Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Ovde kako da fali freon,a toa e i te kako pricina zada ne defrostira kako sto treba,da ne ti go topi mrazot kompletno.
Автоматски споено мислење:

Inače klima se kupuva von sezona......
I monteri se baraat za rokada von sezona.
Mene edni samo da ja slezat mi baraa 1200den,demontaza demek + montaza. i toa od 1,8m visina na dohvat na raka.
Pod hitno gi pomnoziv so 0 (kompir).
Sam si ja demontirav,veruvam i ti mozis toa so komsijata Kosta.
A ako se zapnes i ke ja montiras.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Вечерва у една кафана…
IMG_1689.jpeg
IMG_1690.jpeg
На цигар надвор… и прво што ми паѓа во очи :ROFLMAO:
Две огромни Чиго!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.949
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
Лелеее еј, не ја чепкајте Daikin Sensira. :icon_lol: Дома кај моите ја имам FTXF35B. Климиште. Грееме околу 30 квадрати(а некогаш и отворена врата кон уште 10), повеќе од 8kw на ден нема потрошено никад ни во најладното. Ниско модулира, но не знам колку зашто не и се фокусирам многу, али ја имам видено и на 180w. Не мерам топлина на влез и на издув на воздух, но ќе почнам. На 180w немаш чувство дека дува ладно. И се ова во стан на приземје, на северна страна кај што надворешната единица никогаш нема видено сонце. Годинава ни е 6та година користење. ПРЕЗАДОВОЛНИ.

Брат ми истава клима ја користи во стан од 60 квадрати, со допуна греалка во едната соба со термостат, климата е ставена на 23 степени, греалката е на 21. Климата е ставена на 23 секогаш, 0.3w му е просек на саат (според апликацијата). Дневно се грее во просек за 12kw. (~7kw климата, останатото греалката).

Бидејќи јас често не сум дома и мојата AEYIs модулира до кај 280w и после тоа on-off, мислам дека имам направено грешка што ја земав. Најчесто кога сум искочен од дома ја оставам климата на 20 и тука Vivax-ов повеќе оди on-off. За разлика од неа, Daikin-от културно фино лепо 200w си крчка. На околу 23 степени побарани веќе се однесуваат слично. Се надевам дека ќе успеам да ја продадам :D и да додадам уште 15к да си земам токму ваков Daikin.
Ок разбравме климата ти иде до 250-280в и се гаси.
Од кога ќе се гаси додека пак да се упали колку варира температурата?
Премалку е 3цм! Може дури и да се случи да одбијат да извршат таква монтажа. Не се зафркавај…
едит: капакот нема да можеш да го отвориш!
лајсната е 4цм, ова е слика од стара клима која лани сама ја “грееше” цела куќа.
Грееше е во наводници зашто нели јас не се греам немам 28 степени дома.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ам шо не си земавте со Лепи по една Чиго, наместо Вивакси и Мицубиши...
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
326
Поени од реакции
426
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
vo sabotata go montiravme mitsubishito. na 10m cefki doturivme ushte 60tina grama freon spored upatstvoto (iako monterot me uveruvashe deka nema potreba sepak za 500 denari plus neka si bide "by the book")

prvichnite vpechatoci se slednite:
- tivok e,
- topli ubavo,
- ne lapa struja ko nesalam
- dalechinskoto e idiot-proof:) (TOO HOT i strelka za nadole..demek da namalish temperatura)
eve i nekoja mana
- nema pozadinsko svetlo na dalechinskoto, (neka gi koshtashe dopolnitelno 10 centi da stavat edna led)
- najmalata temperatura shto moze da se namesti na greenje e 16C (ne e nekoja mana ama vo momentov ne ziveam vo kukjata i nemam potreba da gree tolku)
- nema indikator za temperatura na vnatreshnata edinica (treba da zjapash vo dalechinskoto) a naviknat sum si so kinezive da frlam pogled i da znam na shto sum da ne go baram dalechinskoto
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
Aj čestito dolgi godini da se služiš.
Vidi dali ima opcija da održuva +8 vo prostorijata, ova mnogu klimi go imaat.
Interesno japoncive na stavaat kako kinezive tkn skrien displej .
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Aj čestito dolgi godini da se služiš.
Vidi dali ima opcija da održuva +8 vo prostorijata, ova mnogu klimi go imaat.
Interesno japoncive na stavaat kako kinezive tkn skrien displej .
Fala so ubavo da se vrakja!

nema opcija za +8 (ili +10 mislam beshe kaj daikinot) (ili moze vchera ne igrav dovolno so dalechinskoto oti imav druga rabota pa ne ja najdov)

i da nema takvo neshto ne e strashno zatoa shto ova moevo e iskluchok a ne pravilo :) nikoj ne gree kukja kaj shto ne zivee a ako vekje ziveesh tamu a 8 a 10 a 16 na site e ladno .. kje ti treba barem 20 vo sekoj sluchaj.

inache ako troshi kako daikinot togash e definitivno podobra opcija za kupuvanje oti razlikata vo cena im e 11.000 denari. sporedbava ja pravam za 2.5 kw klima Mitsubishi msz/muz-dm25va vs Daikin ftxf25c/rxf25c. na 3.5kw e ushte pogolema.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
vo sabotata go montiravme mitsubishito. na 10m cefki doturivme ushte 60tina grama freon spored upatstvoto (iako monterot me uveruvashe deka nema potreba sepak za 500 denari plus neka si bide "by the book")

prvichnite vpechatoci se slednite:
- tivok e,
- topli ubavo,
- ne lapa struja ko nesalam
- dalechinskoto e idiot-proof:) (TOO HOT i strelka za nadole..demek da namalish temperatura)
eve i nekoja mana
- nema pozadinsko svetlo na dalechinskoto, (neka gi koshtashe dopolnitelno 10 centi da stavat edna led)
- najmalata temperatura shto moze da se namesti na greenje e 16C (ne e nekoja mana ama vo momentov ne ziveam vo kukjata i nemam potreba da gree tolku)
- nema indikator za temperatura na vnatreshnata edinica (treba da zjapash vo dalechinskoto) a naviknat sum si so kinezive da frlam pogled i da znam na shto sum da ne go baram dalechinskoto
Ќе те прашав кој модел ама видов подоле си пишал ДМ
Некој имаше пишано дека е постар модел, чисто за споредба на фх-то немам позадинско светло, на сумото има. Не дека нешто ми значи секако од октомври кога ја упалив ни едно од нив не сум го чепнал :)
Aj čestito dolgi godini da se služiš.
Vidi dali ima opcija da održuva +8 vo prostorijata, ova mnogu klimi go imaat.
Interesno japoncive na stavaat kako kinezive tkn skrien displej .
Немам видено таква функција на ниедно од двете што ги имам дома, ама па и немам нешто толку барано по упатството.
Се моли @zlatko_ti412 да се јави на главна каса :)
Ако и он ме запознаен на форумов со таква функција кај мицубиши тогаш го прогласувам за нема :)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Како готова функција со едно копче не сум ја сретнал....
Иначе до 10С слегува во мод Греење кај мене, на двете Мици...
IMG_7021.jpg
Автоматски споено мислење:

Туку шупрајме со зимава, потопла од ланската засега...
Денес во Прилеп +20С... на пладне си пиев кафица по кратки ракави сред чаршија на отворено :D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom