Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
Поради тоа што климава речиси и да не ја користам на ладење, се одлучив да ја спуштам ниско на некои 40 сm од подот. Не се споредува комфорот кога беше поставена горе и сега. Се работи за Midea 3.5 kw.
Најсс!
Баш ме интересира како ќе работи, дали ќе прави он-офф кога сепак ќе е потопло надвор... како што вообичаено прават кинеските модели.

Зошто далеку од парапетна?! Нешто посебни да не се тие?!
Освен опцијата да му дува нагоре, што секако се користи само за ладење, а човекот си кажа не му треба… апсолутно еднаква е со парапетна на греење!
Јас би рекол дека со крилцето има и подобри можности за подесување него ли повеќето парапетни што не ни имаат свинг!
Сеа апсолутно еднаква не би рекол... ама би имал приближно исти резултати.
И се разбира, софтверот во високоѕидна очекува повисоки вредности од сензорите.... па ќе ја буни малку и тоа во работата и дефинитивно ќе треба да ја држи на ниски барани температури на далечинско, што знам, 18-20С... макс 22С...

Ama modulacija od 300wati moze da sonuva, ovaa pod 1kw nema da spusti nikad.
Зошто да не спушти... јас мислам ќе си спушти колку што и е минимумот кога ќе нема просторот поголема потреба од топлина.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Прво, нема врска ова…. Ако си модулирала горе со 300, ќе си модулира и доле, само 2-3 степена пониско наместена за иста Т на просторот.
Второ, еве и да речеме хипотетички дека климата ќе изгуби модулација и ќе пали-гаси на 400-500w.
Знаеш дека на оваа позиција доле, апсолутно нема да смета?!

Многу предности имаат парапетните на греење, затоа и масно ги наплаќаат производителите.
Zosto masno, cenata na 12K Gree e sega 39’999, 18k e 51’999.
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Најсс!
Баш ме интересира како ќе работи, дали ќе прави он-офф кога сепак ќе е потопло надвор... како што вообичаено прават кинеските модели.


Сеа апсолутно еднаква не би рекол... ама би имал приближно исти резултати.
И се разбира, софтверот во високоѕидна очекува повисоки вредности од сензорите.... па ќе ја буни малку и тоа во работата и дефинитивно ќе треба да ја држи на ниски барани температури на далечинско, што знам, 18-20С... макс 22С...


Зошто да не спушти... јас мислам ќе си спушти колку што и е минимумот кога ќе нема просторот поголема потреба од топлина.
Ја имам веќе втора сезона климава, сум забележал само кога е надвор над 18 - 20 степени тогаш прави он оф. Моја претпоставка е дека добро модулира но не би знаел да кажам колу, немам мерач.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
ima nekoj marifet sam da si proveris dali fali freon? se sekjavam za ladenje se gledase dali mrzne vnatresniot izmenuvac. a sega na greenje? :)
Amaterski 2do 3 minuti pred kompleten DF da bide kompletno pobelena nadvoresnata edini,se dodeka ne zapocne DF.
Ako ima prugi na krajot ili vo sredeniot del nedovolno pobeleni redovi 3-4-5 reda od horizontalno bakarnite cevki,a DF zapocnal,znaci fali odredena kolicina. Vide kaj Robert na fujitsu 18KMTA vo sredinata ne e dopobelen izmenuvacot i ima problemi so otopuvanje na mrazot,fali freon.
Не штима ама кај мене така работи климата корисничко искуство и јас мислев дека климава има фиксен фан
ама нема ,наместена е на фан медиум ама штом постигне температура фанот се намалува
штом фанот се намли знам дека потрошувачката е околу 300в


Немам интерес да лажам а и не сум многу по лаженјето ви пренесувам само корисничко искуство кој сака нека верува
Еве едно видео од денес

Видео од пред неколку дена
Seto toa e vo red,ama 37c izmerena so infracrven snop na termometar(korona merac) sto meri telo na predmeti e ravno na 7-10c poveke od koga bi go merel izduvot so sonda za merenje na vozduhot stavena na difuzerot.Racunaj deka temperaturata na izduvot ti e nekade okolu 30c -+ 1c.Ti fakticki si go merel ventilatorot i del od izmenuvacot.Izmeri si so sonda,ili so obicna zica na termomtar od unimer dokolku imas pa ke se uveris sto ti zboruvam.
Е како не го знаев ова порано кога купував клима, ебати климата која штеди и дува на излез со 29 степени и троши 200-300w. Тие што сакаат да се греат со 200-300 w нека отидат да видат со колку степени дува климата на издув при таа потрошувачка и како изгледа таа температура под климата.
Imam i takvi klima so 220w-250 potrosuvacka da ti duvaat so 37-38c izduv,i toa mereno so sonda,a ima i so350- 400w potrosuvacka so 660 -m3 izduv da ti dadat 35=37c na izduv.
Ama ete tvojata ne se pogodila..
Kolku pari tolku muzika.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Zosto masno, cenata na 12K Gree e sega 39’999, 18k e 51’999.
Со каква надворешна? Оти за 40 бона има амбер премиум. Ако на парапетната има надворешна од фајри или послаба…
Не знам точно какви им се цените, ама најмалку 10 бона е плус за парапетна со иста надворешна. Кај некои други производители и далеку повеќе!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
Ја имам веќе втора сезона климава, сум забележал само кога е надвор над 18 - 20 степени тогаш прави он оф. Моја претпоставка е дека добро модулира но не би знаел да кажам колу, немам мерач.
А годинава ја симна ниско како парапетна или од почеток ти е така?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.297
Поени од реакции
3.668
Зарем верувате бе луѓе во ова?!? :rolleyes:
Автоматски споено мислење:

Еве како порачано..
A vo sto da veruvame.?..?ajde prosvetli ne ....
Za 100 000mkd.?ima tosiba i mitsu sto 41/2m2 na 2.7visina dnevna sever lokacija bez nadvoresna lokacija ke modulira na 0° nadvoresna so 250w, a vnatre ke e 22.5° sekade vo sobata.???(poslednive 5 god, sum videl XXX klimi/sekakvi so 250w nema toplejne od 450 nagore se osejka veke nad 40° toplina na izduv)
A navistina ve citam sekogas ne se vklucuvam vo diskusija samo poradi ova bidejki imate 3 odgovori...
1 kineskite klimi bile on-off.
2 ne modulirare.
3 kolku pari tolku muzika....
A sto bara obicen siromasen covek na forum da prasuva koja najevtina-prosecna 18ka, e najdobra za parite ...??
i kako se vklucuva ovaa ili onaa opcija ....
Toi sto ima € nese zanimava so disklusija koja nema kraj,ke si namesti Tp,so 3/4 vnatresni ako ne mu cini ke smeni druga...oti ?oti mu se mozi i ima €. Tolku
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
A vo sto da veruvame.?..?ajde prosvetli ne ....
Za 100 000mkd.?ima tosiba i mitsu sto 41/2m2 na 2.7visina dnevna sever lokacija bez nadvoresna lokacija ke modulira na 0° nadvoresna so 250w, a vnatre ke e 22.5° sekade vo sobata.???(poslednive 5 god, sum videl XXX klimi/sekakvi so 250w nema toplejne od 450 nagore se osejka veke nad 40° toplina na izduv)
A navistina ve citam sekogas ne se vklucuvam vo diskusija samo poradi ova bidejki imate 3 odgovori...
1 kineskite klimi bile on-off.
2 ne modulirare.
3 kolku pari tolku muzika....
A sto bara obicen siromasen covek na forum da prasuva koja najevtina-prosecna 18ka, e najdobra za parite ...??
i kako se vklucuva ovaa ili onaa opcija ....
Toi sto ima € nese zanimava so disklusija koja nema kraj,ke si namesti Tp,so 3/4 vnatresni ako ne mu cini ke smeni druga...oti ?oti mu se mozi i ima €. Tolku
Не се нервирај лепи… Го згреши човекот.
Не сум јас од тие што се палат на ниска модулација, или клими од сто илјади.
Супер се кинеските за парите.
Ете јас бев тој(да те потсетам), што тврдеше дека ефтината и кинеска Тундра 18 е подобра од хитачито (кој други го фураа)

Само тоа последното е точно! Колку пари толку музика ти важи за се…
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.297
Поени од реакции
3.668
Не се нервирај лепи… Го згреши човекот.
Не сум јас од тие што се палат на ниска модулација, или клими од сто илјади.
Супер се кинеските за парите.
Ете јас бев тој(да те потсетам), што тврдеше дека ефтината и кинеска Тундра 18 е подобра од хитачито (кој други го фураа)

Само тоа последното е точно! Колку пари толку музика ти важи за се…
Ne be daleku od toa jas i za haier i za midea nemam losi zborovi,ima kaj moi bliski imaat i tundra i midea,zadovolni si se,nit merat ni nisto 22/3° mestat i znaat ladnite meseci od 3000 na 7000smetkata i tolku...
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
Да годинава, сега пред некоја недела.
Епа таман ќе можеш да увидиш разлика и да пренесиш импреси...

(poslednive 5 god, sum videl XXX klimi/sekakvi so 250w nema toplejne od 450 nagore se osejka veke nad 40° toplina na izduv)
Си гледал XXX клими, ама изгледа све исти та исти си гледал...
А тој што не видел подобро, не му е лошо тоа што го има нели...
Ignorance is bliss!
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Seto toa e vo red,ama 37c izmerena so infracrven snop na termometar(korona merac) sto meri telo na predmeti e ravno na 7-10c poveke od koga bi go merel izduvot so sonda za merenje na vozduhot stavena na difuzerot.Racunaj deka temperaturata na izduvot ti e nekade okolu 30c -+ 1c.Ti fakticki si go merel ventilatorot i del od izmenuvacot.Izmeri si so sonda,ili so obicna zica na termomtar od unimer dokolku imas pa ke se uveris sto ti zboruvam.
Тоа се медицински мерачи за телесна т. слични се ама не се исти. Сакав само да споделам дека Тундрава работи испод 500в. еве едно видео изгледај го до крај снимено е сега специјално за тебе



 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.297
Поени од реакции
3.668
Епа таман ќе можеш да увидиш разлика и да пренесиш импреси...


Си гледал XXX клими, ама изгледа све исти та исти си гледал...
А тој што не видел подобро, не му е лошо тоа што го има нели...
Ignorance is bliss!
Ne be,site razlicni od site Oem i zamenski lepenki na niv ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom