Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 53418

Гостин
Дали некој знае груба цена на мулти сплит гри со 1 x 3,5kW и 2 x 2,5kw ?
Сите би биле ѕидни единици да речеме.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Дали некој знае груба цена на мулти сплит гри со 1 x 3,5kW и 2 x 2,5kw ?
Сите би биле ѕидни единици да речеме.
Не ти треба ништо средства во старт, штом се одобрени од Гефф банката ти ја плаќа фактурата за опремата намалена за најмалку 15% до максимум 20% од износот...за 20% треба минимум два производа да избереш пример мултисплит и прозори.
Кои банки користат средства од Гефф и какви услови нудат може да видиш на Гефф сајтот.
Како да аплицирате
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Не ти треба ништо средства во старт, штом се одобрени од Гефф банката ти ја плаќа фактурата за опремата намалена за најмалку 15% до максимум 20% од износот...за 20% треба минимум два производа да избереш пример мултисплит и прозори.
Кои банки користат средства од Гефф и какви услови нудат може да видиш на Гефф сајтот.
Како да аплицирате
Delumno tocno ,podnesuvas profra i sertifikat za proizvodot sto sakas da go kupis ,sto znaci treba da postoi na geff web stanata i podnesuvas dokumenti za zelen kredit preku geff za celata suma od proizvodot ,otkako ke se odobri kreditot normalno ako si kreditosposoben ,nareden den se isplaka proizvodot .Posle instaliranje na opremata ,firmata prodavac ti dava fra posle instaliranjeto i ja dostavuvas do bankata kreditodavac i posle den dva bankata ti isplaka na tvojata transakaciska smetka 15 ili 20% od sumata na kreditot ,pari koi ti se na raspolaganje za trosenje cuvanje itn.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Eve podetalno da dopolnam za preku prokredit banka ,se raboti za finansiranje na dograma za kuka profil salamander bluevolution 92 so trojno staklo ispolneto so argan za ovaa opcija povratot e 15% od kreditot .Konkretno za suma od od 300 000 denari kamata za 4godini e 38000 plus okolu 8000den za obrabotka na podatoci notar a povratot e 45000den ,sto e odlicno plakas na rati 4godini za kamata od vkupno 1000denari za 4godini.
Kako eden sovet za sto i da aplicirate kaj prodavacite si barate cena kako za plakanje vo gotovo bidejki i taka e ,seta procedura do isplata e edna nedela.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Znači imalo nekoja, nekade i nekogaš , stara ili nova i za tebe generalno Tundrata duva pri defrost, sega i bez kompresor ti duva. Smeški živi. Gledaj si gi svoite proizvodi i fali gi do besvest, nema problem vo red si e, ama koga go omalovažuvaš konkurentot e za mene nešto najnisko vo trgovijata.
Nešto slično e i vo našava politička scena, zatoa sme tamu kaj što sme.
Ah da, nikogaš ne sum kupil ništo od trgovci koj poveće zborat za konkurencijata odkolku za sebe, vaka sekogaš se pravi podobar izbor.
И јас потврдувам дека е лага тоа што го напиша @Strelec за Тундрата и дека и мојата работи онака како што опиша @tzlatko. Но кај мене на минусни температури дефрост прави на секој саат што можеби се должи на ужасната изолација.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
И јас потврдувам дека е лага тоа што го напиша @Strelec за Тундрата и дека и мојата работи онака како што опиша @tzlatko. Но кај мене на минусни... температури дефрост прави на секој саат што можеби се должи на ужасната изолација.
Poradi lošata izolacija, plus ako ja gasiš preku noć ili namaluvaš duvanje ili nedaj bože ja koristiš kako kalorifer bilo koja klima na T okolu 0C i maglivo vreme poveće će bide vo defrost otkolku vo regularna rabota.
Tundrata poseduva vistinski pameten defrost, go pravi baš koga treba i kolku treba. Od -2 do +2C baš sekoja klima najlošo raboti, plus ako ima magla i 100% rel. vlažnost će se redat defrosti na sekoj pola čas plus ako se koristi nepravilno....
Edinstven lek e negasenje, odbiranje edna T, a ne igranje gore dole so T i izbor na što povisok izduv, kaj Tundrata obavezno 2-ra pa i 3-ta brzina. Ako e T pod -3 C i poveće, a se koristi gore kažanoto, so denovi nema da ima defrosti, so garancija.
Ova gore dole važi za site klimi so senzor na saćeto od nadv. izmenuvač ili klimi so tkn. inteligenten defrost.
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Пријателчиња здраво, 3 зими до сега со Gree Amber 3.5kw

Сакам информација како изгледа кај вас продолжувањето на гаранцијата од страна на сервисерот, кај мене доаѓа и потпишува документ само за продолжување на гаранцијата без никаква проверка.

Дали можеби треба дополнително јас сам да го исперам (саќето) мрежестиот дел од инвертерот или нешто дополнително,УСТВАРИ НА ШТО ТРЕБА ДА СЕ ВНИМАВА НА НАРЕДНИОТ ПЕРИОД И ШТО МОЖАМ САМ.

Поздрав голем!
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.861
Поени од реакции
7.709
Пријателчиња здраво, 3 зими до сега со Gree Amber 3.5kw

Сакам информација како изгледа кај вас продолжувањето на гаранцијата од страна на сервисерот, кај мене доаѓа и потпишува документ само за продолжување на гаранцијата без никаква проверка.

Дали можеби треба дополнително јас сам да го исперам (саќето) мрежестиот дел од инвертерот или нешто дополнително,УСТВАРИ НА ШТО ТРЕБА ДА СЕ ВНИМАВА НА НАРЕДНИОТ ПЕРИОД И ШТО МОЖАМ САМ.

Поздрав голем!
Колку пари плаќаш?
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Пријателчиња здраво, 3 зими до сега со Gree Amber 3.5kw

Сакам информација како изгледа кај вас продолжувањето на гаранцијата од страна на сервисерот, кај мене доаѓа и потпишува документ само за продолжување на гаранцијата без никаква проверка.

Дали можеби треба дополнително јас сам да го исперам (саќето) мрежестиот дел од инвертерот или нешто дополнително,УСТВАРИ НА ШТО ТРЕБА ДА СЕ ВНИМАВА НА НАРЕДНИОТ ПЕРИОД И ШТО МОЖАМ САМ.

Поздрав голем!
Кај мене идат проверуваат температура, потрошувачка, ги чистат филтрите, прскаат некое средство и визуелно прават контрола дали е се во ред, прават некој записник и си одат. За 800 ден.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Е ова е тоа што го зборуваме јас и уште двајца-тројца овде со години! И ова е само врвот на ледениот брег!
Вакви криминали се правеа и сеуште се/ќе прават и со фотоволтаичните централи!
Товарот си го плаќаме ние!
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Колку пари плаќаш?
800 денари
Автоматски споено мислење:

Кај мене идат проверуваат температура, потрошувачка, ги чистат филтрите, прскаат некое средство и визуелно прават контрола дали е се во ред, прават некој записник и си одат. За 800 ден.
кај мене НИШТО,дадете идеа што да правам САМ
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
800 денари
Автоматски споено мислење:


кај мене НИШТО,дадете идеа што да правам САМ
Овде може да прашаш 1600 до 1800ден било саглам водено чистење пред 1год значи за 800 нема да се деси....сега вероватно ке те кошта 2000ки. Јави се во сервис и сервисот има вакво чистење.
IMG_20211220_174855.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom