Најекономично греење (затоплување)

Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
Kakvo sisanje, 520’000 den, klasicen primer kako lugeto lupaat pari za nisto.
CTC ( bez Eurovent ) edna kolku 3 komada Versati IV 16KW ( so Eurovent )
Gree Druze za da dadam tolku sigurno sum ptoveril se baska sekoj so svoeto ja pisuva deka grejam 300 m2 a ne 120m2 baska i citroen e kola i bentli e kola pa sega vidi (kako sporedba za toa sto zboris)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Gree Druze za da dadam tolku sigurno sum ptoveril se baska sekoj so svoeto ja pisuva deka grejam 300 m2 a ne 120m2 baska i citroen e kola i bentli e kola pa sega vidi (kako sporedba za toa sto zboris)
CTC druze i jas gream 300m2 so Gree 16kw, zatoa ne mi kazuvaj za citroen i bentli.
Ti kazuvam iskreno deka si predplatil za nikakva razlika.
A CTC e daleku od 22kw, gledam deka e 22 kw na +12C nadvoresna i temperatura na voda od 35C.
Nisto specijalno, sekoja pumpa e takva, drug pat koga ke kazuvas jacina, kazi ja kolku e na +7C, ostai gi tie marketinski finti za na drugo mesto. IMG_1805.jpeg
 
Последно уредено:

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Кажа ботот и остана жив, истиот тој кој лаже со години тука за да продаде плус некоја галичка. Ни срам ни перде. :)
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
CTC druze i jas gream 300m2 so Gree 16kw, zatoa ne mi kazuvaj za citroen i bentli.
Ti kazuvam iskreno deka si predplatil za nikakva razlika.
A CTC e daleku od 22kw, gledam deka e 22 kw na +12C nadvoresna i temperatura na voda od 35C.
Nisto specijalno, sekoja pumpa e takva, drug pat koga ke kazuvas jacina, kazi ja kolku e na +7C, ostai gi tie marketinski finti za na drugo mesto.
Pa probaj i so 12 kw uste podobro ke se zgrees
Автоматски споено мислење:

:):)
Автоматски споено мислење:

Pa probaj i so 12 kw uste podobro ke se zgrees
Автоматски споено мислење:

:):)
Ja samo spodeliv mislenje deka osven Daikin Tosiba sto se vo opseg od 8000 evra i toa 18 ki za Gree ne ni razmisluvam zost o davaat cena od 4000 evr aza montaza da ti vazi garancija zimast uste 2000 evr postojat pumpi sto se daleku nad niv ali od slab marketing lugevo ne slusnalea vo opseg na. Ena se malku poskapi a daleku podobri
Автоматски споено мислење:

Pa probaj i so 12 kw uste podobro ke se zgrees
Автоматски споено мислење:

:):)
Автоматски споено мислење:


Ja samo spodeliv mislenje deka osven Daikin Tosiba sto se vo opseg od 8000 evra i toa 18 ki za Gree ne ni razmisluvam zost o davaat cena od 4000 evr aza montaza da ti vazi garancija zimast uste 2000 evr postojat pumpi sto se daleku nad niv ali od slab marketing lugevo ne slusnalea vo opseg na. Ena se malku poskapi a daleku podobri
Zatoa se odluciv za ctc i za sega e podobro od ocekuvanoto.Inace staviv poseben saat za nejze od pricini da vo postoeckiot ne vlagam vo 4 zona kade sto strujata e duplo naplatena
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Pa probaj i so 12 kw uste podobro ke se zgrees
Автоматски споено мислење:

:):)
Автоматски споено мислење:


Ja samo spodeliv mislenje deka osven Daikin Tosiba sto se vo opseg od 8000 evra i toa 18 ki za Gree ne ni razmisluvam zost o davaat cena od 4000 evr aza montaza da ti vazi garancija zimast uste 2000 evr postojat pumpi sto se daleku nad niv ali od slab marketing lugevo ne slusnalea vo opseg na. Ena se malku poskapi a daleku podobri
Автоматски споено мислење:


Zatoa se odluciv za ctc i za sega e podobro od ocekuvanoto.Inace staviv poseben saat za nejze od pricini da vo postoeckiot ne vlagam vo 4 zona kade sto strujata e duplo naplatena
Автоматски споено мислење:

Sporedi gi sam, ogromna razlika.
2000 evra montaza nema ni vo Svedska, kamoli kaj nas, zatoa bez dezinformacii.
 

Attachments

Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
Автоматски споено мислење:

Sporedi gi sam, ogromna razlika.
2000 evra montaza nema ni vo Svedska, kamoli kaj nas, zatoa bez dezinformacii.
Sporeduvas Babi Zabi narodno kazno 16kwso 22 kw za dezinformacijat odi prasaj vo prodavnica kaj niv.Na kraj proveri go SCOP i kazi
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Procitaj gi energetskite , tvojata vo sredna zona e 9KW, kakvi 22 KW, ne se lazi veke sam sebe.
Samiot si si kriv. I koga sakaš da napišeš nešto kako što treba i vistinito nikoj poveće ne te zema za ozbilno. Počnuva da ti se odbiva od glava tvoeto kleberenje, cebarenje i omalovažuvanje na forumov na se i sešto.
Uveren sum deka točno pišuvaš za ova pogore, ama đabe e komprimitiran si, ne ti vredi da se peniš i uveruvaš veće nikoj ništo ne ti veruva...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Здраво, како што се расчистат за добар инвертер за греење потребно е да има греачи на надворешната и тоа е една клучните работи.
Е сега за сума околу 40к размислувам околу следниве 3 инвертери за греење на 40-50 м2 .
Screenshot_2023-11-17-10-16-44-059_com.android.chrome.jpg
Автоматски споено мислење:

Или најевтина IMG_20231117_101726.jpg

Која мислите дека е најдобро покажана цена/квалитет.
Благодарам
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Samiot si si kriv. I koga sakaš da napišeš nešto kako što treba i vistinito nikoj poveće ne te zema za ozbilno. Počnuva da ti se odbiva od glava tvoeto kleberenje, cebarenje i omalovažuvanje na forumov na se i sešto.
Uveren sum deka točno pišuvaš za ova pogore, ama đabe e komprimitiran si, ne ti vredi da se peniš i uveruvaš veće nikoj ništo ne ti veruva...
Ne se sekiraj , ima bajagi sto mi veruvaat i toa so pricina.
Автоматски споено мислење:

Здраво, како што се расчистат за добар инвертер за греење потребно е да има греачи на надворешната и тоа е една клучните работи.
Е сега за сума околу 40к размислувам околу следниве 3 инвертери за греење на 40-50 м2 .
Прегледај го приврзокот 398084
Автоматски споено мислење:

Или најевтина Прегледај го приврзокот 398085

Која мислите дека е најдобро покажана цена/квалитет.
Благодарам
Tosot
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Никако ако е ребрендирана галичка Lomo LCLH, 18-ката е капиларка. :)
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.952
Поени од реакции
6.158
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
Член од
24 октомври 2023
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravo me interesira nekoj da mi kaze za klima DaikinFTXF60D/RXF60D sensira dali nadvoresnata edinica e dvoredna i dali e dobra klima

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom