Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.861
Поени од реакции
7.712
Ме интересира што мислите за оваа и оваа клима? Која е подобра за простор од 30m2? Како што напоменав во мојот прв пост, собата нема изолација и нема фасада но има PVC прозорци. Јас мислам дека втората ќе биде малку појака оти има Two-stage компресор ама незнам дали да ја земам да не биде overkill. Кое е вашето мислење?
Првата без изолација и фасада ќе те грее до 03. ноември и од 16.март, а втората не се продава.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Ме интересира што мислите за оваа и оваа клима? Која е подобра за простор од 30m2? Како што напоменав во мојот прв пост, собата нема изолација и нема фасада но има PVC прозорци. Јас мислам дека втората ќе биде малку појака оти има Two-stage компресор ама незнам дали да ја земам да не биде overkill. Кое е вашето мислење?
Pogledni gi modelite na mall.gree.com.mk
Mislam deka podobro da odis na Pular 18K ili Fairy Nordic 12K.
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
34
Поени од реакции
17
Бев вчера во продавница Џиви кај што продаваат Термофлух Interio за мојата квадратура.
Ве молам за мислења за овој котел и капацитет ако некој го има користено.


.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Nov model Vivax REWI


Kolku dava na -7?
PdesignH ? Energetska? Grejaci ima ? ;)
Spored Vivax specifikacijata
modelov ima mizeren COP koj od sram go pisale NULA ama lesno e da se presmeta deka e pod 3 sto ne go pominuva minimumot COP od 3,5 za Subvencii!!!
4200/1460=2.87 COP :tapp:
IMG_20210507_224121.jpg
Steluvanje podatoci na klimi.mk koi "slucajno" ili namerno ne se poklopuvaat so podatocite na oficijaniot Brent vo modot greenje pa mesto oficijalnite 1460 navedeni se 1100w ?
IMG_20210507_231239.jpg


Okolu PdesignH....isto e jasno deka na Energetskata(iako uste ja krijat i ne e objavena) od objavenoto moze da se procita deka Pdesignh e 2.8kw( i na ova koga ke se dopise i bekapot za 40k ke bidne smeski)
IMG_20210507_225943.jpg
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2011
Мислења
207
Поени од реакции
62
Iskustva so Gree PULAR Premium GWH18AGD-K6DNA1A ?
Blagodaram
 
Член од
5 август 2019
Мислења
8
Поени од реакции
2
Некој искуство со климата? На мм му ја препорачале како најдобра, ама некако многу скапичка. Плус земаат пари за местење и потрошен материјал, нели?
Освен Тошиба од кои други марки сте задоволни?

1620723871140.png
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Некој искуство со климата? На мм му ја препорачале како најдобра, ама некако многу скапичка. Плус земаат пари за местење и потрошен материјал, нели?
Освен Тошиба од кои други марки сте задоволни?

Прегледај го приврзокот 294965
Od sekoja pravilno montirana i dimenzionirana klima,a posebno od japonski premium i sreden brend ke bides zadovolen.
Ako ne mozes da si priustis japonski ,togas mozes da odis i so korejski i kineski brend,ama sepak da bidi pravolno dimenzioniran i montiran.Kolkupari tolku muzika.Kaj japanec nema promars,a i pomalku glavobolki.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Deneska mi ja montiraa novata klima fujitsu 18 kmta, bakarna instalacija 4m, povrzuvanjeto na vnatresna edinica so lemenje so srebro i tretirana so azot. Vakumiranjeto jas bev prisuten do 40 min, posle morav da odam, sepak barav sat vreme da bide, gumicki stavi i gi popolni dupkite od zidot so pur pena i gi zagipsira.
Se nadevam deka e se dobro napraveno, mene taka mi izgleda, i deka dolgo ke sluzi.
 

Attachments

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.861
Поени од реакции
7.712
1620777995800.png

Браво 1000 евра субвенции
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Služiće te Fujitsu KMTA18 super.KMTA18 ima odličan odnos uloženo/dobijeno.U klimu je ugrađen kompresor Mitsubishi Electric Input Power 1300w Twin Rotary SVB130FHDMC.Klima na grejanju spušta modulaciju do 300w tako da odlično održava zadatu temperaturu koju možeš da podešavaš u pola stepena na primer 23.5c.Isto i LFCA18 ima minimalnu modulaciju na grejanju 300w.KMTA12 i KGTA12 na grejanju idu i ispod 200w.Moj ti je savet da je držiš na auto fan zato što tako radi odlično.Kod mene su sve Fujitsu klime na auto fan i nikad to ne diram osim ponekad uveče na Quiet podesim.Ukoliko imaš neko pitanje ili te našto zanima u vezi te klime pitaj.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Deneska mi ja montiraa novata klima fujitsu 18 kmta, bakarna instalacija 4m, povrzuvanjeto na vnatresna edinica so lemenje so srebro i tretirana so azot. Vakumiranjeto jas bev prisuten do 40 min, posle morav da odam, sepak barav sat vreme da bide, gumicki stavi i gi popolni dupkite od zidot so pur pena i gi zagipsira.
Se nadevam deka e se dobro napraveno, mene taka mi izgleda, i deka dolgo ke sluzi.
So zdravje da ja koristiš, odličen izbor, no poslovično ne dovolno dobri monteri.
Moi zabeleški:
-loša mesto položba na vnatrešnata edinica
- mnogu e blisku do plafonot
-mnogu e blisku do agolot na prostorijata
- montiranje na nadvorešen zid pogotovo bez izolacija treba da se izbegnuva
Poradi gorenavedenoto će imaš nedovolno konstantna T vo prostorijata pa i da se raboti tripati za FUJITSU.
Ah da, potrebniot vakuum ne se postiga so vreme tuku so dobra vakumerka, bidejći loš ured može da "vakumira" so časovi i ništo da ne promeni......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom