Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Nekoj pak maka mačat so ladni mostovi, kondenzacii po zidovi i pregolema vlaga. Tuka pa obratno, lek e otvaranje prozori i što počesto luftiranje.
Karakteristično e koga će se stavi kvalitetna termopan dograma na mestoto na starata drvenarija koja bila bušna i go luftirala prostorot, voedno i go peglala višokot na vlaga, se pojavuva i nesakanava kondenzacija.
Да ти кажам право, кај мене обратно е. Ова ми е втора зима со пвц(лани летото мењав). И баш обратно. На старите прозори се јавуваше кондензација, а на новиве со термопан ништо! И фала богу до сега нигде не се јавила, а живеам во куќа без изолација.
Лошо решение за лош проблем е тоа ако некој отвара пречесто само за да нема кондензација/влага/мувла! Само привремено се решава последицата, а причината си останува.
Туку за друго ми беше муабетот. Јас не смеам да дишам сув ваздух! А и за здрави луѓе и деца исто не чини тоа. Дали ќе биде овлажнувач или чајник сеедно, мора да се одржува влажноста на воздухот.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.952
Поени од реакции
6.158
Nekoj pak maka mačat so ladni mostovi, kondenzacii po zidovi i pregolema vlaga. Tuka pa obratno, lek e otvaranje prozori i što počesto luftiranje.
Karakteristično e koga će se stavi kvalitetna termopan dograma na mestoto na starata drvenarija koja bila bušna i go luftirala prostorot, voedno i go peglala višokot na vlaga, se pojavuva i nesakanava kondenzacija.
Na istoto sakam da se nadovrzam i jas vo sobata spored merqcot vlaznosta e okolu 45 do 55% no na dzidot koj e i nadvoresen a i klimata e stavena na nego dolu po lajsnata na laminatot pocna da mi se pojavuvat tocki kako muvla i vo dolno kose se pojavi kako da e mokro. Go iscistiv so sredstva za muvla i kupiv ceresit 360 pa da vidime kolku ke pomogne ne e mnogu no sepak ne e ubavo, i mi rekoa deka golemi se sansote dzidot da kondenzira vnatre toplo nadvor laden i toa da se resi so postavuvanje na stiropor izolacija barem 5ka pa ke vidime. A dodeka vo dr soba na dr klima nema maka.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
@vlatko251
Imam senzor za merenje T direktno zakačen na nosačot od nadv. edinica od klimata za da meri T na vlezniot vozduh, koj preku infra red sekoj 2 min ispraća signal vnatre vo sobata i sekogaš točno znam kolku e vistinskata T baš kaj mene a ne kolku e na vesti, mobilen i neznam kade.
Na primer sabajle vo Tetovo baš kaj mene beše -1, a na internet na mobilnata aplikacija pokažuvaše duri deka e -5! Tolku od gledanje vo grav koja e točna T, edinstveno e merodavno merenje baš kaj tvojata klima, drugoto e samo nagađanje.Tundrata ete nema defrost napraveno veće tret den, za mene idealno......
Pa neli be Zlatko stari kajli ko nas so analogni termometri zakaceni na klima merea :D
I ti stana digital me ostavi sam :). Se salam neli... Mojot toj drveniot ziviniot ako go pamtis lani mi padna sol se napravi koga go brisev od prasinava skopska i si kupiv eden metalen so magnetce ubavo se zalepi na sasijata i go lici poveke. Inace klasika se povtoruvaat pak i pak istite raboti ama sepak fakt e deka edinstvena merodavna T e na vlezot ili usisot na nadvoresnata edinica na klimata ako sakas da znaes kako ti tera klimata na razlicni T... IMG_20211221_213841.jpg
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Od eden usran post deka nekomu, nekade na nekoja, edna edina Tundra ne se gasel ventilatorot pri defrost se izgradi cela prikazna. Predatori zad sekoj grm edvaj čekaat i najmala slabost da kidisaat i omalovažuvaat.
Na mojot post deka nekogaš se slučuva 2-3 pati paligasenje posle defrost vednaš se nakalemi prijatelov so tekstot pogore koj voopšto ne se odnesuva za mojata klima. Od 2-3 pati stanaa 3-4, od nekogaš stana sekogaš, od T pogodni za defrost od -2 c do +2 C so magla stana -10 pa i -15 C. Smešno e da se zbori za defrost na vedro vreme i T pomala od -2 C. Baška klimata ni kriva ni dolžna se prekrsti vo GOMCETO.
Ako nekomu znači moeto mislenje će kažam deka klimata od potpisot e poveće od dobra za platenoto i deka gi ispolni moite očekuvanja. Normalno deka sekogaš ima podobro, no smetam deka za mnogu poveće pari bi dobil mnogu pomalce od ova što go nudi.
Tolku, nema da se dokažuvam so nikogo ništo.
Да се надоврзам и да ги замолам од Gree членовите да не бидат до толку клошари, фалете си ги вашите клими слободно до бескрај ама пробајте да покажете малку почит и кон другите клими, кон вашите " противници ".
Непокажување почит кон конкурентите е толку ниско и дрско и во никој случај не ви врши нешто добро на крај, баш тоа ви е најголема анти-реклама за брендот и тоа едноставно не поминува, не сум прв а не сум ни последен што ова го вели.

Ова мислење и препораки идат од човек кој од 3 клими 2 од нив се од Gree, човек кој нема никаква врска со никој бренд/ продавница за клима, ова иди баш од ваш клиент, а секој што си ги потценува клиентите едноставно појма нема од бизнис, па понатаму ваше си е продолжете си по старо ако сакате раст на его а не раст на бизнис, поздрав.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Pošpricaj po vanjskoj kakav kuhinjski odmašćivač , pa neka defrost ispere , djeluje dosta zaprljana..
Generalka ciscenje pre mesec dana, sredstvo za klime, vap spricanje sve... Ali imam komsiju koji se "ekoloski" grije na pelet i kaze da od njih ima malo dima a poglej klimu kakva je na 5-6m vazdusne linije od njegovog dimnjaka pas mu mat...
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
@vlatko251
Imam senzor za merenje T direktno zakačen na nosačot od nadv. edinica od klimata za da meri T na vlezniot vozduh
Така нешо и јас... кај мене е веднаш под приклучоците за линијата, пошо само тука преку ден не го грее директно сонце.

Za temperaturata sabajlevo se vodev od meracot za nadvoresna temperatura vo kolata koj dosega e nepogresliv i sabajle vo 6:50 pokazuvase -5c kaj mene vo Prilep.
Te razbiram ama toa ne e merodavno. Temperaturata vo ista zgrada se razlikuva po spratovi, a kamoli po orientacija sever- jug. Veruvaj deka vaka može i do celi 5 C da se razlikuvaat T.
Edinstveno merodavno za mene e termometar, pa makar i od pazarče zad nadv. edinica. Ako imaš možnost da zakačiš eden će si imaš vistinski prikaz.
Ova za meračot od kolata e sosema ne verodostojno ako kolata e vo senka zad objekt na severna strana, a klimat 10 m povisoko na jug, zar ne?
Пред малку кога се прибирав за дома во центар Прилеп кај Макпетрол бензиска викаше -3... живеам на 100метри воздушна линија позади бензиската.
Термометарот во кола паркирана пред куќа вика -2.5.
Термометарот позади наворешната единица од климата вика -0.9 (позиција југо-запад).

1.jpg 2.jpg

Еве мерки што сум запишал од последниве 3 дена...
last3days.png
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559

Прајслес е само да ги читаш коментариве :)
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Malku si zbunet ili ne razbiras kako klimava pravi defrost na nadvoresnata i velis deka ubavo bilo sto vnatee vrtel ventilatorot koga klimata e vo defros hahahahahha ti znaes deka defrostot se pravi koga klimata stopira so rabota i pocnuva obraten proces vo vnatresnosta pocnuva da lade a toploto ode vo nadvoresnata i go topi mrazot dokolku ima nasobrano i spored tebe na sekoj defrost ako duva vnatresniot ventilator isto kako da si e uklucil na ladenje e toa.
Velis deka sekoja pravi na 1 cas defrost mozebi pravat on of klimite ia inverterite imaat inteligenten defrost si znae koga trsba da napravi defrost eve mojava Inventor Nemesis Pro 7kw defrost ovie dve nedeli kako zaladi ne sum e videl da napravi eve si krcka so 1100w i si uzivam na 24 stepena vo 80 kvadrata.
мојата во 70м2 си крчка со 580w,на 25стеоени дење и ноќе,инаку ти не читаш добро дефрост е на 1час кога е влажно времето,и аку на вакви време прави 3-4 дефроста во денот
Автоматски споено мислење:

а за вентилаторот сакав да речам оти ништо страшно,и не е баш оти дека е баш како на ладење, но се сложувам оти е непријатно,сакав да го посочам другиот проблем барем кај мене што се јавува а е посериозен од овој првиот кој е и банален .
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Да се надоврзам и да ги замолам од Gree членовите да не бидат до толку клошари, фалете си ги вашите клими слободно до бескрај ама пробајте да покажете малку почит и кон другите клими, кон вашите " противници ".
Непокажување почит кон конкурентите е толку ниско и дрско и во никој случај не ви врши нешто добро на крај, баш тоа ви е најголема анти-реклама за брендот и тоа едноставно не поминува, не сум прв а не сум ни последен што ова го вели.

Ова мислење и препораки идат од човек кој од 3 клими 2 од нив се од Gree, човек кој нема никаква врска со никој бренд/ продавница за клима, ова иди баш од ваш клиент, а секој што си ги потценува клиентите едноставно појма нема од бизнис, па понатаму ваше си е продолжете си по старо ако сакате раст на его а не раст на бизнис, поздрав.
Bi bilo pametno da ne upotrebuvas zborovi kako “klosari”…. pa i nekoi uste da stavaat lajlovi na takvi epiteti
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
Bi bilo pametno da ne upotrebuvas zborovi kako “klosari”…. pa i nekoi uste da stavaat lajlovi na takvi epiteti
Klošar voopšto i nemora da znači navreda. Po Vujaklija znači zanimanje vo koe čovekot go vložuva celiot imot što go poseduva. Ovde e upotrebeno vo navredliva konotacija, potpolno se složuvam, no jas go lajknav ostatokot od komentarot za koj jas lično smetam deka e epten na mesto.
Samo ne mi e jasno zošto sepak kupil ne edna tuku dve vaši klimi! Pa vie ne ste vaka prepotentni i arogantni od včera!
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Bi bilo pametno da ne upotrebuvas zborovi kako “klosari”…. pa i nekoi uste da stavaat lajlovi na takvi epiteti
Еве ти 2 реплики сосема културно напишани од твојот колега што ти го лајкнал коментарот, може твое мислење и за неговите реплики ?
" мочко ", " преварант ", " гуштеру ".

И да, замисли тоа беа зборови затоа што споделив 2 објективни видеа од клима произведена од Gree, и мое позитивно мислење за истата :)
Тогаш не ги сакавте ни Tosot климите, а сега малку олабавивте па ги засакавте наеднаш.


@VladB snimil dve videa, ednoto so cujno TIT na dalecinskoto koga i nespusta pod 450w.....
A posle par saati snimil video koe go narekol Niska Modulacija....koj trol
Nema niska modulacija pri greenje gusteru, za 20k nema takva klma
Principi se vo prasanje a tuka mocko kako tebe prevarant nema da dozvolam da mafta narod ....ili ako su tolku siguren pokanine doma da go izmerime tvoevo klimice
? ;)
Автоматски споено мислење:

Klošar voopšto i nemora da znači navreda. Po Vujaklija znači zanimanje vo koe čovekot go vložuva celiot imot što go poseduva. Ovde e upotrebeno vo navredliva konotacija, potpolno se složuvam, no jas go lajknav ostatokot od komentarot za koj jas lično smetam deka e epten na mesto.
Samo ne mi e jasno zošto sepak kupil ne edna tuku dve vaši klimi! Pa vie ne ste vaka prepotentni i arogantni od včera!
Зошто зедов 2 клими од Gree, па да бидам искрен:

1. Не сум овде стар член на форумов па не сум ги знаел арогантните членови
2. Немав никакво познавање на клими кога ја купив првата клима во 2020 јуни - Gree Fairy, но секоја му чест на продавачот во Прилеп затоа што убаво и со трпение ми одговори на секое мое прашање, човекот има супер познавање, за разлика во други продавници каде што сум одел и сум забележувал дека продавачот се разбира колку јас што се разбирав - ич.
3. Tosot климата е купена во октомври/ ноември 2020та, тогаш беше на попуст од 20 илјади на 18 илјади ( а сега е 26 илјади ), барав поевтина клима затоа што тогаш толку ми бил буџетот ( во исто време се правеше и фасада со изолација ) а и се работи за помала просторија па не гледав ни причина ни можност да се расфрлам многу на клима за мала просторија. Еве после една целосна зима помината со неа, јас воопшто не се жалам од таа клима, посебно за парите кој што сум ги платил и просторот кој го грее, така да немам проблем со втората нивна клима што сум ја купил.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
Зошто зедов 2 клими од Gree, па да бидам искрен:

1. Не сум овде стар член на форумов па не сум ги знаел арогантните членови
2. Немав никакво познавање на клими кога ја купив првата клима во 2020 јуни - Gree Fairy, но секоја му чест на продавачот во Прилеп затоа што убаво и со трпение ми одговори на секое мое прашање, човекот има супер познавање, за разлика во други продавници каде што сум одел и сум забележувал дека продавачот се разбира колку јас што се разбирав - ич.
3. Tosot климата е купена во октомври/ ноември 2020та, тогаш беше на попуст од 20 илјади на 18 илјади ( а сега е 26 илјади ), барав поевтина клима затоа што тогаш толку ми бил буџетот ( во исто време се правеше и фасада со изолација ) а и се работи за помала просторија па не гледав ни причина ни можност да се расфрлам многу на клима за мала просторија. Еве после една целосна зима помината со неа, јас воопшто не се жалам од таа клима, посебно за парите кој што сум ги платил и просторот кој го грее, така да немам проблем со втората нивна клима што сум ја купил.
Mene mi izgleda sosema razumno i sosema ok.
Klimite na GREE ne se voopšto loši tuku vakviot način na prodažba stvara nekoja odbivnost i te oddalečuva od izbor, te tera ednostavno da nekupuvaš ništo nivno. Mene ete prv me oddaleči da kupom od drug brend.
Koga bi probale da ja spuštat topkata, da koristat rečnik bez lični navredi, da falat svoe bez da napađaat se što e tuđo, kako što se nesomneno i pismeni i stručni na ova pole, bi dobile počit od idnite kupuvači i sigurno i od nas ovde prisatni na forumov.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Klošar voopšto i nemora da znači navreda. Po Vujaklija znači zanimanje vo koe čovekot go vložuva celiot imot što go poseduva. Ovde e upotrebeno vo navredliva konotacija, potpolno se složuvam, no jas go lajknav ostatokot od komentarot za koj jas lično smetam deka e epten na mesto.
Samo ne mi e jasno zošto sepak kupil ne edna tuku dve vaši klimi! Pa vie ne ste vaka prepotentni i arogantni od včera!
Ti se priznava izvinuvanjeto za lajkot, a sto se odnesuva do arogancijata, mislam deka si megu prvencite na forumov.
Автоматски споено мислење:

Еве ти 2 реплики сосема културно напишани од твојот колега што ти го лајкнал коментарот, може твое мислење и за неговите реплики ?
" мочко ", " преварант ", " гуштеру ".

И да, замисли тоа беа зборови затоа што споделив 2 објективни видеа од клима произведена од Gree, и мое позитивно мислење за истата :)
Тогаш не ги сакавте ни Tosot климите, а сега малку олабавивте па ги засакавте наеднаш.





Автоматски споено мислење:


Зошто зедов 2 клими од Gree, па да бидам искрен:

1. Не сум овде стар член на форумов па не сум ги знаел арогантните членови
2. Немав никакво познавање на клими кога ја купив првата клима во 2020 јуни - Gree Fairy, но секоја му чест на продавачот во Прилеп затоа што убаво и со трпение ми одговори на секое мое прашање, човекот има супер познавање, за разлика во други продавници каде што сум одел и сум забележувал дека продавачот се разбира колку јас што се разбирав - ич.
3. Tosot климата е купена во октомври/ ноември 2020та, тогаш беше на попуст од 20 илјади на 18 илјади ( а сега е 26 илјади ), барав поевтина клима затоа што тогаш толку ми бил буџетот ( во исто време се правеше и фасада со изолација ) а и се работи за помала просторија па не гледав ни причина ни можност да се расфрлам многу на клима за мала просторија. Еве после една целосна зима помината со неа, јас воопшто не се жалам од таа клима, посебно за парите кој што сум ги платил и просторот кој го грее, така да немам проблем со втората нивна клима што сум ја купил.
Sepak si napravil dobar izbor na klimi, da te sluzat dolgo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom