Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Фала Златко.

Првично замислениот буџет-граница, веројатно и потреба(35 m²) ми беше 61К за RAS-13 Shorai па откако се потроши фрлив поглед накај поскапата Ras-16 - 75K. Ја гледав и RAS-18 ама е уште поскапа 88K, а е неубедлива, барем според еуровентот на -15 споредбено RAS-16Прегледај го приврзокот 356028, знам дека е со дуплерица ротационен комресор исто и RAS-13 Daisekai 99К. Прескапи се за клими со средни карактеристики (Shorai 16 и 18), ги има истите поевтини за min. 5K, вклучена монтажа и сл. а јас сум врзан со Телеком МК заради искористување на буџетот од новиот веројатен договор. 18-ката има и поголема внатрешна единица и веројатно е и побучна, битна ставка ми е и модулацијата, да не испадне уклучи-исклучи модулирање,потрошувачката(COP) исто така. Ќе разгледам и Daikin Sensira RXF50D(72К) или 42(62К) можеби, мислам дека не се класа со Shorai или грешам?
Тошибите се повеќе штедаџиики од мое искуство... затоа и такви бројки на еуровентот.
Инаку 18ката нема шанси да е послаба од 16ката.... и што викаш поголема внатрешна мислам дека ќе биде дури потивка (поголем отвор низ кој ќе турка воздух!)
Башка со TWIN компресор мислам имаш поголеми шанси за пониски модулации, повисок COP, повисок максимум ако ја форсираш а и потивко работење (бар од мое искуство со моите Мицубиши).
Toshiba Shorai-то е мид-модел.... а Daikin Sensira-та е влезен-модел....
Еуровентот на Daikin-от друго кажува... макар да мислам да ја иссилиш и Тошибата ќе си го даде декларираниот капацитет... ама уште еднаш ќе спомнам домаќинки се Tошибите гледаат да штедат појче :D

A siguren si deka na nadvoresna 0° gree raboti 4-5 saati.??
Дан ја претера малку со просеков на 0 степена... тоа може саат два сабајлеска да било.

Термометаров со сонда низ прозор (обесена позади надворешната од Хансол-от) моментално вика 5.8С.... а преку ден го загледував околу 7-8 беше.
1.jpg 2.jpg

Хансол-ов кај мене си бичи он-офф сеуште...
https://streamable.com/8frqr9
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Некој да каже хинт за Грее климиве, конкретно за у кранот 5,5 кв, како да се сетира и работи, или нешто друго да и се прави, више нз ни што, ама битно ми и за најбрзо време да уклучу, откога ќе се исклучи. Тоа што работи пали гаси, веќе тоа е, нема чаре. Него како да работи бар и 5 минути, ама после 5 минути пак да се уклучи(без сикрет модови, да е чарето), да не треба да ја чекаш 30 минути за да стартува од кога ќе се исклучи, било кој да разработил таков сетинг?
Моментално се работи на макс фан 5, и на свинг вертикален уклучен(без ај фил).
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Толку пари беше и кај нас во Македонија, ги излажаа луѓето како врвен модел,најакиот во класата модел на грее,со три реда изменувачи и two stage компресори ..
Невидено губре со cop 3.7 и тоа не проверен..може да е помал..
И сега ако врвниот модел има cop 3.7
како Амберов има cop 4.5..
..
Автоматски споено мислење:

Само да додадам па за таа цена ќе земај некој јапонец со cop 5 или Toshiba deiseakai со cop 5.33 со скоро 40% помала потрошувачка
Па нели се согласивме дека јапонскиве клими се перпетуум мобиле? Имам слушнато дека алхемичари им ја прават легурата за деловите за компресорот.
Автоматски споено мислење:

Затоа велам дека цената е преголема за тој бренд овде. За такви пари добивате 100x тестиран, проверен јапонски уред. Тоа е проблемот - цената, друго би било ако чинат како Vivax, Hisense, Haier.. итн итн. Иако не сум слушнал дека некој Vivax работи толку лошо, и овие другите исто така. Може ли некој да ми објасни која е идејата да се направи таков уред. За какви простории е наменет?

И после велат дека не треба Eurovent. Па како да верувам во нешто друго, кога ја лажираат и најопштата спецификација, power input 100-1700w ? :) Зошто го пишуваат тоа?
Колку што можам да видам, такви информации не се вклучени во спецификацијата дури и од многу многу посериозни производители.
Лошо си слушнал
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.952
Поени од реакции
6.156
Некој да каже хинт за Грее климиве, конкретно за у кранот 5,5 кв, како да се сетира и работи, или нешто друго да и се прави, више нз ни што, ама битно ми и за најбрзо време да уклучу, откога ќе се исклучи. Тоа што работи пали гаси, веќе тоа е, нема чаре. Него како да работи бар и 5 минути, ама после 5 минути пак да се уклучи(без сикрет модови, да е чарето), да не треба да ја чекаш 30 минути за да стартува од кога ќе се исклучи, било кој да разработил таков сетинг?
Моментално се работи на макс фан 5, и на свинг вертикален уклучен(без ај фил).
A zosto ne vklucis ifeel?
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Некој да каже хинт за Грее климиве, конкретно за у кранот 5,5 кв, како да се сетира и работи, или нешто друго да и се прави, више нз ни што, ама битно ми и за најбрзо време да уклучу, откога ќе се исклучи. Тоа што работи пали гаси, веќе тоа е, нема чаре. Него како да работи бар и 5 минути, ама после 5 минути пак да се уклучи(без сикрет модови, да е чарето), да не треба да ја чекаш 30 минути за да стартува од кога ќе се исклучи, било кој да разработил таков сетинг?
Моментално се работи на макс фан 5, и на свинг вертикален уклучен(без ај фил).
Да не си чепкал нешто околу офсетот? Ако ти е наместен на 0 може да ти прави такви проблеми
 
Последно уредено:
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Да не си чепкал нешто околу офсетот? Ако ти е наместен на 0 може да ти прави такви проблеми
Не би требало да е моментално на 0, била местена на сите офф сетови, ама од тогаш гасена е од штекер, се ресетирало и тоа ако била местена на 0 офф сет.
Автоматски споено мислење:

Да не си чепкал нешто околу офсетот? Ако ти е наместен на 0 може да ти прави такви проблеми
Не би требало да е моментално на 0, била местена на сите офф сетови, ама од тогаш гасена е од штекер, се ресетирало и тоа ако била местена на 0 офф сет.
Автоматски споено мислење:

Да не си чепкал нешто околу офсетот? Ако ти е наместен на 0 може да ти прави такви проблеми
Не би требало да е моментално на 0, била местена на сите офф сетови, ама од тогаш гасена е од штекер, се ресетирало и тоа ако била местена на 0 офф сет.
Автоматски споено мислење:

Да не си чепкал нешто околу офсетот? Ако ти е наместен на 0 може да ти прави такви проблеми
Не би требало да е моментално на 0, била местена на сите офф сетови, ама од тогаш гасена е од штекер, се ресетирало и тоа ако била местена на 0 офф сет.
 
Член од
19 ноември 2022
Мислења
22
Поени од реакции
34
Момци дали кога ги чистите филтрите од внатрешната единица ја гасите климата?
Поздрав
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Bitola 28.11.2022
vreme 2h
Temp.nadvor mereno kaj nadvoresnata 2c

-T-vnare vo sobata 23,5c
-setirana 26 na dalinsko
-1/5 brzini 765m3
-vlez T - 27.4c
izlez T - 41,7c
Delta T -14,3c
1/5 brzina 765m3
Imput 725w +-5w dosta stabilno
Toshiba Shorai Edge RAS-24J2AVSG-E RAS-24J2AVSG-E

(14,3x1,2x765):3600=3,6465KW:0.725kw=5.03 COP
Koj e vo moznost neka si izmeri.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Bitola 28.11.2022
vreme 2h
Temp.nadvor mereno kaj nadvoresnata 2c

-T-vnare vo sobata 23,5c
-setirana 26 na dalinsko
-1/5 brzini 765m3
-vlez T - 27.4c
izlez T - 41,7c
Delta T -14,3c
1/5 brzina 765m3
Imput 725w +-5w dosta stabilno
Toshiba Shorai Edge RAS-24J2AVSG-E RAS-24J2AVSG-E

(14,3x1,2x765):3600=3,6465KW:0.725kw=5.03 COP
Koj e vo moznost neka si izmeri.
Што е ова 1.2?
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Да не си чепкал нешто околу офсетот? Ако ти е наместен на 0 може да ти прави такви проблеми
Кај тебе на колку е наместен офф сетот, и после колку време ти пали одкога ќе се изгаси, и што разлики си осетил(во временска рамка на палење/гасење) со ставање на различен офф сет?
Автоматски споено мислење:

A zosto ne vklucis ifeel?
И со вклучен ај фил, пак чекаш долго време да се упали, повеќе од 20 мин, нешто пократко дали има за да се пали побрзо
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Koj ima vreme neka si go prati ovoj forum,so diskusii na nivo ,vtoriov del.
Ima i merenja i grafikoni,dosta e interesen.
Автоматски споено мислење:

Фала Златко.

Првично замислениот буџет-граница, веројатно и потреба(35 m²) ми беше 61К за RAS-13 Shorai па откако се потроши фрлив поглед накај поскапата Ras-16 - 75K. Ја гледав и RAS-18 ама е уште поскапа 88K, а е неубедлива, барем според еуровентот на -15 споредбено RAS-16Прегледај го приврзокот 356028, знам дека е со дуплерица ротационен комресор исто и RAS-13 Daisekai 99К. Прескапи се за клими со средни карактеристики (Shorai 16 и 18), ги има истите поевтини за min. 5K, вклучена монтажа и сл. а јас сум врзан со Телеком МК заради искористување на буџетот од новиот веројатен договор. 18-ката има и поголема внатрешна единица и веројатно е и побучна, битна ставка ми е и модулацијата, да не испадне уклучи-исклучи модулирање,потрошувачката(COP) исто така. Ќе разгледам и Daikin Sensira RXF50D(72К) или 42(62К) можеби, мислам дека не се класа со Shorai или грешам?
18btu Shoraj,so pogolema vnatresna edinica e skoro tri pati potivka od 16btu Shoraj.
Jas imav 16btu,zaradi so mala 80cm edinica,i ja zameniv so 105cm edinica,tri pati e potivka od pomalata edinica.
Pogolem ventilator,volumen i presek,i dosta potivok.
Db se logoritamski,na sekoj 3db,pritisokot i zvukot skoro duplo poveke se slusa.
Razlikata e nebo i zemja od 80 do 105 cm vnatresna edinica vo pogled na comfor,a i promajata e pomala so pogolema vnatresna edinica,a baska sto 18btu e so twi kompresor,i tuka ima prednost.
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Еве COP и за амберот, според формулата на @filipinec
Надворешна Т=4
T во собата 24.5, сетирана 23
Брзина на издув 5
Влезна Т= 24.7
Издув Т=37.1
Делта Т=12.4
Потрошувачка 0.64кв

(12.4х1.2х800):3600=3.307
3.307:0.64=5.167

Не е лошо за кварцна печка, што би рекол @ROBERT 11
:)
Автоматски споено мислење:

Кај тебе на колку е наместен офф сетот, и после колку време ти пали одкога ќе се изгаси, и што разлики си осетил(во временска рамка на палење/гасење) со ставање на различен офф сет?
Автоматски споено мислење:


И со вклучен ај фил, пак чекаш долго време да се упали, повеќе од 20 мин, нешто пократко дали има за да се пали побрзо
Сега е на офсет 2. Со офсет 0 не пробувај. Кратки циклуси. Со 1 исто така. Значи се уклучува дува но краток период, жожеби 5 минути и исклучува. По 5 минути пак се уклучува ама не е добро така. Нема време да го загрее воздухот доволно. Се зависи од просторот што го грееш.
Ај кажи ми колкав простор грееш. Не ми кажувај квадратура туку должина, широчина и висина. Дали е просторот во еден дел или има кривини, отворени врати и сл. Нема шанси да не грее. Нема да биде економичен како јапонциве од истата класа, ама треба да грее.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Еве COP и за амберот, според формулата на @filipinec
Надворешна Т=4
T во собата 24.5, сетирана 23
Брзина на издув 5
Влезна Т= 24.7
Издув Т=37.1
Делта Т=12.4
Потрошувачка 0.64кв

(12.4х1.2х800):3600=3.307
3.307:0.64=5.167

Не е лошо за кварцна печка, што би рекол @ROBERT 11
:)
Автоматски споено мислење:


Сега е на офсет 2. Со офсет 0 не пробувај. Кратки циклуси. Со 1 исто така. Значи се уклучува дува но краток период, жожеби 5 минути и исклучува. По 5 минути пак се уклучува ама не е добро така. Нема време да го загрее воздухот доволно. Се зависи од просторот што го грееш.
Ај кажи ми колкав простор грееш. Не ми кажувај квадратура туку должина, широчина и висина. Дали е просторот во еден дел или има кривини, отворени врати и сл. Нема шанси да не грее. Нема да биде економичен како јапонциве од истата класа, ама треба да грее.
Toa e odlicen rezultat,samo ovde ima dosta iskusni na forumot i ke ti go otkrijat natrapnikot kaj lezi.
Ama jas ke premolcam i ke vidam dali ke ti ja otkrijat grskata.
Inace matematikata ti e tocna.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom