Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Едно прашање за поискусните
Имам Gree Lomo LCLH 3.5 kw
Ја користам во спалната, кога се пушта првите 30 секунди дува ладно, дали може да се избегни тоа да се сетира на друг начин.
Да, да не се гасне климата.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Какви споредби баби и жаби.
На Злате споредбава за да држи вода треба да покаже каква модулација има Тундрата од споредбата(за Амберот е покажана) пошто членот @beneamata и модулација бара, можда бара и греачи да има да не му стане санта лед климата на 0ц, а сигурно несака да му дува за време на Дефрост што тоа тундричето го имаше како мана ;)
Ајде злате нацртај сеа за Тундрата еден график :)
Nema da pravam sporedbi nitu nekakvi preporaki za izbor, tuku samo faktički sostojbi. Ova so defrostot na Tundrata ednostavno netočno.
Čista dezinformacija e deka Tundrata duva pri defrost. Naprotiv ne pravi defrosti po zadaden interval na 40 min kako mnogu poskapi klimi od nea tuku baš koga treba. Sega na ovie T okolu nulata nema nikakvi defrosti nitu suvi nitu mokri, si modulira prekrasno od 400W do 580W i gree celi 40m2. Koga će reši da pravi defrost ne gi zatvara bezpotreba krilcata, ja ZAPIRA TURBINATA so duvanje, celiot ciklus trae od 4 do 8 min vo zavisnost od nasobraniot mraz na izmenuvačot.
Edinstvena mana i e pri defrostot što posle nego trgnuva da duva vrelo so 1200-1300 W za da ja nadoknadi izgubenata toplina, pa dva tri pati gasi/pali dodeka ne se vrati vo prethodniot režim na rabota pred defrostot...... ova e celata vistina od prva raka, a ne rekla kazala.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Nema da pravam sporedbi nitu nekakvi preporaki za izbor, tuku samo faktički sostojbi. Ova so defrostot na Tundrata ednostavno netočno.
Čista dezinformacija e deka Tundrata duva pri defrost. Naprotiv ne pravi defrosti po zadaden interval na 40 min kako mnogu poskapi klimi od nea tuku baš koga treba. Sega na ovie T okolu nulata nema nikakvi defrosti nitu suvi nitu mokri, si modulira prekrasno od 400W do 580W i gree celi 40m2. Koga će reši da pravi defrost ne gi zatvara bezpotreba krilcata, ja ZAPIRA TURBINATA so duvanje, celiot ciklus trae od 4 do 8 min vo zavisnost od nasobraniot mraz na izmenuvačot.
Edinstvena mana i e pri defrostot što posle nego trgnuva da duva vrelo so 1200-1300 W za da ja nadoknadi izgubenata toplina, pa dva tri pati gasi/pali dodeka ne se vrati vo prethodniot režim na rabota pred defrostot...... ova e celata vistina od prva raka, a ne rekla kazala.
И јас го потврдувам истото дека Тундрата не дува при дефрост, тешки и невистинити глупости се тоа дека дувала..
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
На Злате споредбава за да држи вода треба да покаже каква модулација има Тундрата од споредбата(за Амберот е покажана)
Ќе почакате малу за да биде “покажана“... месецов ја увезивте и уште никој ја нема купено а тоа твоето видевце ама ич не е за верување!
Тундрата од што има до сега искуства споделено викаат под 400w не слегува...

Pausalen muabet, da se cudis od takov “strucnjak”. Po tvojot muabet mozese i LN da ja sporedis so ST ili Fuego, zosto 100k koga moze da pomines so 20k. Bog da cuva od vakvi deca, koi spijat na promaja.
А не.... извини вака..... вие правевте такви споредби.... као зошто би плакале за јапонски клими (налепници) кога и Грее го можеле истото...
А сеа кога ќе ви вратиме со истите камења.... плачите?!?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277

Vo ovaa tvoja prikazna ne razbiram zošto prodolžuva da duva posle gasenje na kompresorot, mojata Tundra ne duva togaš, možebi imaš postar model.
Nema da pravam sporedbi nitu nekakvi preporaki za izbor, tuku samo faktički sostojbi. Ova so defrostot na Tundrata ednostavno netočno.
Čista dezinformacija e deka Tundrata duva pri defrost. Naprotiv ne pravi defrosti po zadaden interval na 40 min kako mnogu poskapi klimi od nea tuku baš koga treba. Sega na ovie T okolu nulata nema nikakvi defrosti nitu suvi nitu mokri, si modulira prekrasno od 400W do 580W i gree celi 40m2. Koga će reši da pravi defrost ne gi zatvara bezpotreba krilcata, ja ZAPIRA TURBINATA so duvanje, celiot ciklus trae od 4 do 8 min vo zavisnost od nasobraniot mraz na izmenuvačot.
Edinstvena mana i e pri defrostot što posle nego trgnuva da duva vrelo so 1200-1300 W za da ja nadoknadi izgubenata toplina, pa dva tri pati gasi/pali dodeka ne se vrati vo prethodniot režim na rabota pred defrostot...... ova e celata vistina od prva raka, a ne rekla kazala.
Tundri site znaeme deka imalo poveke modeli pocnuvajki od R410 modelot pa navaka.
Kaj nekoj duvale i koga ke prestane kompresorot so rabota sto e uste poloso, i nema da razglabam dali nekoj ima star ili nov model kako sto samiot mu odgovori na clenot.. a deka ima(lo) falinki so kultura na rabota imalo.Komu ide rabota.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Поздрав
Се работи за хаиер тундра
Наместена е 26 степени, ги постигнува за доста кратко време, и потоа лептирот се крева за некој степен и не дава Макс топлина ,по мое изгледа го врти внатрешниот и само го дотоплува ,но по некое време се осеќа дека температурата е падната а на дисплеј кажува пак исто 26,потоа морам да ја намалам за 2 3 степени и да престане со дување а потоа после некое време да зголемам на 28 за да почне да дава Макс но тогаш на дисплеј покажува за 6. 7 степ помалку.
Дали е термостатот или нешто друго
Истото се случува на различни надворешни температури


Tundri site znaeme deka imalo poveke modeli pocnuvajki od R410 modelot pa navaka.
Kaj nekoj duvale i koga ke prestane kompresorot so rabota sto e uste poloso, i nema da razglabam dali nekoj ima star ili nov model kako sto samiot mu odgovori na clenot.. a deka ima(lo) falinki so kultura na rabota imalo.Komu ide rabota.
Znači imalo nekoja, nekade i nekogaš , stara ili nova i za tebe generalno Tundrata duva pri defrost, sega i bez kompresor ti duva. Smeški živi. Gledaj si gi svoite proizvodi i fali gi do besvest, nema problem vo red si e, ama koga go omalovažuvaš konkurentot e za mene nešto najnisko vo trgovijata.
Nešto slično e i vo našava politička scena, zatoa sme tamu kaj što sme.
Ah da, nikogaš ne sum kupil ništo od trgovci koj poveće zborat za konkurencijata odkolku za sebe, vaka sekogaš se pravi podobar izbor.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Znači imalo nekoja, nekade i nekogaš , stara ili nova i za tebe generalno Tundrata duva pri defrost, sega i bez kompresor ti duva. Smeški živi. Gledaj si gi svoite proizvodi i fali gi do besvest, nema problem vo red si e, ama koga go omalovažuvaš konkurentot e za mene nešto najnisko vo trgovijata.
Nešto slično e i vo našava politička scena, zatoa sme tamu kaj što sme.
Ah da, nikogaš ne sum kupil ništo od trgovci koj poveće zborat za konkurencijata odkolku za sebe, vaka sekogaš se pravi podobar izbor.
Ova muabet na mesto bravo ,i koga ima argumenti za nastanata situacija nema priznavanje tuku ili gi snemuva nekolku dena da se prelista muabetot i zaboravi ili pocnuva zestok napad normalno neargumentiran ili zestoko se napagja konkurentskiot proizvod ,ama eve kako ti sto bez nekakov vrednosen interes i gluma od realno iskustvo gi pobivas praznite dofrlanja i nastanuva stama .Voedno da kazam deka imas dobri postovi so realni primeri i iscrpno napisano sekoj da razberi.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Znači imalo nekoja, nekade i nekogaš , stara ili nova i za tebe generalno Tundrata duva pri defrost, sega i bez kompresor ti duva. Smeški živi. Gledaj si gi svoite proizvodi i fali gi do besvest, nema problem vo red si e, ama koga go omalovažuvaš konkurentot e za mene nešto najnisko vo trgovijata.
Nešto slično e i vo našava politička scena, zatoa sme tamu kaj što sme.
Ah da, nikogaš ne sum kupil ništo od trgovci koj poveće zborat za konkurencijata odkolku za sebe, vaka sekogaš se pravi podobar izbor.
Ne go vrti muabetot, ubavo ti kaza korisnikot togas deka klimata mu e nova i deka duva dodeka e vo defrost. Ne e nisto loso da kazes kako sto e. Bez filozofii vo prazno.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Ne go vrti muabetot, ubavo ti kaza korisnikot togas deka klimata mu e nova i deka duva dodeka e vo defrost. Ne e nisto loso da kazes kako sto e. Bez filozofii vo prazno.
И мојата е нова ( јуни 2021 ) па ете не дува за време на дефрост.

И сега, кој е во право ? Ќе си го мериме таквото со муабетов ?
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Јас прв пат видов дефрост пред дватри дена ко имаше магла.Двапати за околу три часа.престана да работи нешто се слушна као Крр и не дуваше ладно.За шест мин одмрзна и се вклучи Шораи еџ 13
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Kako toa klima (koja i da e) da duva koga e vo defrost, seriozni ste? vo prevod toa e isto kako da e ulkicena na ladenje. Bas me interesira dali ima nekade nekoj takvo video spodeleno?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Прашај колку кошта да се довгради греачот барем пошо и онака веќе го има дугмето на далечинскиот.... па може ќе се најде за во ефтина тарифа да грее како термо печка :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom