Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 март 2017
Мислења
104
Поени од реакции
120
Иначе до 10С слегува во мод Греење кај мене, на двете Мици...
Прегледај го приврзокот 402035
Автоматски споено мислење:

Туку шупрајме со зимава, потопла од ланската засега...
Денес во Прилеп +20С... на пладне си пиев кафица по кратки ракави сред чаршија на отворено :D
Eh sho ti e skapa klima turile svetlo na dalechinskovo (mala shala) :)

Nema nikako opcija da simnish pod 16 na mojata. i vo upatstvoto si pishuva, proveriv.

Kjuti za toplovo, sneg mi fali. Da go nabapka do pojas kako pred 30 godini. Do dukjan da se odi samo kako vo rov i da ne buchat koli po ulica.

Некој имаше пишано дека е постар модел, чисто за споредба на фх-то немам позадинско светло, на сумото има.
znam deka e postar model i spored gasot. 410ka koristi a ne 32ka. bash i prashuvav ovde dali nema da e problem oti znaev deka kje treba dopolnuvanje freon, a ne znaev dali e skroz povlecen 410.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.322
Поени од реакции
4.744
Како готова функција со едно копче не сум ја сретнал....
Иначе до 10С слегува во мод Греење кај мене, на двете Мици...
Прегледај го приврзокот 402035
Автоматски споено мислење:

Туку шупрајме со зимава, потопла од ланската засега...
Денес во Прилеп +20С... на пладне си пиев кафица по кратки ракави сред чаршија на отворено :D
Ami tamu Prilep ebago, nit planince ima nisto, jug :P
Ela tuka na sever na sekoj 2-3 dena se budime so sneg (toa sto trae edvaj 1-2 saati i se topi e druga rabota :) )

PS sega proveriv na sumoto (RW25) moze da ide do 10 stepeni, bez nikakvo specijalno podesuvanje samo namaluvanje na temperaturata.

Ja pa mislev deka ne mozam pod 20 stepeni da se ladam doma, sega ke smenam na 10 :D
Eh sho ti e skapa klima turile svetlo na dalechinskovo (mala shala) :)

Nema nikako opcija da simnish pod 16 na mojata. i vo upatstvoto si pishuva, proveriv.

Kjuti za toplovo, sneg mi fali. Da go nabapka do pojas kako pred 30 godini. Do dukjan da se odi samo kako vo rov i da ne buchat koli po ulica.



znam deka e postar model i spored gasot. 410ka koristi a ne 32ka. bash i prashuvav ovde dali nema da e problem oti znaev deka kje treba dopolnuvanje freon, a ne znaev dali e skroz povlecen 410.
Treba da se definira skroz povlecen :D
Da tocno novi uredi ne smeat da se proizveduvaat poveke so ovoj gas(verojatno, ne im pratam jas toa), ama nemoze completno da se zabrani sto ke pravime so veke prodadenite/montirani sistemi?
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
Eh sho ti e skapa klima turile svetlo na dalechinskovo (mala shala) :)
Нема врска, баш од двете поскапата нема back-lit, ама таа што има е 2 години поново производство
AP 2022тa - ИМА
LN 2020та - НЕМА

Kjuti za toplovo, sneg mi fali. Da go nabapka do pojas kako pred 30 godini. Do dukjan da se odi samo kako vo rov i da ne buchat koli po ulica.
Остај, ми нема филинг веќе елкава, ја грее сонце и до неа на тераса се седи по кратки ракави... џоа Астралија се напраевме :P

Ami tamu Prilep ebago, nit planince ima nisto, jug :P
Еве го и денес сонцево вика стаи кратки ракави за на кафица :)

Da tocno novi uredi ne smeat da se proizveduvaat poveke so ovoj gas(verojatno, ne im pratam jas toa), ama nemoze completno da se zabrani sto ke pravime so veke prodadenite/montirani sistemi?
Во ново производство се прекинува стариот гас ама сигурно нареди 50 години ќе биди достапен за користење за постоечките уреди...
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.322
Поени од реакции
4.744
Еве го и денес сонцево вика стаи кратки ракави за на кафица :)
kaj mene krajot na noemvri, pocetokot na dekemvri imase nekoi 10 dena koga temperaturata bese -5 do -10 ama od togas navaka e postojano od kaj -3 do kaj 8 stepeni.
Stanes sabajle gledas padnalo nesto belo jer bilo nokeska okolu nula dur izmies zabi go snemalo :)

Во ново производство се прекинува стариот гас ама сигурно нареди 50 години ќе биди достапен за користење за постоечките уреди...
Pretpostavuvav deka e nesto takvo, ili kaj motori prost primer e kacigata
Od januari 2023 site kacigi mora da se proizvedeni po ECU22.06 standard, ama toa vazi samo za novo proizvedenite.
Ne znaci deka ne mozes da najdes ECU22.05 vo prodazba (zasto ima neprodadeni modeli neli)
A za upotreba moze da bide i 50+ godini stara kacigata toa si e tvoe dali ke ja koristis taa ili ke kupis nova
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
332
Поени од реакции
436
kaj mene krajot na noemvri, pocetokot na dekemvri imase nekoi 10 dena koga temperaturata bese -5 do -10 ama od togas navaka e postojano od kaj -3 do kaj 8 stepeni.
Stanes sabajle gledas padnalo nesto belo jer bilo nokeska okolu nula dur izmies zabi go snemalo :)
Aj be, vie tamu ko Sibir ste :) Ne znam ti kaj si, ama pred dve nedeli sinot bese vo Stokholm na 4 dena, navecer bilo -13-14 (na javnite termometri) a kaj nas togas bese +10 .
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.322
Поени од реакции
4.744
Aj be, vie tamu ko Sibir ste :) Ne znam ti kaj si, ama pred dve nedeli sinot bese vo Stokholm na 4 dena, navecer bilo -13-14 (na javnite termometri) a kaj nas togas bese +10 .
Grubo nekoi 550-600km jugo-zapadno od stokholm, na obala kade vo blizina pominuva Golvska struja. Geteborg mi e blisku mene (100tina km na sever od mene). Tuka Celiot zapaden breg na Svedska e karakteristicen so blagi zimi, ama zatoa e dosta vrnezlivo.
Ne e deka nemame debeli minusi, lani vo dekembri imase period od 3 nedeli koga najvisokata dnevna temperatura bese -13 stepeni, ama toa ne e sekojdnevi poveke e isklucok bi rekol :)

So ogled na toa sto Stokholm e dosta po na sever, plus e na balticko more sto e dosta poladno od Severno more sto e kaj mene ne me iznenaduva ova sto go pisa, cak sto vise toa im e i poveke kako sekojdnevie bi rekol vo ovoj period odkolku isklucok kako sto e tuka koga ke dojdat takvi temperaturi :)
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
aj poupatenive neka mi kazat sto e forava sto Hitachi AirHome 400 RAK-DJ50PHAE/RAC-DJ50PHAE moze da povlece 2750 W na greenje? sto e ednakvo na shorai 24ka???

vtoro, na klimakoncept.hr za hitachito gledam deka pisuva pdesignh 4.4, deklariran kapacitet 3.7 i 0.7 pomosno greenje. kaj da najdam za seiya16ka dal racuna so pomosno grenje ili ne? sekoj proizvoditel kako mu tekne si pisuva pdesignh i si dodava pomosno greenje kolku mu tekne? fakticki ti koa gledas pdesignh toa gore dole nisto ne znaci?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
+200ки џеза по броило!
Веројатно на тоа плус 18% ддв.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
220
Поени од реакции
297
+200ки џеза по броило!
Веројатно на тоа плус 18% ддв.
Ете и на Апасиев му стигнала висока сметка за струја
 

Attachments

Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Дали се продаваат вакви чуда кај нас ? И дали има некој користено?
(Air deflector)
Бидејќи климата ми е ставена во мала внатрешна тераса и самата се гуши со ладен или топол воздух , зависно од сезоната , сметам дека ваква направа ќе помогни
61wngAMHWLL.jpg

image0.jpg
aircon-fan-deflector_1080x.png
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
Дали се продаваат вакви чуда кај нас ? И дали има некој користено?
(Air deflector)
Бидејќи климата ми е ставена во мала внатрешна тераса и самата се гуши со ладен или топол воздух , зависно од сезоната , сметам дека ваква направа ќе помогни
Прегледај го приврзокот 402070

Прегледај го приврзокот 402071
Прегледај го приврзокот 402072
Премести ја надвор од терасата! Нема гајле од дожд и снег таа, ич не ја жали....
Внате во малечка тераса, ни климата ќе работи добро (нема доволен проток на воздух од кој таа треба да прави размена на температура), ни ти ќе ја искористиш тератаса....
Зимно време кај од што е ладно надвор таа ќе дува уште поладен воздух од кој ја изземала топлината...
Летно време обратно ем топло надвор, ем таа дува потопло.... уште цигара да запалиш под неа и да припаднеш!

Мој совет, со ваков дефлектор можеш да пробаш (ал да си свесен дека ќе и намали проток на воздух и ќе и отежни работа) ако ептен немаш услов да ја преместиш надвор од терасата, или барем да издувува нанадвор....

Ги жалам луѓево коа ќе видам клима пикната бочно внатре во терасата особено ако им е единствена тераса за цел стан по зградиве ц ц ц.....
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Премести ја надвор од терасата! Нема гајле од дожд и снег таа, ич не ја жали....
Внате во малечка тераса, ни климата ќе работи добро (нема доволен проток на воздух од кој таа треба да прави размена на температура), ни ти ќе ја искористиш тератаса....
Зимно време кај од што е ладно надвор таа ќе дува уште поладен воздух од кој ја изземала топлината...
Летно време обратно ем топло надвор, ем таа дува потопло.... уште цигара да запалиш под неа и да припаднеш!

Мој совет, со ваков дефлектор можеш да пробаш (ал да си свесен дека ќе и намали проток на воздух и ќе и отежни работа) ако ептен немаш услов да ја преместиш надвор од терасата, или барем да издувува нанадвор....

Ги жалам луѓево коа ќе видам клима пикната бочно внатре во терасата особено ако им е единствена тераса за цел стан по зградиве ц ц ц.....
За жал таа е единствена тераса(3м²), и изгледа единствената опција, бидејќи "стубовите" во мојот дел се 50цм широки што е премалку за мултисплит , и плус има некој договор за внатре да се климите, нема никој надвор извадено се уште
 

Kajgana Shop

На врв Bottom