Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Секоја информација е битна нели, ти си нашол дека Еуровент е мајка за климите докај која сума 100к?
А за суми од 200.000 нагоре за Топлински пумпи на Еуровент баш и нема некое инфо освен на +7
Непратиш информации што ги споделувам и не ни отвараш гугл да побараш битно ти да си контрираш на долго и широко.
И после сакате помош, е помош види на клими.мк или пазар3

Автоматски споено мислење:


Било која енергетска ке ти ја извадам јер е многу просто да изгуглаш Марка + Energy Label
За случајот на Смамсунг првиот линк што го вади Гугл е ова
не ми треба спецификација од Сетек и Еуровент да пребарувам со саати Неписмен еден

За Топлински пумпи Воздух-Вода податоци црпам овде јер твојот Еуровент слабо инфо има за ТП која колку дава на надворешна под +7 ;)
Цар си да го спуштиш нивото на дискусија, ама не ти замерувам, сигурно под дејство си бил!
Ајмо јово на ново:
Да ти го освежам сеќавањето какви се тие ваши 4.5кв од 3.5ка! 2kw греач плус 1-1.5kw од климата 15 кома нешто ампери! Склопката диско!? ...или уз препорака за керамички осигурач иде?!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.136
Поени од реакции
4.954
Здраво, дали е ова добар избор за простор од 35м2 на североисток со просечна изолација? Се работи за дел од куќа (дневна со кујна) која инаку е отворена од сите страни (не е лепенка со соседи).

Zemi Vivax 5.5 kw ( bidejki nemas stiropor izolacijaa sepak se raboti za 35m2 najubavo 5.5 kw bilo koja 3.5 kw klima da ja zemes e rezerva za 35m2 ) zatoa 5.5kw ovoj model


so GMCC Toshiba compressor
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Ќе биде ли овој смарт плуг за следење на потрошувачка на ел.енергија.Деновиве ке биде монтирана 3.5 кв клима,со греење најверојатно таму од крајот на месецот почеток на ноем

99AFCFFC-AD78-4926-B13C-34BE34BFFCFF.jpeg 33104A8D-3706-4AF8-99D5-00E87BD5000B.jpeg
 
Член од
4 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
1
Zemi Vivax 5.5 kw ( bidejki nemas stiropor izolacijaa sepak se raboti za 35m2 najubavo 5.5 kw bilo koja 3.5 kw klima da ja zemes e rezerva za 35m2 ) zatoa 5.5kw ovoj model


so GMCC Toshiba compressor
фала на препорака. имаме на северниот ѕид стиропор, само источниот не е изолиран, таму исто има и тераса со два прозорци и врата од дрво леснина (партнерот никако не сака да ги менува хаха). исто така сме на втори спрат од семејна куќа, под нас се греат на дрва, на таван има стаклена волна. па мислевме може и со помала ќе поминеме за тој простор, така ни препорачуваат од продавница.

е сега исто сакав да прашам што има врска компресорот и како да проверам каков тип на компресор има некоја клима ако ми се допадне? еве за оваа вивакс не можев да најдам инфо освен ти тоа што ми пиша
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.136
Поени од реакции
4.954
фала на препорака. имаме на северниот ѕид стиропор, само источниот не е изолиран, таму исто има и тераса со два прозорци и врата од дрво леснина (партнерот никако не сака да ги менува хаха). исто така сме на втори спрат од семејна куќа, под нас се греат на дрва, на таван има стаклена волна. па мислевме може и со помала ќе поминеме за тој простор, така ни препорачуваат од продавница.

е сега исто сакав да прашам што има врска компресорот и како да проверам каков тип на компресор има некоја клима ако ми се допадне? еве за оваа вивакс не можев да најдам инфо освен ти тоа што ми пиша
VIVAX i MIDEA Carrier se so GMCC Toshiba compressor Haier e so Hitachi kompresor
Okolu toa dali 3.5kw ili 5.5kw jas ti posociv koj model na 5.5kw klima sepak najubavo zemi si 5.5 kw klima ke imas rezerva na minusni temperaturi sepak 3.5kw za 35m2 e knap
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
фала на препорака. имаме на северниот ѕид стиропор, само источниот не е изолиран, таму исто има и тераса со два прозорци и врата од дрво леснина (партнерот никако не сака да ги менува хаха). исто така сме на втори спрат од семејна куќа, под нас се греат на дрва, на таван има стаклена волна. па мислевме може и со помала ќе поминеме за тој простор, така ни препорачуваат од продавница.

е сега исто сакав да прашам што има врска компресорот и како да проверам каков тип на компресор има некоја клима ако ми се допадне? еве за оваа вивакс не можев да најдам инфо освен ти тоа што ми пиша
Реално не ве излажале, и со 3.5ка може да поминете. Едино не ви кажале дека во најладните денови, еве нека се 7-10дена во Дек-Јан ќе треба да догревате со друг уред. Максимум две недели во зимото се тоа, еднаш на десет години иде фрик зима кај што и цел месец знае да држи, ама тоа е тоа.
5.5ка што дава 4кв на -7ц може и без дополна да помине, ама рачунај баш овој преоден период кога Т е меѓу 2ц-15ц ќе ти прави пали-гаси! Мене лично не ми смета тоа, ама тука има луѓе што во транс паѓаат ако климата не им модулира убаво.
3.5ка од друга страна поубаво ќе модулира, ама во најладното ќе бара да се уклучи панел/греалка.
Не знам какви ти се естетските очекувања за бела пластична кутија закачена на ѕид(?), ама ако ја купувате за да се греете на неа, а и буџетот не ви е мал... Ви препорачувам да си видите и парапетна клима. Има предности при греењето и удобноста со неа...
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Ќе биде ли овој смарт плуг за следење на потрошувачка на ел.енергија.Деновиве ке биде монтирана 3.5 кв клима,со греење најверојатно таму од крајот на месецот почеток на ноем

Прегледај го приврзокот 309260Прегледај го приврзокот 309261
Jas zemav eden smart plug, malku razlicen od ovoj sp link ne znam koj, malku se komplicirani mojot ispadna ne meri potrosuvacka samo za da uklucis/isklucis ured da postavis timer za avtomatsko vklucuvanje i na kraj go bataliv si zemav so ekrance sto se sto pokazuvaat momentalna potrosuvacka i total.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Ako ova e točno, deka vo april i maj može da raboti na 505W, a na 800-900W da ti pali gasi koga e ladno, togaš mojot zaklučok e deka kaj tebe e problemot.
Ili se raboti za previsoko postavuvanje baš vo desen ćoš na sobata ili svrteni krilca nadole ili bliska prepreka ili nizok izduv ili premalku m2 za greenje ili site ovie kombinirani po malku.
OSNOVNO da se izbegne on/off režim ili da se reducira e ŠTO POVISOK IZDUV. Ako ima 3 brzini treba 2, ako ima 4 ili 5 stavi 2 ili 3, auto mod ako ne e dobar ne go koristi..... ednostavno ne smee da se dozvoli topliot vozduh da e okolu klimata.
Problem kaj klimite e da rabotaat na navorešna od 15 C so niska modulacija, a po tvojava izjava nešto ne se slaže.
Dali drugite dve klimi imaat slična rabota?
Ako ova e točno, deka vo april i maj može da raboti na 505W, a na 800-900W da ti pali gasi koga e ladno, togaš mojot zaklučok e deka kaj tebe e problemot.
Ili se raboti za previsoko postavuvanje baš vo desen ćoš na sobata ili svrteni krilca nadole ili bliska prepreka ili nizok izduv ili premalku m2 za greenje ili site ovie kombinirani po malku.
OSNOVNO da se izbegne on/off režim ili da se reducira e ŠTO POVISOK IZDUV. Ako ima 3 brzini treba 2, ako ima 4 ili 5 stavi 2 ili 3, auto mod ako ne e dobar ne go koristi..... ednostavno ne smee da se dozvoli topliot vozduh da e okolu klimata.
Problem kaj klimite e da rabotaat na navorešna od 15 C so niska modulacija, a po tvojava izjava nešto ne se slaže.
Dali drugite dve klimi imaat slična rabota?
Во глобала климата си работи во ауто фан.
Собата е 20-21 квадрати со понизок таван, климата е поставена скоро на средина од собата ( во ширина ), но нешто што забележав е дека внатрешната единица е поставена на само 7-8cm од таванот, и најблискиот ѕид што е од спротива од климата ( на каде што таа дува ) е на ~3 метри растојание.

Можеби квадратурата е малку помала за климата, но од друга страна па се работи за постара куќа каде што нема никаква изолација, па горе долу просторот е компензиран со немањето на изолација.

А за 505w работата во Април/ Мај, можеби не ме разбра баш најдобро, реков дека толку е најниско што имам забележано и тоа беше краток период, не дека е стандардна потрошувачка во тие два месеци.

Тосот климата, и таа понекогаш знае да претера повеќе од дадената температура па да исклучи и да чека изладување на собата, но дефинитивно тоа е поретко кај неа отколку кај Fairy.
Хаиер, не знам пошто ми е купена пред неколку месеци ( во лето ), така да се уште не е испробана како функционира во зима.

Од друг член на форумов ми беше дадена идеја да поекспериментирам со " offset " температура на компензација, тоа ми има смисла затоа што по default можно е климата да си има 2 +/- степени offset, па доколку би бил тој offset смален на 1 степен, би требало да е далеку подобро.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Ete ti zošto taka ti raboti:
-20-21m2 (epten malku ) e pogrešen izbor na prejaka klima za porostorot
- 3 m od zidot, znači prostorijata e 7x3 m i klimata stoi na pogrešniot zid, namesto da duva vdolž podolgata strana kaj tebe duva popreku vo bliskiot zid i topliot vozduh go zbrkuva senzorot.
-preblisku do plafonot se ovie 7-8 cm
-nizok tavan znači namalen volumen
- auto fan e najloš možen izbor na izduv vo spomenatite uslovi
Znači se ona što go nabrojav vo prošliot post kaj tebe e ispolneto, kako možeš da očekuvaš da ti raboti dobro? Ne ovaa nitu edna druga nema da se snaođa nešto podobro.
Inače dobro te razbrav deka imalo nekolku kratki momenti koga rabotela so 505 W, toa i me natera da ti odgovoram. Za mene toa značeše deka klimata si e sepak dobra i deka drugi vlijanija ima što taka raboti. Gledam deka sum bil vo pravo.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Ete ti zošto taka ti raboti:
-20-21m2 (epten malku ) e pogrešen izbor na prejaka klima za porostorot
- 3 m od zidot, znači prostorijata e 7x3 m i klimata stoi na pogrešniot zid, namesto da duva vdolž podolgata strana kaj tebe duva popreku vo bliskiot zid i topliot vozduh go zbrkuva senzorot.
-preblisku do plafonot se ovie 7-8 cm
-nizok tavan znači namalen volumen
- auto fan e najloš možen izbor na izduv vo spomenatite uslovi
Znači se ona što go nabrojav vo prošliot post kaj tebe e ispolneto, kako možeš da očekuvaš da ti raboti dobro? Ne ovaa nitu edna druga nema da se snaođa nešto podobro.
Inače dobro te razbrav deka imalo nekolku kratki momenti koga rabotela so 505 W, toa i me natera da ti odgovoram. Za mene toa značeše deka klimata si e sepak dobra i deka drugi vlijanija ima što taka raboti. Gledam deka sum bil vo pravo.
Фала ти за деталниот одговор, дефинитивно има смисла за мааната да е во самиот простор. Јас сум бил во контакт и со други корисници на истиот модел на клима па горе долу истите проблеми сум ги слушал, затоа повеќе мислев дека е до климата отколку до просторот. Еве доколку ја читаат оваа порака корисниците на Gree Fairy, слободно нека споделат нивно искуство па да споредиме да видиме дали има нешто слично како кај мене.

Инаку, прв пат во оваа грејна сезона денеска ја пуштив Тосот климата, и таа моментално си работи со ~204W и перфектно ја одржува ( за сега ) внатрешната температура, наместена е на 22 степени а во собата е 22.4, пријатно е, удобно е за седење во просторијата, нема чувство на ладен воздух/ промаја.
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Фала ти за деталниот одговор, дефинитивно има смисла за мааната да е во самиот простор. Јас сум бил во контакт и со други корисници на истиот модел на клима па горе долу истите проблеми сум ги слушал, затоа повеќе мислев дека е до климата отколку до просторот. Еве доколку ја читаат оваа порака корисниците на Gree Fairy, слободно нека споделат нивно искуство па да споредиме да видиме дали има нешто слично како кај мене.

Инаку, прв пат во оваа грејна сезона денеска ја пуштив Тосот климата, и таа моментално си работи со ~204W и перфектно ја одржува ( за сега ) внатрешната температура, наместена е на 22 степени а во собата е 22.4, пријатно е, удобно е за седење во просторијата, нема чувство на ладен воздух/ промаја.
Ovaa sigurno ne raboti vo ni približno slični uslovi so "problematičnata" Fairy.
Siguren sum deka mnogu slično bi ti rabotel i Tosot Muse vo istiot prostor.....
Edinstveno ti preostanuva da probaš da go zgolemiš prostorot zq greenje so otvaranje na vrati i fiksni pogolemi izduvi bez auto mod.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Демагогија правите вие од Грее,со работата Глуп јебе Збуњеног, и пак ќе потенцирам замарате со глупости колку давале на -15, па ако си на граница стави си 5,5 и чао пријатно, и јебеш -15 ...
Хммм
Ај еве една божем "5,5ка" од 53к па за кеш била 47к кажи ни за колку м2 е моделчево ете и вие приучените Нордици понудивте :)
Сетек решиле ко на клими да предлагаат и у м2 па ја пишале Идеална за 45м2....45 на ладење може да е со едвај грејна моќ 3кв на -10
Овој модел од Петиполка ни П нема
Така да финтата земи 5,5ка ако си на граница не ти држи вода.
ProductFiche za 5,5kava Midea so doplnitelna grealka od 1kw od mozno 4 se mizerija edvaj 3kw ispiracani od samata klima.
IMG_20211007_192936.jpg

Od Eurovent dobile deka matematicki 3,107 moze da se zaokruzu na 3,11 :D Ama TOL e -10 nema ni Nordic ni 5,5ka za greenje modelcevo od 47k :)
qeqwe1.jpg
 
Последно уредено:
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Ovaa sigurno ne raboti vo ni približno slični uslovi so "problematičnata" Fairy.
Siguren sum deka mnogu slično bi ti rabotel i Tosot Muse vo istiot prostor.....
Edinstveno ti preostanuva da probaš da go zgolemiš prostorot zq greenje so otvaranje na vrati i fiksni pogolemi izduvi bez auto mod.
Точно е дека не е во просторија со слични услови, друга куќа е, со комплетна изолација и помала квадратура, имаше промена на покривот па се надевам оваа наредна зима дека ќе биде подобро отколку лани ( азбесни табли заменети со ќерамиди ).
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Цар си да го спуштиш нивото на дискусија, ама не ти замерувам, сигурно под дејство си бил!
Ајмо јово на ново:
Да ти го освежам сеќавањето какви се тие ваши 4.5кв од 3.5ка! 2kw греач плус 1-1.5kw од климата 15 кома нешто ампери! Склопката диско!? ...или уз препорака за керамички осигурач иде?!
Ovaa ko za tebe ti ja preporacuvam poso si mi "simpaticen" :kuracc: , em Nordik em 5,5kw em Eurovent ima 3Kw...samo u m2 nenapisale ovie na Ev...Ama koa Capkuno u PP ke ti dade popust ke ti se gleda kako za 50m2 i sto ima da se mislis, ima za sve pare da si zadovolen pa i komsiite ke gi grees ;) :pos:
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.953
Поени од реакции
6.165
Hissense klima montirana vcera nesaka da raboti. Koga ja oklucuvas pocnuva da duva toplo no potoa swing se diga nagore i duva svez vozduh i kako povremeni branovi da doagat na odredeno vrem. Koga pretiskas na swing istata ne reagire ne se podmrdnuva. Okluciv ifeel senzorot pokazuva 19stepeni klimata napravena na 25 no nikako da pocne da duva toplo kako da ne reagire. 20211007_181816.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom