Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Daikin Ftxf50А, 49-50м2 куќа во Гевгелија.
Da nema zabuni okolu modelite zasto gi ima poveke sto kaj nas gi reklamiraat kako Sensira t.e Ftx...
Ke moze li da ni gi napises polnite oznaki sto se otpecateni na samite edinici i posebno oznakata na nadvoresnata edinica. Fala:)
Tie oznaki treba da se poklopat so ovie ovde
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2018
Мислења
18
Поени од реакции
6
Дечки ми треба мислење од искусни...

Планирам да ставам инсталација за парно (панел радијатори со бакарни цевки) за квадратура од 95м2 ... Греењето би било или на електричен котел (привремено) или на топлотна пумпа.

Денес добив понуда од фирма за парно инсталацијата која би чинела 1850е со вклучено следно
- 8 панелни радијатори од фирмата Copa
- Термостати Heimeier
- Подно греење за бањата со регистар радијатор
- Разводната табла со вентилите
- Бакарот :)

Се работи за изолирана куќа новоградба со 5цм стиропор
Куќата има 4 соби и 1 бања + ходник
  • Дневна + Кујна + Трпезарија = 43м2 - (4 радијатори)
    • Ширина на радијатори (800мм,800мм,1600мм,1600мм)
  • Спална = 12м2 - (1 радијатор - ширина 1200мм)
  • Остава = 9м2 - (1 радијатор - ширина 1000мм)
  • Детска = 10м2 - (1 радијатор - ширина 1000мм)
  • Бања = 6м2 - (1 регистар + подно греење)
  • Ходник = 5м2 - (1 радијатор - ширина 1000мм)
Што мислите за понудава и за маркиве на термостатите и панелите дали се океј и некој да сподели искуство

Danke :)
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Дечки ми треба мислење од искусни...

Планирам да ставам инсталација за парно (панел радијатори со бакарни цевки) за квадратура од 95м2 ... Греењето би било или на електричен котел (привремено) или на топлотна пумпа.

Денес добив понуда од фирма за парно инсталацијата која би чинела 1850е со вклучено следно
- 8 панелни радијатори од фирмата Copa
- Термостати Heimeier
- Подно греење за бањата со регистар радијатор
- Разводната табла со вентилите
- Бакарот :)

Се работи за изолирана куќа новоградба со 5цм стиропор
Куќата има 4 соби и 1 бања + ходник
  • Дневна + Кујна + Трпезарија = 43м2 - (4 радијатори)
    • Ширина на радијатори (800мм,800мм,1600мм,1600мм)
  • Спална = 12м2 - (1 радијатор - ширина 1200мм)
  • Остава = 9м2 - (1 радијатор - ширина 1000мм)
  • Детска = 10м2 - (1 радијатор - ширина 1000мм)
  • Бања = 6м2 - (1 регистар + подно греење)
  • Ходник = 5м2 - (1 радијатор - ширина 1000мм)
Што мислите за понудава и за маркиве на термостатите и панелите дали се океј и некој да сподели искуство
Друже мислам дека е тешко да се даде одговор на конкретен одговор на твоето прашање.

Дали цената е ОК?
Мислам дека е ОК. Јас пред извесно време имав разгледувано за опција за парно и кај мене за 100тина квадрати без изолација и ако добро се сеќавам излегуваше околку 4.000 еур со вклучен котел на пелети. Инсталацијата без котелот мислам дека доаѓаше околку 2.800. Е сега имај во предвид дека јас веќе живеев во просторот па инсталацијата беше покомплицирана.

Дали оваа конфигурација ќе успее да те згрее на минусни температури?
Ова е прашање кое е многу тешко да се одговори. Кажуваш дека имаш 5цм стиропор. Дали имаш изолација на подот и на таванот? Во пост предходно имам пишано преку пресметки и симулации во специјализиран софвер, колку топлина е потребно за греење на 1м2. Во ситуација кога имаш 10цм изолација на ѕидови, таван и троен стаклопакет мислам дека изглегуваше околку 2,5W на и степен разлика на надворешна и внатрешна температура.

Бидеќи ти имаш 5цм да предпоставиме дека имаш потреба од 3,5W. На -10 надвор и +20 внатре имаш 30 степени разлика х 3,5W тоа ти се 105W на 1м2. На 43м2 тоа ти се 4.515W или 4,5KW. Дали радијаторите ќе успеат да згреат? Ќе успеат да згреат само успеат да дадат 4,5KW. Дали ќе успеат да дадат 4,5KW ќе зависи од температурата на водата. Радијаторите се проектирани вообичаено за температури на вода од 70 до 90 степени. Разгледај Технички спецификации на радијаторите. Ќе видиш како опаѓа капацитетот со намалувањето на температрата на водата во системот. Ако планираш топлотна пумпа треба да знаеш дека вообичаената максимална температура е 55 степени. Ова значи дека ќе даваат само 50% од декларираната температура на 90 степени. Така на пример 60*80 радијатор како во линкот наместо 1,8KW ќе дава 0,9KW.

Е сега имај во предвид дека и топлотните пумпи на вака ниски температури работат со COP од 2. Така да имало имаш 12KW топлотна пумпа во вакви услови ќе троши по 6KW на час * 5ден/KW односно околку 30ден на час.

Исто така треба да знаеш дека има и еден куп на други параметри овдека како проток на вода, пад на притисок кои може да играат улога во греењето.

Се на се, доколку си во можност побарај со совет од инжињер или во најдобар случај проект. Би требало да можат да ти предложат најсоодветно решение.
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво на сите,
Во дилема сум дали е неопходна 5.5 или 3.5 инвертер клима за дуќан од 27м/2 со висина на таван 3,5м кој ќе има и стакла но ќе биде прилично изолиран бидејќи на 60% од стаклата ќе има поставено изолација. Дејноста е масажи и вежби физиотерапија и е неопходна пријатна температура во зима до 24-5C. Дајте совет која клима долгорочно ќе одговара видов 20 врсти некако Gree ми се видоа профи и читам доста се коментирани на форумов.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
812
Поени од реакции
875
Здраво на сите,
Во дилема сум дали е неопходна 5.5 или 3.5 инвертер клима за дуќан од 27м/2 со висина на таван 3,5м кој ќе има и стакла но ќе биде прилично изолиран бидејќи на 60% од стаклата ќе има поставено изолација. Дејноста е масажи и вежби физиотерапија и е неопходна пријатна температура во зима до 24-5C. Дајте совет која клима долгорочно ќе одговара видов 20 врсти некако Gree ми се видоа профи и читам доста се коментирани на форумов.
Ако имаш отвори затвори врата,оди на пелети.Индустриска струја,ќе те прегорат.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Здраво на сите,
Во дилема сум дали е неопходна 5.5 или 3.5 инвертер клима за дуќан од 27м/2 со висина на таван 3,5м кој ќе има и стакла но ќе биде прилично изолиран бидејќи на 60% од стаклата ќе има поставено изолација. Дејноста е масажи и вежби физиотерапија и е неопходна пријатна температура во зима до 24-5C. Дајте совет која клима долгорочно ќе одговара видов 20 врсти некако Gree ми се видоа профи и читам доста се коментирани на форумов.
Moja preporaka Gree Pular 18K, ke bides prezadovolen.
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Гледав малку на интернет и го најдов ова. Некој човек продава надворешна единица од клима и го вика следново:
1621121367634.png
Не сум баш сигурен дека може тоа да се направи. Ако може, ќе ги замолам по искусните да ме корегираат.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Дајте совет која клима долгорочно ќе одговара видов 20 врсти некако Gree ми се видоа профи и читам доста се коментирани на форумов.
Можеби климите ти се виделе профи, ама монтерите и сервисерите воопшто не им се профи.
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Можеби климите ти се виделе профи, ама монтерите и сервисерите воопшто не им се профи.
Nemoj opsto da generaliziras.Sigurno ne se site isti ,dali kaj niv ili kaj bilo koj drug.Nemozes poradi tvoe loso iskustvo site da gi stavas vo isti kup.Pozdrav
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Nemoj opsto da generaliziras.Sigurno ne se site isti ,dali kaj niv ili kaj bilo koj drug.Nemozes poradi tvoe loso iskustvo site da gi stavas vo isti kup.Pozdrav
Монтерската фирма е за половина источна Македонија. И воопшто не личат на професионалци. Очигледна нивна грешка ја префрлаат на корисникот.
Сервисот (мислам дека) е еден единствен за Македонија. Немаат ниту „п“ од професионализам.
Така да ова не е генерализирање, туку општа состојба кај нив.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Momentalno koja klima ja kazvet deka e 3 ili 3,1kw na -7 vo prifatliv budzet kako sho ja kazvea TST deka e?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom