Најекономично греење (затоплување)

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
Znaci laik sum za ovie raboti a mi treba iskreno mislenje.Mi treba inverter do 500 evra da gree salon edno 30m2 da go trgnam termoto od upotreba.Ako moze domakjinski sovet sto da se zeme ke vi bidam mnogu blagodaren.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.145
Поени од реакции
4.995
Znaci laik sum za ovie raboti a mi treba iskreno mislenje.Mi treba inverter do 500 evra da gree salon edno 30m2 da go trgnam termoto od upotreba.Ako moze domakjinski sovet sto da se zeme ke vi bidam mnogu blagodaren.
Top modeli



 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Top modeli



Ako moze Link do TOP modelite? :pos:
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.294
Поени од реакции
3.667
Ako moze Link do TOP modelite? :pos:
Na najubajoo, 3x pati sum mi posocil deka kojn ne proban(ne javan)da ne go fali i preporacuva za javajne bidejki koga/togas ke go iskloca, isto e i so toj famozen aeri !
Ako go ima moze da spodeli iskustva(ako go nema kaj drugar,rodnina,na rabota)toa e = na nisto ...!
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Znaci laik sum za ovie raboti a mi treba iskreno mislenje.Mi treba inverter do 500 evra da gree salon edno 30m2 da go trgnam termoto od upotreba.Ako moze domakjinski sovet sto da se zeme ke vi bidam mnogu blagodaren.
И јас не знам многу, но да се обидам да помогнам,
Ако салон е добро изолиран, тогаш гледај кој од препорачаните уреди функционира убаво и културно. Дека добро и прецизно ја одржува поставената температура и дека има добра модулација.
Пожелно е барем малку да го опишеш тој простор, за да се одреди каде е најдобро да ја поставиш внатрешната единица поради многу работи. Ова е многу важно за таква површина. Бидејќи, површината од 30 м2 често е „критична“ за поевтини уреди, доколку ако сè не е направено како што треба. Исто така, ако можеш барем колку толку да ги одредиш загуби на топлина за него.
Еве еден едноставен калкулатор, на српски, но се надевам дека нема да биде проблем:
и еве малку подетално и подобро
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Na najubajoo, 3x pati sum mi posocil deka kojn ne proban(ne javan)da ne go fali i preporacuva za javajne bidejki koga/togas ke go iskloca, isto e i so toj famozen aeri !
Ako go ima moze da spodeli iskustva(ako go nema kaj drugar,rodnina,na rabota)toa e = na nisto ...!
Види, и јас не се согласувам некогаш со препораките…
Ама ако стоиме да препорачуваме само нешто што го имаме…?! Кај ќе стигнеме!?
пр. Факт е дека Пилот Спорт 4 гуми се подобри од униројал реинспорт! И сега не треба да препорачам Континентал, Мишелин, Данлоп?

Ме сфаќаш што сакам да кажам…
А Аерито веројатно е најпродавана и најчеста клима во државава(може дури и на балканов). Секој познава некој(и) што ја има, и сите во глобала се задоволни од неа!
Ете јас не земав аери, ама и не ми беше некој ризик оти земав клима со еуровент.
Ако зборуваме за клими без еуровент… од сите се знае која е најпроверена.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.294
Поени од реакции
3.667
Види, и јас не се согласувам некогаш со препораките…
Ама ако стоиме да препорачуваме само нешто што го имаме…?! Кај ќе стигнеме!?
пр. Факт е дека Пилот Спорт 4 гуми се подобри од униројал реинспорт! И сега не треба да препорачам Континентал, Мишелин, Данлоп?

Ме сфаќаш што сакам да кажам…
А Аерито веројатно е најпродавана и најчеста клима во државава(може дури и на балканов). Секој познава некој(и) што ја има, и сите во глобала се задоволни од неа!
Ете јас не земав аери, ама и не ми беше некој ризик оти земав клима со еуровент.
Ако зборуваме за клими без еуровент… од сите се знае која е најпроверена.
Ok,donekade e taka,ama moe mislejne e deka ako zemas vivax, ke si kupis midea,/ajde so tvojava konstatacija so gumite
Btw ako kupam laufen fit gumi se 3600, hankok se 4050, ke kupam hankok iako ovie gi pravat za niv ...sega mi go razbiras muabetov...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Ok,donekade e taka,ama moe mislejne e deka ako zemas vivax, ke si kupis midea,/ajde so tvojava konstatacija so gumite
Btw ako kupam laufen fit gumi se 3600, hankok se 4050, ke kupam hankok iako ovie gi pravat za niv ...sega mi go razbiras muabetov...
Проблемот е што точниот модел на мидеа што е аери, кај нас нема никогаш да го најдеш под мидеа…
Вивакс вакви или такви, пак имаат збор кога порачуваат на ангро десетици/стотици илјади парчиња… и знаеш дека тоа е проверено!

Инаку Ханкок се една од најпреценетите марки според мене! Можда на времето(кога кај нас не ни постоеле), нуделе добар квалитет за цената. Нот ени мор!
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
332
Поени од реакции
436
Проблемот е што точниот модел на мидеа што е аери, кај нас нема никогаш да го најдеш под мидеа…
Вивакс вакви или такви, пак имаат збор кога порачуваат на ангро десетици/стотици илјади парчиња… и знаеш дека тоа е проверено!

Инаку Ханкок се една од најпреценетите марки според мене! Можда на времето(кога кај нас не ни постоеле), нуделе добар квалитет за цената. Нот ени мор!
Не е баш за темава, ама краток одговор да ти дадам од лично искуство; пред 13 години купив Ханкок за Алфа 156 со над 170 КС и не бев нешто задоволен со тракцијата (пролизгување на зебри, при поголем гас и сл), ги сменив по 20-тина иљади км со Конти. А сега е пак обратно, во голем број тестови на АДАЦ и други, Ханкокот најчесто испаѓаат во првите 5-6 и мене не ми оди во глава дека толку напреднале.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.688
Поени од реакции
3.990
Не е баш за темава, ама краток одговор да ти дадам од лично искуство; пред 13 години купив Ханкок за Алфа 156 со над 170 КС и не бев нешто задоволен со тракцијата (пролизгување на зебри, при поголем гас и сл), ги сменив по 20-тина иљади км со Конти. А сега е пак обратно, во голем број тестови на АДАЦ и други, Ханкокот најчесто испаѓаат во првите 5-6 и мене не ми оди во глава дека толку напреднале.
Moram da ti kažam deka generalno ne važi, se razlikuva od dim na gumata što e testirana, ako e dobra R15 205/60 ne znači deka e dobra R17 225/50. Inače continental si e na mesto, samo ne se japonski, šteta.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
220
Поени од реакции
297
Факт е дека Пилот Спорт 4 гуми се подобри од униројал реинспорт!
Многу им ја креваш цената на Michelin Pilot Sport.
Јас имам половно возило со такви гуми, така беше кога го купив.
Мојте се Michelin Pilot Sport A/S 3+
Као демек All Season.
Иначе гумиве не се направени од гума хехе. Којзнае што е некоја смеса повеќе на пластика. Нити се трошат, нити цвичат при нагло кочење ништо.
Пошто се за секоја сезона нели all season, сум ги пробал во зима на снег.
Немаш претстава како лизга, пошо не е гума него пластика.
Но за волја на вистината на сув или влажен пат се добри, добра контрола имаш на возилото и никако не се трошат 20231101_111554.jpg
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Многу им ја креваш цената на Michelin Pilot Sport.
Јас имам половно возило со такви гуми, така беше кога го купив.
Мојте се Michelin Pilot Sport A/S 3+
Као демек All Season.
Иначе гумиве не се направени од гума хехе. Којзнае што е некоја смеса повеќе на пластика. Нити се трошат, нити цвичат при нагло кочење ништо.
Пошто се за секоја сезона нели all season, сум ги пробал во зима на снег.
Немаш претстава како лизга, пошо не е гума него пластика.
Но за волја на вистината на сув или влажен пат се добри, добра контрола имаш на возилото и никако не се трошатПрегледај го приврзокот 396393
Za gumi na drugo mesto, tuka ne e za gumi.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
220
Поени од реакции
297
Za gumi na drugo mesto, tuka ne e za gumi.
Само се надоврзувам на погоре споменатото.
Да за клими е темава тебе мислам те прашуваа разлика помеѓу некои модели Arctic и Fairy?
Иначе имињата ви се топ, Arctic ваууу само ради името би ја купил сигурно лади како на Арктик да си.
Новиот модел ќе биде Antarctic
 

Kajgana Shop

На врв Bottom