Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Za gumi na drugo mesto, tuka ne e za gumi.
Грее бр.1

За ова може тука!?
Автоматски споено мислење:

Moram da ti kažam deka generalno ne važi, se razlikuva od dim na gumata što e testirana, ako e dobra R15 205/60 ne znači deka e dobra R17 225/50. Inače continental si e na mesto, samo ne se japonski, šteta.
Тоа и е уметноста во добра гума и добар производител!
Секоја димензија треба да биде подеднакво добра, и е! На тестови може едно-две места да варира кога тестираат различни димензии..
Нормално ист модел нема да го најдеш во 165/70-13 и 245/45–17! Затоа и постојат различни модели. И слично како и со климите… некогаш една буква многу значи.

Јас кога зимав, ги купив од германија со XL ознака и 93v индекс, што ги немаше кај нас…
Мада раинспорт е топ гума и без тоа..
Зимните ми се Данлоп винтерспорт (5 мислам), и се уште подобри… ама ми дојдоа со колата.
Е тоа е ѕверска гума, само што сега да купувам, нема шанса толку пари да дадам..
Ваљда наредна промена на all-season Michelin ќе одам… и куртул со мењање…
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.395
Поени од реакции
2.668
Грее бр.1

За ова може тука!?
Автоматски споено мислење:


Тоа и е уметноста во добра гума и добар производител!
Секоја димензија треба да биде подеднакво добра, и е! На тестови може едно-две места да варира кога тестираат различни димензии..
Нормално ист модел нема да го најдеш во 165/70-13 и 245/45–17! Затоа и постојат различни модели. И слично како и со климите… некогаш една буква многу значи.

Јас кога зимав, ги купив од германија со XL ознака и 93v индекс, што ги немаше кај нас…
Мада раинспорт е топ гума и без тоа..
Зимните ми се Данлоп винтерспорт (5 мислам), и се уште подобри… ама ми дојдоа со колата.
Е тоа е ѕверска гума, само што сега да купувам, нема шанса толку пари да дадам..
Ваљда наредна промена на all-season Michelin ќе одам… и куртул со мењање…
I ti se nadovrzuvas? …..aj malce usul
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
I ti se nadovrzuvas? …..aj malce usul
Царе, ваљда научи до сега дека луѓево не ја читаат темава..?!
Ако некој сака мислење или има проблем, сигурно нема да бара уназад(мада и сто пати кога е одговорено), туку си пишува пост и Јово на ново.
Рилакс малце..
 
Член од
26 ноември 2022
Мислења
10
Поени од реакции
3
За да не прашувам за секоја клима индивидуално, може да ме едуцирате малку во различните елементи што треба да се знаат за една клима и кое од нив какво значење има? На пример максимален и минимален капацитет на греење/ладење, SEER/SCOP, влезна можност, проток на воздух, капацитет на одвлажнување итн.

Сакам да знам кои од овие работи треба да ги гледам во една клима и што значат. Еве ќе земам пример со споредба на 3 Vivax клими:
- АЕЕI Р32 Pro има најголем капацитет на греење, е најскапа, но во исто време има помала влезна моќност на греење, доста помал проток на воздух, а пак е за поголема површина препорачана.
- Слично со тоа, AEHI+ R32 има најголем проток на воздухм но помала влезна моќност од AERi+.

Можеби разликата во овие бројки е минимална, но чисто сакам да знам што значат и кои се практичните последици ако избереш едната а не другата.
Автоматски споено мислење:

За да не прашувам за секоја клима индивидуално, може да ме едуцирате малку во различните елементи што треба да се знаат за една клима и кое од нив какво значење има? На пример максимален и минимален капацитет на греење/ладење, SEER/SCOP, влезна можност, проток на воздух, капацитет на одвлажнување итн.

Сакам да знам кои од овие работи треба да ги гледам во една клима и што значат. Еве ќе земам пример со споредба на 3 Vivax клими:
- АЕЕI Р32 Pro има најголем капацитет на греење, е најскапа, но во исто време има помала влезна моќност на греење, доста помал проток на воздух, а пак е за поголема површина препорачана.
- Слично со тоа, AEHI+ R32 има најголем проток на воздухм но помала влезна моќност од AERi+.

Можеби разликата во овие бројки е минимална, но чисто сакам да знам што значат и кои се практичните последици ако избереш едната а не другата.
@Sv B Ти ми се чини ги препорачување Вивакс Аери моделите, а @Strelec не беше баш воодушевен, така да ве тагирам и вас двајцата конкретно кон овој пост :).
Автоматски споено мислење:

Еве уште една споредба на три различни, кои што се сличен буџет, и додека HiSense-от има повисок SEER/SCOP, Gree-то има поголем максимален капацитет на греење, на одвлажнување и поголем проток на воздух.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.395
Поени од реакции
2.668
За да не прашувам за секоја клима индивидуално, може да ме едуцирате малку во различните елементи што треба да се знаат за една клима и кое од нив какво значење има? На пример максимален и минимален капацитет на греење/ладење, SEER/SCOP, влезна можност, проток на воздух, капацитет на одвлажнување итн.

Сакам да знам кои од овие работи треба да ги гледам во една клима и што значат. Еве ќе земам пример со споредба на 3 Vivax клими:
- АЕЕI Р32 Pro има најголем капацитет на греење, е најскапа, но во исто време има помала влезна моќност на греење, доста помал проток на воздух, а пак е за поголема површина препорачана.
- Слично со тоа, AEHI+ R32 има најголем проток на воздухм но помала влезна моќност од AERi+.

Можеби разликата во овие бројки е минимална, но чисто сакам да знам што значат и кои се практичните последици ако избереш едната а не другата.
Автоматски споено мислење:


@Sv B Ти ми се чини ги препорачување Вивакс Аери моделите, а @Strelec не беше баш воодушевен, така да ве тагирам и вас двајцата конкретно кон овој пост :).
Автоматски споено мислење:

Еве уште една споредба на три различни, кои што се сличен буџет, и додека HiSense-от има повисок SEER/SCOP, Gree-то има поголем максимален капацитет на греење, на одвлажнување и поголем проток на воздух.
Greska si, nikogas ne bi ti preporacal Vivax, sepak odlukata e tvoja.
 
Член од
26 ноември 2022
Мислења
10
Поени од реакции
3
Greska si, nikogas ne bi ti preporacal Vivax, sepak odlukata e tvoja.
Извини, моја грешка. @најубав беше препорачал Вивакс Аери како топ модел.


Прашањето погоре сепакми беше генерално, зошто би сакал да се едуцирам на тематикава. Климите ги земав како пример за споредба. Која од овие погоре би ја препорачал ти?
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Извини, моја грешка. @најубав беше препорачал Вивакс Аери како топ модел.


Прашањето погоре сепакми беше генерално, зошто би сакал да се едуцирам на тематикава. Климите ги земав како пример за споредба. Која од овие погоре би ја препорачал ти?
Ботот SvB, може да ти препорача само Гри, зашо самиот е продавач на истите.
За останатите клими прочитај уназад страници има еден куп дискусија.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.138
Поени од реакции
4.957
Извини, моја грешка. @најубав беше препорачал Вивакс Аери како топ модел.


Прашањето погоре сепакми беше генерално, зошто би сакал да се едуцирам на тематикава. Климите ги земав како пример за споредба. Која од овие погоре би ја препорачал ти?
Aeri Vivax + e odlicen model

Vnumavaj na montazata ( ovie pravila za montaza vazat za sekoj klimatizer ber razlika na brendot ) minimum 3 metri bakarni cevki pomegu vnatresnata I nadvoresnata edinica

Od vnatresnata edinica do plafonot vo prostorijata da ima 10 do 15 cm prostor za pravilno funkcioniranje na klimatizerot

Bakarnite cevki da se izbandaziraat so bela pvc traka



I pred prvoto vklucuvanje da se izvakumira klimatizerot so vakum pumpa

 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.395
Поени од реакции
2.668
Извини, моја грешка. @најубав беше препорачал Вивакс Аери како топ модел.
Zimaj klima od proizvoditel, ne od nalepnici brendovi…zosto? Zatoa sto znaes sto si kupil, od drugive neznaes sto kupuvas, pisuvaat sto sakaat, kako ke im duvne veterot.

Прашањето погоре сепакми беше генерално, зошто би сакал да се едуцирам на тематикава. Климите ги земав како пример за споредба. Која од овие погоре би ја препорачал ти?
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Ботот SvB, може да ти препорача само Гри, зашо самиот е продавач на истите.
За останатите клими прочитај уназад страници има еден куп дискусија.
Не е точно дека не препорачува други уреди. Пред две години, во пролет 2021, ми препорача сосема други уреди наместо оние што ги рекламира и продава.

На пример за мојот стан од потпис ми како из топ препорача да купам Gree Pular 18. Иако детално претходно опишав дека станот се состои од три соби, со мала површина а кои не се поврзани во иста линија.. Тоа ми беше малку чудно, иако тогаш знаев многу малку. Размислив малку, па ја разбрав неговата вистинска препорака.

Потребно е само човек да го разбере подобро, затоа што е срамежлив. Всушност, тој нуди вистински добри уреди, само малку "под жито". :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Aeri Vivax + e odlicen model

Vnumavaj na montazata ( ovie pravila za montaza vazat za sekoj klimatizer ber razlika na brendot ) minimum 3 metri bakarni cevki pomegu vnatresnata I nadvoresnata edinica

Od vnatresnata edinica do plafonot vo prostorijata da ima 10 do 15 cm prostor za pravilno funkcioniranje na klimatizerot

Bakarnite cevki da se izbandaziraat so bela pvc traka



I pred prvoto vklucuvanje da se izvakumira klimatizerot so vakum pumpa

Ало Лепи избегаваш прашање...одговори му на чоекот на битното што го прашал а Ти го нудиш овде на велико...АКО уопште знаеш да му одговориш, не туку се вади на слики со вакумерки и бандаж траки. Затоа ме тагнал мене и SVB јер знае дека немаш појма :)
На ова одговори му на дечкото, па да се посмееме :)

Screenshot 2023-11-03 at 13.12.25.png Screenshot 2023-11-03 at 13.26.07.png
Еве уште една споредба на три различни, кои што се сличен буџет, и додека HiSense-от има повисок SEER/SCOP, Gree-то има поголем максимален капацитет на греење, на одвлажнување и поголем проток на воздух.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2022
Мислења
218
Поени од реакции
295
Да прашам и јас за Gree климиве серија Fairy и Pular пошто повеќе пати се спомнати. Значи прашањето ми е општо за серијата а не за специфичен модел.
Дали Gree серија Fairy и Pular се он-офф клими?
Гледам на youtube клими од таа серија кои не се баш нешто посебно. Нема инвертер технологија туку се со кондензатор.
Освен ако од иста серија имате инвертер и не-инвертер модели што би било мошне глупо.
20231103_184337.jpg

20231103_184302.jpg

Edit: само што ги ставив сликите гледам дека двата модели имаат иста надворешна.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.395
Поени од реакции
2.668
Да прашам и јас за Gree климиве серија Fairy и Pular пошто повеќе пати се спомнати. Значи прашањето ми е општо за серијата а не за специфичен модел.
Дали Gree серија Fairy и Pular се он-офф клими?
Гледам на youtube клими од таа серија кои не се баш нешто посебно. Нема инвертер технологија туку се со кондензатор.
Освен ако од иста серија имате инвертер и не-инвертер модели што би било мошне глупо.
Прегледај го приврзокот 396583

Прегледај го приврзокот 396584

Edit: само што ги ставив сликите гледам дека двата модели имаат иста надворешна.
Najnormalno e da od ista serija imas i Inverter i On/Off.
Sifrite se totalno razlicni, a posto sakas da gledas nadvoresni rasklopeni, idi vo Gree salon Aerodrom i ke se iznagledas.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.138
Поени од реакции
4.957
Еве уште една споредба на три различни, кои што се сличен буџет, и додека HiSense-от има повисок SEER/SCOP, Gree-то има поголем максимален капацитет на греење, на одвлажнување и поголем проток на воздух.
SCOP ti e podatok za greenje kolku pogolem SCOP tolku poekonomicen klimatizer SEER e podatok za ladenje Vlezna moknost na greenje ( primer ) 977 W toa e prosecna potrosuvacka dodeka modulacijata kaj 3.5kw Aeri+ e od 300 W do 1.600 W protok na vozduh najdobro sekoj klimatizer ako ima 3 fan speed brzini da se uporebuva vo vtora brzina ako ima 5 brzini togas vo 3-ta fan speed brzina isto I so kapacitet na greenje kazuva kolku e maksimalniot kapacitet na greenje na klimatizerot
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Хајсенс енерџи СЕ ми ја нуди продавачот како подобра варијанта од аери+, додека хаиер тундра е 1500ден плус од нив.
Која е најдобра варијанта?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom