Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Дека е моќна, моќна е нема збор, но дај ако имаш и график колку троши (кој COP го вади) на - 15 до - 30.
Цел 1кв појше дава кога треба а не у Април ;) За цената е врв клима
Amber vs LN.jpg
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.144
Поени од реакции
4.990
A be lepi, kupi prvo Amber pa vidi sto e klima, sver…se drugo e imitacija na klima vo sporedba so nea.
Ne mi treba Gree Amber sto trosi kolku rerna

Koga bi imal tolku pari togas za tie pari namesto Amber rerna bi kupil edna Toshiba Mitsubishi ili Fujitsu i top ekonomicno ekolosko komforno LADENJE/GREENJE
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
Цел 1кв појше дава кога треба а не у Април ;) За цената е врв клима
Прегледај го приврзокот 317111
Графиков ти е басиму плешките.... само како за реклама на Грее Амбер.... фушерај до даске, визуелно растојание од -7 до -10 исто колку од -15 до -30.
А бе Стрелчо oд сајтот на енерго систем или од клими.мк го препиша моделон...
И ова графикониве некако многу праволиниски.... според податоците од енергетската налепница да не се цртани :P
Или од некои мерења што ги праите во Грее-стор МК ова?
Автоматски споено мислење:

Ај кога се чачкаш да ми те поздравам со новиот НОРДИК модел од Мицубиши Електрик!


Воа сличето со спецификациите го земам од форумот на Финците, ама верувам без проблеми ќе разбериш шо пишит.



Ај сеа исцртај ги и овие бројки на тоа графиконот :)
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2021
Мислења
3
Поени од реакции
1
Зошто кога компресорот на климата ќе се уклучи светлата во собата трепнуваат за пола секунда? Да не се работи за некаков дефект?
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Valjda če mitsu popraviti kvalitet izrade pa bi ove nove mogle biti bez oksidacije na izmjenjivaču..
A valjalo bi malo i performanse ispitati , hoće oni ovako malo da slažu.. Za svaki slučaj
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Сервис за Дезинфекција и чистење на клима 2000денари
Која Будалаштина оти не си можел сам да ја исчистиш климата,оди земи си есенција од оцет 25-30% за 25денари,х 2комада
Расклопија ја климата,стави го оцетот во прскалката,испрскај климата,остави да делува 20мин,потоа ,испрскај со вода и чаао пријатно,и пушти ја климата да работи на фан..
А за поубав ефект може да се извади и целиот вентилатор(пластичниот дел што се врти) ако постои можност во зависност од марката на климата,
-Значи се што ти е потребно е есенција за оцет,(50)денари и крпа за бришење,и желба за работа...
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
И јас потврдувам дека е лага тоа што го напиша @Strelec за Тундрата и дека и мојата работи онака како што опиша @tzlatko. Но кај мене на минусни температури дефрост прави на секој саат што можеби се должи на ужасната изолација.
Не разбирам што е толку важно дали кога климата е во дефрост врти или не врти вентилаторот,уште поубаво доколку врти го меша и воздухот што е особено значајно за големи и високи простории,за да се изедначи температурата во просторијата,..
Многу важна работа е што гомцето по секој дефрост се палуи и гасне по 3-4пати потоа дошол нов дефрост,оти на влажно време дефрости секоја клима има на 1час, до 1и 10мин,
па како сега ќе се грее некој кога таа по дефростот се пали и гасне,и дува ладен воздух и таман топол воздух,оди во гаснење,и сеа оваа не е проблем?
А проблем е вентилаторот кога е во дефрост...
Кога е минус -5-10нека кажат по колку пати се пали и гасне Гомцето ако е на ауто-фан
Автоматски споено мислење:

Valjda če mitsu popraviti kvalitet izrade pa bi ove nove mogle biti bez oksidacije na izmjenjivaču..
A valjalo bi malo i performanse ispitati , hoće oni ovako malo da slažu.. Za svaki slučaj
Alene to ni je oksidacija na izmenuvacite ne pravi zabuni...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Не разбирам што е толку важно дали кога климата е во дефрост врти или не врти вентилаторот,уште поубаво доколку врти го меша и воздухот што е особено значајно за големи и високи простории,за да се изедначи температурата во просторијата,..
Многу важна работа е што гомцето по секој дефрост се палуи и гасне по 3-4пати потоа дошол нов дефрост,оти на влажно време дефрости секоја клима има на 1час, до 1и 10мин,
па како сега ќе се грее некој кога таа по дефростот се пали и гасне,и дува ладен воздух и таман топол воздух,оди во гаснење,и сеа оваа не е проблем?
А проблем е вентилаторот кога е во дефрост...
Кога е минус -5-10нека кажат по колку пати се пали и гасне Гомцето ако е на ауто-фан
Od eden usran post deka nekomu, nekade na nekoja, edna edina Tundra ne se gasel ventilatorot pri defrost se izgradi cela prikazna. Predatori zad sekoj grm edvaj čekaat i najmala slabost da kidisaat i omalovažuvaat.
Na mojot post deka nekogaš se slučuva 2-3 pati paligasenje posle defrost vednaš se nakalemi prijatelov so tekstot pogore koj voopšto ne se odnesuva za mojata klima. Od 2-3 pati stanaa 3-4, od nekogaš stana sekogaš, od T pogodni za defrost od -2 c do +2 C so magla stana -10 pa i -15 C. Smešno e da se zbori za defrost na vedro vreme i T pomala od -2 C. Baška klimata ni kriva ni dolžna se prekrsti vo GOMCETO.
Ako nekomu znači moeto mislenje će kažam deka klimata od potpisot e poveće od dobra za platenoto i deka gi ispolni moite očekuvanja. Normalno deka sekogaš ima podobro, no smetam deka za mnogu poveće pari bi dobil mnogu pomalce od ova što go nudi.
Tolku, nema da se dokažuvam so nikogo ništo.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Не бе Стрелчо каков Вап какви бакрачи... Да не ја правиме нуклеарна физика работава.

Додуша, јас не велам дека сам подобро би исчистил од професионалци, ама па од друга страна и не ги оставам да се запушат до толку па да треба професионално чистење. Доволно е два пати годишно, благо четкање и прскање, не ти треба ни па смееш со притисок внатре.

Еве бтв не сум кажал, на Фуегото ми се скрши едната мрежичка. Скоро 20год стара пластика нормално е да окрути, и јас малку запнав на ставање...
Тоа е тоа! Со една мрежичка работи сега :D
Здрави-живи на крај на сезона кога ќе ја чистам ќе ставам слики пред и потоа. Очекувам едната страна на изменувачот да биде попрљава, ама не очекувам(баш ме интересира ова) да биде голема разлика. Ќе видиме! До турбина ќе вадам.
Не препорачувам сам, кај мене кога ја чистеа со компресор прво ја опшија со најлон и ја издуваа со воздух, излезе еден тон прашина и мувла, после со раствор 10-15 мин да делува, и на крај со ситна водена прашина излезе уште еден тон кал, и тоа за само 2 години користење.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Od eden usran post deka nekomu, nekade na nekoja, edna edina Tundra ne se gasel ventilatorot pri defrost se izgradi cela prikazna. Predatori zad sekoj grm edvaj čekaat i najmala slabost da kidisaat i omalovažuvaat.
Na mojot post deka nekogaš se slučuva 2-3 pati paligasenje posle defrost vednaš se nakalemi prijatelov so tekstot pogore koj voopšto ne se odnesuva za mojata klima. Od 2-3 pati stanaa 3-4, od nekogaš stana sekogaš, od T pogodni za defrost od -2 c do +2 C so magla stana -10 pa i -15 C. Smešno e da se zbori za defrost na vedro vreme i T pomala od -2 C. Baška klimata ni kriva ni dolžna se prekrsti vo GOMCETO.
Ako nekomu znači moeto mislenje će kažam deka klimata od potpisot e poveće od dobra za platenoto i deka gi ispolni moite očekuvanja. Normalno deka sekogaš ima podobro, no smetam deka za mnogu poveće pari bi dobil mnogu pomalce od ova što go nudi.
Tolku, nema da se dokažuvam so nikogo ništo.
Konkretno za defrost ,sabajlevo kaj 6casot mojata gree gtech 3.5ka imase defrost pa startuva so greenje i rabotese so 900w nekoi 10tina minuti i pak vleze vo defrost na -5c nadvoresna temperatura cisto bez oblaci suvo.Prviot defrost bese podolg period ,a vtoriot pokratok ama sepak okolu 5min.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
Konkretno za defrost ,sabajlevo kaj 6casot mojata gree gtech 3.5ka imase defrost pa startuva so greenje i rabotese so 900w nekoi 10tina minuti i pak vleze vo defrost na -5c nadvoresna temperatura cisto bez oblaci suvo.Prviot defrost bese podolg period ,a vtoriot pokratok ama sepak okolu 5min.
Два дефрости едно по друго со само 10тина минути измеѓу?
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Два дефрости едно по друго со само 10тина минути измеѓу?
Verovatno ne e dovolno itelegenten defrostot kako sto go falat vo gree ili pak e ogranicen vremenski na 8min na primer i bilo nedovolno za da se stopi celosno,pa so vtoriot defrost zavrsila rabota .Bitno imam zabelezano deka voobicaeno eden defrost ima sekoe sabajle cela nedela od kaj 5:00-6:30h nautro ,a mozebi i preku nok ,a deneska nevoobicaeno dva defrosti edno po drugo.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
@vlatko251
Imam senzor za merenje T direktno zakačen na nosačot od nadv. edinica od klimata za da meri T na vlezniot vozduh, koj preku infra red sekoj 2 min ispraća signal vnatre vo sobata i sekogaš točno znam kolku e vistinskata T baš kaj mene a ne kolku e na vesti, mobilen i neznam kade.
Na primer sabajle vo Tetovo baš kaj mene beše -1, a na internet na mobilnata aplikacija pokažuvaše duri deka e -5! Tolku od gledanje vo grav koja e točna T, edinstveno e merodavno merenje baš kaj tvojata klima, drugoto e samo nagađanje.Tundrata ete nema defrost napraveno veće tret den, za mene idealno......
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.963
Поени од реакции
6.195
Mene edno me interesire dali klimite vi se 24/7 okluceni so ifeel opcijata duri i koga ste na rabota ili navecer dodeka spiete?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom