Најекономично греење (затоплување)

Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Епа изгледа ти играла јамболијата Фебруариов....

Види нелогичностите се од твоите објави...
Во Декември сметката ти е 7 и кусур илјади, во Јануар скоро 6 илјади, а во Фебруар половинка од тие 2 сметки односно само 3 илјади.
Најголемиот студ годинава беше баш во Фебруар ем точно во периодот за кој ти е сметката (22.01 - 19.02).

Така да или си ја исклучил едната клима и си ги затворил вратите, или си се греел на 20С и си ја наметнал јамболијата што цела зима ја спомнуваш на форумов.
Ahhahaha ne edna tuku 3 jambolii plus kapce iato kako tebe....a tvojata logika e 5 6 dena ladni ke potrosi poveke odkolku mesec dena okolu 0 toa e toa.
Jas ne gi gasev togas pak tek sea osven koga bese nad 20 denovvie ama preku den navecer teraat a vo taa smetka od 3000 e i koga ti snimav klipcinja so otvorrna balkonska vrata koga trosese nad 2kw
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Jas ne ja gledam razlikava pomegju Gree Muse i Gree Fairy, ako moze nekoj da pojasni koja e razlikata?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Sporedbata e megju star model na Fujitsu, model od pred 13godini no vrvna klasa za toa vreme i skapa klima
Serijata LDC sto jaq sporeduva dedica iz sosedstva e model so cena sigurno nad 1000evra, imal vgraden japonski kompresor a toa kostalo togas pobajagi a ne pa sea.
Spored servisno printano 2006ta godina FJ modelot LDC imal vakva specifikacija:
Made in Japan kompresor, 36kg nadvoresna edinica 1kg freon ili pobajagi jaka masina
LDC kompresor.jpg

samo kompresorot vo toj LDC model od 2006ta kosta 500evra...znaci cela klima bi kostala 1000eu Najmalce a bi rekol i 1500eu
cena.jpg
9agf01068.jpg
ama na nego pisuvalo vo 2006ta Made in Japan, i toa se plakjalo togas. Podocna od Japan stanal China ama nema veze

A penzionerot od Srbija sto kao nema druga rabota pa mu pomaga na zetot ;) odednas mu teknalo da si sporeduva klimi i toa so MUSE so cena pod 500evra :facepalm: prvo deda nauci da guuglas.
Prvo jasno e zasto se pojavuvaat vakvi likovi od strana, vo Srbija ima najmnogu dileri na Fujitsu i sekako ke se pojavat i tuka da trolaat kontra kinezi i da navivaat za japanci, ama tie montercinja nepoznavaat modeli i delovi vo niv vgradeni....sporeduvaat sekogas magare i muzika i sporedbata sekogas ja vodat generalno po brendovi a ne po modeli. Zamisli sea dedica da napravi sporedba Nocria so LLCC, e toa e moabetot na "Penzionerot" sto bozem slucajno se razbira i vo cenite na kontejnerskiot transport.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Od E1 ja imam tabelata - taa e edna serija ponova od tvojata isto so twin.
Novite na r32 se poslabi po zafatnina i ne se so twin kompresor.
Konecno dojdov do kompjuter,i imav memorirano za mojata Toshiba Suzumi 16,sporedi ja so tvojata .
Jas mislam deka tvojata e pojaka.
Автоматски споено мислење:

Od E1 ja imam tabelata - taa e edna serija ponova od tvojata isto so twin.
Novite na r32 se poslabi po zafatnina i ne se so twin kompresor.
Автоматски споено мислење:

Konecno dojdov do kompjuter,i imav memorirano za mojata Toshiba Suzumi 16,sporedi ja so tvojata .
Jas mislam deka tvojata e pojaka.
Автоматски споено мислење:


orginal J A P A N
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Sporedbata e megju star model na Fujitsu, model od pred 13godini no vrvna klasa za toa vreme i skapa klima
Serijata LDC sto jaq sporeduva dedica iz sosedstva e model so cena sigurno nad 1000evra, imal vgraden japonski kompresor a toa kostalo togas pobajagi a ne pa sea.
Spored servisno printano 2006ta godina FJ modelot LDC imal vakva specifikacija:
Made in Japan kompresor, 36kg nadvoresna edinica 1kg freon ili pobajagi jaka masina
Прегледај го приврзокот 286297

samo kompresorot vo toj LDC model od 2006ta kosta 500evra...znaci cela klima bi kostala 1000eu Najmalce a bi rekol i 1500eu
Прегледај го приврзокот 286296
Прегледај го приврзокот 286298
ama na nego pisuvalo vo 2006ta Made in Japan, i toa se plakjalo togas. Podocna od Japan stanal China ama nema veze

A penzionerot od Srbija sto kao nema druga rabota pa mu pomaga na zetot ;) odednas mu teknalo da si sporeduva klimi i toa so MUSE so cena pod 500evra :facepalm: prvo deda nauci da guuglas.
Prvo jasno e zasto se pojavuvaat vakvi likovi od strana, vo Srbija ima najmnogu dileri na Fujitsu i sekako ke se pojavat i tuka da trolaat kontra kinezi i da navivaat za japanci, ama tie montercinja nepoznavaat modeli i delovi vo niv vgradeni....sporeduvaat sekogas magare i muzika i sporedbata sekogas ja vodat generalno po brendovi a ne po modeli. Zamisli sea dedica da napravi sporedba Nocria so LLCC, e toa e moabetot na "Penzionerot" sto bozem slucajno se razbira i vo cenite na kontejnerskiot transport.
Znaci od japonski sega stanaa so mustaci ama za ceni povisoki.
DA111A1F-20F1
Eve kaj @filipinec ima japonski kompresor a kaj mene midea.
Kako gi poeba kinezot japoncite.
Pa ovie japoncite nemaat J od japonci.
Автоматски споено мислење:

Konecno dojdov do kompjuter,i imav memorirano za mojata Toshiba Suzumi 16,sporedi ja so tvojata .
Jas mislam deka tvojata e pojaka.
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:


orginal J A P A N
Tvojata e i pojaka i pokvalitetna ovi denesnive toshibi mozat voda da im nosat.
Koj saka orginalen japonski proizvod samo ururu 3000evra
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Mene samo edna rabota mi e neznam dali da kazam smesna ili tragicna ne stanuva tuka zbor za brend no opsto skoro site normalni klimi smesen kapacitet imaat po 0 stepeni posto go vidov linkot pogore filipinec sto go stavil ni 70%ne davaat na 0c a deklarirani do -15 so ni 40 50% i poeftinite modeli na gree se takvi. Reklama gree do -15....... taa edvaj nesto poatignuva i se maci a dosta luge pagaat na toa zemav klima gree do -15 top e a neznaat deka ako e 4kw na 7 deka na -15 dali 2kw ke vadi, zatoa gi postuvam nordicite od bilo koj brend se znae -15 i da ima snaga a ne abe limitot i bil do tolku kolku zema tolku dava kako onoff.....
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
ако глумиш Србин не дозволувај грешки.
Brate, glumio ne glumio, taj sam :). Pokusao sam da sa bar malo makedonskog - iskazem postovanje prema Vasem forumu. Ako sam pogresio, izvinjavam se.
Sporedbata e megju star model na Fujitsu, model od pred 13godini no vrvna klasa za toa vreme i skapa klima
Serijata LDC sto jaq sporeduva dedica iz sosedstva e model so cena sigurno nad 1000evra, imal vgraden japonski kompresor a toa kostalo togas pobajagi a ne pa sea.
Spored servisno printano 2006ta godina FJ modelot LDC imal vakva specifikacija:
Made in Japan kompresor, 36kg nadvoresna edinica 1kg freon ili pobajagi jaka masina
Прегледај го приврзокот 286297

samo kompresorot vo toj LDC model od 2006ta kosta 500evra...znaci cela klima bi kostala 1000eu Najmalce a bi rekol i 1500eu
Прегледај го приврзокот 286296
Прегледај го приврзокот 286298
ama na nego pisuvalo vo 2006ta Made in Japan, i toa se plakjalo togas. Podocna od Japan stanal China ama nema veze

A penzionerot od Srbija sto kao nema druga rabota pa mu pomaga na zetot ;) odednas mu teknalo da si sporeduva klimi i toa so MUSE so cena pod 500evra :facepalm: prvo deda nauci da guuglas.
Prvo jasno e zasto se pojavuvaat vakvi likovi od strana, vo Srbija ima najmnogu dileri na Fujitsu i sekako ke se pojavat i tuka da trolaat kontra kinezi i da navivaat za japanci, ama tie montercinja nepoznavaat modeli i delovi vo niv vgradeni....sporeduvaat sekogas magare i muzika i sporedbata sekogas ja vodat generalno po brendovi a ne po modeli. Zamisli sea dedica da napravi sporedba Nocria so LLCC, e toa e moabetot na "Penzionerot" sto bozem slucajno se razbira i vo cenite na kontejnerskiot transport.
Auu sinko, pa ti si imas muku :) ... veeeliku muku
O cemu ti pricas i o cemu mastas, kakve zakljucke donosis - to je nestvarno :) . Ispadoh neki monter ili diler za Fujitsu. Kamo srece da su me kroz zivot pratili tako jednostavni poslovi.
Mnogo ozbiljnije poslove sam ja, sinko, ...radio :), sto se tice termodinamickih procesa u inostranstvu do navrsenih 50. Posle toga malo privatno i po Srbiji i po okolini, pa se evo iz razonode sa 67 punih, jos uvek ne dam i ceprkam ponesto. Cak i sa tim kontejnerima :)

Da ti sada puno ne objasnjavam problematiku oko toplotnih pumpi, jer je izlisno. Razumes se vrlo povrsno, pa neces verovatno ni da razumes dubinski problematiku tog termodinamickog procesa.

Mogu samo da ti kazem da je sada 2021 godina, te da su LDC kupljene davne 2007. I jeste, placene su oko 1200e komad. Tada to nije bio premijum model. Za kompresor si u pravu, ali se taj nije ugradjivao na svakoj LDC. Duga je to prica....bilo je cak posebnih modela za USA, sa 3kg tezom spoljnom i sa tim kompresorom, muljao je i Fujitsu :)

Da se vratimo na temu,
ja ti definitivno tvrdim da uredjaj Gree Muse koji je uvezen u Srbiju, ne radi kako bi trebalo da jedan normalan inverter u tom cenovnom rangu u 2021. godini funkcionise. Niti mi je bitno da li je to Gree ili je Fujitsu itd itd, ... jednostavno, takav uredjaj ne radi kako treba. A ipak je 2021. ?

Treba znaci kompresor od cca 500e da bi uredjaj smanjio kapacitet, te razmenu vrsio sa 35-37C na izduvu i sa potrosnjom od 250-300w ? To si hteo da kazes, valjda ? :)

Uostalom, niti sam ja sve ovo zapetljao i odveo raspravu u smeru nekih mastanja o dilerima, monterima...nego ti :). Ali valjda ti najbolje znas sta te muci. Mene samo malo muci to, sto se zet zeznuo, te uzeo ovo cudo, ali ok.

E sad, ajmo konkretno...imas koliko vidim i sada u 2021. i Gree i Fujitsu i Mitsubishi i Daikin od 1200e. Dakle, jednake po ceni. Plus skoro sve Made in China, Thailand itd :)

Pitanje za tebe, koju bi kupio ? Gree ? :)
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Znaci od japonski sega stanaa so mustaci ama za ceni povisoki.
Epa da, sega nema sto ne e kinesko i japonkite sega se kinezi taka da ne vredi da si gi trosime parite koga na fujitsu cisto i jasno pisuva na nadvoresnata edinica "MADE IN CHINA" porano moze stvarno bile vistinski japonki i pisuvalo made in japan ama sega se kinezi.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Znaci od japonski sega stanaa so mustaci ama za ceni povisoki.
DA111A1F-20F1
Eve kaj @filipinec ima japonski kompresor a kaj mene midea.
Kako gi poeba kinezot japoncite.
Pa ovie japoncite nemaat J od japonci.
Автоматски споено мислење:


Tvojata e i pojaka i pokvalitetna ovi denesnive toshibi mozat voda da im nosat.
Koj saka orginalen japonski proizvod samo ururu 3000evra
Nema za tvojata vo databook za maksimalniot kapacitet kako kaj ponovite.
Vo ponovata serija tvojot kompresor bese zamenet so GMCC twin 13cm3 .
Pa na r32 da bidi zamenet so 10.8 single rotari .
E pa sega vidi ja razlikata @filipinec
Screenshot_20210302-104445.jpg Screenshot_20210302-104347.jpg
Takava klima i da sakas da kupis ne mozes. Kolku pari ja plati togas? Pred 10 god?
Interesno e kaj Fujitsu od toj kompresor made in japan 8.9cm3 single rotari sto go stiska kaj 18kata do 2600w potrosuvacka a kaj 12kata do 2300w.
So kompresor ke bese toa.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Mene samo edna rabota mi e neznam dali da kazam smesna ili tragicna ne stanuva tuka zbor za brend no opsto skoro site normalni klimi smesen kapacitet imaat po 0 stepeni posto go vidov linkot pogore filipinec sto go stavil ni 70%ne davaat na 0c a deklarirani do -15 so ni 40 50% i poeftinite modeli na gree se takvi. Reklama gree do -15....... taa edvaj nesto poatignuva i se maci a dosta luge pagaat na toa zemav klima gree do -15 top e a neznaat deka ako e 4kw na 7 deka na -15 dali 2kw ke vadi, zatoa gi postuvam nordicite od bilo koj brend se znae -15 i da ima snaga a ne abe limitot i bil do tolku kolku zema tolku dava kako onoff.....
Ti uste mnogu vreme ke ucis zanaet za da naucis.
Nov si u uste pravolinski gi ucis i tolkuvas rabotite.
Pa zar ne gledas deka tie tabeli sto jas gi imam postirano se na nominalna vrednost.

1614676933289.png
Gledas deka povlekuva na i na kolkav input koja snaga dava.E sega ako ima input od 1600-1700w/h kolku bi daval.
E kaj mene imase na -13 imut so prosek 1650W neograniceno,pa mozes da si procenis dali dava kolku so pisuva vo tabelata.Mojot prostor ima potreba od 3,5 KW toplina pa smrema tabelava jas togas treba da mrznam,ama vo praksa jas i na - 22 se toplamnne paga temperaturata,znaci davala i nad 4kw toplina.
Toa e i celta so sakam da ja objasnam,rezerviot kapacitet na Toshibata so nekoj uka pogresno go tolkuvaat.
Ama toa e toa ,zavisi kolku si spremen da svatis,toa ne zavisi od mene toa e do tebe.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Brate, glumio ne glumio, taj sam :). Pokusao sam da sa bar malo makedonskog - iskazem postovanje prema Vasem forumu. Ako sam pogresio, izvinjavam se.


Auu sinko, pa ti si imas muku :) ... veeeliku muku
O cemu ti pricas i o cemu mastas, kakve zakljucke donosis - to je nestvarno :) . Ispadoh neki monter ili diler za Fujitsu. Kamo srece da su me kroz zivot pratili tako jednostavni poslovi.
Mnogo ozbiljnije poslove sam ja, sinko, ...radio :), sto se tice termodinamickih procesa u inostranstvu do navrsenih 50. Posle toga malo privatno i po Srbiji i po okolini, pa se evo iz razonode sa 67 punih, jos uvek ne dam i ceprkam ponesto. Cak i sa tim kontejnerima :)

Da ti sada puno ne objasnjavam problematiku oko toplotnih pumpi, jer je izlisno. Razumes se vrlo povrsno, pa neces verovatno ni da razumes dubinski problematiku tog termodinamickog procesa.

Mogu samo da ti kazem da je sada 2021 godina, te da su LDC kupljene davne 2007. I jeste, placene su oko 1200e komad. Tada to nije bio premijum model. Za kompresor si u pravu, ali se taj nije ugradjivao na svakoj LDC. Duga je to prica....bilo je cak posebnih modela za USA, sa 3kg tezom spoljnom i sa tim kompresorom, muljao je i Fujitsu :)

Da se vratimo na temu,
ja ti definitivno tvrdim da uredjaj Gree Muse koji je uvezen u Srbiju, ne radi kako bi trebalo da jedan normalan inverter u tom cenovnom rangu u 2021. godini funkcionise. Niti mi je bitno da li je to Gree ili je Fujitsu itd itd, ... jednostavno, takav uredjaj ne radi kako treba. A ipak je 2021. ?

Treba znaci kompresor od cca 500e da bi uredjaj smanjio kapacitet, te razmenu vrsio sa 35-37C na izduvu i sa potrosnjom od 250-300w ? To si hteo da kazes, valjda ? :)

Uostalom, niti sam ja sve ovo zapetljao i odveo raspravu u smeru nekih mastanja o dilerima, monterima...nego ti :). Ali valjda ti najbolje znas sta te muci. Mene samo malo muci to, sto se zet zeznuo, te uzeo ovo cudo, ali ok.

E sad, ajmo konkretno...imas koliko vidim i sada u 2021. i Gree i Fujitsu i Mitsubishi i Daikin od 1200e. Dakle, jednake po ceni. Plus skoro sve Made in China, Thailand itd :)

Pitanje za tebe, koju bi kupio ? Gree ? :)
Za 1200evra nemas od gree.
800evra e amberot.
Od 800do 1200 ( LN i daisikai se 1300evra) e uste edna klima i uste edna soba. Dve klimi ke potrosat slicno kako edna.
Автоматски споено мислење:

Абе јас твојава сметка за 29дена (22.01 - 19.02) како што велиш од твоите 2 Амбер ја споредувам со мојата една Хансол... и испаѓа дека твоите 2 помалце потрошиле - ем тоа мојата е во малечка 17м2 соба со низок плафон.

Еве онака груба математика....
Прегледај го приврзокот 286217

Иначе кај мене сметката за минатиов месец (19.01 - 15.02) е 5.124 денари.
Затоа сумливо ми испадна ова што ти споделуваш... за една клима и плус други електрични апарати во куќата веродостојно звучи 3000 сметка за 29дена... ама за 2 клими воопшто не е веродостојно!

Да не испадне после да речеш дека втората Амбер ти е на друго броило :)
Amberot e poekonomicna klima od hansolot.
Hansolot go drzis na povisoka temperatura okolu 25 stepeni. Ne e mnogu toplo vo sobata. Da go namestis na 23 mnogu pomalku ke ti potrosi.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Epa da, sega nema sto ne e kinesko i japonkite sega se kinezi taka da ne vredi da si gi trosime parite koga na fujitsu cisto i jasno pisuva na nadvoresnata edinica "MADE IN CHINA" porano moze stvarno bile vistinski japonki i pisuvalo made in japan ama sega se kinezi.
I Nisani i Suzuki se proizveduvaat na drugi mesta,ama niv gi barame,nikoj ne go gleda Great Wall.
I za mercedes,audi i drugi se prizveduvaat vo Makedonija delovi,pa trcas po Mecka,Audi,BMW,ne sakas Great Wall.
Zosto?
Автоматски споено мислење:

Nema za tvojata vo databook za maksimalniot kapacitet kako kaj ponovite.
Vo ponovata serija tvojot kompresor bese zamenet so GMCC twin 13cm3 .
Pa na r32 da bidi zamenet so 10.8 single rotari .
E pa sega vidi ja razlikata @filipinec
Прегледај го приврзокот 286357Прегледај го приврзокот 286358
Takava klima i da sakas da kupis ne mozes. Kolku pari ja plati togas? Pred 10 god?
Interesno e kaj Fujitsu od toj kompresor made in japan 8.9cm3 single rotari sto go stiska kaj 18kata do 2600w potrosuvacka a kaj 12kata do 2300w.
So kompresor ke bese toa.
Dali e dali e dupli cilinder ili mono,ke ira uloga samo pri potresi,dupliot cilinder e samo potivok,i polesno go drzi eks centarot,ima pomali vibracii.
I Zlatko na MITCIBUSHITO ni pokaza deka i so pomal kompresor ke izvadis pogolema snaga,vo zavisnost od obrtajte,ili HZ.
I mojot kompresor e 0,3cm3 (11.1-10,8) pogolem od tvojot,so snagata ke ja komenzira na efikasnosta na freonot 6-7% so go ima R-32.Pa tvojata e poefikasna,i smetam deka i tvojata Suzumka,i ako e na R -32 ke daj pogolema snaga na -13 preku 4KW.(steta so ne si ja isprobal).I tvojata ke povleci ako ne kolku mojata ,mozi 10% pomalce,ama ke ja kompenzira so efikasnosta.Citaj go nikot Jorgoooooo,na bugarskiot forum,ke vidis kako negovata SHORI EDGE 16 vleci input 1600W,vo negovata prostorija na -16c,stavena vo neizolirana prostorija.
Pa kaj mene so potrbni 3,5kw na -10c toplina za da go grej prostorot,uspeja da ja pokaci temperaturata za 0,5c a temperaturata padna i preku -22c.
Автоматски споено мислење:

Takava klima i da sakas da kupis ne mozes. Kolku pari ja plati togas? Pred 10 god?
Interesno e kaj Fujitsu od toj kompresor made in japan 8.9cm3 single rotari sto go stiska kaj 18kata do 2600w potrosuvacka a kaj 12kata do 2300w.
So kompresor ke bese toa.
Mojata togas ja plativ so montaza 1100E,a imav i togas ponuda i za rebrendiran Hansol od Vivaks,za 800 evra so montaza.Za 300e se odluciv za Toshiba.E sega dali zgresiv ili ne jas ne bi ja dal ni za segasna najmoderna kineska,gla za gla,iako vo togasno vreme mnogo go falea Hansolot.
I samiot znas,kupi Hansol,pa mitsu,pa toso, i povtorno sledniot izbot ti bese Toso.
Zosto ne se vrati na Hansol?
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
I Nisani i Suzuki se proizveduvaat na drugi mesta,ama niv gi barame,nikoj ne go gleda Great Wall.
I za mercedes,audi i drugi se prizveduvaat vo Makedonija delovi,pa trcas po Mecka,Audi,BMW,ne sakas Great Wall.
Zosto?
Автоматски споено мислење:


Dali e dali e dupli cilinder ili mono,ke ira uloga samo pri potresi,dupliot cilinder e samo potivok,i polesno go drzi eks centarot,ima pomali vibracii.
I Zlatko na MITCIBUSHITO ni pokaza deka i so pomal kompresor ke izvadis pogolema snaga,vo zavisnost od obrtajte,ili HZ.
I mojot kompresor e 0,3cm3 (11.1-10,8) pogolem od tvojot,so snagata ke ja komenzira na efikasnosta na freonot 6-7% so go ima R-32.Pa tvojata e poefikasna,i smetam deka i tvojata Suzumka,i ako e na R -32 ke daj pogolema snaga na -13 preku 4KW.(steta so ne si ja isprobal).I tvojata ke povleci ako ne kolku mojata ,mozi 10% pomalce,ama ke ja kompenzira so efikasnosta.Citaj go nikot Jorgoooooo,na bugarskiot forum,ke vidis kako negovata SHORI EDGE 16 vleci input 1600W,vo negovata prostorija na -16c,stavena vo neizolirana prostorija.
Pa kaj mene so potrbni 3,5kw na -10c toplina za da go grej prostorot,uspeja da ja pokaci temperaturata za 0,5c a temperaturata padna i preku -22c.
Автоматски споено мислење:

Takava klima i da sakas da kupis ne mozes. Kolku pari ja plati togas? Pred 10 god?
Interesno e kaj Fujitsu od toj kompresor made in japan 8.9cm3 single rotari sto go stiska kaj 18kata do 2600w potrosuvacka a kaj 12kata do 2300w.
So kompresor ke bese toa.
Mojata togas ja plativ so montaza 1100E,a imav i togas ponuda i za rebrendiran Hansol od Vivaks,za 800 evra so montaza.Za 300e se odluciv za Toshiba.E sega dali zgresiv ili ne jas ne bi ja dal ni za segasna najmoderna kineska,gla za gla,iako vo togasno vreme mnogo go falea Hansolot.
I samiot znas,kupi Hansol,pa mitsu,pa toso, i povtorno sledniot izbot ti bese Toso.
Zosto ne se vrati na Hansol?
Tvojot kompresor e japonski ima tuka razlika. GMCC ne e isto. Istiot kompresor mozi go ima nekoja Fujitsu neznam. E da go ima ke go vrti na 120hz i 3000w potrosuvacka. Koga toj od 8.9 go tera na 2660w. Tvojata i mojata isto e ogranicena na 90hz.
Hansol nema poveke nekade 2 godini i posledno bese so odlicna cena od 36karti - za tie pari mozev da zemam dva hansoli. Hansolot moze da vlece 2kw na -20 stepeni. Kaj mene tolku ima vleceno
I Tvojata e 100pati pokvalitetna od mojata klima. Da se razgleda kakvi drugi delovi ima motorcininja elektronika i slicno pokvalitetna e sigurno.
A za edge vide deka mnogu problemi izlegoa kaj toj model.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Tvojot kompresor e japonski ima tuka razlika. GMCC ne e isto. Istiot kompresor mozi go ima nekoja Fujitsu neznam. E da go ima ke go vrti na 120hz i 3000w potrosuvacka. Koga toj od 8.9 go tera na 2660w. Tvojata i mojata isto e ogranicena na 90hz.
Hansol nema poveke nekade 2 godini i posledno bese so odlicna cena od 36karti - za tie pari mozev da zemam dva hansoli.
I Tvojata e 100pati pokvalitetna od mojata klima. Da se razgleda kakvi drugi delovi ima motorcininja elektronika i slicno pokvalitetna e sigurno.
A za edge vide deka mnogu problemi izlegoa kaj toj model.
Mozi e pokvalitetna ,ama i vremevo na novive japonski ke pokaze kolku se kvalitetni.Sepak se praeni pod japonski nadzor,i odredeni standardi.I da e isti GMCC kompresor,sepak ne e istiot tip na kompresor so ke go oristi kineska klima a isti takov da stava i vo japonska.
I fugitisu celo vreme gi prai klimite vo Kina ama so drug kvalitet prema kineskite.
Ja ti velam deka i tvojata klima Suzumi 16 e dosta kvalitetna i smiot znajs , moze da daj poveke od so nudi,priznal toa ili ne i toa e tvoe pravo.
Ne e isti GMCC kompresor staven vo japonska i ikineska klima,imaat drugi finesi se znaj koj vo koja klasa se stava.
I Reno za Mercedes pravi motori,ama pod nadzor na mercedes.Kvalitet si e kvalitet,nema Japanec da se izbruka,znaj kaj treba da stedi.
I klimata ne e smo kompresorot,tuka igra uluga uste eden kup elementi ima.I na krajot vrz baza na tie dodatni elementi se stava sovtverot so odredeniot algoritam na rabota.Ama ako nema kvalitetni delovi i sovtverot so ke go postavis ne ke mozi da gi sinhronizira.
Zatoa kaj hansolot skoka modulacijata i tesko mu odi,tolku si mozi ti si znajs.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom