Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Nemal gjavolot rabota kopal po internet e muabetov :)

Tuku aj da se uozbilam. imam ushte 6 prostorii za klimatiziranje na kukjana. (1 prostorija od 20m2, drugata od 30m2 ostanatite site se po 12 m2) Vo opshto ne mi se brza, ama kopajkji po internetov naletav na klimava: https://www.krusel.mk/greenje-i-ladenje/klimatizeri-inverter/c-h-arctic-inverter-ch-s09ftxla-split-tip-inverter?limit=100

Prashanjava koi me "machat" vo momentov se slednive:

1.Dali da kupam ushte nekoja klima esenva ili da odam so novi nabavki na prolet? (za zimovo voopshto ne mi se potrebni tie prostorii) Znachi shto e popameten period za nabavki na klimi kraj na godina ili pochetok od aspekt na akcii/popusti

2.Da se zeme ovoj model na C&H (za 12m2 prostorija) i koj go proizveduva nego? Znam porano beshe proizvoditel GREE za C&H. https://www.krusel.mk/greenje-i-ladenje/klimatizeri-inverter/c-h-arctic-inverter-ch-s09ftxla-split-tip-inverter?limit=100

3. Ako ne e ovoj C&H togash dali mozebi vivaxot 2.5kw e podobra opcija? https://www.klimi.mk/product/562

Imate iskustvo so ovie dve do sega vo vaka slabi verzii za vo mali kvadraturi?

(Kje ve zamolam samo da ne bide plukanje edni so drugi oti poslednive 300 strani gledam verbalna vojna megju gree i anti gree lugje, tek tuk po nekoja korisna informacija)

Znachi ve zamoliv za pomosh i spomnav da ne se plukate gree anti gree i vie pak si prodolzivte so istiot muabet, a mene mi ostana dilemata :D
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Znachi ve zamoliv za pomosh i spomnav da ne se plukate gree anti gree i vie pak si prodolzivte so istiot muabet, a mene mi ostana dilemata :D
Еве, јас можам само околу првото прашање да помогнам, и тоа делумно..
Најдобар период за зимање ти е пролет! Кога грејната сезона завршува, а жештините не се почнати…
Ама мораш да бидеш стрплив, и да не очекуваш чуда!
Кај нас климите се меѓу најскапите во регионот, и често не мењаат цена (освен кога одат нагоре :mad:). Ако една клима се забетонира на 500€, толку е! Евентуално илјадарка горе-доле, што и не мења многу…
Да, акции макции има, ама колку е тоа реален попуст?!
На поефтини клими дали е и исплатливо да чекаш попуст?
Инаку 9000btu/2.5ка за 12м2 е океј! Дури 7000 бути е и подобро ако имаш добра изолација…

А да, заборавив да кажам… сите тие онлајн продавници што ги гледаш по нет, па често и големите маркети, се само мидл-мен!
Буквално сите зимаат од исто место(увозникот!), па затоа и цените им се исти!
Не дека нешто поефтино и кај увозникот ќе поминеш… :cautious:
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
216
Поени од реакции
294
Ve jade Mideja ,predvas e so
https://www.bing.com/videos/search?q=tri+cilindri+compresor+toshiba&view=detail&mid=980C148B1E1130D3980E980C148B1E1130D3980E&FORM=VIRE
Ostanavte so vasiot dvostepen kompresor ,koj Toshiba go frli uste pred 10 god.
Racunajte kaj vas tri cilindri posle 20 god.:lolzz:
Mideja No.1:smirce:
Сепак Daikin Swing компресорите се подобри од rotary
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
216
Поени од реакции
294
Што као најдобриот модел на Daikin носи ваков компресор?
Сите резиденцијални клими од Daikin го имаат тој компресор.

...Speaking of Daikin Industries' distinctive compressors, the first compressor we would like to introduce is the swing compressor. While other companies use rotary compressors in their residential air conditioner compressors, Daikin Industries is the only company that uses swing compressors...
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Сите резиденцијални клими од Daikin го имаат тој компресор.

...Speaking of Daikin Industries' distinctive compressors, the first compressor we would like to introduce is the swing compressor. While other companies use rotary compressors in their residential air conditioner compressors, Daikin Industries is the only company that uses swing compressors...
Не сум разгледувал/начекал до сега Daikin сервисни....
Резиденцијални подразбира и мини-сплитс?
Значи од Сенсира до Сарара све носи ваков swing компресор???
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Здраво, претпоставувам вакво нешто не е баш нормално, знае ли некој повеќе околу оваа пукнатина или што и да е ?
Забележувам чудна миризба од климата во последно време, па ако може помош/ насоки што би било следно во ваков случај.
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Здраво, претпоставувам вакво нешто не е баш нормално, знае ли некој повеќе околу оваа пукнатина или што и да е ?
Забележувам чудна миризба од климата во последно време, па ако може помош/ насоки што би било следно во ваков случај.
Ili monterot ili nekoj od domašnite gi pritisnal lamelite pri vadenje filtri.
Ne e ništo strašno osven što lošo izgleda, možebi si izgubil 1-2% od efikasnosta (oceni sam koja e površinata na ošteteniot prostor sprema ostatokot lameli).
Nema vrska so mirizba i ne e puknatina ako freonot si e tuka i ne se izgubil.
Popravka se pravi so specijalen češel ( na Ebay poračav eden no ispadna mnogu krupen, najsitniot edvaj za nadv. edinica da fati) no kaj tebe nema mnogu da popravi mnogu e zgmečeno.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Здраво, претпоставувам вакво нешто не е баш нормално, знае ли некој повеќе околу оваа пукнатина или што и да е ?
Забележувам чудна миризба од климата во последно време, па ако може помош/ насоки што би било следно во ваков случај.
Ама и како да недостига 5-10цм делче од тоа црното?!
Некој како да се обидувал да го извади ама му се поткршило и плус ете ги подзгмечил ламелите што сеа тешко да се исправат...
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Ама и како да недостига 5-10цм делче од тоа црното?!
Некој како да се обидувал да го извади ама му се поткршило и плус ете ги подзгмечил ламелите што сеа тешко да се исправат...
Да, и црната лента е скршена малку (3-4cm), претпоставувам дека до крај треба да оди
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Сепак Daikin Swing компресорите се подобри од rotary
Daikin swing kompresorite se karakterizitraat so niska buka,a i samiot Daikin e poznat po niska buka na nadvoresnite edinici.
Dodeka rotacionite kompresori so eden cilinder se pobucni.Zato se odi co zgolemuvanje na cilinderite dva,pa i so najnovata inovacija od tri cilindri za da se eliminira zvukot vo pomali razmeri.
No koga govorime za dolgovecnost na kompresorot podrazbiram da istoit kompresor i posle 100.000 rabotni sati da gi zadrzi svoite performansi blisku kako i prviot raboten sat,il da izgubi mnogu malce so negovoto abenje do kaj 5% za 100.000 casa,a ne da ima uste prvite 3 godini pad na performansi od 20%.Racunaj 100.000 rabotni sati se preku 25 godini,kaj klimatizerot vo domasni uslovi.
E togas se zboruba za dolgovecen kompresor,i kvalitet na izrabotka.
Dali site kompresori so ist kvalitet?
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Ја не би се стресирал толку дали компресорот е свинг или не..!
Варијација на тема е тоа само…. Во основа обичен ротационен компресор.
За една работа е во право @filipinec кога вели двоклипен е подобро… зошто се поништуваат вибрациите.
Ама далеку од тоа дека и обичен едноклипен не знае да биде тивок и мирен.
У основа се си има за и против. На пр. двоклипниот на мала снага(мали вртежи) ќе троши повеќе струја за истата работа од едноклипниот, или ќе ма помала ефикасност.
Сега за децимали правиме муабет…

А сите компресори денес се трајни! Нема не квалитетен компресор! Всушност последно нешто што би се расипало на една клима е токму компресорот…
Така да смешки ми се на пр. ЛЏ со нивните реклами и 10г гаранција на компресор! Ако толку ги бива, нека дадат бар 5год гаранција на електроника.. :rolleyes:

И на крај… компресорот е само едно делче од сложувалката наречена клима! Треба сите делчиња да се “добро наредени” за таа клима да биде добра.
 
Член од
6 јули 2012
Мислења
16
Поени од реакции
21
pozz momci, iako dedo mi, kako profesionalec, od vremeto vo Fonko, me sovetuva deka ovaa sto ja sakam od Gree e super za zima, no i poskapa, > https://www.klimi.mk/product/545 34.000den, sepak moze i do 25-26k da se najde dobra za zima najmnogu, dnevna kujna, 25m kvadratni nekade..

Soveti ako imate molam spodelete, najmnogu ni treba za zima, PVC prozori i se toa imam, stara gradba kuka, bez nekoja posebna izolacija, do lani na drva, no resivme preskapo e i drva i struja zaedno.. 3.5kw ni e dovolna.. pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom