Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.900
Поени од реакции
6.195
Поради тоа што климава речиси и да не ја користам на ладење, се одлучив да ја спуштам ниско на некои 40 сm од подот. Не се споредува комфорот кога беше поставена горе и сега. Се работи за Midea 3.5 kw.
I koja e razlikata?
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Žal mi e za site onie što će se razočaraat koga će vidat deka ne sleguva pod 550W, a i žal mi e za tebe koga će udri minus a tebe vo nemalterisan objekt ti fali freon.
A da kažeš kvadratura, T nadvor vnatre nešto?
Автоматски споено мислење:
Од ова што си го напишал заклучив дека првото видео не си го изгледал до крај каде е прикажана температура на издув и постигната температура
37-38ц на издув со потрошувачка околу 300в мислам не е лошо за клима од 38000д не знам како заклучи дека и фали фреон
Ме интересира дали ти си ја измерил твојата со колку модулира или се водиш према литературата?
Мене немој да ме жалиш 5-6 години се греам на клими. И не знам зошто би се разочарале другите ако им исклучи на 500в не е тоа проблем
постигнала температура и исклучила ,Проблем е ако климата неможе да постигне зададена температура се мачи паѓа во дефрости троши а не грее
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Од ова што си го напишал заклучив дека првото видео не си го изгледал до крај каде е прикажана температура на издув и постигната температура
37-38ц на издув со потрошувачка околу 300в мислам не е лошо за клима од 38000д не знам како заклучи дека и фали фреон
Ме интересира дали ти си ја измерил твојата со колку модулира или се водиш према литературата?
Мене немој да ме жалиш 5-6 години се греам на клими. И не знам зошто би се разочарале другите ако им исклучи на 500в не е тоа проблем
постигнала температура и исклучила ,Проблем е ако климата неможе да постигне зададена температура се мачи паѓа во дефрости троши а не грее
Ti kako da si padnat od Mars, si čital li nazad, možebi ima 200 posta za mojava Tundra, a ti prašuvaš dali sum merel potrošuvačka!
Site kineski klimi imaat podatoci za min modulacija prenadlaseno malku, edinstveno Haier e tuka nekade. Za mojava pišuva 400W min, četiri zimi ja meram, a merači imam celi 12 godini unazad i nikogaš ne slegla pod 420W, nitu mene nitu na nikogo drug po forumive što gi pratam.
I sega se pojavi ti i me uveruvaš vo nešto što ne e možno.....
Tvojata e pogolema i za nea stoi min 500W, a tebe ti sleguva na 300W.
I sega što treba jas da zaklučam, edinstven možen odgovor e deka ti istekuva poleka freon. Ako e taka togaš će počne da raboti i na 100W, koga će zaladi poveće će nemože da zagreva, pa će se setiš što pišuvaše Zlatko ovde na forumov.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
374
Поени од реакции
524
Ti kako da si padnat od Mars, si čital li nazad, možebi ima 200 posta za mojava Tundra, a ti prašuvaš dali sum merel potrošuvačka!
Site kineski klimi imaat podatoci za min modulacija prenadlaseno malku, edinstveno Haier e tuka nekade. Za mojava pišuva 400W min, četiri zimi ja meram, a merači imam celi 12 godini unazad i nikogaš ne slegla pod 420W, nitu mene nitu na nikogo drug po forumive što gi pratam.
I sega se pojavi ti i me uveruvaš vo nešto što ne e možno.....
Tvojata e pogolema i za nea stoi min 500W, a tebe ti sleguva na 300W.
I sega što treba jas da zaklučam, edinstven možen odgovor e deka ti istekuva poleka freon. Ako e taka togaš će počne da raboti i na 100W, koga će zaladi poveće će nemože da zagreva, pa će se setiš što pišuvaše Zlatko ovde na forumov.


I sega sto da pravime ako ti ne veruvas vo videoto eve deckoto ubavo si snimal si stavil video a ti toa pa toa ne sleguva pa ne sleguva ispod 500w ama eve i jas i drugi gledame deka sleguva a ti ne si toj da mu kazuvas da si izmalterira zidove sekoj si znae do kade mu se moznostite .
Ama vazno klimava od 5.5 kw raboti so 350w i ima topol izduv znaci ok e klimata .
Mozebi e montaza hahahaha
Stonda kazam za mojava pisuva od 350-4200 a ne sleguva ispod 900w ama vo test mod si raboti perfektno vo prelazniot period od 350 w
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Daleku e od Parapetna ama ako mu brka rabota zoshto da ne.
Зошто далеку од парапетна?! Нешто посебни да не се тие?!
Освен опцијата да му дува нагоре, што секако се користи само за ладење, а човекот си кажа не му треба… апсолутно еднаква е со парапетна на греење!
Јас би рекол дека со крилцето има и подобри можности за подесување него ли повеќето парапетни што не ни имаат свинг!
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Зошто далеку од парапетна?! Нешто посебни да не се тие?!
Освен опцијата да му дува нагоре, што секако се користи само за ладење, а човекот си кажа не му треба… апсолутно еднаква е со парапетна на греење!
Јас би рекол дека со крилцето има и подобри можности за подесување него ли повеќето парапетни што не ни имаат свинг!
Точно. Од А до Ш.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.963
Поени од реакции
6.195
Зошто далеку од парапетна?! Нешто посебни да не се тие?!
Освен опцијата да му дува нагоре, што секако се користи само за ладење, а човекот си кажа не му треба… апсолутно еднаква е со парапетна на греење!
Јас би рекол дека со крилцето има и подобри можности за подесување него ли повеќето парапетни што не ни имаат свинг!
Ama modulacija od 300wati moze da sonuva, ovaa pod 1kw nema da spusti nikad.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Ama modulacija od 300wati moze da sonuva, ovaa pod 1kw nema da spusti nikad.
Прво, нема врска ова…. Ако си модулирала горе со 300, ќе си модулира и доле, само 2-3 степена пониско наместена за иста Т на просторот.
Второ, еве и да речеме хипотетички дека климата ќе изгуби модулација и ќе пали-гаси на 400-500w.
Знаеш дека на оваа позиција доле, апсолутно нема да смета?!

Многу предности имаат парапетните на греење, затоа и масно ги наплаќаат производителите.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
220
Поени од реакции
297
Stonda kazam za mojava pisuva od 350-4200 a ne sleguva ispod 900w ama vo test mod si raboti perfektno vo prelazniot period od 350 w
Значи за Грее климите да работат малку покултурно во прелазниот период користите тест мод? И како функционира тоа? Веројатно има некоја комбинација од дугмиња на дајлинското за да се активира. Па ќе почне да тестира меѓутоа тоа тестирање неможе да трае вечно. После извесно време нели ќе заврши, се е ОК со тестирањето не е пронајден проблем се враќа на нормала.
И што после пак ќе активираш поново тест? Цело време со дајлинското враце за да заштедиш некој ват
 
Член од
16 април 2019
Мислења
374
Поени од реакции
524
Значи за Грее климите да работат малку покултурно во прелазниот период користите тест мод? И како функционира тоа? Веројатно има некоја комбинација од дугмиња на дајлинското за да се активира. Па ќе почне да тестира меѓутоа тоа тестирање неможе да трае вечно. После извесно време нели ќе заврши, се е ОК со тестирањето не е пронајден проблем се враќа на нормала.
И што после пак ќе активираш поново тест? Цело време со дајлинското враце за да заштедиш некој ват
Si vklucis test mod i si tera denje noke so taa ista potrosuvacka ni se isklucuva ne pravi on off ni nisto za preodniot period e super so 350w ima i so 500w da raboti i toa e super e kako e fanato poladnoto vreme si e pustam kako sto treba da raboti i ne isklucuva i si tera so okolu 1000w ako padnat eptem minusni ode i do 1200w klimata e 7.5 kw za prostor od 80 kvadrata iscel prostor a jas e koristam vo kujna trpezarija i dnevna od 50 kbadrata otvorena edna vrata i edna dvokrilna vrata se gree hodnik i dve detski sobi i ispaga 80 kvadrati ednata spalna i kupatilo ne gi gream.
Inaku tinkako so tvojot daikin nemas spodeleno kako trosi zadovolen li si od nea.
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Ama modulacija od 300wati moze da sonuva, ovaa pod 1kw nema da spusti nikad.
Постов го поставив да споделам искуство, не да сонувам модулации и разни глупости. Имам впечаток дека климава подобро работи сега него претходно. Ова е мое лично искуство, ако сакаш да сонуваш модулација од 300 и помалку вати сонувај не те спречува никој. Секако на крај на месец ЕВН кажува дали си сонил добар или лош сон.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.278
Поени од реакции
3.652
Значи за Грее климите да работат малку покултурно во прелазниот период користите тест мод? И како функционира тоа? Веројатно има некоја комбинација од дугмиња на дајлинското за да се активира. Па ќе почне да тестира меѓутоа тоа тестирање неможе да трае вечно. После извесно време нели ќе заврши, се е ОК со тестирањето не е пронајден проблем се враќа на нормала.
И што после пак ќе активираш поново тест? Цело време со дајлинското враце за да заштедиш некој ват
Epa eve sega na novite Airy izgleda seto toa e implementirano so limit na 50/75/100%, isto i so df,koj e 3minuti a ne isklucuva vnatresnata ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom