Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
samo kompresorot vo toj LDC model od 2006ta kosta 500evra...znaci cela klima bi kostala 1000eu Najmalce a bi rekol i 1500eu
Што бе Стрелец ова компресорчево мало од 8.9cm3 single-rotarry го испофали?
Ами нели моето компресорче од 9.2cm3 ем twin-rotarry во Мицу LN35 го кудеше малечко било... слабо било... осакатено било....

Made in Japan kompresor, 36kg nadvoresna edinica 1kg freon ili pobajagi jaka masina
Јака а? Нешто како мојата Мицу LN35... само со Japan компресор....
Добро мојата со Thailand компресор е... што е сепак "the next best thing you can get these days" ;)


Za 1200evra nemas od gree.
800evra e amberot.
Od 800do 1200 ( LN i daisikai se 1300evra) e uste edna klima i uste edna soba. Dve klimi ke potrosat slicno kako edna.
Имаше како немаше Грее модели од 1200eur... Или тоа да не го спомнуваме веќе? Не важи... помина...
Зар ја заборавивте U-crown (врвот на Грее => Kруната) 1200еур беше 3.5ката а 1500еур беше 5.5ката.
Ама еве некои членови на форумов уште првата година ја замениле...
Амбер 5.5ка колку е.... близу 1200eur така?

Amberot e poekonomicna klima od hansolot.
Hansolot go drzis na povisoka temperatura okolu 25 stepeni. Ne e mnogu toplo vo sobata. Da go namestis na 23 mnogu pomalku ke ti potrosi.
И сега викаш ти изгледа реална сметкава на @Ucrown од 3000 денари за 29 дена од изминатиов Фебруари со активно користење 2 клими Амбер и плус бојлери и други апарати во домаќинство.
А претходните 2 месеци му се по околу 7000... Фебруари као беше потопол па економични нордик климиве на повисоки надворешни температури штедат корнат...
Знаеш кога ќе ме увери мене во тоа? Кога ќе покаже график дека цело време работеле климите ;)

Хансолот е на 24С+аутофан поставена годинава, држеше пријатно во собчето... ама на -10С тие неколку дена си работеше континуирано без он-офф со близу 1kw потрошна.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Mozi e pokvalitetna ,ama i vremevo na novive japonski ke pokaze kolku se kvalitetni.Sepak se praeni pod japonski nadzor,i odredeni standardi.I da e isti GMCC kompresor,sepak ne e istiot tip na kompresor so ke go oristi kineska klima a isti takov da stava i vo japonska.
I fugitisu celo vreme gi prai klimite vo Kina ama so drug kvalitet prema kineskite.
Ja ti velam deka i tvojata klima Suzumi 16 e dosta kvalitetna i smiot znajs , moze da daj poveke od so nudi,priznal toa ili ne i toa e tvoe pravo.
Ne e isti GMCC kompresor staven vo japonska i ikineska klima,imaat drugi finesi se znaj koj vo koja klasa se stava.
I Reno za Mercedes pravi motori,ama pod nadzor na mercedes.Kvalitet si e kvalitet,nema Japanec da se izbruka,znaj kaj treba da stedi.
I klimata ne e smo kompresorot,tuka igra uluga uste eden kup elementi ima.I na krajot vrz baza na tie dodatni elementi se stava sovtverot so odredeniot algoritam na rabota.Ama ako nema kvalitetni delovi i sovtverot so ke go postavis ne ke mozi da gi sinhronizira.
Zatoa kaj hansolot skoka modulacijata i tesko mu odi,tolku si mozi ti si znajs.
Za kvalitetot ke vidime ama mi se cini so starite modeli ne mozi. Drugo e Japan praveno drugo e gazdata da e od japan.
I kablite vo krombert znaes deka i.so mastiki za cvakanje mozis da najdis.
Posledna bese daisikai 8 so japonski kompresor.
Eve vide kaj posledniot model Edge kolku problem imase toj clenot od Bg.
A za hansolot aren si e . Vo soba bez izolacija dalcinskoto si e na 7metri i raboti celo vreme nema pauza.Za klima od 36karti e super .
Relano konkurenciata od kina gi jadi i vo vleznite modeli se stedi za da bidat konkurentni.
Sega srednite modeli se kako sto bea na vremeto vleznite modeli.
Автоматски споено мислење:

Што бе Стрелец ова компресорчево мало од 8.9cm3 single-rotarry го испофали?
Ами нели моето компресорче од 9.2cm3 ем twin-rotarry во Мицу LN35 го кудеше малечко било... слабо било... осакатено било....


Јака а? Нешто како мојата Мицу LN35... само со Japan компресор....
Добро мојата со Thailand компресор е... што е сепак "the next best thing you can get these days" ;)




Имаше како немаше Грее модели од 1200eur... Или тоа да не го спомнуваме веќе? Не важи... помина...
Зар ја заборавивте U-crown (врвот на Грее => Kруната) 1200еур беше 3.5ката а 1500еур беше 5.5ката.
Ама еве некои членови на форумов уште првата година ја замениле...
Амбер 5.5ка колку е.... близу 1200eur така?


И сега викаш ти изгледа реална сметкава на @Ucrown од 3000 денари за 29 дена од изминатиов Фебруари со активно користење 2 клими Амбер и плус бојлери и други апарати во домаќинство.
А претходните 2 месеци му се по околу 7000... Фебруари као беше потопол па економични нордик климиве на повисоки надворешни температури штедат корнат...
Знаеш кога ќе ме увери мене во тоа? Кога ќе покаже график дека цело време работеле климите ;)

Хансолот е на 24С+аутофан поставена годинава, држеше пријатно во собчето... ама на -10С тие неколку дена си работеше континуирано без он-офф со близу 1kw потрошна.
Na auto fan jasno e deka poveke ke trosi ama poprijatno e grenjeto vo tolkava soba od kolku na fiksna 3ta.
A za smetkata neznam mozam za mojata smetka da garnatiram.
Za amberot moze da go vidis da go meris go imas kaj brat ti.
Arno od tajland ti e kompresorot mozese i nekoj so mustaci da se pogodi. :)
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ti uste mnogu vreme ke ucis zanaet za da naucis.
Nov si u uste pravolinski gi ucis i tolkuvas rabotite.
Pa zar ne gledas deka tie tabeli sto jas gi imam postirano se na nominalna vrednost.

Прегледај го приврзокот 286355
Gledas deka povlekuva na i na kolkav input koja snaga dava.E sega ako ima input od 1600-1700w/h kolku bi daval.
E kaj mene imase na -13 imut so prosek 1650W neograniceno,pa mozes da si procenis dali dava kolku so pisuva vo tabelata.Mojot prostor ima potreba od 3,5 KW toplina pa smrema tabelava jas togas treba da mrznam,ama vo praksa jas i na - 22 se toplamnne paga temperaturata,znaci davala i nad 4kw toplina.
Toa e i celta so sakam da ja objasnam,rezerviot kapacitet na Toshibata so nekoj uka pogresno go tolkuvaat.
Ama toa e toa ,zavisi kolku si spremen da svatis,toa ne zavisi od mene toa e do tebe.
Nemam sto da ucam ne sum prodavac ne me misli za toa a konkretno za ova zboram tabelite ne gi gleam a nisto cudno da se presmetki kako bi bilo koga bi bilo.....
Автоматски споено мислење:

Што бе Стрелец ова компресорчево мало од 8.9cm3 single-rotarry го испофали?
Ами нели моето компресорче од 9.2cm3 ем twin-rotarry во Мицу LN35 го кудеше малечко било... слабо било... осакатено било....


Јака а? Нешто како мојата Мицу LN35... само со Japan компресор....
Добро мојата со Thailand компресор е... што е сепак "the next best thing you can get these days" ;)




Имаше како немаше Грее модели од 1200eur... Или тоа да не го спомнуваме веќе? Не важи... помина...
Зар ја заборавивте U-crown (врвот на Грее => Kруната) 1200еур беше 3.5ката а 1500еур беше 5.5ката.
Ама еве некои членови на форумов уште првата година ја замениле...
Амбер 5.5ка колку е.... близу 1200eur така?


И сега викаш ти изгледа реална сметкава на @Ucrown од 3000 денари за 29 дена од изминатиов Фебруари со активно користење 2 клими Амбер и плус бојлери и други апарати во домаќинство.
А претходните 2 месеци му се по околу 7000... Фебруари као беше потопол па економични нордик климиве на повисоки надворешни температури штедат корнат...
Знаеш кога ќе ме увери мене во тоа? Кога ќе покаже график дека цело време работеле климите ;)

Хансолот е на 24С+аутофан поставена годинава, држеше пријатно во собчето... ама на -10С тие неколку дена си работеше континуирано без он-офф со близу 1kw потрошна.
Tebe nemam sto da te ubeduvam so tebe zavrshena e prikaznata si dobi duri i video klipcinja a sea odi im vo evn so grafite neka ti namalat smetka objasni im deka se greska.....

A gleam deka spored tebe predhodnite dva mi bile okolu 7000, 5800 do 7200 e 1400 razlika taka da okolu 7000 poveke bi bilo 6700 a ne 5200 daleku e od 7200 a razlikata za okolu spored tebe e 1400 kolku sto potrosile dvete i nesto sitno za fevruari
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Brate, glumio ne glumio, taj sam :). Pokusao sam da sa bar malo makedonskog - iskazem postovanje prema Vasem forumu. Ako sam pogresio, izvinjavam se.


Auu sinko, pa ti si imas muku :) ... veeeliku muku
O cemu ti pricas i o cemu mastas, kakve zakljucke donosis - to je nestvarno :) . Ispadoh neki monter ili diler za Fujitsu. Kamo srece da su me kroz zivot pratili tako jednostavni poslovi.
Mnogo ozbiljnije poslove sam ja, sinko, ...radio :), sto se tice termodinamickih procesa u inostranstvu do navrsenih 50. Posle toga malo privatno i po Srbiji i po okolini, pa se evo iz razonode sa 67 punih, jos uvek ne dam i ceprkam ponesto. Cak i sa tim kontejnerima :)

Da ti sada puno ne objasnjavam problematiku oko toplotnih pumpi, jer je izlisno. Razumes se vrlo povrsno, pa neces verovatno ni da razumes dubinski problematiku tog termodinamickog procesa.

Mogu samo da ti kazem da je sada 2021 godina, te da su LDC kupljene davne 2007. I jeste, placene su oko 1200e komad. Tada to nije bio premijum model. Za kompresor si u pravu, ali se taj nije ugradjivao na svakoj LDC. Duga je to prica....bilo je cak posebnih modela za USA, sa 3kg tezom spoljnom i sa tim kompresorom, muljao je i Fujitsu :)

Da se vratimo na temu,
ja ti definitivno tvrdim da uredjaj Gree Muse koji je uvezen u Srbiju, ne radi kako bi trebalo da jedan normalan inverter u tom cenovnom rangu u 2021. godini funkcionise. Niti mi je bitno da li je to Gree ili je Fujitsu itd itd, ... jednostavno, takav uredjaj ne radi kako treba. A ipak je 2021. ?

Treba znaci kompresor od cca 500e da bi uredjaj smanjio kapacitet, te razmenu vrsio sa 35-37C na izduvu i sa potrosnjom od 250-300w ? To si hteo da kazes, valjda ? :)

Uostalom, niti sam ja sve ovo zapetljao i odveo raspravu u smeru nekih mastanja o dilerima, monterima...nego ti :). Ali valjda ti najbolje znas sta te muci. Mene samo malo muci to, sto se zet zeznuo, te uzeo ovo cudo, ali ok.

E sad, ajmo konkretno...imas koliko vidim i sada u 2021. i Gree i Fujitsu i Mitsubishi i Daikin od 1200e. Dakle, jednake po ceni. Plus skoro sve Made in China, Thailand itd :)

Pitanje za tebe, koju bi kupio ? Gree ? :)
Deda, odmaraj, ne tupi i ne filozofiraj.
Ostavi zeta da komanduje kuci, i uziva sa tvojom cerkom.
Автоматски споено мислење:

Mozi e pokvalitetna ,ama i vremevo na novive japonski ke pokaze kolku se kvalitetni.Sepak se praeni pod japonski nadzor,i odredeni standardi.I da e isti GMCC kompresor,sepak ne e istiot tip na kompresor so ke go oristi kineska klima a isti takov da stava i vo japonska.
I fugitisu celo vreme gi prai klimite vo Kina ama so drug kvalitet prema kineskite.
Ja ti velam deka i tvojata klima Suzumi 16 e dosta kvalitetna i smiot znajs , moze da daj poveke od so nudi,priznal toa ili ne i toa e tvoe pravo.
Ne e isti GMCC kompresor staven vo japonska i ikineska klima,imaat drugi finesi se znaj koj vo koja klasa se stava.
I Reno za Mercedes pravi motori,ama pod nadzor na mercedes.Kvalitet si e kvalitet,nema Japanec da se izbruka,znaj kaj treba da stedi.
I klimata ne e smo kompresorot,tuka igra uluga uste eden kup elementi ima.I na krajot vrz baza na tie dodatni elementi se stava sovtverot so odredeniot algoritam na rabota.Ama ako nema kvalitetni delovi i sovtverot so ke go postavis ne ke mozi da gi sinhronizira.
Zatoa kaj hansolot skoka modulacijata i tesko mu odi,tolku si mozi ti si znajs.
Lazi se sam sebe si i uzivaj.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
A gleam deka spored tebe predhodnite dva mi bile okolu 7000, 5800 do 7200 e 1400 razlika taka da okolu 7000 poveke bi bilo 6700 a ne 5200 daleku e od 7200 a razlikata za okolu spored tebe e 1400 kolku sto potrosile dvete i nesto sitno za fevruari
Добро де... 6500 нека ти биде средно ај... за 2та месеца - Декември и Јануари.

Kога ти стигнала таа првата сметка од 7200 си увидел дека арчат струја како ламји... па си ја чкрапнал од штекер едната клима или пак си ги намалил двете на 22С и си ја извал јамболијата :D
Арно ама касно било за тој месец, поминал повеќе од пола и веќе начукале двете пак 5000ки и кусур....
Е дури третиот месец (најладниот) сметката само 3000ки бате, икономик вкрај ;)
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Добро де... 6500 нека ти биде средно ај... за 2та месеца - Декември и Јануари.

Kога ти стигнала таа првата сметка од 7200 си увидел дека арчат струја како ламји... па си ја чкрапнал од штекер едната клима или пак си ги намалил двете на 22С и си ја извал јамболијата :D
Арно ама касно било за тој месец, поминал повеќе од пола и веќе начукале двете пак 5000ки и кусур....
Е дури третиот месец (најладниот) сметката само 3000ки бате, икономик вкрај ;)
Ti prvo procitaj ubavo od pocetok razmisli pa pisi zasto vaka da ne kazam kako sto izgleas a ubavo si pisuva baska sto se imas umesano vo tema zver pobara smetka......i kako si go vrza vo krpce 6500 so prosta matematika sobral i podelil ccccc oi ti priblizno do 7 e 6700 pa i 6500 a ne 5800. Uzivaj ne stedam kako ti sto si kaza porano ti lapala pa si ja namalil preku den pa na eftina samo ja cepas se glea po grafite kaj mene navecer posle 12 1 samo ednata se namaluvase vo dnevna na 21 drugata tera 23 24 25 koga kako ima potreba
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
812
Поени од реакции
875
Pozz 2 amberi pusteni 24/7

P.s popravka amber i ucrown do 13/1 posle 13ti 2xamber
Автоматски споено мислење:


Informiraj se podobro koj e nov gazda na solunskoto pristaniste i od kaj doagaat klimite taka da ne e spekulacija site iz isi sto nosat od kina stradaat poradi transportot....
221 киловат скапа тарифа.Ти трошиш околу 500 до 700 вати на час скапа струја .Значи Грее модулира на 250 вати во просек.А таа сметката од 7200 во стан,е исто како 10500 во куќа.Куќа е поладно и нормално е да влече повеќе топлина.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ti prvo procitaj ubavo od pocetok razmisli pa pisi zasto vaka da ne kazam kako sto izgleas a ubavo si pisuva baska sto se imas umesano vo tema zver pobara smetka......i kako si go vrza vo krpce 6500 so prosta matematika sobral i podelil ccccc oi ti priblizno do 7 e 6700 pa i 6500 a ne 5800. Uzivaj ne stedam kako ti sto si kaza porano ti lapala pa si ja namalil preku den pa na eftina samo ja cepas se glea po grafite kaj mene navecer posle 12 1 samo ednata se namaluvase vo dnevna na 21 drugata tera 23 24 25 koga kako ima potreba
Е ајде... не штедиш ти... твоите 2 Амбера сами одлучиле да штедат во најладниот месец :D
Сметки да покажуваш јас не сум ти барал... е сеа штом си ги прикачил онака ги искоментирав пошто беа такви со најмала сметка за најладен месец... празни муабети си праиме пошо нема ништо поинтересно :)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Deda, odmaraj, ne tupi i ne filozofiraj.
Ostavi zeta da komanduje kuci, i uziva sa tvojom cerkom.
Автоматски споено мислење:


Lazi se sam sebe si i uzivaj.
Jas si uzivam 10godini so Toshiba Suzumi 16,za togasni 300 evra + sprema tolku faleniot hansol na -20,so sanyo kompresor,so losa kardeoloska EKG slika se ,gleda od dijagramite kaj Zlatko ,gore dolu spustanje na 100 krevanje ma 500w,neramnomerna modulacija i toplina.Se zamisluvam koga bi imal vo mojava prostorija eden takov,mesto Tosiba Suzumi 16,kako bi go podnesil so toplo ladno,ili so nekoj si Amber - Ukrown,pali gasi,toplo ladno.
Jas i nemase ni da se vklucam na forumov,ako nemase tolkavo plukanje po japonskive uredi ,kako sme bile zaebani nie,so japonski sme platile poke,a vie so kinezive ste iskoristile,a njmnogu me vkluci,citanjeto i niskite udari so gi primi Toshiba SUZUMI 16 prema togasniot Hnsol i za toa se vkluciv.Pa uste 10 godini kinezot ne ke mozi da napraj klima kako Suzumi 16,daleku e i od prototipot na Toshiba od pred 30-40 godini.
No edno me raduva.
Ako ne postoea kineskive kakvi takvi klimi,togas japonskive ke odeja do nebesa,barem jas taka razmisluvam.sepak malce im ja spustija cenata.
Inace licno gi cenam i kineskite inverteri,no sepak koj mozi da si dozvoli japanec nema da zgresi voopsto.
Poarno Lada nego da sonvam Tojata,a da odam pes.(y)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Jas si uzivam 10godini so Toshiba Suzumi 16,za togasni 300 evra + sprema tolku faleniot hansol na -20,so sanyo kompresor,so losa kardeoloska EKG slika se ,gleda od dijagramite kaj Zlatko ,gore dolu spustanje na 100 krevanje ma 500w,neramnomerna modulacija i toplina.
Toplinata ne ja meri Zlatko, samo potrosuvackata a toa e zatoa sto za da Zlate logira temp i napravi grafik za temp na izduv mu treba oprema koja skapo kosta i nevredi za ovde da investira.
No koga Zlate bi imal i merac/loger na temp na izduv togas bi se videlo deka koga vlece 100w dava na izduv 30c, a koga vlece 500w duva so primer 45c.
Nema klima sto moze da duva 45c a input ima 100w takvo nesto nepostoi....i obratno, koga grafikot e konstanten so 100w znaci so saati duva ladno i prosekot e niska ispiracana toplina....stedis ama ladno duva...taka da pologicna modulacija e da varira potrosuvackata od-do a so toa i prosekot na ispoacana toplina.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Toplinata ne ja meri Zlatko, samo potrosuvackata a toa e zatoa sto za da Zlate logira temp i napravi grafik za temp na izduv mu treba oprema koja skapo kosta i nevredi za ovde da investira.
No koga Zlate bi imal i merac/loger na temp na izduv togas bi se videlo deka koga vlece 100w dava na izduv 30c, a koga vlece 500w duva so primer 45c.
Nema klima sto moze da duva 45c a input ima 100w takvo nesto nepostoi....i obratno, koga grafikot e konstanten so 100w znaci so saati duva ladno i prosekot e niska ispiracana toplina....stedis ama ladno duva...taka da pologicna modulacija e da varira potrosuvackata od-do a so toa i prosekot na ispoacana toplina.
Klimi ima so drzat 170w i 35 c izduv samo ne se kineski i ne so imut 100-500W,nego ociliraaat so 5w imput.
Koga ke si vo moznost ke si kupis takva.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Klimi ima so drzat 170w i 35 c izduv samo ne se kineski i ne so imut 100-500W,nego ociliraaat so 5w imput.
Koga ke si vo moznost ke si kupis takva.
Imam sto modulira i so 160W, ama ovaa ne e od najeftinite ;)
Ako sakas da ti ja sitnam za 90k ala LDC ;) Ti koga ja snimi ja tvojata kako duva so 500c i trosi 160w? Daj link moze sum go ispustil toj tvoj "biten" post :D
I ne se vpustaj da mi repliciras i pravis analizi so kolku C duva dur ne si snimis video od tvojata klima koja istoto go pravi za 60k/70k platena mojata e upola od toa


Eve i za mod ladenje japanac mu nema raven, so 85W :D
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Imam sto modulira i so 160W, ama ovaa ne e od najeftinite ;)
Ako sakas da ti ja sitnam za 90k ala LDC ;) Ti koga ja snimi ja tvojata kako duva so 500c i trosi 160w? Daj link moze sum go ispustil toj tvoj "biten" post :D
I ne se vpustaj da mi repliciras i pravis analizi so kolku C duva dur ne si snimis video od tvojata klima koja istoto go pravi za 60k/70k platena mojata e upola od toa

E ubo de si spusta,samo ima eden nedostatok.Ne gi namaluva vrtezite na turbinata pa mesto 35c izduf,ke se spusti izduvot na 25c.:)
Nema da ti e ladnicko,jas so izduf 25 se ladam a ne da se toplam.
Автоматски споено мислење:

E ubo de si spusta,samo ima eden nedostatok.Ne gi namaluva vrtezite na turbinata pa mesto 35c izduf,ke se spusti izduvot na 25c.:)
Nema da ti e ladnicko,jas so izduf 25 se ladam a ne da se toplam.
Ne sum sofisticiran kako tebe so sofisticirani termometri,nemam adekatna labaratorija.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom