Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 јануари 2023
Мислења
339
Поени од реакции
445
Blagodarim što odvoi vreme za mene, ama premnogu e gimnastika za mene.
Koga veće frlam oko nakaj japoncive, prema ova što se nudi vo Makedonija najdobra ponuda e prvin e da ima slična cena kako i vo Evropa. Od japoncive toa gleam go ima TOSHIBA, što dobro primeti @PticaSelica modelot Shorai 13 e praven baš po moja merka vo pogled na site parametri i tehnikalii koi jas gi baram od edna klima. Edinstveno mi e problem golemata visina od 293mm na vn edinica .... će ostane edvaj 30mm do plafonot, no od toa ne bi trebalo da dobie astma, poveće će se trupa topol vozduh gore ama pošto nisko si modulira će se spravi taa i so toa.
Ovaa klima e sosema drug padež od Daikinot Sensira i ko što gleam si gi vredi site pari dadeni za nea.
Ja proletoska isto vadev stara stavav nova so ista instalacija i mi naplatija 6.000 ( bese pobarano 7.000, bez fiskalni i sl. jasno) ama barem uspeaja da ja spustat novata na 8-9 cm od tavan, starata bese na 3-4. Valjda ima mesto pozadi za nekoj stel ili nekoj drug nacin da se spusti malku.
Inaku za Sorai edge bar po teh.spec. e najpovolna i sin mi zede 16-ka letoska po moja sugestija, ama uste ne e vselen tamu pa nenam nikakvi iskustva da prenesam.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.711
Поени од реакции
4.035
Sega poprecizno izmeriv ima točno 6 cm nad Tundrava a taa e 280 mm i toa i e nejze super za dišenje, za niska modulacija ne ama i taka ne može pod 400W. Japonecov e 293 mm, problem e ovodot na kondenz, ako odi podole malce (nad šiber vrata e do lev zid i ne može otvorot podolu da se proširi) može da se dotera do 50 mm od plafon. Mene kako što mi seče umov toa e dovolno da zema vozduh i za otvaranje kapakot, za moduliranje pa neli e japaponec će se snajde! Taman se sprijateliv so japoncive ne me pišmanite sega!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Јас се греам на клима 23 години, од дете може да се каже, сум правел пресметки и можам да кажам дека најприфатливо нешто што не троши многу е клима уред.. Можеш ти да објасниш кои се маните на климата кај тебе и која клима си ја купил..
Автоматски споено мислење:


Како што знам добар дел од Битола е вработен во РЕК, и земаат убави плати.. Е сега се сложувам со тебе дека треба да се префрли на гас електраната и до сега да се унапредеа блоковите со еколошки чисти филтри...
Не се исплати многу чини а лошо грее. Се вратив на термопечка. Обично се зезнуваат луѓето ако следат помодарство. Не беше моја идеја тоа. Јас сум рекол никогаш не купувај стан, не ставај пари на книшка, не купувај кола и клима. Сите го прават тоа но јас сум различен и попаметен.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
495
Поени од реакции
1.126
Не се исплати многу чини а лошо грее. Се вратив на термопечка. Обично се зезнуваат луѓето ако следат помодарство. Не беше моја идеја тоа. Јас сум рекол никогаш не купувај стан, не ставај пари на книшка, не купувај кола и клима. Сите го прават тоа но јас сум различен и попаметен.
Drugarceto ti si na pogresnata strana od logikata.
So sreka .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Sega poprecizno izmeriv ima točno 6 cm nad Tundrava a taa e 280 mm i toa i e nejze super za dišenje, za niska modulacija ne ama i taka ne može pod 400W. Japonecov e 293 mm, problem e ovodot na kondenz, ako odi podole malce (nad šiber vrata e do lev zid i ne može otvorot podolu da se proširi) može da se dotera do 50 mm od plafon. Mene kako što mi seče umov toa e dovolno da zema vozduh i za otvaranje kapakot, za moduliranje pa neli e japaponec će se snajde! Taman se sprijateliv so japoncive ne me pišmanite sega!
Aj ke ti dam moralna poddrska malce.
Toshiba Shoraj kaj mene nazad na zidot e 10cm zalepena vo osnovata do tavanot ,dodeka predniot del e 15cm.
Bonco ako e gledas kako slika e vo forma na trapez so so povisoka(osnova) zadna strana a pomala predna strana.
Taka da ako imas nazad 5cm,predniot del ke ti bide 9-10cm.Znaci zadnata strana i e 29,3 napred e poniska.
Takva i e konstukcijata.
Tuku se plasam 13 da ne ti bide mala za 40m2,aj ispruzi se uste malce za 16 btu knap ke ti bide.Sepak 16 e so Pdh od 4kw na -10,i ke mojs i na debel minus da grees.
Ako ne odi a Hitach 18btu taa ke te spotni,poke grej duri i od 16 btu..Visinata mislam deka i e 28cm.Ama znaj nema kaj Hitacito greenje so 35c izduv,min 500w.Za Ruski pazar praena i so pogolem kompresor 13cm3 Twin.
13 Toshiba shorai 8,9cm3,a 16btu co10,8cm3 kompresor.
Na teski maki si,samo neznam kako ke izlezes so nekoj pekar ko ke ti dojdi na montaza.Mozam da zamislam :) .
Srekno!
Ako se odlucis ke ja izguglame za najniska cena negde,ke se najdi nesto zastareno.
Inace moj predlog vikni si baska monter prvo da ti ja premesti Haierot vo drugata prostorija.
Kaj drugar mi ST mu ja premesti za 1500 denari drug monter vo spalnata i vo dnevnata si stavi Shoraj16 so 6000 montaza.
Inace ovie mnogu sakaat da te zakolat,sto e toa dve montazi.
I jas rokirav doma pa ne me fati tolku skapo.
Toa e toa ,kaj so ke najdat ke bricat.
Pazari se da ne te ucam jas si znajs.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.711
Поени од реакции
4.035
Nema da e mala za mojava kvadratura, eden poznanik zimava stavi vakva vo 45 m2 dobro izoliran prostor i vika deka e taman.
Se e toa OK ama čitam po netov ima problemi so ovoj model od novive serii, jok lageri na turbini jok kompresorot vrti no vnatre ili duva so 25 C ili ne duva voopšto ili raboti dobro. I toa ovde vo našava mila Makedonija. Po običaj ovde može našive trgovci da donesat nešto za koe se znae deka ima fabrička mana i e kupeno na doboš za da na nas kako na posledni jadnici ni go prodadat po evropska cena. Ako go sklopam mozaikov site japonci se so nadueni ceni, a ovaa gleam vo nekoi evropski zemji i e poskapa nego tuka! Nešto tuka smrdi!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Nema da e mala za mojava kvadratura, eden poznanik zimava stavi vakva vo 45 m2 dobro izoliran prostor i vika deka e taman.
Se e toa OK ama čitam po netov ima problemi so ovoj model od novive serii, jok lageri na turbini jok kompresorot vrti no vnatre ili duva so 25 C ili ne duva voopšto ili raboti dobro. I toa ovde vo našava mila Makedonija. Po običaj ovde može našive trgovci da donesat nešto za koe se znae deka ima fabrička mana i e kupeno na doboš za da na nas kako na posledni jadnici ni go prodadat po evropska cena. Ako go sklopam mozaikov site japonci se so nadueni ceni, a ovaa gleam vo nekoi evropski zemji i e poskapa nego tuka! Nešto tuka smrdi!
Злате, ја не знам и ти што и запна да ја мењаш тундрата? Мислев дека само за во спална ти фали клима? (Тоа Нео-то да го смениш)
Ако те грее во 40 квадрата или колку и да се… не си прај од готово вересија. Па посебно ова што и ти се качи во возот со ниска модулација не ми е јасно…?
 
Член од
4 декември 2023
Мислења
3
Поени од реакции
3
Поздрав дечки,

Дојде време да се пазарат клими за станот.

Планирам да ставам Toshiba Shorai 3,5 kW во дневна со трпезарија + кујна и Toshiba Seiya 2,5 kW (2 во мулти-сплит систем) во спалниве.

Прашањето е дали се исплатат климите/дали е добра инвестиција/прав избор на клими/модели или за тие пари може да се земе нешто подобро (kW и мулти да се исто како што сум навел горе) ?

Доколку постои подобра опција ве молам за линкче.

Благодарам однапред,
Поздрав!
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Ako si vo nov objekt top izoliran ne stavaj multi vo spalnite, nema da gi uklucis staj edna vo pogolemata spalna za kad tad i nedaj boze… ja go imam istiot setup ti kazuvam od iskustvo, multivo 95% od vremeto mi stojat ukras. Sepak ima uliga i rasporedot i vrati dali se otvoreni zatvoreni
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.711
Поени од реакции
4.035
Злате, ја не знам и ти што и запна да ја мењаш тундрата? Мислев дека само за во спална ти фали клима? (Тоа Нео-то да го смениш)
Ако те грее во 40 квадрата или колку и да се… не си прај од готово вересија. Па посебно ова што и ти се качи во возот со ниска модулација не ми е јасно…?
Sakam i jas kako penzioner da stisnam dve kopčinja vo noemvri i onamu maj mesec edno i raat, a ne naučna disertacija kako da se pripitomi edna klima da me sluša.
Ne ja menjam Tundrata, taa će odi baš vo dijagonala na sprotiven kraj od stanot, taka po potreba će možam skoro cel stan ili okolu 70 m2 da gream i ladam.
Idealen e rasporedot za so dve 12- ki se da se klimatizira.
A ako kupuvam red e da e nešto krsteno što pri toa može i da raboti kontinuirano bez pauzi. Tundrata pod 8 C raboti neprimetno kako da ne postoi, mi treba nešto takvo i za na povisoki T.
Ako postoi takov kinez nego go kupuvam ili japonec seedno, ama neznam so sigurnost koj kinez e i zatoa ne brzam so kupuvanje. Inače klima se kupuva von sezona......
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Sakam i jas kako penzioner da stisnam dve kopčinja vo noemvri i onamu maj mesec edno i raat, a ne naučna disertacija kako da se pripitomi edna klima da me sluša.
Ne ja menjam Tundrata, taa će odi baš vo dijagonala na sprotiven kraj od stanot, taka po potreba će možam skoro cel stan ili okolu 70 m2 da gream i ladam.
Idealen e rasporedot za so dve 12- ki se da se klimatizira.
A ako kupuvam red e da e nešto krsteno što pri toa može i da raboti kontinuirano bez pauzi. Tundrata pod 8 C raboti neprimetno kako da ne postoi, mi treba nešto takvo i za na povisoki T.
Ako postoi takov kinez nego go kupuvam ili japonec seedno, ama neznam so sigurnost koj kinez e i zatoa ne brzam so kupuvanje. Inače klima se kupuva von sezona......
Те сфаќам сега… па на крај-краева и ќеиф да си направиш! Луѓе сме.
Евентуално ако можеш да видиш(оти е стан, а зградите обично имаат високи носачи и стубови), дали над клизната врата е носач или цигла.
Ако е попуна само, ќе можеш да ја спуштиш дупката до самата рамка, и да добиеш потребна висина!
Па после слатки маки ќе ти биде изборот.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.711
Поени од реакции
4.035
Те сфаќам сега… па на крај-краева и ќеиф да си направиш! Луѓе сме.
Евентуално ако можеш да видиш(оти е стан, а зградите обично имаат високи носачи и стубови), дали над клизната врата е носач или цигла.
Ако е попуна само, ќе можеш да ја спуштиш дупката до самата рамка, и да добиеш потребна висина!
Па после слатки маки ќе ти биде изборот.
Dupkata veće e do ramkata, ne e toa problem plus ete i presekot e trapez znači napred e poniska..... mnogu pološo e ova so serijava koja ima fabrički mani, treba da doznaam koga i kade se proizvedeni da ne mi zapadne baš takva.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
495
Поени од реакции
1.126
Sakam i jas kako penzioner da stisnam dve kopčinja vo noemvri i onamu maj mesec edno i raat, a ne naučna disertacija kako da se pripitomi edna klima da me sluša.
Ne ja menjam Tundrata, taa će odi baš vo dijagonala na sprotiven kraj od stanot, taka po potreba će možam skoro cel stan ili okolu 70 m2 da gream i ladam.
Idealen e rasporedot za so dve 12- ki se da se klimatizira.
A ako kupuvam red e da e nešto krsteno što pri toa može i da raboti kontinuirano bez pauzi. Tundrata pod 8 C raboti neprimetno kako da ne postoi, mi treba nešto takvo i za na povisoki T.
Ako postoi takov kinez nego go kupuvam ili japonec seedno, ama neznam so sigurnost koj kinez e i zatoa ne brzam so kupuvanje. Inače klima se kupuva von sezona......
Iskreno da kazam za stanot ne mi se brza da opremam ladenje greenje i bas ke pocekam da vidam sto izbor ke imas i veruvam na vaka opsirno baranje ke pogodis vo celta i ke pocekam korisnicko iskustvo zadovolstvo i bas takvi ke kupam dve ako si zadovolen prema ocekuvanjata. I prema tvoite baranja toa ke bide pogoden izbor na golem del od segasni i idni korisnici ,bidejki veruvam ke e ured sto ke zadovoluva poveke parametri i razumna cena .


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
339
Поени од реакции
445
Dupkata veće e do ramkata, ne e toa problem plus ete i presekot e trapez znači napred e poniska..... mnogu pološo e ova so serijava koja ima fabrički mani, treba da doznaam koga i kade se proizvedeni da ne mi zapadne baš takva.
Vidis toa trapezot kako e pametno napraveno, otvara mnogu pogolem prostor pred nea za polesno vovlekuvanje vozduh, trapezot na 10 sm ima dosta posirok prostor pred sebe od prava klima isto na 10 sm.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom