Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Vo Skopje ima mnogu objekti reseni na takov nacin, so multisplitovi. Mozebi 50% od site novogradbi.
Super cim pocnale da se opametuvaat, zasto realno klima e potreba vo skopje, ama stvarno ne ide na novo izgradena zgrada stanarite da gi stavaat koj kade stigne.

Za procentot ke go zemam so doza na rezerva zasto mnogu poznanici koi ostanaa vo skopje iznakupija stanovi vo poslednive 5-6 godini i skoro nikoj od niv nema vgradeno nekakvo resenie na razlicni lokacii od gradot. No kako sto kazav veruvam deka mnogu od izveduvacite pocnale da gi vklucuvaat vo samata izgradba

Super e ako ladenjeto i greenjeto e odnapret reseno NO ako ne e togas sekoj na terasa ke si montira i toa e toa
ili namesto na terasa moze da se napravi nekoj specijalen del kade sto ke moze da stavat site, primer cela vertikala zatskriena so resetka ili slicno kade sekoj ke moze da stavi ured bez da go narusi izgledot na zgradata zasto taa resetka ke ide po cela vertikala
na toj nacin nema da si ja skratis terasata, pod skratis terasata ne vikam deka klimata zafaka golem prostor, nego koga ladi vnatre nadvor pravi uste potoplo okolu nea i obratno vo zimo taka sto doagas deka terasata ti e neupotrebliva
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
ili namesto na terasa moze da se napravi nekoj specijalen del kade sto ke moze da stavat site, primer cela vertikala zatskriena so resetka ili slicno kade sekoj ke moze da stavi ured bez da go narusi izgledot na zgradata zasto taa resetka ke ide po cela vertikala
na toj nacin nema da si ja skratis terasata, pod skratis terasata ne vikam deka klimata zafaka golem prostor, nego koga ladi vnatre nadvor pravi uste potoplo okolu nea i obratno vo zimo taka sto doagas deka terasata ti e neupotrebliva
Na primer vaka za novite zgradi



Ili za postojnite ( izgradeni) zgradi vaka

 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
@kostatkb
Ne ni dade informacija, baš me interesira kako modulira Virpulot-Hisens pošto čitam poskapite modeli na Hisens se korektni na greenje, sleguvaat do 280W 12- kite. Možebi nemaš watmetar? Da pobaram link na ebay imam lani eden kupeno so dve tarifi, meri cos fi, frekvencija i napon, crta nekakvi dijagrami na potrošuvačka......
Еех, ти пак ми задоцни, пред 5-6 дена нарачав еден, наводно мери со две тарифи, ама ќе стигне по 2 месеци, таман за греење :) Инаку со тоа и не се замарам толку (иако е добро да модулира), а и не ми вреди да се замарам кога синот пстојано грее голем бојлер околу 20-21 саат, не чекајќи ефтина, или малиот бојлер е 24/7 вклучен на 60-тина степени, или ...
Засега климата ме одушевува со тивката работа, надворешната едвај се слуша и во целосна тишина во 02 навечер па морам да ја допрам со рака да се уверам дека работи, а ме нервира со тоа што губи ВиФи па на 2-3 дена морам да ја ресетирам од струја.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ostaj toa tivka rabota, site segašni klimi ako se pravilno montirani i pravilno (ne forsirano) setirani rabotat tivko, daj da vidime kako modulira.... na greenje e bitnoto, na ladenje im e polesno da se spuštaat nisko, ubavo bi bilo da gi testiraš i dvete klimi Hisens. Niz Srbija se zadovolni od niv osven od 12- kata Wing , 18- kata Wing e korektna, ovie Wing pro se vo red. Mnogu ja falat Energy pro, ovde e 50000 den, mnogu e poskapa od tamu mislam beše okolu 35000 naši pari.....
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Ostaj toa tivka rabota, site segašni klimi ako se pravilno montirani i pravilno (ne forsirano) setirani rabotat tivko, daj da vidime kako modulira.... na greenje e bitnoto, na ladenje im e polesno da se spuštaat nisko, ubavo bi bilo da gi testiraš i dvete klimi Hisens. Niz Srbija se zadovolni od niv osven od 12- kata Wing , 18- kata Wing e korektna, ovie Wing pro se vo red. Mnogu ja falat Energy pro, ovde e 50000 den, mnogu e poskapa od tamu mislam beše okolu 35000 naši pari.....
U makedonija cenite nemaat dopir so realnosta tolku imam da ti kazam
LN35 u mkd posledno koga vidov bese okolu 105.000 denari
RW25 model sto go staviv jas tuka samo klimata mi bese okolu 105.000 den (ispod ova bese), LN35VGHZ2 model sto e demek NORDIC tuka bese poeftin nego u mkd LN35VG2
So toa sto tuka klimite imaat 25% danok kako skoro se ostanato, a u mkd ako ne se lazam imaa i pomalku od 15%
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
U makedonija cenite nemaat dopir so realnosta tolku imam da ti kazam
LN35 u mkd posledno koga vidov bese okolu 105.000 denari
RW25 model sto go staviv jas tuka samo klimata mi bese okolu 105.000 den (ispod ova bese), LN35VGHZ2 model sto e demek NORDIC tuka bese poeftin nego u mkd LN35VG2
So toa sto tuka klimite imaat 25% danok kako skoro se ostanato, a u mkd ako ne se lazam imaa i pomalku od 15%
Vo MKD e 18% danok, carina e 15%, sekade vo EU carinata e 2-3%
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Vo MKD e 18% danok, carina e 15%, sekade vo EU carinata e 2-3%
A и рабатот на најквалитетното е најголем :)
Бар би требало да е де... иако имаше обиди да го надминат (if you know what i mean -50% discounts) :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Многу мразам кога треба да се јавувам негде за цена… :mad: (цена инбокс муабетот)
Ама фала ти, изгледа они се застапници..
Се јави? И за мене е таа филозофија за цена несфатлива. Не се јавувам бе, ако веќе има конкурент со истакнато цена нему ќе му се јавам.
Ја сум од Тетово и не ни знаев дека постои БФМ. Гледам се наоѓа у сред нивје, има пристапен пат за шлепери (на Гугл не е ни прикажан), тоа се само магацини, чисто сумњам дека има и П од Panasonic, а уште помалку дека има со кого да напраиш муабет за цена и такви работи.
 
Член од
13 ноември 2020
Мислења
67
Поени од реакции
58
Od snosti gree soyal koga ja vklucuvam vozduhot e so nepodnosliva mirizba, so mozi da e ima resenie ili da gi baram od gree?
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Od snosti gree soyal koga ja vklucuvam vozduhot e so nepodnosliva mirizba, so mozi da e ima resenie ili da gi baram od gree?
So ogled sto e ponov model duri e cudno kako se smirisala taka brzo , osven ako ti e koristena na ladenje , vklucena koga bilo 30c vo soba a ti naednas baras 20c i posle naglo zaladuvanje posle eden sat rabota ti zaladuva i ja gasis na dalecinsko i naednas so razlikata na temepratura na venilatorot se stvoruva kondenzacija i se smirisuva skisnuva .
Inaku spas e hemisko cistenje i posle toa obrnuvanje na korisnickata navika.
Makar sto kaj mene vivax jas ja koristev eden period taka pusti izgasi so forsiranje (taka imav potreba)i se smirisa i morav da ja otvoram go izvadiv ventilatorot i perenje pod tus i se sredi i posle toa smeniv nacin na koristenje i eve nema maka 4ta godina .
Inaku taa klima treba da ima opcija xfan za posle gasenje 30tina sekundi ja susi vnatresnata edinica .
Kaj mene na gree gtech ja ima taa funkcija no se vklucuva preku aplikacija ,pa proveri na aplikacija aktiviraj ja i odvreme na vreme gledaj proveruvaj oti sama se deaktivira neznam od koja pricina.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
13 ноември 2020
Мислења
67
Поени од реакции
58
So ogled sto e ponov model duri e cudno kako se smirisala taka brzo , osven ako ti e koristena na ladenje , vklucena koga bilo 30c vo soba a ti naednas baras 20c i posle naglo zaladuvanje posle eden sat rabota ti zaladuva i ja gasis na dalecinsko i naednas so razlikata na temepratura na venilatorot se stvoruva kondenzacija i se smirisuva skisnuva .
Inaku spas e hemisko cistenje i posle toa obrnuvanje na korisnickata navika.
Makar sto kaj mene vivax jas ja koristev eden period taka pusti izgasi so forsiranje (taka imav potreba)i se smirisa i morav da ja otvoram go izvadiv ventilatorot i perenje pod tus i se sredi i posle toa smeniv nacin na koristenje i eve nema maka 4ta godina .
Inaku taa klima treba da ima opcija xfan za posle gasenje 30tina sekundi ja susi vnatresnata edinica .
Kaj mene na gree gtech ja ima taa funkcija no se vklucuva preku aplikacija ,pa proveri na aplikacija aktiviraj ja i odvreme na vreme gledaj proveruvaj oti sama se deaktivira neznam od koja pricina.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Nema takva opcija xfan na aplikacijata
Inaku klimata ne bese vklucena od maj posledno koga ja koristevme za greenje, od togas ja vkluciv duri vo sredata i cetvrtokot vecerta 1h na 25c za da izladi za spienje. Vcera ko ja vkluciv pocna da mirisa
Eve serviserot mi rece filterot i klimata vnatresno da gi prskam so omeknuvac pomesan so voda pola pola, na sat dva pa da vidime sto ke bidi.
 

Attachments

Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Nema takva opcija xfan na aplikacijata
Inaku klimata ne bese vklucena od maj posledno koga ja koristevme za greenje, od togas ja vkluciv duri vo sredata i cetvrtokot vecerta 1h na 25c za da izladi za spienje. Vcera ko ja vkluciv pocna da mirisa
Eve serviserot mi rece filterot i klimata vnatresno da gi prskam so omeknuvac pomesan so voda pola pola, na sat dva pa da vidime sto ke bidi.
E ova e strasno e za nervozi , namesto strucen sovet dobivas poglup zdravje , a mislis ovlasten servis .Inaku i so ozoner za klima sto go imas vo setek i e 50tina denari ne e resenie tuku samo maska za problemot.
Prvo omeknuvacot nagrizuva vtoro e lepliv posle susenje ako ne e ispran od povrsinata kade e nanesen .
Edinstveno desinal ,dezental 0.2% idi vo opcija za dezinfekcija bez ispiranje .
Ako nemas opcija xfan togas moras manuelno da odrabotis so toa sto pred da ja gasis klimata na dalecinsko krevas za 3 stepeni taka da duva edna minuta i gasis , sigurno provereno resenie ,no sekako posle cistenje na ventilatorot .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom