koga bi davale ista Toplinska mok,no COP im e sekogas polab od onoj na klimatizerot so A+ klasa.
Duri da go sporedite i klimatizerot od povisokata klasa Toshiba Daisekai od 16 btu iako ima ipoveke plusoj nisto ne e poekonomicna od ovaa so A+ klasa od 24 btu.
SKOP ednostavno sluzi da se prodaj muda za bubrezi.
Ama na 99% i poveke ova nema da mu bide jasho.
Pa prodolzite da veruvate vo toj precenet SKOP,koj ne e nisto sem prodavanje na magla.
Ke ispadene deka edna Hisens so A+++ ili Vivaks so A+++ se poekonomicni od edna Toshiba Sorai od 24btu so A+.
Samo pagajte vo tie zamki so SKOP ovi.
Istrazuvajte malce,ne veruvajte na se sto ke vi bide servirano,preku SKOP vrednosi.
Na drugo mesto lezi zajakot.
Филипинец, сега испаѓа дека ти ја откри Америка :rolleyes:
Нормално дека една 5.5ка ќе има подобар коп на некоја зададена (ниска) јачина наспрем 3.5ка, и пропорционално 7ца ќе има подобар коп од 5.5 на иста таква јачина. Под ова јачина подразбирам предадена топлина…
Нема ништо чудно во ова… поголеми изменувачи, поголеми компресори кои вртат пониско итн итн.
Ако бараш 1.5kw од 3.5ка на +7 тогаш таа клима работи на 45% капацитет, и нормално дека ќе потроши повеќе од 5.5ка која за истиот 1.5kw ќе работи на 25% капацитет.
Како само ова го поврза со сезонскиот коп не ми е јасно? :toe:
Што толку ве бунат тие А плусови, исто не ми е јасно?!

И за крај, ај едно провокативно прашање!
Да го свртиме твојот пример обратно, и да побараме максимум снага на -7ц! Може? Да видиме кој ќе има подобар коп, една 7ца или две 3.5ки!
Повелеле…
 

Kajgana Shop

На врв Bottom